Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Greek Anime Magazine


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1.348 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 16:30

Με αφορμή τις πρόσφατες Manga μεταφράσεις της Anubis μου ήρθε το εξής ερώτημα:

Πώς θα σας φαινότανε η έκδοση ενός ελληνικού περιοδικού με θέμα (ναι καλά μαντέψατε) anime, manga, j-rock/pop κτλ?
Θα το σνομπαρατε?Αν όχι τι θα περιμενατε απο αυτο να εχει?Τι τιμή θα θεωρούσατε λογικη?Δεν θα θέλατε όπως πηγαίνετε να πάρετε τσιγάρα π.χ. στο περίπτερο να βουτάγατε και ένα τέτοιο περιοδικούλι:wooi2:

ΥΓ:Δεν ήξερα που έπρεπε να το βάλω οπότε mods κάντε καμιά δουλειά όλο κάθεστε:hahaha:
Spoiler:


#2 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 16:51

θα ηταν αρκετα ενδιαφερον...Φυσικα και θα το επερνα αρκη να ηταν σε λογικη τιμη παντα...
Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler:
Spoiler:

#3 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 17:00

Θα ελεγα ναι σε ενα τετοιο περιοδικο, αλλα δεν πιστευω να βγει μου φαινεται καπως δυσκολο.(Ασχετα απο το οτι οι Ελληνες οι περισσοτεροι θα το κοροιδευαν οπως εχω καταλαβει απο σχολειο,οικογενεια,περιβαλλον, φιλοι κτλ.)Που θεωρουν τα ανιμε και τα μανγκα ''κουκλες'', και οποτε τους εδειξα Ιαπωνες τραγουδιστες και τραγουδια ελεγαν''Πως ειναι ετσι, τι χαζα τραγουδια, ολοι χαλια ειναι, μην τους ξαναβαλεις μπροστα μου θα τρομαξω θα φυγω...'' (ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ)

#4 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 17:07

Νομίζω το Akasuki ήταν μια τέτοια προσπάθεια. Ντάξει, δεν μπορώ να πώ ότι με χάλαγε, κάθε άλλο (αν και απο λεφτά για να το πάρω αν κοστίζει 6 ευρώ, τζίφος), το θεωρώ κάτι πολύ καλό, έχω όμως τι αμφιβολίες μου αν το αγοραστικό κοινό επαρκεί για κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή. Μόλις πρωτοδοκιμάζονται οι πρώτες προσπάθειες για ελληνικές εκδόσεις manga. Νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμη και για περιοδικό. Αν όλα πάνε καλά όμως, δεν βρίσκω λόγο να μην έχουμε κάτι τέτοιο σε 1-2 χρόνια.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#5 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 17:11

Νομίζω το Akasuki ήταν μια τέτοια προσπάθεια. Ντάξει, δεν μπορώ να πώ ότι με χάλαγε, κάθε άλλο (αν και απο λεφτά για να το πάρω αν κοστίζει 6 ευρώ, τζίφος), το θεωρώ κάτι πολύ καλό, έχω όμως τι αμφιβολίες μου αν το αγοραστικό κοινό επαρκεί για κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή. Μόλις πρωτοδοκιμάζονται οι πρώτες προσπάθειες για ελληνικές εκδόσεις manga. Νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμη και για περιοδικό. Αν όλα πάνε καλά όμως, δεν βρίσκω λόγο να μην έχουμε κάτι τέτοιο σε 1-2 χρόνια.


Εννοείς το manga no sekai, έτσι; :hmmm:
Εμένα δεν θα με χαλούσε μεν, αλλά
1) πόσοι θα το παίρνανε; και
2) Έτσι κι αλλιώς τα όποια νέα θα τα χαμε είδη μάθει από το internet και από forum σαν κι αυτό. Οπότε θα ταν λίγο άκυρο νομίζω :nosey:
phmava.php

#6 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 17:51

Προς ενημέρωσή σας, στον πρώτο χρόνο λειτουργίας του aNiMe//GR, μερικά μέλη είχαν αναλάβει να δημιουργήσουν online περιοδικό anime. Είχε βγει και ένα τεύχος με μερικά αφιερώματα (One Piece VS Naruto αν θυμάμαι καλά και διάφορα άλλα).


Δυστυχώς η προσπάθεια ναυάγησε επειδή:
1) Στο forum υπήρχαν πολύ λίγα άτομα
2) Δεν είχαν γνώση επί του θέματος
3) Δεν υπήρχε οργάνωση

Ύστερα από λίγο καιρό έγινε μία προσπάθεια αναβίωσης του περιοδικού και δημιουργήθηκαν μερικά άρθρα (Berserk πχ), όμως η ιδέα έμεινε στο ράφι λόγω έλλειψης προσωπικού και όρεξης.


Στο Graveyard πρέπει να υπάρχει ακόμα το εν λόγω thread με το τεύχος. Θα ψάξω να το βρω και να το ανεβάσω για όποιον τυχόν θέλει να του ρίξει μια ματιά.

Βέβαια τώρα είμαστε πολύ περισσότεροι και έχουμε περισσότερες γνώσεις πάνω στα anime απ' ότι πριν 3 χρόνια. Υπάρχουν άτομα που θα ήθελαν να αναβιώσουν το aNiMe//GR Magazine ? Το μόνο που χρειάζεται είναι αγάπη για το αντικείμενο (anime) και όρεξη για γράψιμο.

E5VV38U.jpg


#7 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 17:52

Δε σου δίνει μόνο νέα ένα περιοδικό...είναι ψυχαγωγία...Για να μην κανω διπλο ποστ εγω προτιθεμαι να αναβιωσω το θεσμο.

#8 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 18:12

Θα το αγόραζα και θα το στήριζα σίγουρα, ειδικά αν έβλεπα πως γινόταν καλή δουλειά. Η τιμή που θα μου φαινόταν "λογική" εξαρτάται και από το περιεχόμενο, την εκτύπωση κλπ. Θα προτιμούσα όμως να είναι σχετικά φτηνό κυρίως για να είναι προσιτό σε όσο περισσότερους φανς γίνεται.

#9 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 18:13

Είναι ψυχαγωγία, αλλά πιστεύω πως δεν θα ταν αρκετό, ώστε να μπορούσε να στηρίξει ένα ολόκληρο περιοδικό πάνω σε αυτό. Ωραία, εκτός από τα νέα τι θα μπορούσε να έχει; Θα μπορούσε να έχει Reviews κλπ για anime (το οποίο είδη υπάρχει στο forum), θα μπορούσε τελείως θεωρητικά να έχει και κάνα manga μέσα αν και αυτό θέλει επιπλέον χρήματα, κλπ. Για να μην τα πολυλογώ θεματολογικά θα έχει ότι υπάρχει και στο forum.

H ψυχαγωγία του εγχειρήματος, είναι η αίσθηση ότι όλα αυτά τα βλέπεις σε κάτι τυπωμένο και όμορφα οργανωμένο. Είναι η περιέργεια, για το τι θα περιέχει το επόμενο τεύχος κλπ. Απλά συνήθως, τα περιοδικά που ειδικεύονται σε κάτι, τα παίρνεις για να διαβάσεις για πράγματα που δεν έχεις διαβάσει ξανά αλλού πιο πριν. Εδώ ότι λέει λίγο πολύ θα το ξέρεις, ή θα μπορούσες να το ξέρεις αν σε ενδιέφερε. Όπως και να το κάνουμε, έχει κάποια ιδιαιτερότητα ως προς αυτό ο otakισμός.

