Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μεταφορές απο κόμιξ σε manga


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 05 March 2008 - 23:20

Έχουμε δεί τόσες και τόσες σειρές με γνωστούς υπερήρωες να γίνονται manga ώστε να αποκτήσουν μια κάποια απήχηση στην ιαπωνική αγορά.Το ίδιο συμβαίνει και με κόμιξ που δεν έχουν υπερήρωες.

Εσύ έχετε διαβάσει τη μεταφορά κάποιας σειράς απο την αυθεντική της εκδοχή σε manga?Αν ναι,ποια η γνώμη σας για το σενάριο,το σκίτσο,κτλ?
Posted Image

#2 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 05 March 2008 - 23:24

Έχουμε δεί τόσες και τόσες σειρές με γνωστούς υπερήρωες να γίνονται manga ώστε να αποκτήσουν μια κάποια απήχηση στην ιαπωνική αγορά.Το ίδιο συμβαίνει και με κόμιξ που δεν έχουν υπερήρωες.

Εσύ έχετε διαβάσει τη μεταφορά κάποιας σειράς απο την αυθεντική της εκδοχή σε manga?Αν ναι,ποια η γνώμη σας για το σενάριο,το σκίτσο,κτλ?


εχω διαβασει κατι ιστοριες Spiderman απο ιαπωνες δημιουργους,κ η αποψη μου ειναι οτι ηταν χαλια :hahaha: Το σχεδιο εμενα προσωπικα δεν μαρεσε,οσο για το σεναριο δεν θυμαμαι τι γινοταν,αλλα για να μην θυμαμαι αυτο σημαινει οτι ηταν αδιαφορο :nosey:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#3 dionik

dionik

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 06 March 2008 - 10:15

Κάτι σχετικά παραπλήσιο που έχω διαβάσει είναι το Kingdom Hearts. Μόνο που βασικά δεν πρόκειται για μεταφορά κόμικς, αλλά βιντεοπαιχνιδιού με χαρακτήρες Disney. Πάντως μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το εντελώς διαφορετικό σχεδιαστικά από ό,τι είχα συνηθίσει και πιστεύω ότι θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν δοκίμαζε κάποιος Disney σχεδιαστής (πχ Rosa) να τα μετέφερε σε manga. :thatsit:
Posted Image


#4 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 06 March 2008 - 10:52

Kingdom Hearts (キングダムハーツ, Kingudamu Hātsu?) is an action role-playing game developed and published by Squaresoft (now Square Enix) in 2002 for the PlayStation 2 video game console.[2] It is the result of a collaboration between Square and The Walt Disney Company. The game combines characters and settings from Disney's animated features with those from the Final Fantasy series, developed by Square. The story follows Sora, a young boy, as he is thrown into an epic battle against the darkness. He is joined by Donald Duck and Goofy, classic Disney characters, who help him on his quest.

Βασικα ηταν απο την αρχη συνεργασια αμερικης-ιαπωνιας. Δεν ξερω τι λεει σαν παιχνιδι, αλλα ειναι πολυ γνωστο και θα ηθελα να το δοκιμασω μιας που εχω PS2.

Τωρα για τα δυτικα κομικς να γινονται μανγκα για να πουλησουν στην Ιαπωνια, δεν μου καθεται καλη σαν ιδεα.. Νομιζω οτι κατι θα χαθει στην μεταφορα. Καλυτερα θα ηταν να ξοδεψουν κανα φραγκο να το προωθησουν οπως εχει στην ιαπωνικη αγορα, και αν αρεσει στους ιαπωνες, τοτε ενταξει.
Posted Image

#5 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 06 March 2008 - 12:50

εχω διαβασει σχεδον ολες τις μεταφορες marvel/dc σε manga.
η μονη που άξιζε οσο και ένα κανονικό κομικ ειναι το Batman Child of dreams

γενικά προτιμω τα κομικ γιατι υπάρχει φάσμα σχεδίου και χρωματισμού ενο στα manga ειναι stadar ο σχεδιασμός και δεν μου φενονται τοσο ζωντανα ασπρομαυρα.

οποτε ας αφισουμε καλυτερα τον καθε ήρωα στο είδος του

Ayu kigndom Hearts απλα RULEZZ
και το manga μπορω να πω οτι μου άρεσε
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#6 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 06 March 2008 - 15:21

Το Wolverine Snikt που διάβασα δε μ' άρεσε καθόλου πάντως. Αν και είχε κάποια σκίτσα με πολύ ωραίο χρωματισμό.
Posted Image

#7 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 06 March 2008 - 16:24

Δεν ξερω τι λεει σαν παιχνιδι, αλλα ειναι πολυ γνωστο και θα ηθελα να το δοκιμασω μιας που εχω PS2.

Τι δεν λεει να ρωτας καλυτερα...και μπορει να μην βρεις και απαντηση..
Best ps2 game για μενα..
Ειναι must..

Τωρα για τα δυτικα κομικς να γινονται μανγκα για να πουλησουν στην Ιαπωνια, δεν μου καθεται καλη σαν ιδεα.. Νομιζω οτι κατι θα χαθει στην μεταφορα.

Tα ιδια και για μενα.

#8 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 06 March 2008 - 16:37

Το Witchblade που είναι port αμερικάνικου comic ήταν κάλο anime

Posted Image

Posted Image

#9 Luohi

Luohi

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 25 August 2008 - 23:00

Koμιξ 169,η ιστορια plastic mickey με ηρωα τον Μικυ Μαους ηταν μια τετοια προσπαθεια αλλα δεν ηταν πετυχημενη...

#10 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 26 August 2008 - 22:14

Koμιξ 169,η ιστορια plastic mickey με ηρωα τον Μικυ Μαους ηταν μια τετοια προσπαθεια αλλα δεν ηταν πετυχημενη...


Προσωπικα μου αρεσε αυτη η ιστορια και ειναι απο τις αγαπημενες μου.

Τωρα για κομικ σε μανγκα ξερω για τις Γουιτς. Απο οτι εχω διαβασει δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα αρκετα ικανοποιητικο. Ειναι αρκετα διαφορετικο απο το κανονικο.

#11 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 August 2008 - 00:03

επική αποιτυχία... η μεταφορά των xmen σε manga
δεν ξέρω αν ήταν αμερικάνιη έκδοση
πάντως ενα manga Που έπεσε στα χερια μου με τους xmen ήταν τοσο τραγικό,
τοσο ιαπωνοποιημένο που πραγματικά ήθελα να το σκίσω σε χιλιάδες κομάτια
και μετά να αυτοκτονήσω.

#12 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 05 September 2008 - 13:21

Δεν είναι ακριβώς η περίπτωση, αλλά πριν λίγα χρόνια, η Μάρβελ έβαζε μέσα στα κόμικς της μικρές ιστοριούλες, με τους ήρωες σε chibi μορφή, αλλά όχι ακριβώς σαν μάνγκα. Αυτό είχε πολύ γέλιο.
Σε κάποιο είναι ο σπάιντερμαν paperboy, και πάει στους συνδρομιτές να πάρει τα λεφτά της συνδρομής. Πάει και στο Ξαβίε, και έκεινος μπαίνει στο μυαλό του, και τον πείθει ότι έχει πληρώσει τη συνδρομή. Τέτοιου τύπου αστεία.
Μετά νομίζω τα μάζεψαν όλα αυτά, και τα έβγαζαν σε τευχάκια, αλλά δεν θυμάμαι πως τα λένε.



#13 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 12 September 2008 - 10:00

Koμιξ 169,η ιστορια plastic mickey με ηρωα τον Μικυ Μαους ηταν μια τετοια προσπαθεια αλλα δεν ηταν πετυχημενη...


Δεν ήταν πετυχημένη γιατί δεν είχε σχεδιαστεί από Ιάπωνα, αλλά από Σκανδιναβό επηρεασμένο από το σχέδιο του Osamu Tezuka.
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#14 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 21 September 2008 - 02:01

Ειχα διαβασει ενα Χ-Men manga πριν αρχισω να ασχολουμαι με ανιμε και δε μου ειχε φανει ασχημο. Δε θυμαμαι λεπτομερειες δυστυχως (πανε 5 χρονια) αλλα φανταζομαι αν το διαβαζα τωρα που ασχολουμαι θα μου αρεσε περισσοτερο.
Posted Image

#15 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 03 October 2008 - 22:51

To Spawn,and it was awsome!



Posted Image