Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Samurai Champloo

spring 2004 manglobe watanabe shinichiro samurai action historical comedy

  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#16 ssjboy89

ssjboy89

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 25 June 2008 - 21:32

Αξίζει τον χρόνο που θα ξοδέψεις για να το δεις.. Δυνατό χαρτί του είναι η πρωτότυπη διάθεση στο στυλ και την μουσική, ενώ κουραστικά είναι τα αυτοτελή επεισόδια και το τυπικό storyline.. Να το δουν όσοι δεν ψάχνουν κάτι που θα αλλάξει την anime ζωή τους.. Βέβαια, γούστα είναι αυτά και ίσως σας αρέσει και πολύ..
:hi:

#17 Psydrow

Psydrow

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 06 July 2008 - 19:08

Θα ήταν άδικο για όλα τα υπόλοιπα anime που έχω δει και απολάυσει μέχρι σήμερα, να γράψω τα συναισθήματα που νιώθω ενθυμούμενος τις περιπέτειες της Fuu,του Mugen και του Jin στην προ-β' παγκόσμιο πόλεμο Ιαπωνία.
Απίστευτο smoothly animation,τέλεια σκηνοθεσία και φωτογραφία,soundtrack που θες απεγνωσμένα να βρεις-κατεβάσεις-ακούσεις-φορτώσεις στο mp3 player σου,για να το ακους παντου, πανέμορφο σχέδιο που αναπαριστά τέλεια την Ιαπωνική επαρχία (ήθη και έθιμα,παραδόσεις,χλωρίδα,αρχητεκτονική κτλ) και ένα feeling που σου δημιουργεί τόσο έντονα συναισθήματα που νιώθεις σαν να είσαι το τέταρτο μέλος της παρέας.
Απλά είναι το καλήτερο anime που έχω δει μέχρι σήμερα:wooi2: Τέλος!!!

[SIGPIC]Posted Image[/SIGPIC]

#18 Fullmetal Tsarlatanos

Fullmetal Tsarlatanos

    Starting...

  • Members
  • 10 posts

Posted 07 July 2008 - 16:09

Δεν μπόρω να το περιγράψω...ότι και αν πω λίγο είναι...απλά τέλιο...ίσως και το 3ο πιο αγαπηπένο μου ανιμε.:D
Posted Image

#19 e3orc1st

e3orc1st

    Bleaching...

  • Members
  • 96 posts

Posted 15 July 2008 - 16:18

Πολύ ωραίο anime. Κατί ξεχωριστό με μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Η μουσική δένει αφάνταστα ενώ το εισαγωγικό theme ίσως από τα αγαπημενα μου.

Θα προτιμούσα να γίνει προσπάθεια να συνδέονταν τα επισόδεια μεταξύ τους παρά να είναι αυτοτελή. Κατα τ' αλλά εξαιρετικό anime. Ηταν μια ευχαριστη νοτα στην εξεταστική μου :) Μικρης διάρκειας αφου δεν αντεξα και πολλες μερες χωρις να το τελειωσω

Posted Image

:tensai: uni2.ogame.gr :tensai:


#20 yuki78

yuki78

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 01 August 2008 - 19:56

Με μια λέξη..τ-έ-λ-ε-ι-ο!! Μακάρι να είχε κι άλλα επεισόδια..Κι απο τις πιο πιστές αποδόσεις manga σε anime.
Και παρόλο που το πλαίσιο της ιστορίας -samurai κ.λ.π- είναι συνηθισμένη σε anime, η όλη ιδέα είναι πολύ πρωτότυπη

#21 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 August 2008 - 00:46

Κι απο τις πιο πιστές αποδόσεις manga σε anime.

Just to set things straight, το manga Samurai Champloo βγήκε μετά το anime. :thatsit:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#22 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 02 August 2008 - 09:25

Μου αρεσε παρα πολυ ,μα παρα πολυ:burningbe3::burningbe3::burningbe3::burningbe3::burningbe3::burningbe3::fromabove:
Posted Image

#23 yuki78

yuki78

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 03 August 2008 - 09:57

Just to set things straight, το manga Samurai Champloo βγήκε μετά το anime. :thatsit:


όντως Kenny san. το manga ξεκίνησε λίγους μήνες μετά απο το anime, τελείωσε όμως πρίν ολοκληρωθεί η προβολή του. μήπως αναφέρεσαι στην αγγλική έκδοση? γιατί κι εγώ αυτή έχω κι είναι του 2006 -2 χρόνια μετά το anime δηλαδή.:hmmm:

#24 sintar

sintar

    *~_Ultra Baka_~*

  • Members
  • 186 posts

Posted 03 August 2008 - 13:57

επισης το samurai chmploo ειχε απο τις καλυτερες μαχες που εχω δει...ηταν τρομερα καλοσχεδισμενες,συντομες,περιεκτικες και το ιδιο πορωτικες με των αλλων ανιμε που κρατανε 5 επισοδεια...
Affected by "I~must~not~stop~watching~Anime" disease!

Spoiler:

#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 August 2008 - 15:48

όντως Kenny san. το manga ξεκίνησε λίγους μήνες μετά απο το anime, τελείωσε όμως πρίν ολοκληρωθεί η προβολή του.

Αυτό συνέβη διότι το anime, ενώ ξεκίνησε πριν το manga, είχε ένα μεγάλο χρονικό κενό στην προβολή του. Προβλήθηκε κανονικά μέχρι το 17, διακόπηκε για αρκετούς μήνες, και μετά προβλήθηκαν τα 18-26. Αν θυμάσαι, στο τέλος του 17 έγραφε "To be (or not to be) continued", και στο 18 η Fuu μας υποδέχεται ξανά, και ο Jin κάνει μια "περίληψη" των προηγουμένων.

Στο μεταξύ η έκδοση του manga δεν αντιμετώπισε προβλήματα, κι έτσι ολοκληρώθηκε προτού ολοκληρωθεί το anime.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 ambient

ambient

    sSsSs

  • Members
  • 131 posts

Posted 03 August 2008 - 16:45

Η εξαιρετικό-πρωτότυπο ost που συνοδεύει αυτή τη σειρά, κάνει τη διαφορά.
Must see :riiight:

#27 yuki78

yuki78

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 04 August 2008 - 13:48

Αυτό συνέβη διότι το anime, ενώ ξεκίνησε πριν το manga, είχε ένα μεγάλο χρονικό κενό στην προβολή του. Προβλήθηκε κανονικά μέχρι το 17, διακόπηκε για αρκετούς μήνες, και μετά προβλήθηκαν τα 18-26. Αν θυμάσαι, στο τέλος του 17 έγραφε "To be (or not to be) continued", και στο 18 η Fuu μας υποδέχεται ξανά, και ο Jin κάνει μια "περίληψη" των προηγουμένων.

Στο μεταξύ η έκδοση του manga δεν αντιμετώπισε προβλήματα, κι έτσι ολοκληρώθηκε προτού ολοκληρωθεί το anime.


Ωστε αυτό εννοούσε με το be -or not to be- continued..Εγώ τα είδα συνεχόμενα στο veoh, αφού είχαν ήδη ολοκληρωθεί στην Ιαπωνία. Αγνοούσα το ενδιάμεσο κενό που ανέφερες.Thanks for making it clear.:nod2:

#28 BurZuM666

BurZuM666

    Krsnik

  • Members
  • 48 posts

Posted 12 August 2008 - 10:28

Vasika des...Einai Polu Kalo Gia Xavale :P..Chill apla ennow gia diaskedash!!!!
exw 2 xronia pou to eida k psinomai na to 3anadw kapoia fash!!Metraei..

#29 Nami

Nami

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 29 August 2008 - 20:38

πολύ ωραίο άνιμε,με εκπληκτικό χιούμορ ωραίες μάχες και χαρακτήρες που έδεναν παράξενα αλλά αρμονικά.ήταν όντως ξεχωριστό όπως προανεφέρθηκε και αυτό που μου άρεσε ήταν ότι σε έβαζε στην δική του ατμόσφαιρα σε στυλ όταν ξεκολλάς λιγάκι να απορείς που δεν φοράς κιμονό.
Spoiler:


#30 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 02 September 2008 - 19:37

Όταν με ρώτησαν αν είχα να τους συστήσω κάποιο καλό anime, ήταν το πρώτο που μου ήρθε .Πραγματικά αξίζει το 10 που παίρνει :tensai:



Also tagged with one or more of these keywords: spring 2004, manglobe, watanabe shinichiro, samurai, action, historical, comedy