Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

D&D world


  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#1 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1.535 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Μάρτιος 2008 - 13:15

Με αφορμη τον προσφατο θανατο του δημιουργου των D&D παρατηρησα οτι παρολο που αρκετοι απο εμας ασχολουμαστε με το αθλημα δεν εχουμε ακομα δημιουργησει καποιο σχετικο thread:oo:

Και για να διορθωθει αυτη η αβλεψια,δημιουργειται το παρον:drink:

Εδω μπορουμε να postαρουμε οτιδηποτε εχει σχεση με D&D,απο ειδησεις σχετικες με το αντικειμενο,τις προσωπικες μας προτιμησεις για τα sessions που παιζουμε (edition,races,classes,alignments,deities etc),εμπειριες απο τα οσα εχουμε ζησει παιζοντας και οτι αλλο σχετικο με το σπορ.

Θετω λοιπον δυο ζητηματα για να αρχισουμε:

1)Συντομα θα κυκλοφορισει η τεταρτη εκδοση κανονων.Γνωριζει κανεις τις αλλαγες σε σχεση με τις προηγουμενες versions?Και επειδη εχω ακουσει καποια αρνητικα σχολια,σκοπευει κανεις να ασχοληθει?

2)Και επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση προσφατα,ποια η γνωμη σας για τους paladins?Ειμια ο μονος που δεν τους βρισκω μισητους:nosey:?


ΥΓ.Οποιος ενδιαφερεται για να συμμετεχει σε καποιο campaing μπορει επισης να ποσταρει εδω και ολο και καποιο διαθεσιμο party μπορει να τον χωρεσει:wooi2:

#2 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 25 Μάρτιος 2008 - 14:33

Πρόθυμος να συμμετέχει σε campain εδώ. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το όλο ''σπόρ'' και θα ήθελα να το τεστάρω.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#3 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Μάρτιος 2008 - 18:19

Νομίζω με το nickname που διάλεξα πρέπει να ποστάρω οπωσδήποτε !!

Για την τέταρτη έκδοση δεν έχω ακούσει ακόμα κάτι συγκεκριμένο αλλά μια αρνητική διάθεση απέναντί της την έχω πιάσει. Προσωπικά δεν νιώθω την ανάγκη να εγκαταλείψω την 3,5 μιας και είναι από τις πλέον ισορροπημένες εκδόσεις του παιχνιδιού. Από τις 2+3 είναι καλύτερη πάντως. Για το τι αλλαγές θα γίνουν δεν ξέρω άλλα αν μπουν κάτι swift και immediate actions που είχαν εισαχθεί στα PHB II (PHB = Player's HandBook για τους αμύητους) και σε κάτι άλλα expansion rulebooks μαζί με κάτι τελείως ανισόρροπες κλάσεις του στυλ δαίμονας που μετανόησε και έγινε paladin δε νομίζω να έχει τόση επιτυχία η 4. Στους παλιούς τουλάχιστον.
Όσον αφορά τον paladin παρά τον περιορισμό στο alignment είναι αδιανόητο μία κλάση να έχει τόσες άμυνες και αναφέρομαι στα saves του... Πάνε φορτώνουν πόντους στο Charisma και μετά άντε να τους πιάσει spell.... Και με τις πανοπλίες που φοράνε, οι fighters ούτε που τους αγγίζουν. Και έχουν όλοι και ένα ζάρι φαρμάκι. 18-20 όλη την ώρα, λες και δεν έχει άλλο νούμερο το ζάρι επάνω... Ο paladin είναι η κατάρα του DM....

Όσο για campaign ψήνομαι πολύ άσχημα... Έχω να παίξω σοβαρά κανά εξάμηνο και μου'χει λείψει....
Δημοσιευμένη  εικόνα
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#4 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Μάρτιος 2008 - 19:11

αρχικα θεωρω τους παλαδινους οτι πιο σιχαμερο και μισητο υπαρχει γενικα στο rpg, ειτε αυτο ειναι pen and paper ειτε ειναι mmorpg. επισης σιχαινομαι τους lawful Good χαρακτηρες. ειναι τοσο κομπλεξικοι που θες συνεχεια να τους σφαξεις.\

εχω παιξει human wizard, sun elf wizard, halforc cleric-barbarian ( Tempus ), τωρα παιζω moon elf rogue & half-elf cleric ( Ohgma )
οφειλω να ομολογησω οτι γενικοτερα μαρεσει να παιζω ξωτικο. με τον DM που παιζω τον κλεφτη, ειπαμε τωρα οτι αν μεινουμε ολοι ή σχεδον ολοι του χρονου ( και δεν παμε για στρατο μεταπτυχιακα κλπ ) θα δοκιμασουμε Evil party και ψηνομαι ή για Drow ή για Fey-ri.

τωρα, οσον αφορα την 4η εκδοση. και μονο που βγαζουν τα Gnomes, για μενα εχει αποτυχει. οχι οτι μαρτεσουν ( το αντιθετο θα ελεγα ) αλλα βαστατε τα αλογα δλδ. καταστρεφουν τους παλιους. παει ο ρομαντισμος

τεινουν να το κανουν mmorpg

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#5 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Μάρτιος 2008 - 23:14

αρχικα θεωρω τους παλαδινους οτι πιο σιχαμερο και μισητο υπαρχει γενικα στο rpg, ειτε αυτο ειναι pen and paper ειτε ειναι mmorpg. επισης σιχαινομαι τους lawful Good χαρακτηρες. ειναι τοσο κομπλεξικοι που θες συνεχεια να τους σφαξεις.\

εχω παιξει human wizard, sun elf wizard, halforc cleric-barbarian ( Tempus ), τωρα παιζω moon elf rogue & half-elf cleric ( Ohgma )
οφειλω να ομολογησω οτι γενικοτερα μαρεσει να παιζω ξωτικο. με τον DM που παιζω τον κλεφτη, ειπαμε τωρα οτι αν μεινουμε ολοι ή σχεδον ολοι του χρονου ( και δεν παμε για στρατο μεταπτυχιακα κλπ ) θα δοκιμασουμε Evil party και ψηνομαι ή για Drow ή για Fey-ri.

τωρα, οσον αφορα την 4η εκδοση. και μονο που βγαζουν τα Gnomes, για μενα εχει αποτυχει. οχι οτι μαρτεσουν ( το αντιθετο θα ελεγα ) αλλα βαστατε τα αλογα δλδ. καταστρεφουν τους παλιους. παει ο ρομαντισμος

τεινουν να το κανουν mmorpg


Για evil party το drow είναι πολύ καλή επιλογή λόγω των πολλών + στα attributes και των SA, αλλά αυτό το πρόβλημα με το φως είναι... πρόβλημα :. Είχα ξεκινήσει στο πάρτυ μου drow-only campaign έτσι ώστε το παιχνίδι να κινηθεί κυρίως στο Underdark και στην επιφάνεια βγαίναμε μόνο νύχτα. Το DM's puppet ήταν ένα male drow fighter με feats για two-weapon fighting και ranged combat, έχοντας για όπλο ένα yumi σαν αυτό της Ina στο Samurai Warriors 2. Πολύ exotic αλλά πάντα ήθελα ένα τέτοιο bow σε παίκτη. :wis:
Αλλά η μεγάλη αδυναμία μου είναι ο high-elf druid μου (Corellion) με το wolf companion. Neutral, εννοείται, και είχαμε φτάσει 23 lvl πριν αρχίσουμε το drow campaign (epic style baby!!!)....
Και ο πρώτος πρώτος παίκτης μου ήταν πάλι high-elf αλλά bard (Quarion). What can I say? I am an elf-tard too....
Δημοσιευμένη  εικόνα
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#6 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 25 Μάρτιος 2008 - 23:31

Η 4η έκδοση μοιάζει να ακολουθεί το wow σε νοοτροπία και απ' ό,τι φαίνεται πράγματα όπως το aggro θα ενσωματωθούν στο παιχνίδι. Προσωπικά δε νομίζω να επενδύσω σε νέα dnd έκδοση, προτιμώντας να ασχοληθώ με Legend of the Five Rings, 3d edition (d10).

Αυτό τον καιρό παίζω ένα human druid σε Eberron Campaign που ξεκίνησε εδώ και περίπου ένα χρόνο (αρχικά half orc barbarian αλλά πέθανε προδωμένος από συμμάχους) και έναν inkyo (rokugan d20) σε Planescape που κρατάει περίπου 3 μήνες.

Ο paladin παίρνει σίγουρα αρκετά +, αλλά πάντα έχει το δύσκολο rp και το θεό-fuehrer πάνω από το κεφάλι. Δεν τον μισώ και ξέρω παιδιά που έχουν αγαπημένη class τον paladin, ειδικά σε Ravenloft (Gothic Horror Setting) είναι μανίκι. Περισσότερο από τις classes του phb αντιπαθώ τον cleric, που μου φαίνεται βαρετός και κουραστικός yes-bird του θεού του. Ο Paladin είναι πιο πολύ προσκολλημένος στις ηθικές αξίες του παρά στο θεό του.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#7 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 00:03

Χμ άντε περιμένω πως και πως το 4ο edition... εγώ πάντως τακτικές με Hate (aggro) έχω ήδη εφαρμόσει στο dnd μου έτσι κι αλλιώς xD (για τα τέρατα)

Όσο για τον paladin, είναι η αγαπημένη μου κλάση με διαφορά ^^ (και μετά ο ninja). Μου αρέσουν όχι μόνο τα abilities του και ο διαφορετικός τρόπος να τις χρησημοποιήσεις (γενικά ο paladin είναι πολύ flexible ανάμεσα σε hεaler-DD-tank) + ένα απίστευτο feat το battle blessing, που κάνει όλα τα spell του paladin που πιάνουν ένα standart action, σε swift action xDDD έτσι απλά
αλλά και το RP gameplay του (ναι :P) μιας και ότι χαρακτήρα και να πάρω, συνήθως lawful good θα τον παίξω

αυτά ήθελα να πω για την ώρα, θα επανέλθω δεν την γλιτώνετε xD *πάειναπορωθειμεgunbuster*

#8 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2.291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 08:44

Μπράβο odin... το θυμήθηκες...

Άρχισα το dnd στα γεράματα και έχω πέσει και σε ένα από τα πιο κουλά party ever λογικά... no problem, το παλεύουμε... gnome rogue [lvl.5 ή 6]. Χαρακτήρας στηριγμένος ως ενός σημείου στην Haley Starshine. Παίζουμε forgotten Realms....

Ψήνομαι για ότι άλλο party φτιαχτεί αρκεί να βολέυουν οι ώρες...


αααα...

παίζω και έναν Orc Hunter Gorzun σε play by post WoW d20 campaign... αλλά και αυτό πάει πολύ αργά...

Και τώρα που το είπα... πως βλέπετε ένα play by post campaign σε αυτό το forum?

#9 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3.927 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 13:04

i see an army of orcs/halfling/hafl-elfs/elfs/humans/etc riding under the clear starless sky with the hoofs of their mounts echoing over the valley, riding against the mental health of the dm :P:P

και θα παρει ages.

Κατα τα αλλα μου αρεσει το dnd εχω διαβασει players handbook 2 /masters of the wild, ειχα παιξει μια φορα για 4-5 φορες σε ενα party ( μετα επεσε καλοκαιρι και διαλυθηκαμε) και για να πω και του στραβου το δικιο i kinda failed at rp :emptyonexg1:.

Απο ορεξη να παιξω αλλο τπτ.

#10 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 13:52

Προσωπικά ήμουν θερμός υποστηρικτής των RPG και σαν καλός otaku κι εγώ, πήρα τα βιβλία μόλις πρωτοβγήκαν στην 3η έκδοση για να γίνω DM. Για 3 χρόνια έπαιζα για το χαβαλέ με άλλους και το αποτέλεσμα ήταν απλά θεϊκά αστείο αν δεν έχεις απαιτήσεις.

Αλλά σαν από ένα σημείο και μετά άρχισα κι εγώ και οι καινούργιοι παίκτες να θέλουμε περισσότερα, δυστυχώς ξεκίνησε η κατηφόρα. Ο ένας γκρίνιαζε για το πώς γίνεται στυγνά ο κανόνας. Ο άλλος δεν πρόσεχε, ο τρίτος ερχόταν όποτε του κάπνιζε, ο τέταρτος ήθελε να αλλάζει χαρακτήρα σε κάθε σέσιον. Ε, σηχτήρ τους είπα, και αποφάσισα να αλλάξω κι εγώ ομάδα κι αυτοί να αλλάξουν DM.

Και πάλι δεν έγινε τίποτα! Ή οι άλλοι DM ήταν για τα μπάζα ή οι νέοι παίκτες ήταν δύο λαλούν και τρεις χορεύουν. Γενικώς, σημασία έχει να είσαι σε ομάδα που σου αρέσει και όχι με τι κανόνες παίζεις. Τι αν είναι 4η, τι 1η. Οι παίκτες να είναι σε κατανόηση με τους υπόλοιπους και συνεπείς στα ραντεβού τους έχει σημασία.

Πλέον, το παράτησα το D&D και σαν DM και σαν παίκτης γιατί με απογοήτευσε το επίπεδο της ωριμότητας που δείχνανε οι παίκτες. Αλλά ποτέ δεν λέω όχι σε μια οργάνωση καμπέιν ή κατασκευής χαρακτήρων ή ιστοριών.

Οι paladins είναι για εμένα prestige class από fighter και cleric. Τι πάει να πει level 1 υπερασπιστής της δικαιοσύνης αν λιποθυμάς με τον άνεμο; Δεν κολλάει. Το ότι δεν τους πάνε στην χώρα μας, είναι γιατί δεν είμαστε μανιχαϊστές σαν τους Αμερικάνους που τον εφεύρεσαν. Είναι πολύ απόλυτος και σπαστικά προσκοπάκος για το Ελληνικό ταμπεραμέντο. Μου θυμίζει σε χαρακτήρα την Λουκά να φωνάζει «ου, ου, είσαι του σατανά!» ή κάποιον παπά που πρήζει με καθαρευουσιάνικα και αερολογίες τον κόσμο να είναι καλός και ευσεβής. Οι παπάδες δεν έχουνε πέραση πλέον! Και μη μου πείτε ότι περιγράφω έναν cleric, γιατί αυτός στο D&D έχει καταντήσει νοσοκόμος πρώτων βοηθειών και εξορκιστής και όχι ζηλωτής που προσπαθεί να προσηλυτίζει. Άσε που πέραση έχουνε πλέον οι αντι-ήρωες και οι μοχθηροί τύποι!

#11 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 21:03

Εγώ έχω παίξει half-orc barbarian, human cleric(pelor φυσικά) και drow ranger(για πολύ λιγο...)Θα ήθελα τρελά να φτιάξω ένα monk.....
Για την 4η έκδοση δεν έχω καμία ιδέα...
Οι Paladin κατά την άποψή μου είναι καλοί μόνο όταν βρίσουν λίγο τον Heironeus, γίνουν ex-paladin, αλλάξουν alignment και γίνουν blackguard... Αλλιώς παίζει να σε βάλουν φυλακή επειδή τους μίλησες....
Για ένα play by post dnd θα το' ψηνα άσχημα....(Με καλό dm φυσικά)

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#12 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 22:41

Wow. Παλαίμαχος speaking. Πάνε 16 χρόνια απο κείνη τη μοιραία βραδυά που γύρισα σπίτι με ενα μυστήριο κουτί με τo logo να μοιάζει κάπως έτσι:

Spoiler:


The rest is history.

Η οποία περιλαμβάνει εμένα να κάνω παίκτης και DM/GM/ST σε ότι rpg μπορείτε να φανταστείτε, με άπειρες εργατοώρες σε DnD, MERP kai Vampire the Masquerade.

Μόνο να χα χρόνο και τώρα καλά που θάτανε..

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#13 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 22:56

Εγώ παίζω αυτή την περίοδο έναν human-rogue(Ν) Παλαιότερα είχα παίξει human-cleric(CG) (Pelor) αλλά λόγω βιτσιόζου DM σε τρία sessions είχα καταφέρει να γίνω CE. :P :P. Περιμένω κρούσεις για ένα party ακόμα. Pretorian μάζεψε τους γνωστούς σου και πες μου :P :D
Δημοσιευμένη  εικόνα

#14 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2008 - 22:57

Όσο για τον paladin, είναι η αγαπημένη μου κλάση με διαφορά ^^ (και μετά ο ninja). Μου αρέσουν όχι μόνο τα abilities του και ο διαφορετικός τρόπος να τις χρησημοποιήσεις (γενικά ο paladin είναι πολύ flexible ανάμεσα σε hεaler-DD-tank) + ένα απίστευτο feat το battle blessing, που κάνει όλα τα spell του paladin που πιάνουν ένα standart action, σε swift action xDDD έτσι απλά


That is exactly why dmvagos hates every single paladin's guts... :sadist:
I wish to feed them their own bones and heart... :burningbe3:

Wow. Παλαίμαχος speaking. Πάνε 16 χρόνια απο κείνη τη μοιραία βραδυά που γύρισα σπίτι με ενα μυστήριο κουτί με τo logo να μοιάζει κάπως έτσι:

Spoiler:


The rest is history.


:respect::nod::respect:
Total and complete respect....
Δημοσιευμένη  εικόνα
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#15 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2008 - 13:26

Αφηστε την 4η εκδοση κλπ και παιχτε vampire :P
Intelligence is nothing without wisdom...