Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Splatter, Horror, Thriller


  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#976 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 09 January 2014 - 16:46

Δες το Phone Booth. Δεν ειναι ταινια τρομου αλλα ειναι τρομερη. Επισης ωραιες ταινιες σε εναν χωρο μονο, ειναι το Buried και το Exam (+1 για το Exam)  :)

 

Σε φαση τρομου δες το Devil αν και δεν μου αρεσε πολυ.



2bbd14fc.jpg


#977 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 09 January 2014 - 17:07

Δες κάνα rec, αν και μάλλον θα το έχεις δει για κλειστοφοβικό και αυτά που αναφέρθηκαν.

 

Αυτές τις μέρες θα τσεκάρω και γω το open grave γιατί άκουσα καλά λόγια.


Edited by Radagast, 09 January 2014 - 17:08.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#978 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 09 January 2014 - 17:12

αυτο που ειδα στο cabin fever 2 σε μια σκηνη,εκεινη τη στιγμη συχαθηκα τα γενετικα μου οργανα.


 

Δεν εχα διαβασει την απαντηση.
Πωπω αν δεις το antichrist μετα θα αποκτησεις ψυχολογικα XD


Posted Image
"Life is spherical, investigate the other side..."

#979 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 09 January 2014 - 17:45

Είπα να δω Carrie το παλιό, το προτίμησα έναντι του remake που είναι σαν ένα κακό δεύτερο ημίχρονο. Πέρα από το περιστασιακό σπλάτερ δεν θα το χαρακτήριζα έργο τρόμου, περισσότερο ασχολείται με τις επιπτώσεις του bullying και της κακής ανατροφής λόγω... διαστροφής.

Spoiler:

 

Επειδή όμως δεν είναι όλα τα remakes άσχημα, είδα και του Evil Dead. Πέρα από το γεγονός ότι οι περισσότεροι χαρακτήρες είναι αντιπαθητικοί, πρόκειται για ένα ποιοτικό σπλάτερ. Μου φαίνεται ότι δεν χρησιμοποίησαν υπολογιστές για τα τέρατα και αυτό το έκανε παραδόξως πιο αληθοφανές.

Spoiler:

 

Το Red State καλό για ρηχή ταινία, το δίδαγμα που αποκόμισα ήταν ότι

Spoiler:

Παρόμοιο αλλά χωρίς τέτοια διδάγματα είναι και το You're Next, ένα εκλαϊκευμένο Festen αν θέλετε.

 

Το Open Grave μου είχε αρέσει και στάθηκε ως αφορμή για να παρακολουθήσω επιτέλους το I Am Legend. Απογοήτευση το τελευταίο, από τις περιπτώσεις που η πρώτη εντύπωση ήταν σωστή.

 

Για κλειστοφοβικές ταινίες που ζήτησες Itachi, προτείνω τα La habitacion de Fermat(παρόμοιο με το Exam που πρότεινε ο didimakia) και The Tunnel

Ίσως και το Outpost και φυσικά το Descent όμως μόνο το πρώτο γιατί το δεύτερο ήταν απογοητευτικό.



#980 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 09 January 2014 - 20:18

Εμένα πάλι από κλειστοφοβικές μου έρχεται το Inside, για διάφορους λόγους, και το ΥΠΕΡΟΧΟ Silent House.

+άπειρο για το πρώτο descent

 

Το Carrie το καινούργιο με άφησε αδιάφορη όπως και το παλιό, με τη μοναδική διαφορά το όμορφο σπλάττερ του τέλους. Εξαιρετικές σκηνές. <3

 

Δεν καταλαβαίνω τη σχέση red state/festen, ή τουλάχιστον διαφωνώ με ό,τι καταλαβαίνω.


Posted Image


#981 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 09 January 2014 - 20:23

Το Festen το παρομοίασα με το You're Next επειδή

Spoiler: κεντρικό θέμα καί των δυο ταινιών



#982 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 09 January 2014 - 23:11

Ευχαριστω παιδια, μαλλον το Silent House θα δω τωρα!
Επισης το Phone Booth το εχω δει, οντως πολυ καλο!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#983 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 11 January 2014 - 20:22

Αν και σπάνια γράφω πλέον εδώ, οι πιο πρόσφατες που θυμάμαι εκτός του The Conjuring είναι αυτές:

 

Insidious 2 (2013) : διάβασα αρνητικές κριτικές αλλά μου άρεσε, όμως όχι πιο πολύ απ'το πρώτο.

 Frankenstein's Army (2013) : low budget σε POV αλλά λάτρεψα τα zombots ήταν η έκπληξη της χρονιάς!

The Complex (2013) : ο Hideo Nakata επιστρέφει στις ρίζες του με μία απ'τα ίδια θυμίζωντας Dark Water.

 Antisocial (2013) : συνδιάζει zombie και social networking αλλά είναι κοντά στο μέτριο.

The Purge (2013) : καλή ιδέα, ατμοσφαιρικό, όμως έπρεπε να είναι καλύτερο στη πράξη.

American Mary (2013) : πολύ ενδιαφέρον πρωταγωνίστρια αλλά μπορούσε να έχει καλύτερο τέλος.

 No One Lives (2012) : απογοήτευση, το Midnight Meat Train απ'τον Ryuhei Kitamura ήταν καλύτερο.

 Butcher Boys (2012) : μου άρεσε που μοιάζαν συμμορία αλλά περίμενα κάτι περισσότερο.

You're Next (2011) : ήθελα να το δω απ'το καλοκαίρι αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα σπουδαίο.

Stay Alive (2006) : συμπαθητικό γιατί είχε σχέση με βιντεοπαιχνίδια να γίνονται πραγματικότητα.



#984 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 January 2014 - 00:34

American Mary (2013) : πολύ ενδιαφέρον πρωταγωνίστρια αλλά μπορούσε να έχει καλύτερο τέλος.

 

η ταινια αξιζει για τον Λανς αλλα και για αυτη τη σκηνη που παιζει το τραγουδι

επισης οι διδυμες σκηνοθετες βαλαν το σπιτι του πατερα τους υποθηκη για να γινει η ταινια

 

 

Youtube Video



#985 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 January 2014 - 00:39

Αγκ! Βγήκε το Frankenstein's Army! Το είχα ξεχάσει αυτό, χίλια thanks!!

 

Το The Purge και εμένα με είχε διασκεδάσει πολύ. Θα μπορούσε... πολλά πράγματα παραπάνω, αλλά τουλάχιστον ήταν true to its trailer.

 

In other news, μη δείτε το Bad kids go to Hell. Είναι δυό σκαλιά παραπάνω από το Detention of the Dead, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι περνάει τη βάση.

 

 

Είδα επιτέλους το Amytiville Horror του 2005. That was fun. Ευχάριστο, τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά αγαπάω πολύ την πρωταγωνίστρια. Καλό για haunting του είδους.

 

 

Το Stay Alive το αγαπάω because BATHORY. Αν το έβλεπα σήμερα δεν ξέρω αν θα μου άρεσε.

 

Το American Mary φαίνεται ωραίο, θα το τσεκάρω. Για τις Soskas έχω διαβάσει διάφορα στα horror blogs (από το ότι είναι εξαιρετικές μέχρι του ότι χρησιμοποιούν το σεξ απίλ και το twincest fetish για να προμοτάρουν τις ταινίες τους -wtf) αλλά ποτέ δεν έχω δει τίποτα. Φαίνεται να είναι καλή αρχή.


Posted Image


#986 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 January 2014 - 13:26

Εγώ πάντως έριξα ένα βλέφαρο στο Red State χτες. Δεν ξέρω πώς νιώθω σε αυτήν την ταινία πέρα από το ότι γέλαγα υστερικά στο τέλος και ήθελα να ψοφήσουν όλοι from the get go.

Το Open Grave που είχα δει πρόσφατα μου είχε φανεί ενδιαφέρον. Δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς έβλεπα για το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας αλλά δεν με πείραζε. XD

Δοκίμασα το Exit Humanity και οκ δεν την πάλεψα για πάνω από μισάωρο γιατί ήταν τόσο κακοφτιαγμένο που με κούρασε. Και ένα τελευταίο ... οf the dead είχα δει που δεν βλεπόταν πάλι και χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο αλλά το έχω σβήσει τελείως από τη μνήμη μου.

Το Insidious το 2 το διασκέδασα πάντως.

Για το the Purge Και εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω είχε ωραίο theme ωραία επι μέρους αλλά σε άφηνε με την αίσθηση ότι θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι τόσο πιο γαμάτο από αυτό που βγήκε τελικά. (that's what you get for casting ethan hawke in your movie).

Θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα που είπατε. Πρώτα θα πάω μάλλον για το Carrie.

Αlso have i mentioned ότι ακόμη βλέπω εφιάλτες για το Yellow brick road?
 



#987 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 15 January 2014 - 15:07

Χαζομαρούλα το καινούριο Carrie τελικά, μόνο η creepy Julian Moore άξιζε κατά τα άλλα φόλα οι ηθοποιοί δυστυχώς..

Πλάκα είχαν και τα λίγα λεπτά του massacre αλλά λίγο πολύ τπτ άλλο...

 

Βλεπόταν μεν, αλλά το τέλος χειροτέρεψε κι άλλο την εντύπωση ειδικά τα τελευταία λεπτά που πήγαν να το κλείσουν με τρόπο που ούτε σεναριακά δεν ταίριαζε... άισχος..


Edited by Radagast, 15 January 2014 - 15:07.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#988 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 18 January 2014 - 14:41

Πάρτε κι άλλες γιατί απ'ότι βλέπω το Carrie δε τα καταφέρνει:

 

Bad Milo (2013) : το άγχος δημιουργεί στο πρωταγωνιστή εντερικά προβλήματα και γεννά ένα τέρας.
The Last Exorcism Part II (2013) : ένα κυριολεκτικά αχρείαστο sequel με κανέναν εξορκισμό.
Dark Circles (2013) : θυμίζει The Conjuring με παραισθήσεις απ'τη πολύ αϋπνία.
 Sharknado (2013) : περιπετειούλα με καρχαρίες και τυφώνες κι ορισμένες wtf σκηνές.
13 Eerie (2013) : κάτω του μετρίου ζομποταινία με τη Katharine Isabelle του American Mary.
Would You Rather (2012) : επίσης μέτρια με τη Sasha Grey κι άλλους σε ένα τραπέζι.
Nazis at the Center of the Earth (2012) : φρικτή μαλακία που μόνο το robot-Hitler σώζει.
 Alyce Kills (2011) : η Alyce χάνει τη φίλη της, τρελαίνεται, το ρίχνει στα ναρκωτικά και σκοτώνει.
Super Hybrid (2010) : σαν το Rubber με ένα ζωντανό αμάξι να μεταμορφώνεται σ'όποιο μοντέλο θέλει.
 Dread (2009) : από ιστορία του Clive Barker και θέμα το φόβο, πιο πολύ ψυχολογικό είναι και με βασανισμούς.
 Sublime (2007) : μέτριες ερμηνείες με το πρωταγωνιστή να κάνει εξέταση στο νοσοκομείο και να μπλέκει.
The Tripper (2006) : ναρκωτικά και δολοφονίες στο δάσος από έναν ψυχοπαθή με τη μάσκα του Ronald Reagan.
All the Boys Love Mandy Lane (2006) : έφηβοι και σκοτωμοί σε φάρμα, αξίζει μόνο για το τέλος.



#989 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 January 2014 - 22:34

Ειδα το Carrie χθες, νταξ, καλη μ@λακια ητανε.
Μου φανηκε αδεια ταινια, την ειδα και νομιζα οτι τοτε θα την αρχιζα.
Η μανα ολα τα λεφτα, επαιζε πολυ καλα, I admit.


Edited by Itachi Akatsuki, 18 January 2014 - 22:34.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#990 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 19 January 2014 - 00:25

Είπα να δω Carrie το παλιό, το προτίμησα έναντι του remake που είναι σαν ένα κακό δεύτερο ημίχρονο. Πέρα από το περιστασιακό σπλάτερ δεν θα το χαρακτήριζα έργο τρόμου, περισσότερο ασχολείται με τις επιπτώσεις του bullying και της κακής ανατροφής λόγω... διαστροφής.

Spoiler:

 

Και εμένα αυτή ήταν η εντύποση που μου άφησε.Όπως και να'χει το λάτρεψα λόγω του πόσο άβολο και γεμάτο αγωνία ήταν το build up και πόσο holy shit ήταν το pay off.Πάντως ακόμα και αν δεν το έκραζε το σύμπαν θα απέφευγα το remake γιατί απλά δε βλέπω τι ακριβώς υπάρχει για να διορθώσει κανέις.Ως έχει η ταινία είναι τέλεια.


sc5bab.jpg