Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#211 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 July 2013 - 20:06

Αν με ρωτάς δεν ξέρω, δεν είμαι γραφείο ευρέσεως εργασίας :hehehe:  

Ούτε counseling κάνω για το πως θα τα βγάλεις πέρα άμα πας.  :dazed:

 

Επειδή σε βλέπω πολύ χαλαρουίτα για το θέμα της εργασίας, πήγαινε σε καμιά μικρή εταιρεία πληροφορικής εδώ στο Elladistan να μάθεις πως είναι να δουλεύεις ώστε να βγει ένα software της προκοπής με όλους τους κύκλους που έχει συνολικά σαν διαδικασία και όταν έχεις μερικά χρονάκια εμπειρία συν κάποιο δίπλωμα στα Ιαπωνικά το ξανασυζητάμε. Πάνε και μερικές φορές για τουρισμό και αφού θα είσαι σίγουρος ότι θες να πας βλέπεις τι κάνεις.

 

ps: λαλ, μην ξεχνάς ότι έχεις και στρατό νέους, τα καθάρια νερά του/της Έβρου/Λήμνου σε περιμένουν για πολύ κολύμπι !  :gotit:

p2: Τα μισά είναι με χιουμοριστική διάθεση μην μας παρεξηγήσουν κιόλας. :riiight:


rsrGbGx.gif

#212 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 20 July 2013 - 09:24

Αν με ρωτάς δεν ξέρω, δεν είμαι γραφείο ευρέσεως εργασίας :hehehe:  

Ούτε counseling κάνω για το πως θα τα βγάλεις πέρα άμα πας.  :dazed:

 

Επειδή σε βλέπω πολύ χαλαρουίτα για το θέμα της εργασίας, πήγαινε σε καμιά μικρή εταιρεία πληροφορικής εδώ στο Elladistan να μάθεις πως είναι να δουλεύεις ώστε να βγει ένα software της προκοπής με όλους τους κύκλους που έχει συνολικά σαν διαδικασία και όταν έχεις μερικά χρονάκια εμπειρία συν κάποιο δίπλωμα στα Ιαπωνικά το ξανασυζητάμε. Πάνε και μερικές φορές για τουρισμό και αφού θα είσαι σίγουρος ότι θες να πας βλέπεις τι κάνεις.

 

ps: λαλ, μην ξεχνάς ότι έχεις και στρατό νέους, τα καθάρια νερά του/της Έβρου/Λήμνου σε περιμένουν για πολύ κολύμπι !  :gotit:

p2: Τα μισά είναι με χιουμοριστική διάθεση μην μας παρεξηγήσουν κιόλας. :riiight:

 

To βλεπω στην πρακτικη.....



#213 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 20 July 2013 - 11:04

Εχω μια επιφυλαξη στο κατα ποσο ειναι το ιδιο πραγμα. :P

Κατα τ' αλλα μην τον ακους τον λογικο κακιασμένο που θελει να σου κοψει τα φτερα. Fly my pretty. Fly.



#214 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 07 August 2013 - 12:23

Βρήκα αυτή τήν ενδιαφέρουσα ανακοίνωση http://www.minedu.gov.gr/home/prokirikseis-diagwnismoi-ypotrofies-main/53-ypotrofies-klirodothmata/9909-17-07-13-upotrofies-iapwnias.html Σπουδές με αγγλικά στην Ιαπωνία. Με βάζει σε σκέψεις πάντως τωρα που ψάχνω για μεταπτυχιακό.



#215 Yano

Yano

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 10 August 2013 - 16:51

να φανταστω οτι πρεπει να υπαρχει το αντιστοιχο τμημα στο πανεπιστημιο αυτο και οτι δεν δινεται κατι σαν υποτροφια ε?



#216 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 27 October 2013 - 22:01

Άσχετο αλλά πρόσφατα στην Ιαπωνία συμβαίνουν ακραία φυσικά φαινόμενα.

 

Σύμφωνα με συνομιλία με Ιαπωνέζο (χεχε) λέει ότι έγινε τυφώνας και έχασα 20 άτομα την ζωή τους και ακόμη 10 αγνοούνται. Ακόμη επιλύουν τα προβλήματα με την Φουκοσίμα (αν και από έρευνες το Tokyo δεν έχει πρόβλημα) συν ότι χθες στις ειδήσεις έγινε αναφέρουν για έναν δυνατό σεισμό.

