Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Blame!


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 zoo

zoo

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 23 April 2008 - 22:35

BLAME!


Εκδότης: Kodansha (Jap Tankobun version) / Tokyopop (US Tankobun version)
Δημιουργός: Tsutomu Nihei
Ημερομηνία έκδοσης πρώτης κυκλοφορίας: Ιούνιος 1998 (Kodansha) / Αύγουστος 2005 (Tokyopop) (#1)
Ημερομηνία έκδοσης τελευταίας κυκλοφορίας: Σεπτέμβριος 2003 (Kodansha) / Νοέμβριος 2007 (Tokyopop) (#10)
Αριθμός Tankobun: 10


Το Blame! είναι ένα manga επιστημονικής φαντασίας από τον Tsutomu Nihei (Halo Graphic Novel, Wolverine: Snikt!).

Ο Killy, εξοπλισμένος με το ιδιαίτερο όπλο του, ένα Ακτινοβόλο Βαρυτικής Έλξης (Gravitational Beam Emitter), περιπλανιέται στην Πόλη, έναν τεράστιο τεχνολογικό κόσμο, αναζητόντας Γονίδια Δικτυακής Σύνδεσης (Net Terminal Genes), το γεννετικό στίγμα που επιτρέπει σε κάποιον να έχει πρόσβαση στο Δύκτιο.

Η Πόλη είναι ένα απέραντο μέρος γεμάτο τοίχους, σκάλες και διαδρόμους, χωρισμένη σε πατώματα και κάθε ένα από αυτά με τη σειρά τους χωρισμένα σε χιλιάδες επίπεδα. Τα πατώματα χωρίζονται μεταξύ τους από ένα σχεδόν αύθαρτο υλικό που ονομάζεται Μεγακατασκεύασμα (Megastructure). Κάτοικοι της Πόλης είναι ομάδες ανθρώπων (και γεννετικά/τεχνολογικά τροποποιημένων ανθρώπων) και εχθρικά ανδροειδή, γνωστά ως Πλάσματα Σιλικόνης (Silicon Creatures).

Το Γονίδιο Δικτυακής Σύνδεσης θεωρείται το κλειδί για να σταματήσει η ανεξέλενκτη ανάπτυξη του Μεγακατασκευάσματος, καθώς και η λειτουργία της ομάδας των φρουρών του.

Τον Οκτώβριο του 2003 κυκλοφόρησε μία OVA anime σειρά 7 επεισοδείων σε DVD, ακολούθησε τον Σεπτέμβριο του 2007 άλλο ένα prequel OVA, ενώ η ταινία (100% CG) είναι στα σκαριά.

Επίσης, αυτό τον μήνα ξεκινήσαμε Ελληνικό scanlation με την Μεταφραστική Ομάδα του GreekComics και μπορείτε να το βρείτε εδώ!

Εξώφυλλα attached


Spin-offs

NOiSE

Το 2001, κυκλοφόρησε το πρώτο prequel της σειράς ως 1 Tankobun.
Μέσα από αυτή την ιστορία μαθαίνουμε κάποια επιπλέον στοιχεία για το Μεγακατασκεύασμα και τα Πλάσματα Σιλικόνης.
Τον Δεκέμβριο του 2007 το Noise κυκλοφόρησε και στην Αμερική από την Tokyopop.


Net Sphere Engineer

Ένα χρόνο μετά το τέλος της σειράς από την Kodansha, το 2004, κυκλοφόρησε 1 ακόμα Tankobun με τίτλο Net Sphere Engineer, που αποτέλεσε το sequel του Blame! και τοποθετείται αρκετούς αιώνες μετά την αρχική ιστορία. Το Net Sphere Engineer δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε άλλη γλώσσα εκτός από την πρωτότυπη.


Biomega

Την ίδια χρονιά ακολούθησε και το δεύτερο prequel της σειράς, η κυκλοφορία του οποίου όμως διακόπηκε και ξανασυνεχίστηκε τον Μάιο του 2006.
Σε αυτή τη σειρά μαθαίνουμε πώς ο κόσμος κατακλύστηκε από το Μεγακατασκεύασμα.
Την προηγούμενη χρονιά η Shueisha πήρε στα χέρια της τη σειρά και κυκλοφόρησε 4 Tankobun με όλες τις ιστορίες που είχαν εκδοθεί μέχρι τότε.

Ημερομηνία έκδοσης πρώτης κυκλοφορίας: 19 Ιανουαρίου 2007 (#1)
Ημερομηνία έκδοσης τελευταίας κυκλοφορίας: 19 Φεβρουαρίου 2008 (#4)
Αριθμός Tankobun: 4


Εξωτερικά links

Wikipedia
Blame!: Blame! - Wikipedia, the free encyclopedia
NOiSE: NOiSE - Wikipedia, the free encyclopedia
Net Sphere Engineer: Net Sphere Engineer - Wikipedia, the free encyclopedia
Biomega: Biomega - Wikipedia, the free encyclopedia

Tokyopop
Blame!: TOKYOPOP :: Leading the Manga Revolution for 10 Years and Beyond!
NOiSE: TOKYOPOP :: Leading the Manga Revolution for 10 Years and Beyond!

anidb
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1050

GreekComics
παρουσίαση: GreekComics-Comics Paradise
scanlation: GreekComics-Comics Paradise


For the credit: Η παραπάνω παρουσίαση μεταφέρθηκε κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αυτούσια από την παρουσίαση που είχα κάνει στο GreekComics

Attached Files


Posted Image


#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 24 April 2008 - 02:14

Ενδιαφέρον ακούγεται, θα το ξεκινήσω. Thnx for the info! :riiight:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 retsudo

retsudo

    Anime Freak

  • Members
  • 369 posts

Posted 24 April 2008 - 07:17

Χρειαζοταν ενα thread πανω στο δημιουργημα του Tsutomu Nihei.
Ο εφιαλτικός κοσμος του Blame με τα cyberpunk πλασματα που τον κατοικουν, θελει προσεκτικο διαβασμα, ειναι δυσκολο να γινει ευκολα κατανοητος.
Ο τυπος ηταν αρχιτεκτονας πριν ανακατευτει με τα μανγκα, και το δειχνει με την παραλογη γεωμετρια και την ασύλληπτη δομη της πολης.
Ενα απο τα αγαπημενα μου manga ever!
Να πω μονο οτι ο ιδιος συγγραφεας εχει βγαλει για την Marvel το Wolverine Snikt , που εμφανιζει τον γνωστο ηρωα σε ενα κοσμο με κατασταστασεις σαν του Blame!
Posted Image

#4 SteveCof

SteveCof

    Itoh Misaki~ no1 fan!

  • Members
  • 86 posts

Posted 16 June 2008 - 09:40

Τρομερο Manga, ισως το αγαπημενο μου. Μια ματια στα δισελιδα του Tsutomu Nihei ειναι αρκετη.Τρομερες σκηνες δρασης, απιστευτα σχεδιασμενοι χαρακτηρες (ειδικα τα silicon creatures)και πολυ χαοτικα τοπια.Απλα εξαιρετικο...
Have you ever seen the Lain?

#5 psofia

psofia

    Retired troll

  • Members
  • 395 posts

Posted 16 June 2008 - 10:07

Nice manga, όπως και το Noise που προηγήθηκε. Το προτείνω!

#6 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 17 August 2008 - 18:21

το λοιπόν το ανακάλυψα πρόσφατα αυτό το manga.
το σχέδιο του φαινεται παρα πολύ καλό και σκέφτομαι να παραγγειλω τα 2 πρώτα volumes.
ελπίζω να αξίζει :P

#7 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 19 August 2008 - 20:16

πωωωωω!!!! ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!

#8 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 18 November 2009 - 17:19

Προσωπικά είναι το αγαπημένο μου. Ειμαι ακόμα στο κεφάλαιο 48 και πιστεύω πως σίγουρα θα χρειαστεί να το διαβάσω άλλη μια φορά για να το κατανοήσω πλήρως. Το προτείνω σε όσους αρέσκονται στα cyberpunk!

#9 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 17 May 2010 - 15:20

Είμαι παρα παρα πολύ δυσαρεστημένος από το φαινόμενο που επικρατεί από φέτος το φθινόπωρο στην συμπεριφορά των προμηθευτών αυτού του manga και από την tokyopop.
Επί ένα ολόκληρο χρόνο όλο το 2009 το volum 4 δεν υπήρχε πουθενά απολύτως στην αθηνα που έψαξα και σε ηλεκτρονικά καταστήματα εδώ και έξω.
Τώρα εδώ και λίγους μήνες, από το φθινόπωρο συγκεκριμένα κυκλοφορεί το volume 4 στην τιμή των 100+ USD. Είναι εξωφρενικό. Έχω κάνει feedbacks σε ένα σορό sites και κανένας δεν μου έχει εξηγήσει γιατί η αξια του συγκεκριμένου volum είναι πάνω από 10 φορες της αξιας των άλλων volumes που κυκλοφορούν περίπου στα 5~10 USD.
Ως αποτέλεσμα αυτή την στιγμή έχω όλη την σειρά και μου λείπει μονο το volum 4 το οποιο για να το αγοράσω πρέπει να δώσω πιο πολλά από όσα θα έδινα πριν 3 χρονια για να πάρω όλη την σειρά μαζί σε πακέτο.
Είmαι πολύ απογοητευμένος από την tokyopop κυρίως γιατί δεν μου έχει απαντήσει στα feedbacks μου αλλα και από τους άλλους μεγάλους προμηθευτές όπως η amazon που αδιαφορούν επίσης να εξηγήσουν γιατί συμβαίνει αυτό.
επειδή έχω πάρει απόφαση να το διαβάσω μονο από το τυπωμένο έχω μείνει στο vol 3.. Και σαπίζουν στο ράφι τα υπόλοιπα από 5 έως 10... :if:


Εάν κανεις γνωρίζει κάτι θα παρακαλέσω να με επιφωτiσει γιατί τραβάω τα μαλλιά μου με αυτή την σειρά εδώ και περίπου 2 χρονια...

Edited by zweistein, 17 May 2010 - 16:01.


#10 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 17 May 2010 - 15:51

ακομα και στο bookdepository ειναι outofstock... woah... τι να πω... καλη τυχη ή κανε βαρια οικονομια...?

κανε την καρδια σου πετρα και δοκιμασε απο scans?

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#11 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 17 May 2010 - 16:00

Tι να σου πω.... ακόμα και στα scans (όσα έχω βρει) τα έχουν κάνει mirror rotate οι ηλίθιοι και είναι με κατεύθυνση ανάγνωσης δυτικού στιλ. Είναι 1 από τα ελάχιστα μάγκα σε όλο τον κόσμο που έχω πετύχει με τέτοιο scan έλεος.
The situation is totally lame!

#12 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 17 May 2010 - 16:16

Εάν κανεις γνωρίζει κάτι θα παρακαλέσω να με επιφωτiσει γιατί τραβάω τα μαλλιά μου με αυτή την σειρά εδώ και περίπου 2 χρονια...


Αυτό γίνεται επειδή η Tokyopop έχασε τα δικαιώματα για όλους τους τίτλους της Kodansha και σταμάτησε την παραγωγή. Τουλάχιστον τον BLAME! ολοκληρώθηκε, τι να πουν άλλοι που αγοράζαν τίτλους και μείναν στη μέση. Αναλυτικά μπορείς να δεις ποιες σειρές σταματάνε την παραγωγή εδώ.

Το BLAME! πάντως αν και δεν το πετυχαίνω online, το βρίσκω πολλές φορές σε ελληνικά μαγαζιά. Στο Comicdom που έγινε πριν λίγο καιρό βρήκα πάρα πολλούς τόμους από το συγκεκριμένο και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές, από 4€ έως 8€.

E5VV38U.jpg


#13 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 17 May 2010 - 18:30

αν και αμφιβάλλω αν ανάμεσα τουs βόσκει το τέταρτο volume θα τους ρωτήσω :P (δεν γνωρίζω όμως εάν έχουν ανοίξει νέα καταστήματα για manga & comics στην Αθηνα..)
ευχαριστώ πάντως και για την σχετική ενημέρωση, ελπίζω να μου χαμογελάσει η τύχη κάποια στιγμή και να το βρω (ή αν γίνω πλούσιος χαχα )

Edited by zweistein, 17 May 2010 - 18:36.


#14 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 18 May 2010 - 18:22

@zweinstein: Επειδή το κατέβασα πρόσφατα κι εγώ, μάλλον υπάρχει μια έστω και προσωρινή λύση για σένα.

Δεν ξέρω αν το τσέκαρες, αλλά υπάρχει κανονικά για κατέβασμα (μαζί με όλα/τα περισσότερα manga του Nihei) στο BakaBT από τους Omanga και, κοίτα σύμπτωση, μέχρι το volume 3 είναι όλα με δυτικό στυλ ανάγνωσης, αλλά από το 4 και μετά γίνονται όλα κανονικά-ιαπωνικά (λολ, που καταντήσαμε, να τα θεωρούμε αυτά κανονικά). :P

Οπότε δοκίμασε να το κατεβάσεις από έκει αν είσαι out of options.

Και για λοιπούς που ενδιαφέρονται για download και δεν θέλουν τα volumes με δυτικό στυλ ανάγνωσης, η ομάδα Gantz Team International έχει μεταφράσει, πάλι κατά σύμπτωση, τα πρώτα 3 με ιαπωνικό στυλ και μπορείτε να τα βρείτε εδώ... και έτσι έχετε όλη την σειρά με τον παραδοσιακό τρόπο ανάγνωσης.

#15 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 21 May 2010 - 03:44

thnx a lot Lexus!

edit: τα links είναι λίγο χάος στο site, ή δεν δουλεύει το μυαλό μου καλά λόγο της ώραs, που βρίσκω που το κατεβάζω? ή που βρίσκω το link για να το διαβάσω?

Edited by zweistein, 21 May 2010 - 03:49.