Επαναλαμβάνω, πλάκα θα χε και θα το έπαιρνα, αλλά περισσότερο θα το απολάμβανα, όχι τόσο καθαρά για το περιεχόμενο, αλλά για την αίσθηση της ύπαρξης ελληνικού περιοδικού με θέμα τα anime. Δηλαδή θα το έβλεπα στο style, άντε να δούμε τι κάνανε τα παιδιά για να διαδώσουν τα anime. Όμως, παρόλα αυτά κακά τα ψέματα, το κύριο κοινό του περιοδικού θα μαστε πάλι εμείς κι εμείς :thatsit:
phmava.php

#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 18:18

Βρήκα τα θέματα και τα επανέφερα για όποιον ενδιαφέρεται
http://www.anime.gr/forums/manga-%C3%E5%ED%E9%EA%DC/208-%C1%ED%E1%EA%EF%DF%ED%F9%F3%E7-%E3%E9%E1-%F4%EF-anime-gr-magazine.html
http://www.anime.gr/forums/manga-%C3%E5%ED%E9%EA%DC/286-%D4%E5%FD%F7%EF%F2-1%EF-%F4%EF%F5-anime-gr-magazine.html
Δυστυχώς τα download links έχουν λήξει και δεν βρίσκω το magazine στον σκληρό μου. Αν κάποιος από τους παλιούς το έχει εύκαιρο, ας το ανεβάσει στον server να βρίσκεται :



Εννοείς το manga no sekai, έτσι;


Όχι, μετά το Manga No Sekai η Anubis κυκλοφόρησε το Akasuki, περιοδικό 6 τευχών με ιστορίες manga και αφιερώματα για την Ιαπωνία http://www.anime.gr/forums/manga-%C3%E5%ED%E9%EA%DC/431-akasuki-shoujo-manga-%E1%F0%FC-%F4%E7%ED-anubis.html . Στο τελευταίο τεύχος είχαν αναφέρει πως θα κυκλοφορήσει μηνιαίο περιοδικό Manga No Sekai χωρίς ιστορίες, απλά με νέα από τον κόσμο των anime. Πράγμα που τελικά δεν έγινε.

E5VV38U.jpg


#11 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 18:27

Nαι, όντως δεν έκατσε το περιοδικό Manga no Sekai τελικά.

Πάντως νομίζω πως είναι διαφορετικό ένα περιοδικό και διαφορετικό ένα φόρουμ ή ένα site. Θέλω να πω, το γεγονός πως υπάρχουν ένα σωρός site και fora για video games δεν εξαφάνισε τα σχετικά περιοδικά.
Και οι Έλληνες anime/manga fans δεν είναι τόσο λίγοι ώστε να μην μπορεί να υπάρξει ένα Ελληνικό περιοδικό.
Όσο γι'αυτους που θα κορόιδευαν ένα τέτοιο περιοδικό, ας κοιτάξουν τα Traffic και Shock και όλες τις φυλλάδες που διαβάζουν οι ίδιοι κι ας μας παρατήσουν ήσυχους! Ορίστε μας! :P

Thanks για τα λινκς, Phantom!

#12 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1.348 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 18:36

Nαι, όντως δεν έκατσε το περιοδικό Manga no Sekai τελικά.

Πάντως νομίζω πως είναι διαφορετικό ένα περιοδικό και διαφορετικό ένα φόρουμ ή ένα site. Θέλω να πω, το γεγονός πως υπάρχουν ένα σωρός site και fora για video games δεν εξαφάνισε τα σχετικά περιοδικά.
Και οι Έλληνες anime/manga fans δεν είναι τόσο λίγοι ώστε να μην μπορεί να υπάρξει ένα Ελληνικό περιοδικό.
Όσο γι'αυτους που θα κορόιδευαν ένα τέτοιο περιοδικό, ας κοιτάξουν τα Traffic και Shock και όλες τις φυλλάδες που διαβάζουν οι ίδιοι κι ας μας παρατήσουν ήσυχους! Ορίστε μας! :P

Thanks για τα λινκς, Phantom!


Μην ξεχνας ομως οτι το 90% που ασχολουνται με anime/manga κτλ εχουνε ιντερνετ καθως αν δεν ειχαν ισως και να μην ηξεραν καν τι ειναι.Αυτο φανταζομαι εννουσε και ο phm.Αυτο ομως δεν σημαίνει οτι ενα περιοδικο δεν μπορει να σου προσφερει καποιες απολαυσεις τις οποιες θα σου προσφερε καποιο site.Παντως αμα αυτο το υποθετικο περιοδικο ειναι αξιοπρεπεστατο σε αυτα που ζηταμε, οπως ειπες και εσυ, αρκετος κοσμος θα το τσιμπησει:wooi2:
Παντως τι λετε θελετε να κανουμε μια 2η προσπαθεια?:congrats:

#13 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 18:41

Νωρις ειναι για κατι τετοιο. Για να γινει ενα σωστο περιοδικο τυπου Newtype χρειαζεται πολυ προσπαθεια και γνωση. Δεν υπαρχει το απαραιτητο αγοραστικο κοινο για να στηριξει μια τετοια προσπαθεια. Εδω το αμερικανικο version του Newtype ανακοινωσε οτι σταματαει την εκδοση του...

Το ιντερνετ και τα τορρεντ παιζουν μεγαλο ρολο σ'αυτα. Ειναι δυσκολο για ενα μηνιαιο περιοδικο να προλαβαινει τις εξελιξεις. Ισως σε λιγα χρονια να μπορει να βγει καποιο περιοδικο που θα καλυπτει ολα τα ηδη κομικς και ανιματιον γενικοτερα, μια που ουτε τετοιο εχουμε.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#14 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 18:48

Μην ξεχνας ομως οτι το 90% που ασχολουνται με anime/manga κτλ εχουνε ιντερνετ καθως αν δεν ειχαν ισως και να μην ηξεραν καν τι ειναι.


Nαι, δε διαφωνώ καθόλου. Αλλά το ίδιο ισχύει και για τους gamers, no? Όλοι σχεδόν έχουν Ιντερνετ και θα περίμενε κανείς πως με τον ερχομό των μεγάλων online games στα Νετκαφέ, τα περιοδικά θα υπέφεραν πολύ. Αλλά δεν έγινε αυτό τελικά.

Για περιοδικό τύπου Νewtype είναι όντως νωρίς, όπως λέει ο Ayu-Mania. Αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι έτσι. Στην Ευρώπη κυκλοφορούν αρκετά ανιμε/μανγκα περιοδικά προσαρμοσμένα στο αναγνωστικό κοινό κάθε χώρας (ειδικά στη Γαλλία και την Ιταλία). Κάτι ανάλογο μπορεί να γίνει και εδώ.

#15 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2008 - 21:50

Προς ενημέρωσή σας, στον πρώτο χρόνο λειτουργίας του aNiMe//GR, μερικά μέλη είχαν αναλάβει να δημιουργήσουν online περιοδικό anime. Είχε βγει και ένα τεύχος με μερικά αφιερώματα (One Piece VS Naruto αν θυμάμαι καλά και διάφορα άλλα).


Δυστυχώς η προσπάθεια ναυάγησε επειδή:
1) Στο forum υπήρχαν πολύ λίγα άτομα
2) Δεν είχαν γνώση επί του θέματος
3) Δεν υπήρχε οργάνωση

Ύστερα από λίγο καιρό έγινε μία προσπάθεια αναβίωσης του περιοδικού και δημιουργήθηκαν μερικά άρθρα (Berserk πχ), όμως η ιδέα έμεινε στο ράφι λόγω έλλειψης προσωπικού και όρεξης.


Στο Graveyard πρέπει να υπάρχει ακόμα το εν λόγω thread με το τεύχος. Θα ψάξω να το βρω και να το ανεβάσω για όποιον τυχόν θέλει να του ρίξει μια ματιά.

Βέβαια τώρα είμαστε πολύ περισσότεροι και έχουμε περισσότερες γνώσεις πάνω στα anime απ' ότι πριν 3 χρόνια. Υπάρχουν άτομα που θα ήθελαν να αναβιώσουν το aNiMe//GR Magazine ? Το μόνο που χρειάζεται είναι αγάπη για το αντικείμενο (anime) και όρεξη για γράψιμο.

Ναι θα με ενδιέφερε να πάρω μέρος σε μια τέτοια προσπάθεια...αγάπη για το αντικείμενο υπάρχει σίγουρα και για anime αλλά και για manga, όρεξη για γράψιμο επίσης αλλά σε κάνα μήνα μόλις τελειώσουν οι καταραμένες οι πανελλήνιες!!!:wis:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα
Click the hatchlings and save them!!!