 

Δεν λέω καλός ο πολιτισμός και θέλω να πάω για σπουδές αλλά μήπως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή;  Ξέρετε να μην έρθω και σε φέρετρο πίσω ρε παιδάκι μου.


Edited by pc_magas, 27 October 2013 - 22:31.


#217 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 27 October 2013 - 22:26


Δεν λέω καλός ο πολιτισμός και θέλω να πάω για σπουδές αλλά μήπως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή;

 

όχι δεν είναι, ειδίκα για την περίπτωσή σου. (χεχε) :kill4u:

 

Ντάξει πέρα απτη πλάκα, φυσικές καταστροφές συνέχεια γινόνται εκεί, προσωπικά δεν το βρήσκω ως πρόβλημα, αν καταφέρεις να συνι8ίσεις στο περιβάλλον, τον πολιτισμό τους, τος συνήθιές τους, τις συνθίκες εκεί καλά είσαι, που δεν είναι και κάτι εύκολο μιας και είναι το άλο άκρο απο εμάς.


フカフカ

#218 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 27 October 2013 - 23:22

όχι δεν είναι, ειδίκα για την περίπτωσή σου. (χεχε) :kill4u:

 

Ντάξει πέρα απτη πλάκα, φυσικές καταστροφές συνέχεια γινόνται εκεί, προσωπικά δεν το βρήσκω ως πρόβλημα, αν καταφέρεις να συνι8ίσεις στο περιβάλλον, τον πολιτισμό τους, τος συνήθιές τους, τις συνθίκες εκεί καλά είσαι, που δεν είναι και κάτι εύκολο μιας και είναι το άλο άκρο απο εμάς.

Απλά ύστερα από συζήτηση με την μάνα μου έχει κάποιον δισταγμό. Τρέμει το φιλοκάρδι της. Αλλά τα περισσότερα Πανεπιστήμια είναι στο Tokyo από ραδιενέργεια δέν έχει σε επίπεδα που θα βγάζεις 2 κεφάλια. Και λογικά θά έχουν και κτίρια της προκοπής.

 

Αλλά ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το οικονομικό. Λόγο ότι πρέπει να ξέρεις Ιαπωνικά εκεί. (Αν και σου μαθαίνουν την γλώσσα άμα πας μέσω υποτροφίες MEXT)  Αλλά ποιο ποσό πιστεύεται ότι είναι ικανοποιητικό προκειμένου να μαζέψω ώστε να είμαι OK στα πρώτα έξοδα. Με το σκεπτικό ότι για διαμονή θα μένω σε Gaijin House.



#219 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 27 October 2013 - 23:29

Εγω πάντος αν πάω ποτέ δεν νομίζω να μείνω εντός του Τόκυο, οι τιμές ειναι εξωφρενικές, ντάξει είναι απτις πιο ακριβές πόλεις στο πλανίτη θα μου πεις(αν όχι η πιο ακριβή) Αυτο που σε σώζει είναι οι υποτροφίες  αν όντος πας για σπουδες, αλλα και το να μείνεις σε εστία αν έχεις τέτοια δυνατότητα. Με το θέμα τις γλώσσας δε ξέρω πως το βλέπεις, αλλα και με το MEXT που λες δε νομίζω να τη μάθεις και τόσο γρήγορα, θα είναι πρόβλημα αν πας εκει για να μάθεις την γλώσσα χωρις να ξέρεις ούτε να συνενοείσαι στα βασικά.Αγγλικά δυστυχώς λίγοι μιλάνε και ακόμα πιο λίγα πανεπιστήμια σε πέρνουν χωρις τη γνώση της ιαπωνικής γλώσσας. Το άλο θέμα που με προβληματίζει είναι το πόσο εύκολο είναι να βγάλεις κάρτα εργασίας εκεί, αν χρειαστεί.


Edited by GhostPrince, 27 October 2013 - 23:31.

フカフカ

#220 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 27 October 2013 - 23:40

Εγω πάντος αν πάω ποτέ δεν νομίζω να μείνω εντός του Τόκυο, οι τιμές ειναι εξωφρενικές, ντάξει είναι απτις πιο ακριβές πόλεις στο πλανίτη θα μου πεις(αν όχι η πιο ακριβή) Αυτο που σε σώζει είναι οι υποτροφίες  αν όντος πας για σπουδες, αλλα και το να μείνεις σε εστία αν έχεις τέτοια δυνατότητα. Με το θέμα τις γλώσσας δε ξέρω πως το βλέπεις, αλλα και με το MEXT που λες δε νομίζω να τη μάθεις και τόσο γρήγορα, θα είναι πρόβλημα αν πας εκει για να μάθεις την γλώσσα χωρις να ξέρεις ούτε να συνενοείσαι στα βασικά.Αγγλικά δυστυχώς λίγοι μιλάνε και ακόμα πιο λίγα πανεπιστήμια σε πέρνουν χωρις τη γνώση της ιαπωνικής γλώσσας. Το άλο θέμα που με προβληματίζει είναι το πόσο εύκολο είναι να βγάλεις κάρτα εργασίας εκεί, αν χρειαστεί.

Υπάρχει και η λύση του freelancer μέσω Odesk κιόλλας. Αλλά θα πρέπει να το κρύβω καλά.

 

Αλλά στο "Borderless house" έχει νοίκια με 42000 yen (312€) + 7000yen για κοινόχρηστα και internet. Για δωμάτιο που το μοιράζεσαι με 5 άτομα με ξύλινο πάτωμα.


Edited by pc_magas, 27 October 2013 - 23:46.


#221 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 28 December 2014 - 23:16

Παιδία έμαθα ότι παίζει ρόλο και το Παν/μιακό Ίδρυμα που έχεις λάβει το πτυχίο για σπουδές στην Ιαπωνία. Για το Παν/μιο του Τόκυο παίζει ρόλο, διότι δίνεις και εξετάσεις. Έχει πάει κανείς εκεί πέρα;



#222 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 03 February 2015 - 23:07

Μετά από έρευνα είδα ότι Μπορείς για 6 μήνες πριν δωσεις εξετάσεις στο Παν/μιο του Τόκυο να συννενοηθείς με έναν καθηγητή του Παν/μιου και εφόσον δώσεις τα χαρτιά σου να σε δεχτεί σαν Research Student που ουσιαστικά είσαι υποψήφιος εξεταζόμενος για να παρακολουθοήσεις Πρόγραμα Master ή Ph.D, στην περίοδο αυτή προετοιμάζεσαι για τις εξετάσεις συν ότι παράλληλα να σπουδάσεις την Γλώσσα.

 

Τέλος το Παν/μιο του Τόκυο υποστηρίζει το Πρόγραμμα Global 30 έτσι μπορείς να κάνεις σπουδές στα Αγγλικά.



#223 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 30 March 2015 - 18:19

Η πρεσβεία κάνει ενημέρωση για Υποτροφίες αύριο στις 11 το πρωϊ:

http://www.gr.emb-japan.go.jp/portal/gr/culture/studyinfo.htm

 

Δηλώστε αν θέλεται μέσω mail συμμετοχή γιατί τι τηλέφωνο θέλει συγκεκριμενες ώρες.

 

(Κάτι μου λέει έπρεπε να το βάλω Νωρίτερα)



#224 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 02 December 2019 - 22:14

Back. Τώρα έδωσα Ν5 (σαν bargaining chip για την συνέντευξη). Ομως δεν ξέρω πόσο υψλά χρειάζετε να έχω το IELTS για ένα Ιαπωνικό Παν/μιο.



#225 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 02 December 2019 - 23:04

Με ν5 δεν τη βγαζεις καθαρη γενικα εκει, και αγγλόφωνη να ναι η σχολη δλδ, ειναι κιη ζωη εκει. Anyway. Toeic,toefl νμιζω καλυτερα να χεις, αυτα πανε και δινουν οι Ιάπωνες εστω. Οσο πιο υψηλο σκορ τοσο καλυτερα για σενα, απλα σιγουρα θα σ ζητηθουν και τα πτυχια ιαπωνικων αν σκοπευεις να πας και σε δουλειά παράλληλα εστω, ασχετως πρεσβείας κτλπ.
フカフカ