Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

D&D world


  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#16 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 15:52

Τα παλαδίνια όταν παίζεις βίντεογκέημ είναι σωτηρία, όταν προσπαθείς να κάνεις rp όμως, άπαντες (δμ μετά των παιχτών) φτάνουν στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού. Οι l good χαρακτήρες θα έπρεπε να λέγονται l πρήχτες. Προσωπική γνώμη πάντα.

(Εκτός αν έχεις την Σεσίλια βέβαια στο πάρτυ που βγάζει νοκ-άουτ στο πρήξιμο ένα ολόκληρο τάγμα παλαδίνων και σε κάνει από το πουθενά chaotic evil με δώρο το μόνιμο απόθεμα λεξοτανίλ :deadga6::deadga6::deadga6:)

Αφηστε την 4η εκδοση κλπ και παιχτε vampire :P


εξαρτάται με το ποιους παίζεις αυτό το παιχνίδι...μπορεί να γίνει τρομακτικό...και όχι με την καλή έννοια...οι νοούντες ενόησαν γκουχου

Κανείς να παίζει/έπαιζε 7th sea/Swashbuckling adventures?...



Και από μένα, η 4η έκδοση μπορεί officially να πάει να πνιγεί.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#17 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1.535 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 16:07

Τα παλαδίνια όταν παίζεις βίντεογκέημ είναι σωτηρία, όταν προσπαθείς να κάνεις rp όμως, άπαντες (δμ μετά των παιχτών) φτάνουν στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού.

Σε μερικους βεβαια κατα την διαρκεια του rp η λειτουργεια νευρικος κλονισμος ειναι skill 100oυ level:orly:

Τεσπα,για να ανανεωσουμε λιγο τη συζητηση,σας εχει τυχει να τσακωθειτε με τους συμπαιχτες σας κατα την διαρκεια καποιου session λογω του rp που κανετε/κανει?

#18 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 16:15

Σε μερικους βεβαια κατα την διαρκεια του rp η λειτουργεια νευρικος κλονισμος ειναι skill 100oυ level:orly:


όσα θες βλέπεις μόνο, να σε παραπέμψω


Εκτός αν έχεις την Σεσίλια βέβαια στο πάρτυ που βγάζει νοκ-άουτ στο πρήξιμο ένα ολόκληρο τάγμα παλαδίνων και σε κάνει από το πουθενά chaotic evil με δώρο το μόνιμο απόθεμα λεξοτανίλ


και δεν θα επαναληφθώ.

Τεσπα,για να ανανεωσουμε λιγο τη συζητηση,σας εχει τυχει να τσακωθειτε με τους συμπαιχτες σας κατα την διαρκεια καποιου session λογω του rp που κανετε/κανει?


σε όλους έχει συμβεί και συμβαίνει. τα rpg δεν είναι ο παράδεισος :nosey:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#19 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 16:28

Τεσπα,για να ανανεωσουμε λιγο τη συζητηση,σας εχει τυχει να τσακωθειτε με τους συμπαιχτες σας κατα την διαρκεια καποιου session λογω του rp που κανετε/κανει?



oh yes!!!!!!!!!
ask Dustov13

και δεν ειναι ευχαριστο.

το χειροτερο δε ηταν οταν ενας απο το παρτυ αργησε 4 ωρες... σχεδον πιαστηκαμε στα χερια

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#20 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 16:40

Χμμ σαν DM και σαν παίκτης δεν έχω τσακωθεί με κανέναν άλλον (και παίζω και paladin xP). Το dnd μας ενώνει ρε! xD Βεβαία κάποιοι ψιλό-καβγάδες εδώ κι εκεί δεν γίνεται να μην είναι μέσα στο πρόγραμμα :P

#21 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 18:16

Στο πρώτο party που έπαιξα ποτέ, ο DM είχε πάθει νευρική κρίση επειδή του φάγαμε το drow cleric που πέταξε για να μας σκοτώσει. "Μου φάγατε το drooow!!"
(Κάτι ανάλογο του "μου φάγατε το μπιφτέκι μου" αλλά με περισσότερα νεύρα και ένα party χωρίς DM και ανάσα από τα γέλια:hahaha:)
Δημοσιευμένη  εικόνα
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#22 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 21:37

Να'μαι κι εγώ. :hi: Well timed το thread, μιας & πάνω που έλεγα ν'αρχίσω ένα παρόμοιο εγώ.


Το λοιπόν, μπόλικα χρόνια στο κουρμπέτι των RPGs, στο σημείο που το forum του RPG.net να είναι το homepage μου (όπου έχω & 20k+ posts, να πως κάνουμε waste away τις ημέρες μας :). Βέβαια από τη στιγμή που μετακόμισα Αθήνα προ μισού χρόνου δεν παίζω τίποτα απολύτως (no gaming group) , αλλά αυτήν είναι άλλη πονεμένη ιστορία.


Για να σταματήσω να περιαυτολογώ, ας πω ότι προσωπικά περιμένω με ανυπομονησία την 4η έκδοση. Το γεγονός ότι το design team φαίνεται τηλεπαθητικά να σκάναρε το μυαλό για το τι αλλαγές θα ήθελα όταν το έφτιαξε είναι κάτι πολύ θετικό. :riiight: Επίσης ελπίζω το DDI (Dungeons & Dragons Insider, i.e. το on-line initiative με την 4η έκδοση) να βγει καλό, ειδικά το virtual desktop, μπας & ξαναπαίξουμε με τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη.


Πάντως, όσον αφορά τα spoilers που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής, πρέπει να πω πως δε μου έχει ξεφύγει τίποτα. Άμα κανείς θέλει να ρωτήσει κάτι, μετά χαράς ν'απαντήσω άμα μπορώ :thatsit: . Μία καλή αρχή είναι οι έτοιμοι χαρακτήρες που χρησιμοποιήθηκαν στο 'D&D Experience' con (εδώ) & το compilation όλων των μέχρι στιγμής γνωστών κανόνων στο ENWorld (εδώ, μαζί με χαρακτηριστικά από τέρατα, την περιπέτεια από το D&DExp, κάποιες fan-made περιπέτειες (ήδη, ναι!), κ.τ.λ.)


:)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#23 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάρτιος 2008 - 23:05

Τελικά τί έγινε με την ιδέα να ξεκινήσουμε DnD στο site; Υπάρχει ακόμα πρόβλημα με τη μεταφορά του software; Spawn περιμένουμε νέα :D
Δημοσιευμένη  εικόνα

#24 Lestat

Lestat

    The vampirian

  • Members
  • 31 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2008 - 17:46

εγω προσοπικα ειχα εναν Black Guard οταν επαιζα με ενα party και οχι μονο δεν μισο τουσ paladins αλλα αφου ειναι η βαση για τουσ Black Guard:nanana: τοτε ειναι μια χαρα ασε που μπορεισ να διατηρεισ και την ταξη μεσα στο party και υστερα αφου εχεισ βαρεθει να τα σπασεισ ολα:hahaha: με την μορφη του Black Guard.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#25 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2008 - 17:58

εγω προσοπικα ειχα εναν Black Guard οταν επαιζα με ενα party και οχι μονο δεν μισο τουσ paladins αλλα αφου ειναι η βαση για τουσ Black Guard:nanana: τοτε ειναι μια χαρα ασε που μπορεισ να διατηρεισ και την ταξη μεσα στο party και υστερα αφου εχεισ βαρεθει να τα σπασεισ ολα:hahaha: με την μορφη του Black Guard.


Ε όχι και διατηρεί την τάξη ο Paladin.... Τα νεύρα των normal παικτών του party σπάει κατά κύριο λόγο: "μην κλέψουμε αυτό", "μην πούμε ψέμματα", "πάμε να βοηθήσουμε την καημένη την γιαγιάκα".... :sadist: Η μοναδική τους χρήση είναι σαν NPC-enemies για evil party. :hahaha:
Πέρα από την πλάκα πάντως, είναι από τις ευνοημένες κλάσεις, για να μην πω η πιο ευνοημένη. To alignment restriction επί της ουσίας δεν τον εμποδίζει, απλά του υπαγορεύει το role-playing. Και το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τους blackguards απλά δεν είναι εκνευριστικοί, οπότε το παραβλέπουμε. :
Δημοσιευμένη  εικόνα
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#26 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάρτιος 2008 - 12:30

Ε όχι και διατηρεί την τάξη ο Paladin.... Τα νεύρα των normal παικτών του party σπάει κατά κύριο λόγο: "μην κλέψουμε αυτό", "μην πούμε ψέμματα", "πάμε να βοηθήσουμε την καημένη την γιαγιάκα".... :sadist: Η μοναδική τους χρήση είναι σαν NPC-enemies για evil party. :hahaha:
Πέρα από την πλάκα πάντως, είναι από τις ευνοημένες κλάσεις, για να μην πω η πιο ευνοημένη. To alignment restriction επί της ουσίας δεν τον εμποδίζει, απλά του υπαγορεύει το role-playing. Και το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τους blackguards απλά δεν είναι εκνευριστικοί, οπότε το παραβλέπουμε. :


+1 in everything :nod:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#27 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Μάρτιος 2008 - 03:43

μολισ γυρισα απο session που ξεκινησε στις 7 το απογευμα.
I am content people...

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#28 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2.983 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Απρίλιος 2008 - 20:00

Το D&D μου αρεσει παρα πολυ αλλα δυστυχως δεν εχω παιξει τοσο οσο θα ηθελα αφου ποτε δε βρισκεις καλο DM που να εχει χρονο - ή δε θα ειναι καλος, ή θα ειναι καλος αλλα σε μερικα sessions θα ανακοινωσει οτι δεν εχει χρονο πια να βρισκομαστε. Story of my life...

Στο τωρινο μου session ειναι λιγο μεικτα πραγματα, οι παικτες ειναι πολυ καλοι εκτος απο εναν που βγηκε απο αλλο ανεκδοτο, και ο DM τη μια φορα κανει ωραιο session με καλο περιθωριο για rp και ενδιαφερουσα πλοκη με ωραια δεμενα sidequests, και την αλλη μου λεει (in-character) οτι επειδη και μονο ειμαι Δρυϊδης δεν ειμαι καταλληλος για την αποστολη να διεισδυσουμε ως μελη σε ενα Thieves'Guild οποτε με αφηνει 6 ωρες πραγματικου χρονου να κοιταω τους αλλους παικτες να παιζουν και εγω να μην κανω τιποτα. Οπως ειπα, εχει και τα καλα του, εχει και τα κακα του...

Τεσπα,για να ανανεωσουμε λιγο τη συζητηση,σας εχει τυχει να τσακωθειτε με τους συμπαιχτες σας κατα την διαρκεια καποιου session λογω του rp που κανετε/κανει?

Ω ναι! Ειχαμε εναν παικτη στα πρωτα μου παρτυ που νομιζε οτι ολοι τον μισουνε και το εφερνε και στο D&D. Χαρακτηριστικα, εγω εκανα εναν Rogue που κλεβει συχνα αντικειμενα για να τα πουλησει, και αυτος εναν Cleric. Στο τελος μιας μαχης σκοτωσα εναν αντιπαλο cleric και μολις επεσε, ο DM μας επεσημανε οτι η πανοπλια του ειναι ανεπαφη και πολυ καλη. Ο Cleric, που ειχε πει νωριτερα οτι εψαχνε για καλυτερη πανοπλια, χαρηκε και την εγραψε κατ'ευθειαν στο sheet του, μεχρι που εγω του θυμισα οτι ο χαρακτηρας μου προφανως θα την επαιρνε για την παρτη του αφου στεκοταν μπροστα του (ο Cleric ηταν στην αλλη ακρη) και επρεπε να του μιλησει για να τον αφησει να την παρει. Επι ποση ωρα αρνιουταν πεισματικα να μιλησει in-character και το μονο που εκανε ηταν να με βριζει για τον "εγωισμο" μου... Οπως καταλαβατε, δεν ηταν το μονο περιστατικο μεταξυ μας...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#29 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Απρίλιος 2008 - 21:55

Ειχαμε εναν παικτη στα πρωτα μου παρτυ που νομιζε οτι ολοι τον μισουνε και το εφερνε και στο D&D. Χαρακτηριστικα, εγω εκανα εναν Rogue που κλεβει συχνα αντικειμενα για να τα πουλησει, και αυτος εναν Cleric. Στο τελος μιας μαχης σκοτωσα εναν αντιπαλο cleric και μολις επεσε, ο DM μας επεσημανε οτι η πανοπλια του ειναι ανεπαφη και πολυ καλη. Ο Cleric, που ειχε πει νωριτερα οτι εψαχνε για καλυτερη πανοπλια, χαρηκε και την εγραψε κατ'ευθειαν στο sheet του, μεχρι που εγω του θυμισα οτι ο χαρακτηρας μου προφανως θα την επαιρνε για την παρτη του αφου στεκοταν μπροστα του (ο Cleric ηταν στην αλλη ακρη) και επρεπε να του μιλησει για να τον αφησει να την παρει. Επι ποση ωρα αρνιουταν πεισματικα να μιλησει in-character και το μονο που εκανε ηταν να με βριζει για τον "εγωισμο" μου... Οπως καταλαβατε, δεν ηταν το μονο περιστατικο μεταξυ μας...


Sneak Attack με σφεντόνα και όλα λύνονται!!
Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#30 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Απρίλιος 2008 - 21:57

Α!!! Καλη αρχη και σε μενα. Εχω παιξει μια ολοκληρη φορα:oo: ΒΤW: Παιζω Half Orc Druid (Γιατι με πορωνει τοσο αυτο το class;)

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα