Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Dragonball στα Ελληνικα


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 06 April 2008 - 02:51

UPDATE:

Οι δυο πρωτοι τομοι βρισκονται πλεον εδω (μεταξυ αλλων)

http://www.mediafire.com/?xmblpuhhh1972

Καλο διαβασμα!

Edited by Korkofilaki, 18 October 2012 - 16:26.


#2 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 06 April 2008 - 13:51

Πολύ ωραίο! Φοβερή δουλειά.
Η μετάφραση κάπου χάνει ώρες ώρες (Bloomers=(γυναικείο) Σορτσάκι, Futon=στρώμα, σκυλοπεινάω), αλλά είμαι σίγουρος πως θα το βρεις σιγά σιγά. Και νομίζω πως υπάρχει τρόπος να βάλεις μικρότερα κενά ανάμεσα στις σειρές και στις λέξεις για να είναι πιο κοντά μεταξύ τους, αλλά δεν θυμάμαι τώρα πού είναι αυτή η ρύθμιση. Αλλά αυτά προσπερνούνται.
Μου άρεσε όμως που μετέφρασες και κάποια από τα εφέ, και μάλιστα χωρίς να φαίνεται πως έσβησες τα Αγγλικά για να τα γράψεις από πάνω.
Πολύ καλό σαν αποτέλεσμα, να το συνεχίσεις, περιμένω το επόμενο! :riiight:


Και ο συγχρονισμός σου ήταν τέλειος γιατί
1. Τώρα που η Anubis άρχισε να βγάζει Manga στα Ελληνικά, σίγουρα κάποιοι που δεν ξέρουν Αγγλικά θα θέλουν να διαβάσουν κι άλλα, και τι καλύτερο από τη σειρά που μεγάλωσε μια ολόκληρη γενιά στην Ελληνική τηλεόραση;
2. Έχω ήδη ξεκινήσει εντελώς συμπτωματικά το Fansubbing του Anime "Dragonball" και σύντομα θα ανεβάσω τα δύο πρώτα επεισόδια, οπότε ξεκινήσαμε σχεδόν μαζί!!

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#3 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 06 April 2008 - 23:13

Με το paint δεν εχω και πολλες επιλογες... Για τις μεταφρασεις, ναι, καποια πραγματα τα αφηνω ως εχουν, ειδικα αν δεν ξερω πως ακριβως να τα αποδωσω. Το "σκυλοπειναω"... εκει απλα ο Goku ελεγε πως πειναει πολυ, αλλα ενα αλλο θεμα που προσπαθω να καταφερω ειναι να "ταιριαξω" τον τροπο ομιλιας ενος χαρακτηρα με την προσωπικοτητα του. Δεν ξερω αν ειναι λαθος αυτο, θα ηθελα μια γνωμη. Ετσι λοιπον προσπαθω να μη βαζω "μεγαλες" η "δυσκολες" λεξεις στα λογια του Goku (στα βουνα ζουσε, δεν πηγε σχολειο) και να του δωσω εναν απλο τροπο ομιλιας (και λιγο αγενη, καθως δε γνωριζει τροπους ακομα - τον εχω να απευθυνεται σε ολους στον ενικο για παραδειγμα, οπως εχω προσεξει στη σειρα δεν χρησιμοποιουσε τα -san μετα το ονομα καποιου, κατι που θα φαινοταν λιγακι αγενες σε μερικους). Παντα βεβαια προσπαθω να μεινω μεσα στο νοημα της μεταφρασης.

#4 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 07 April 2008 - 18:33

Κι αλλο!

Chapter 3:
RapidShare: 1-Click Webhosting

Το τελευταιο που εχω ετοιμο. Το επομενο ειναι μισοτελειωμενο οποτε δε νομιζω να αργησει πολυ...

#5 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 20 April 2008 - 20:39

UPDATE!

Chapter 4:
http://rapidshare.com/files/109051003/DBch4.rar.html


Δεν ξέρω ποιοι και πόσοι το διαβάζουν, αλλά μιας και κάνω την προσπάθεια τα ανεβάζω.

Θα εκτιμούσα πάντως όποια σχόλια ή ακόμα και προτάσεις για το πού αλλού θα μπορούσα να ανεβάσω τα κεφάλαια (μιας και είμαι στην αρχή...)

#6 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 20 April 2008 - 20:43

Νομιζω εδω μπορεις να τα ανεβασεις αλλα δεν ξερω την διαδικασια
AnatheMANGA

#7 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 01 May 2008 - 23:02

Επισκεφθηκα την σελιδα, αλλα δεν ειδα συγκεκριμενες πληροφορίες για το πως μπορω να ανεβασω κατι... καποιος βοηθεια;

Τελος παντων, οσον αφορα το επομενο κεφαλαιο να το περιμενετε συντομα.
Και κατι αλλο, μιας και προσπαθω να αναπτυξω το ταλεντο μου (...ναι καλα) θα ηθελα να μαθω αν θα ενδιεφερε να χρωματιζα καμια σελιδα/εξωφυλλο/οτιδηποτε στο κεφαλαιο. Αυτο βεβαια μπορει να επηρεασει λιγο τον χρονο "εκδοσης" του κεφαλαιου (one-person team βλεπετε) αλλα απλα να ξερω αν θα αξιζε να κανω κατι τετοιο.

#8 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 01 May 2008 - 23:46

Ερωτηση προς απανταχου ελληνες scanlators: Γιατι ανεβαζεται τα αρχεια rapidshare;:erk:

Posted ImagePosted Image


#9 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 01 May 2008 - 23:59

Ευχαριστως και αλλου, καποια προταση;

#10 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 02 May 2008 - 19:41

Φρέσκο-φρέσκο, σήμερα το τελείωσα:

Chapter 5:
http://rapidshare.com/files/112041134/DBch5.rar.html

Και ειμαι και χαρουμενη γιατι βρηκα επιτελους σε καλη ποιοτητα scans και για επομενα κεφαλαια ^_^

#11 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 03 May 2008 - 23:56

Ευχαριστως και αλλου, καποια προταση;


Megaupload:hiding_something:

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις?

Posted ImagePosted Image


#12 usopp-san!

usopp-san!

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 04 May 2008 - 00:01

μπραβο πολυ καλη δουλειά φιλε!!!!!

#13 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 04 May 2008 - 00:12

ΟΚ λοιπον θα κοιταξω και για Megaupload! ^_^

Για editing των scans χρησιμοποιω το paint (ναι, ξερω, μαπα αλλα δεν εχω και τιποτα της προκοπης) Τωρα θα δω αν κανει δουλεια και το ArtRage που ειχε μαζι το πενακι που πηρα αλλα προς το παρον το εχω δοκιμασει μονο για χρωματισμους...

#14 RageCryX

RageCryX

    Rage the Echidna

  • Members
  • 12 posts

Posted 04 May 2008 - 20:50

Korkofilaki θα σου προτείνω το PhotoScape για αρχή και αργότερα το PhotoShop ή The Gimp που χρησιμοποιούμε στα projects AnatheMANGA (κάπου στο forum μας έχουμε links με άρθρα εκμάθησης photoshop/gimp)
As long as there is trust, there is betrayal.
Posted Image



#15 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 04 May 2008 - 20:57

:blingeye2: Ευχαριστω πολύ για τις προτασεις και τη βοήθεια!:blingeye2: