Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

The Playstation World


  • Please log in to reply
1842 replies to this topic

#1471 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 May 2018 - 12:31

Δεν έχω πλέον συνδρομή, αν το βρω μεταχειρισμένο μπορεί να το τσιμπήσω γιατί είναι πακέτο με το προηγούμενο παιχνίδι τους. Έχεις παίξει το journey;
rsrGbGx.gif

#1472 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 12 May 2018 - 08:48

 Έχεις παίξει το journey;

οχι ακομα...αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα...


                                                                       


#1473 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 May 2018 - 11:08

Βασικά ποιο bllodborne έπαιζες; Την απλή έκδοση ή την goty; Τελικά πόσες ώρες σου πήρε και τελικά ο εκνευρισμός/αγωνία αξίζει;

Είμαι ακόμα αναποφάσιστος αν αξίζει να μπω σε ένα τέτοιο δρόμο ενώ ήδη το crash με λύγισε και το παράτησα. :dazed:


rsrGbGx.gif

#1474 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 15 May 2018 - 19:49

Βασικά ποιο bllodborne έπαιζες; Την απλή έκδοση ή την goty; Τελικά πόσες ώρες σου πήρε και τελικά ο εκνευρισμός/αγωνία αξίζει;

Είμαι ακόμα αναποφάσιστος αν αξίζει να μπω σε ένα τέτοιο δρόμο ενώ ήδη το crash με λύγισε και το παράτησα. :dazed:

το θεμα ειναι οτι το παιχνιδι σπερνει με το βαθος του Lore του και την ποιοτητα στο gameplay του..εγω σου λεω οτι αξιζει με 1000..το τελειωσα..ξεκινησα God of war και ακομα το μυαλο μου στην αρχη ηταν εκει...για μενα στο τελος που ειπα οχι απλα οτι αξιζε αλλα ηταν εμπειρια που θα μου μεινει σου λεω λειπον ΝΑΙ..αξιζει...αν και να πω εδω οτι στα boss εψαχνα στο ιντερνετ για το λεγομενο chesee..εχουν σχεδον ολα τα boss fights chesee wins οποτε το εκανα..ακομα και αν δεν εχει..το γυρναγα στο online mode (το επαιζα offline γιατι μου την εσπαγε λιγο να εβλεπα τους αλλους παιχτες ghost)και εκανα summon αλλους παιχτες για βοηθεια και ξεμπερδευα ...
οσο για την εκδοση αν δεν κανω λαθος το goty εχει απλα το dlc μεσα(καλα αλλη εμπειρια εκει) και καμια αλλη διαφορα..εγω επειδη το ειχα παρει τσαμπε απο ps pluς και ηταν το απλα πηρα το dlc μετα κανα 15αρι..προσοχη το dlc δεν ειναι ξεχωριστο game αλλα add on στο game..μολις το εγκαταστησεις αν το παιξεις θα σου πω πως μπαινει στο dlc content...η δες ενα βιντεο στο γιουτουμπι..πολλοι παιχτες στην αρχη δεν μπορουσαν να βρουν πως θα μπουν στην αρχη...
οσο για ωρες πραγματικα δεν κοιταξα ποτε γιατι δεν με ενδιεφερε και πολυ αλλα ειναι πολυ παραπανω απο το τυπικο 40ωρο που εχουν τα περισσοτερα...

το crash σε λιγιζει γιατι ειναι ενα χαζοπαιχνιδο που σε εκνευριζει που ειναι δυσκολο χωρις λογο...το bloodborne ειναι δυσκολο για λογους που πρεπει να το παιξεις για να νιωσεις....

γενικα εχω την γνωμη οτι δεν ειναι ολα τα Games για ολους..αλλα δωστου μια ευκαιρια...


                                                                       


#1475 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 31 May 2018 - 13:38

Days of play με προσφορές σε retail παιχνίδια!

 

https://www.theverge.com/2018/5/29/17404620/sony-days-of-play-sale-event-ps4-deals-games-hardware

 

Επίσης ανακοινώθηκε το Team Sonic Racing, επιτέλους ένα σοβαρό kart game για το ps4!  :if:

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#1476 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 31 May 2018 - 18:38

Nα πούμε εδω και τα free games του ιουνίου για το ps4 

Eίναι τα com 2 (ωραίο για τούς λάτρεις των strategy) και το trial fusion (για τους λάτρεις των μηχανών).


                                                                       


#1477 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 31 May 2018 - 20:10

Miex τα είδα σήμερα το πρωί, το δεύτερο ρε παιδιά το παίζαμε στην σχολή σαν flash game, λέει τίποτα γιατί το βάζουν σε καμιά προσφορά στο store.


rsrGbGx.gif

#1478 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 17 September 2018 - 17:34

Το θρεντ ταιριαστό μου φαίνεται. Λοιπόν, έχω μπει σε ένα hype mode για το PSVita. Κόλλησα που κόλλησα με το κλασσικό PSP παλι, θέλω να το πάω ένα βήμα πιο πέρα. Περισσότερα παιχνίδια, ανώτερη συσκευή κλπ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν εσείς παιδιά μου πιστεύετε ότι θα έπρεπε να το αγοράσω. Ξεκαθαρίζω από τώρα, αποσκοπώ σε χακαρισμα διότι λεφτά για παιχνίδια γιοκ. Δεν νομίζω να υπάρξουν επιπλοκές, αλλά ευελπιστώ κάποιος να ξέρει περισσότερα πάνω σε αυτό και να μου πει αν υπάρχουν δυσκολίες κλπ

Edited by Angel.tze, 17 September 2018 - 17:35.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1479 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 17 September 2018 - 19:42

ετοιμάσου να έχεις μπόλικο καθαριστικό γιατί θα τη πιάσει τη σκόνη σίγουρα.

Έχει πολύ περιορισμένο αριθμό παιχνιδιών που αξίζουν και να τα έχουν φέρει δύση. Τα αξιόλογα exclusives κυριολεκτικά τα μετράς στη παλάμη του χεριού (Freedom Wars, Delta Sacrifice, Gravity Daze) τα υπόλοιπα ή είναι PS3,PS2,PSP games, indies, πολλά VN και γενικά παιχνίδια που άνετα τα παίζει σε PC ή αλλού. Οι κάρτες μνήμης κοστίζουν μια περιουσία και λόγω μοναδικότητας της sony δεν μπορείς να βρεις dupe έτσι μόνο αυθεντική. Αν θες ειδικά και από τις μεγάλες χωρητικότητες μόνο Ιαπωνία και αν είσαι τυχερός καμία 32gb Γερμανία, Αγγλία. Υπάρχουν πλέον, και καλά, adaptors που μπορείς να βάλεις κανονική SD μέσα αλλά είναι πολύ αμφίβολο και πρέπει να είναι σπασμένο το σύστημα για να δουλέψουν.

To hacking τώρα, μέχρι στιγμής δούλευε μέχρι την έκδοση 3.60 αλλά πρόσφατα έμαθα το πήγανε μέχρι το 3.68. Αυτό σημαίνει πως αν κάνεις καμία βλακεία και κάνεις αναβάθμιση σε πιο πρόσφατη έκδοση έχεις τελειώσει γιατί δεν γίνεται downgrade. Το να το σπάσεις δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο και υπάρχουν οδηγοί. Η μόνη δυσκολία μετά είναι να βρεις τα παιχνίδια που θες και να τα μεταφέρεις. Μου πήρε αρκετή ώρα για να το κάνω να δουλέψει σωστά.

Το αν αξίζει η όχι εξαρτάται στο τι παίζεις. Εγώ που έχω μεγαλύτερη γκάμα και πάλι το ξεχνάω εντελώς. Ούτε τώρα θυμάμαι που ακριβώς το έχω αφήσει να σαπίσει και είναι κρίμα γιατί είναι κονσόλα που σε θέμα υλικού αξίζει και με το παραπάνω. Αλλά αν την Sony την πιάσει η στραβομάρα της αυτά γίνονται.



#1480 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 17 September 2018 - 21:15

Όσον αφορά τα παιχνίδια, ξέρω πάνω κάτω σε τι θα κινηθώ. Εχω ήδη βρει αρκετά παιχνίδια (συμπεριλαμβανομένου και ολων των danganronpa διότι μια επανάληψη ποτέ δεν βλατει προφανώς), κυρίως VΝs θελω να παίξω και κάποια fighting games και adventures που είναι πιο πρόσφατα, αρκετά πάντως, δεν ξέρω κατά πόσο θα σαπίσει και για πόσο καιρό :P Ακόμα βγάζουν υλικό για το Vita πάντως αν δεν κάνω λάθος. Μια ματιά στη λίστα αρκεί για να το δούμε αυτό. https://store.playstation.com/en-us/grid/STORE-MSF77008-PSVITAALLGAMES/1 Πέρα από το αν αξίζουν ή όχι, έχει κίνηση στην κονσόλα ακόμα κι αν είναι παλιά.
Από εκεί και πέρα, ξέρω ότι σχεδόν τα πάντα μπορώ να τα παίξω και σε PC, αλλά έχω αποφασίσει ότι δεν μου αρέσουν οι υπολογιστές γιατί παραδόξως μου κουράζουν πολύ τα μάτια. Οχι μόνο αυτό, αυτή τη σχολική περίοδο έχω μπαναρει τον εαυτό μου, οπότε το vita θα μπορούσε να είναι μια πολύ καλή αντικατάσταση για κυριολεκτικα οπουδήποτε, μιας και μεταφέρεται κιόλας. Ιδανικό για το λεωφορείο από και προς σχολείο και πιθανά κενά. Δυστυχώς υπολογιστές και PS3/4 δεν μεταφέρονται τόσο εύκολα xD Απλά βολεύει περισσότερο απ'ολες τις πλευρές, αλλιώς θα είχα βολευτει και με το χάλια λάπτοπ μου.
Για τη μνήμη κάτι θα κάνουμε, έχω ένα PSP που ίσως να μην ξαναχρησιμοποιηθεί από τη στιγμή που θα έχω το Vita. Δεν θυμάμαι χωρητικότητα αυτή τη στιγμή πάντως, στην χειρότερη υπάρχουν αγγελίες που πουλάνε το PSVita τους μαζί με καρτα. Θα το δω αυτό και θα ενημερωθώ.
Τώρα για το hacking. Εχω διαβάσει μερικούς οδηγούς και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι υπάρχουν δύο τρόποι. Είτε μέσω του henkaku για έως 3.60 είτε μέσω του h-encode συνδυασμένο με το henkaku για οποιαδήποτε παραπάνω έκδοση. Θυμάμαι να λενε πολύ τονισμένα να προσέχουν όσοι αποπειραθουν να το χακαρουν με τις εκδόσεις, αλλιώς άντε γεια. Δεν σκοπεύω να κάνω λάθη xD οι οδηγίες είναι κατατοπιστικές οπότε δεν θα έχω θέμα. Από εκεί και πέρα, θέλω να ξέρω το εξής: γιατί είναι δύσκολο να περάσεις παιχνίδια? Πώς ακριβώς δουλεύει δηλαδή? Το να βρω τα παιχνίδια και να κατεβάσω τα ROMs δεν θα έχει δυσκολία, blogs οπως το nicoblog εχουν μια γκάμα παιχνιδιών. Επίσης, πες ότι έχεις τα παιχνίδια. Κάθε φορά που ανοίγεις το PSVita, θα πρέπει να ξανακάνεις install ώστε να σου εμφανίσει τα παιχνίδια. Έχω υποψίες ως προς το τι είναι, αλλά θέλω να ακούσω τι ακριβώς ξέρεις εσύ.

Edit: τσεκαρα για κάρτες μνήμης και έμεινα κάγκελο. Πανάκριβες είναι, οι μεγάλης χωρητικότητας κάνουν τα μισά λεφτά από την ίδια την κονσόλα. Wtf? Άσε που δεν δέχεται το σύστημα άλλου είδους κάρτες. Καλά, ο,τι να ναι, αν η Sony κανει τέτοια, λογικό είναι που σαπισε και το δικό σου PSVita και άλλοι το γιουχαρουν :P

Edited by Angel.tze, 17 September 2018 - 22:46.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1481 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 18 September 2018 - 15:41

αν είναι να το πάρεις με κάρτα να ξέρεις πως ούτε τα 8 θα σου φτάσουν. Συγκεκριμένα όταν είχα πάρει το P4D έπιανε μόνο του 4GB και έπρεπε να σβήσω τα πάντα για να χωρέσει που και πάλι όταν βγήκαν τα DLC δεν χωρούσε. Το henkaku λειτουργεί όπως το firmware των PSP - 3000. Εφόσον δεν το κάνεις shutdown και είναι μόνο σε sleep mode, δεν υπάρχει θέμα. Όταν κλείσει πρέπει να το ξανακάνεις από την αρχή αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο. Τα παιχνίδια τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς την διαδικασία αλλά το rom που θα κατεβάσεις εξαρτάται από πιο plugin τρέχεις αντίστοιχα. Όσο θυμάμαι έτρεχα το Vitamin. Όταν ήθελα να βάλω παιχνίδι έπρεπε να τρέξω τρίτο πρόγραμμα, να άλλαζα το file extension on σε mp4, να το έβαζα μέσα στη κάρτα μέσω του file manager της sony και μετά ξανά άλλο όνομα αρχείου. Σίγουρα υπάρχουν οδηγοί αλλά την όλη διαδικασία την ανακάλυψα με κάποιο trial & error γιατί όταν χρησιμοποιείς τρίτα προγράμματα γίνονται και ατυχίες. 

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις τα χρήματα δεν παίρνεις το switch καλύτερα; Εκτός κι αν οι τιμές είναι τόσο πεσμένες που δεν το ξέρω αλλά αμφιβάλω αν βρεις κάποιο με μνήμη 16 και πάνω.

Και όσο για τον ντράγκαν ρόνπα μπορείς άνετα να το χιλιοπαίξεις στο PSP. Το συγκεκριμένο έχει τόσο τεράστια γκάμα από παιχνίδια που ακόμα και σήμερα το χρησιμοποιώ



#1482 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 September 2018 - 20:07

Για κάρτες 64 GB δεν είναι σίγουρο αν θα αντέξουν οποτε καλύτερα να έχεις πολλαπλές των 16
Το μόνο παιχνίδι που με ενδιέφερε ήταν το sequel του Corpse Party, αλλά πιστεύω σε λίγο καιρό να παίζεται σε emulator

#1483 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 18 September 2018 - 22:54

Καλά, σκοπεύω να λιωσω με Persona 3/4/5 ούτως ή άλλως, αλλά όχι τα dance modes xD Από εκεί και πέρα, "νταν γκαν ρον πα" προφέρεται (μην βαρατε). Δυστυχώς, μόνο το πρώτο παιχνίδι μπορώ να παίξω σε PSP (και μάλιστα αυτό κάνω αυτή τη στιγμή xD), τα υπόλοιπα κυκλοφόρησαν σε Vita και φυσικα PS4/Steam κλπ. Ένας από τους λόγους που θέλω να πάρω το Vita ειναι αυτός, να παίξω danganronpa στην ορίτζιναλ φάση χωρίς να κολλάνε (γιατί έχω και γαματο υπολογιστή, αμέ!). Άλλη εμπειρία στην κονσόλα, δεν μπορώ να πω ψέματα. Για 4GB δεν θα πήγαινα ουτως ή άλλως, μόνο όσοι αγοράζουν physical editions διαβασα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν χωρίς θέμα. Για τουλάχιστον 8GB θα πάω, στάνταρ είδα μεταχειρισμένο vita με 16αρα με 170 ευρώ, αλλά παίζεται και πάλι.
Αυτό με το henkaku με βολεύει, σχεδόν ποτέ δεν κλείνω το PSP μου, δεν νομίζω ότι το vita θα αποτελέσει εξαίρεση xD Τα plugins δεν είναι σαν το NoNpDrm ή τα maidumps? Αν οχι, κάτι έχασα στην μετάφραση. Τα περισσότερα ROMs/iso που βλέπω πάντως είναι σε αυτες τις δύο μορφές. Και μια ερώτηση, να υποθέσω άλλαζες το file extension για να μην αναγνωρίζει το σύστημα ότι είναι παιχνίδι και όχι βίντεο? Εύκολο ακούγεται, αν και χρονοβόρο ομολογώ. Τουλάχιστον από τότε έχουν όντως βγει πολλοί οδηγοί, σίγουρα θα υπάρχει πιο εύκολος τρόπος.
Για το switch το εχω σκεφτεί αρκετές φορές, αλλά είναι σχετικά καινούργια κονσόλα και μάλλον νιώθω πιο άνετα με κάτι που είναι μεν πιο παλιό, αλλά σταθερό. Δεν έχω ιδέα, ίσως να το τσεκαρω στο μέλλον. Γενικώς όμως έφαγα μια καψούρα με το vita και δεν ξέρω γιατί xD

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1484 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 09 October 2018 - 13:49

Και η Sony ανακοίνωσε το προφανές. Όντως μια νέα κονσόλα, ο successor του PS4, θα βγει πιθανότατα του χρόνου (όπως λένε κάποιες φήμες). Δεν έχουν ανακοινώσει καποιο όνομα ακόμη αλλά είναι στάνταρ το PS5.

https://www.google.gr/amp/s/www.express.co.uk/entertainment/gaming/1028916/PS5-release-date-news-Sony-PS4-PlayStation-4/amp

Επίσης, ανακοίνωσαν πρόσφατα ότι στις αρχές του 2019 θα σταματήσει η υποστήριξη και παραγωγή PS Vita (οπότε μόνο ο,τι υπάρχει ήδη) και πως δεν έχουν στα σκαριά κάποιον successor νεας γενιάς. Οπότε περιμένουμε και γι'αυτό.

Edited by Angel.tze, 09 October 2018 - 13:50.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1485 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 October 2018 - 14:30

Κρίνοντας από το πότε έγιναν shipped τα dev kits του ps4 και πότε βγήκε η κονσόλα θεωρώ πως για το ps5 είναι πιθανόν ένα release το Νοέμβριο του 2019.

Το θέμα είναι ποια γενιά zen θα χρησιμοποιεί γιατί μάλλον η 1η θα ναι και θα ξενερώσουμε. Επίσης αυτή τη φορά περιμένω backwards compatibility με ps4 μιας και που η αρχιτεκτονική είναι ίδια.


rsrGbGx.gif