Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Boogiepop Phantom


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάρτιος 2008 - 10:27

Boogiepop Phantom

Ενω εχουμε ενα πολυ καλο review για αυτο το ανιμε, δεν υπαρχει αναλογο thread εδω, κατι που σιγουρα χρειαζεται μια που η συγκεκριμενη σειρα σηκωνει πολυ συζητηση...

Το review!

boogiepop_front.jpg

Προσωπικα πιστευω οτι προκειται για το πιο dementia anime που εχει βγει ποτε... Επισης ειναι ενα απο τα πιο αριστουργηματικα ανιμε που εχουν βγει ποτε... Ειναι απο τις σειρες που απλα δεν βγαινουν πια...

Διαβαστε το ρεβιου για υποθεση κτλ, μια που το εχουμε. Εδω ας συζητησουμε για την σειρα και τις διαφορες εκδοχες που υπαρχουν για την υποθεση της. Τι εντυπωσεις σας εκανε, τι αποριες εχετε..

Θα ειναι σιγουρα ενδιαφερον μια που ακομα και ο τυπος που εκανε το commentary στα extras των DVD δεν ηταν σιγουρος για αυτα που ελεγε..


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Hazuki: 10 Μάρτιος 2018 - 20:42
Διόρθωση broken link

Δημοσιευμένη  εικόνα

#2 vladx

vladx

    Fighting Spirit

  • Members
  • 201 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Φεβρουάριος 2011 - 01:38

Μου κανει εντυπωση που ενω στο review ολοι λεγανε τα καλυτερα, δεν εχει ποσταρει κανεις εδω.... Μολις το διαβασα και εχω ψηθει να κατσω να το δω.
Ομως αν δεν εχω διαβασει το βιλβιο/α εχει
νοημα να δω τη σειρα?

#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Φεβρουάριος 2011 - 11:06

Ναι, άλλωστε κι εγώ την είδα χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο. Λίγο μπερδεμένο το σενάριο αλλά από ατμόσφαιρα σκίζει.

#4 vladx

vladx

    Fighting Spirit

  • Members
  • 201 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Φεβρουάριος 2011 - 11:38

Το βιβλιο εχει μεταφραστει στα αγγλικα ή στα ελληνικα?

Edit: Βρηκα αυτο -->
http://www.amazon.com/Boogiepop-Others-Kouhei-Kadono/dp/1933164166
Τα αλλα που βλεπω απο ειναι της ιδιας σειρας?
Ποια απο αυτα προβαλλονται απο το ανιμε?


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από vladx: 05 Φεβρουάριος 2011 - 11:46


#5 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1.763 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Φεβρουάριος 2011 - 13:40

οσο και να λατρευω τα dementia, και εχω ενα δισκο γεματο απο δαυτα, το Poopiepoop Phantom το αντιπαθησα οσο δεν παει. με κουρασε, δεν μπορουσε να με κρατησει, βαρετο.
και ενω θα επρεπε να ειναι υπερβολικο και παλαβο εγω εισεπραξα ενα δηθεν πραγμα πασπαλισμενο με ιαπωνικες χαζομαρες (well, αυτο δε το λες και εκπληξη...).
δεν το θεωρω ουτε καν μετριο απο αυτα που εχω δει.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#6 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 05 Φεβρουάριος 2011 - 13:47

Αρκετα καλο το ειχα βρει το phantom, θυμαμε το ειχα πιασει ενα χρονο πριν που ειδα καπακι ολλα τα γνωστα dementia

Good times good times :)

qzMHWHd.png


#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2011 - 19:17

οσο και να λατρευω τα dementia, και εχω ενα δισκο γεματο απο δαυτα, το Poopiepoop Phantom το αντιπαθησα οσο δεν παει. με κουρασε, δεν μπορουσε να με κρατησει, βαρετο.
και ενω θα επρεπε να ειναι υπερβολικο και παλαβο εγω εισεπραξα ενα δηθεν πραγμα πασπαλισμενο με ιαπωνικες χαζομαρες (well, αυτο δε το λες και εκπληξη...).
δεν το θεωρω ουτε καν μετριο απο αυτα που εχω δει.


λαθος! για υπερβολες και παλαβομαρες να στραφεις αλλου.

σε κουρασε και σε εκνευρισε; βαρεμαρα; αρα ειναι μια χαρα dementia!

#8 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1.763 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2011 - 19:33

δεν θα το ελεγα... ενα dementia μπορει να ειναι υπερβολικο, αργο, ισως βαρετο και εκνευριστικο/ μπερδεμενο, αυτο δεν σημαινει πως οτι ακολουθει τον κανονα ειναι καλο.

και σιγουρα το poopiepop phantom τα κανει ολα λαθος για μενα και καταληγει να ειναι απλα κουραστηκο περα απο βαρετο.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2011 - 21:04

δεν θα το ελεγα... ενα dementia μπορει να ειναι υπερβολικο, αργο, ισως βαρετο και εκνευριστικο/ μπερδεμενο, αυτο δεν σημαινει πως οτι ακολουθει τον κανονα ειναι καλο.

και σιγουρα το poopiepop phantom τα κανει ολα λαθος για μενα και καταληγει να ειναι απλα κουραστηκο περα απο βαρετο.


κουραστικο ειναι οντως. Ειναι σαν ενα βιβλιο που δεν καταλαβαινεις γρι και σκεφτεσαι να το παρατησεις. Ομως παρομοια σειρα anime δεν βρηκα και ουτε προκειται....

#10 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2012 - 17:31

Mμμμ ok...
Μιας και έχω βαρεθεί να διαβάζω για τα θετικά του BP,στα οποία και συμφωνώ σε ένα σεβαστό ποσοστό,εγώ θα αναφερθώ κυρίως σε αυτά που με έκαναν να ξυνίσω.

Το είδα πριν κάνα μηνάκι,παρασυρόμενος κυρίως από το thrill της σπαζοκεφαλιάς που διάβασα στα διάφορα reviews πως χαρακτηρίζει την σειρά.'Οσον αφορά τον βασικό σεναριακό κορμό,για κάποιον που έχει επαφή μόνο μέσω του anime,μέχρι το 9ο ep υπάρχει το απόλυτο confusion,με μόνη όαση κάποια διάσπαρτα hints αλλά πρωτίστως οι μονόλογοι(τυπικά διάλογοι,ουσιαστικά μονόλογοι)του Morita.Ακόμα και όταν ολοκληρώνεται η σειρά,μένουν αρκετά σημαντικά ερωτήματα,για αυτό και αναγκάστηκα να ψάξω για infos από τα novels.'Ηταν κάτι που με ψιλοχάλασε διότι θεωρούσα πως η σειρά καθεαυτή,αν και δυσνόητη,καταφέρνει να καλύψει όλα τα βασικά,και μένουν αναπάντητα μόνο κάποια minor ζητήματα.'Οταν την ξεκίνησα δεν ήμουν ούτε προετοιμάσμενος ούτε διατεθειμένος για further search.

Κάτι που επίσης δεν μου άρεσε,ήταν η εμμονή του δημιουργού να εξηγεί και την παραμικρή πτυχή της συμπεριφοράς των χαρακτήρων χρησιμοποιώντας μεθοδολογία ατομικής ψυχολογίας ή βάσει κοινωνικού περιγύρου,και όχι βάσει μακροκοινωνικών διαδικασιών.'Ηταν κάτι στο οποίο δεν θα έδινα σημασία,όπως κάνω και με τα περισσότερα anime τέτοιας νοοτροπίας άλλωστε,αλλά στο BP γίνεται με τέτοια συχνότητα και σε τόσο έντονο βαθμό,που παρόλο που ήθελα δεν μπορούσα να το αγνοήσω.

Κάποια (κυρίως doom)τσιτάτα πεταγμένα από δω κ από κει,θα μπορούσαν επίσης να λείπουν,αφού το μόνο που κατάφερναν κατά την γνώμη μου,ήταν να προσθέτουν έναν τόνο δηθενιάς στην σειρά.
Η ατμόσφαιρα είναι όντως πρωτόγνωρα αποπνικτική και σε καθηλώνει,αλλά επειδή σε όλη την διάρκεια της σειράς είναι ακριβώς η ίδια μέχρι και την τελευταία λεπτομέρια,συνηθίζεται σχετικά γρήγορα και παύει να σε επηρεάζει σημαντικά(και όχι,δεν είδα το BP μονοκοπανιά).Αν την ''έσπαγε'' κατά διαστήματα έστω και ελάχιστα,πιθανότατα αυτό να είχε αποφευχτεί.
Ο σχεδιασμός των χαρακτήρων κάνει κάποια πρόσωπα να φαίνονται ίδια.'Ενα τεχνικό λάθος που μπερδεύει χωρίς λόγο,σε μια ήδη μπερδεμένη σειρά.Στον ήχο δεν έχω να προσάψω κάτι,άψογος και τέλεια ταιριαστός από την αρχή ως το τέλος.

Πάντως όπως και να χει,το BP είναι σίγουρα worth watching,και αυτά που ανέφερα παραπάνω πως με δεν μου άρεσαν,δεν με έκαναν να μετανοιώσω που παρακολούθησα την σειρά.

7,5/10

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zane: 17 Σεπτέμβριος 2012 - 17:33

Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Δημοσιευμένη  εικόνα

#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 18 Σεπτέμβριος 2012 - 00:33

τωρα που την ξαναειδα καταλαβα πως μου αρεσε οχι για το πολυπλοκο σεναριο-παζλ, αλλα για την ιστορια πισω απο καθε χαρακτηρα και πως αυτες αλληλοσυνδεονται. Τελικα το να εστιαζεις στην πλοκη για να καταλαβεις τι γινεται σε κανει να χανεις τα δεντρα για το δασος. Η σειρα ειναι αυτοτελης και τα βιβλια δεν χρειαζονται απαραιτηται. Απλα χρειαζεται περισσοτερη απο μια θεαση.

Κάτι που επίσης δεν μου άρεσε,ήταν η εμμονή του δημιουργού να εξηγεί και την παραμικρή πτυχή της συμπεριφοράς των χαρακτήρων χρησιμοποιώντας μεθοδολογία ατομικής ψυχολογίας ή βάσει κοινωνικού περιγύρου,και όχι βάσει μακροκοινωνικών διαδικασιών.'Ηταν κάτι στο οποίο δεν θα έδινα σημασία,όπως κάνω και με τα περισσότερα anime τέτοιας νοοτροπίας άλλωστε,αλλά στο BP γίνεται με τέτοια συχνότητα και σε τόσο έντονο βαθμό,που παρόλο που ήθελα δεν μπορούσα να το αγνοήσω.


αυτο θα ηταν λιγο δυσκολο, απο τη στιγμη που το αποτελεσμα της εκρηξης περασε απαρατηρητο και μονο συγκεκριμενα ατομα απεκτησαν υπερφυσικες ικανοτητες, οι οποιες δεν ειναι αντιληπτες παρα απο λιγους. Για να εστιασει στα μακροκοινωνικα θα επρεπε να βαλει ενα σωρο στοιχεια απο τις νουβελες, κατι που θα το μπερδευε ακομα περισσοτερο.

#12 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Σεπτέμβριος 2012 - 02:17

τωρα που την ξαναειδα καταλαβα πως μου αρεσε οχι για το πολυπλοκο σεναριο-παζλ, αλλα για την ιστορια πισω απο καθε χαρακτηρα και πως αυτες αλληλοσυνδεονται. Τελικα το να εστιαζεις στην πλοκη για να καταλαβεις τι γινεται σε κανει να χανεις τα δεντρα για το δασος. Η σειρα ειναι αυτοτελης και τα βιβλια δεν χρειαζονται απαραιτηται. Απλα χρειαζεται περισσοτερη απο μια θεαση.

Δέχομαι πως μπορεί να χαρακτηριστεί αυτοτελής,αλλά μόνο με την προυπόθεση ότι θα αφήσει αρκετά στην φαντασία του θεατή.Και δεν νομίζω κάτι τέτοιο να ταιριάζει σε μια τόσο σεναριακά σφιχτή σειρά όπως το BP.
Π.χ τον Echoes τον είχα εκλάβει τελείως διαφορετικά πριν δω κάποιες πληροφορίες από wiki.Τέλος πάντων,επειδή και εγώ την είδα μια φορά,δεν θα επιμείνω εδώ πέρα.

αυτο θα ηταν λιγο δυσκολο, απο τη στιγμη που το αποτελεσμα της εκρηξης περασε απαρατηρητο και μονο συγκεκριμενα ατομα απεκτησαν υπερφυσικες ικανοτητες, οι οποιες δεν ειναι αντιληπτες παρα απο λιγους. Για να εστιασει στα μακροκοινωνικα θα επρεπε να βαλει ενα σωρο στοιχεια απο τις νουβελες, κατι που θα το μπερδευε ακομα περισσοτερο.

Βασικά δεν αναφερόμουν στην έκρηξη.
Και εντάξει,δεν λέω να έπιανε και πολύ μεγάλη κλίμακα,αλλά έστω μόνο το περιβάλλον της μεγαλούπολης και τις γενικές λειτουργίες μέσα στις οποίες διαδραματιζόταν η σειρά να έπιανε,θα μπορούσε να επεκταθεί πολύ περισσότερο η αναζήτηση των αιτίων της συμπεριφοράς,από το εστιάσει αποκλειστικά στην κλασική στείρα ''ανάλυση'' του προσωπικού ψυχισμού του καθένα,και σε όσους τον επηρέαζαν άμεσα.
Και λόγω του παραπάνω,γεννιούνταν και τα general συμπεράσματα που έβγαιναν αβέρτα,προερχόμενα κάποιες φορές και από βιολογιστικά επιχειρήματα(!) του τύπου ''ανθρώπινη φύση'' κ.ο.κ.Και φυσικά το τελεολογικό σχήμα που χρησιμοποιήθηκε κάποιες φορές,π.χ <<αν οδηγηθεί κάποιος εκεί θα κάνει αναπόφευγκτα αυτό>> etc.
Αnyway.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zane: 18 Σεπτέμβριος 2012 - 02:23

Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Δημοσιευμένη  εικόνα

#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Μάρτιος 2018 - 20:38

OH YESSSS!

 

Boogiepop and Others Light Novel Gets 2018 TV Anime by Madhouse

 

Κι επίσης γιατί δεν έχω γράψει εδώ, τέλεια σειρά να την δείτε, πραγματικά ανυπομονώ! ~αι ριλι ντου!  :riiight:  :riiight:  :riiight:


rsrGbGx.gif

#14 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 11 Μάρτιος 2018 - 16:58

Δεν περιμένω να έχει το μοτίβο του πρωτότυπου αλλά έχει όλα τα φόντα για μια καλή σειρά μυστηρίου. Αρκεί να μην το κάνουν σα την ταινία

#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2018 - 10:58

Νέο CM για την σειρά που έρχεται.

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif