Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ψαχνω για Artist....


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#46 Akasukekuro

Akasukekuro

    Once A Baka Always A Baka

  • Members
  • 23 posts

Posted 04 December 2009 - 18:12

Εχμ κοιτα να δεις μιλαω στον τύπο με τον βετζέτα!!! Σόρρυ κιόλας και εγώ προσπαθώ να κάνω δικό μου κόμικ μόνος μου, δεν χρειάζομαι βοήθεια..Όταν λες 15- 20 ευρώ το αγοράζουμε και όχι 1500 δεν στέκει. Πρώτα απο όλα ένας σκιτσογράφος πληρώνει κάποια χρήματα για τα μελάνια για τα μολύβια για το χαρτί για όλα. Αυτά ειναι ενα ποσό. Κατα δεύτερον μια σελίδα μπορεί να πουλιέται 20-30 ευρώ λόγω του κόστους των υλικών και λόγω του ίδιου του σκιτσογράφου, αυτά τα κόμικ πουλιούνται σελίδα σελίδα σε μια εταιρία παραγωγής η οποία με την σειρά της το βγάζει έξω στην αγορά με μια λογική τιμή και παίρνει τα δεκαπλάσια απο ότι δίνει στον δημιουργό. Τώρα αυτα πάνε ανάλογα με συμβόλαια και τέτοια. Αλλά να ξέρεις όταν απαιτείς απο κάποιον να είναι καλός πρέπει να ξέρεις ότι θα κοστίζει κιόλας. 20-30 ευρώ είναι το λιγότερο που μπορείς να περιμένεις απο κάποιον να σου ζητήσει, αλλιώς μην περιμένεις κάποιον να βάλει τα υλικά από την τσέπη του και να πληρωθεί τα υλικά πίσω ή κάτι λιγότερο. Φυσικά θα έχει το μέγιστο ποσό, εσύ γραφεις στορυ ή κανεις φότοσοπ?? Αυτός θα κάνει σχέδιο και μελάνωμα οτι και να κάνεις αν είναι στορυ ή φώτοσοπ δεν θα σου κοστίσει τίποτα ενώ τα υλικά κοστίζουν. Και φυσικά ο σχεδιαστής πρέπει να έχει ενα κέρδος. Επομένως σταματείστε αυτή την ασκοπη συζήτηση και όταν το παιδί καταλάβει τι κάνει θα σταματήσει και εκείνο. Άστε τον καθένα να ονειρεύεται οσο θέλει..... :D

#47 Tora-sama

Tora-sama

    Greek Pirate

  • Members
  • 27 posts

Posted 11 March 2010 - 14:22

Λοιπον, ξερω οτι ειναι ΠΑΡΑ πολυ παλιο το thread, αλλα νομιζω οτι πρεπει να απαντησω σε καποια πραγματα, για να καταλαβουν καποιοι.

Πρωτον, μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο ειναι να σχεδιασεις κατι. Το προσπαθω αλλα δεν μου βγαινουν. Οποτε να σταματησει το θεμα αυτο εδω...

Δευτερον, οι τιμες που αναφερετε ειναι παρα πολυ φουσκωμενες, κατα την αποψη μου παντα. Ας κανουμε εναν προχειρο υπολογισμο..

Λετε οτι καποιος θελει 50 ευρω τη σελιδα. Ας υπολογισουμε 20 σελιδες. 50χ20=1000 το ενα chapter. Θα εδινε κανεις τοσα πολλα λεφτα για ΕΝΑ chapter? Ρε παιδια, ειπαμε δουλεια, αλλα αυτο ειναι κατι αλλο χαχα! Βαλε και μετα τα εξοδα (απο την πλευρα μας παντα) της φωτοτυπιας και μετα της εκδοσης...

Τριτον... ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΑΝΓΚΑ!!! Ποιος μπορει να υποσχεθει κατι τετοιο; Εγω προσωπικα οχι... Τεσπα, δεν μου ερχεται κατι αλλο αυτη τη στιγμη...

Για να γυρισουμε στο θεμα, ΥΠΑΡΧΕΙ καποιος που ξερει να ζωγραφιζει manga style? Μετα θα δουλεψουμε τις τιμες... Για μενα αυτο ειναι το πιο λογικο. Πρωτα βρισκεσαι με καποιον, μελετανε και οι δυο πλευρες τα συν-πλην και ερχονται ειτε σε καποια συμφωνια ειτε δεν γινεται τιποτα!

Παρακαλω πολυ, μην αρχισουμε κανα πολεμο εδω γυρω... Μια απλη συζητηση. Καλη σας μερα.:gotit:

#48 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 March 2010 - 14:52

Τα λεφτά τόσα είναι, 50 τη σελίδα και όχι δεν είναι πολλά.
Σκέψου ότι για να βγάλει μια καλή σελίδα ένας επαγγελματίας θέλει είτε 1 μέρα 10ωρης δουλειάς είτε 2 μέρες, και ΖΕΙ από αυτό.
Οπότε 1000 ευρώ το μήνα σαν εισόδημα είναι σαφέστατα ένας λογικός μισθός και τόσο δίνουν!
Το σχέδιο δεν είναι χόμπι, για να γίνεις επαγγελματίας φτύνεις αίμα και αν δεν κάνεις εξάσκηση κάθε μέρα το χάνεις το παιχνίδι. Στην τελική είναι μια κανονική δουλειά σαν τις άλλες, οπότε όταν κάποιος λέει "κανονικός μισθός" εννοεί 50 τη σελίδα (που παρεπιπτώντως τόσα δίνει και το ελληνικό 9)
Όλα αυτά προφανώς για επαγγελματίες

Posted Image


#49 Asaph

Asaph

    Okama's way

  • Members
  • 158 posts

Posted 11 March 2010 - 14:56

Anelis δεν δινει τοσα το 9, δινει παραπανω (σορρυ για την παρενθεση)

#50 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 March 2010 - 15:00

my bad my bad, είχα ακούσει τέτοιες τιμές για πολυσέλιδα κόμικ
μόλις είδα και το ποστ σου στην προηγούμενη σελίδα που έλεγες μίνιμουν 80

Posted Image


#51 Tora-sama

Tora-sama

    Greek Pirate

  • Members
  • 27 posts

Posted 11 March 2010 - 17:42

Οποτε ξαναγυριζουμε ξανα σε οτι λεγαμε...

Επιμενω οτι 50 η παραπανω ευρω ειναι πολλα για ΜΙΑ σελιδα. Συμφωνω οτι ειναι χρονοβορο και οτι εχει προειπωθει. Ενταξει, δεν ειμαστε Ιαπωνια η οποιαδηποτε αλλη χωρα που εχουν καποια Α αναπτυξη σε αυτο το τομεα, που οι τιμες τους ειναι πιο λογικες. Σιγουρα ενας εππαγελματιας θα ζητησει ενα Α ποσο, αλλα 50 ευρω η σελιδα; Τοο much. Δεν ξερω καν τι ειναι αυτο το 9. Υποθετω ειναι καποιο studio? Και καλα, ζηταει 80 ευρω τη σελιδα??? Ρε παιδια, ας το παρουμε απο μια αλλη πλευρα... Ενας μεσος Ελληνας, δηλαδη, οι περρισσοτεροι Ελληνες δυστηχως, βγαζουν περιπου 800-900 ευρω το μηνα. Προσωπικα, ΔΕΝ μπορω να δινω 1000 η παραπανω ευρω σε εναν τετοιο Mangaka. Και δεν πιστευω οτι ΜΙΑ σελιδα χρειαζεται τοσες πολλες ωρες δουλειας... Ξερω ατομα, οπως και εγω, που βγαζουν μια σελιδα σε περιπου 4-5 ωρες. Και μιλαμε για μια Α ποιοτητα. Ενταξει, εγω δεν βγαζω σελιδα, επειδη ακομα μαθαινω, αλλα βγαζω καποια doodles. Anyway, επειδη αυτο το θεμα δεν βγαινει καπου, ας το σταματησουμε εδω. Αλλο να μου ζητανε 20-25 ευρω το χαρακτηρα (που ειναι το βασικοτερο πραγμα) και 10-15 ευρω τη σελιδα, αλλο να μου ζητανε 50 ευρω τη σελιδα και ποιος ξερει ποσα θα μου ζητησουν για τον χαρακτηρα.

Η αποψη μου ειναι οτι τοσα ειναι μια πολυ καλη και λογικη τιμη. Ας το σκεφτουμε απο τη πλευρα του mangaka. (Του Ελληνα παντα)

Λοιπον, του ζηταω ενα 20σελιδο κεφαλαιο. 20χ15=300 ευρω το chapter. Επειδη εχει φτιαξει απο το 0, ας πουμε 3 χαρακτηρες, θα παρει +75 ευρω μονο οι χαρακτηρες (και με αυτο εννοω οτι δεν θα ξαναπαρει τοσα για τον ιδιο χαρακτηρα, εκτος και αν γινει παραλλαγη του ιδιου χαρακτηρα, πχ level up, upgraded whatever) Καποια background που ειναι μοναδικα, δηλαδη υπαρχουν μονο στο συγκεκριμενο chapter, ας πουμε ενα high tech σπιτι, που εχει αμετρητα gadgets, σιγουρα θα εχει την τιμητικη του. Ας αναφερουμε μια τιμη της ταξεως των 10 ευρω.

Μονο με αυτα που εχω αναφερει, φτανουμε περιπου στα 400 ευρω. Ελπιζω να καταλαβετε τι προσπαθω να εξηγησω. Δεν θελω να ριξω καθολου το mangaka... Απεναντιας! Εξαλλου, υπαρχει και καποιο ποσοστο (αν υπαρξει, καθαρα θεμα αγορας) απο τα κερδη.

Οποιος δεν συμφωνει μαζι μου, παρακαλειται να ΜΗΝ αρχισει τα flames... Κανουμε μια συζητηση και μπορει και εγω να ειμαι λαθος. Αλλα δεν ειναι λογος να καταστρεψουμε ενα topic με αυτο το τροπο.

#52 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 11 March 2010 - 17:51

το 9 ειναι περιοδικο. πληρωνει τους δημιουργους 80 ευρω τη σελιδα.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#53 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 March 2010 - 18:11

όλο λες ότι μπορεί να είσαι λάθος, ενώ άτομα του χώρου σου λένε ότι κάνεις λάθος και εσύ τους αγνοείς επιδεικτικά!
επομένως ποιος ο λόγος να κάνουμε καν συζήτηση;
κανείς δεν σου λέει να δίνεις εσύ τόσα, οι τιμές όμως του επαγγέλματος αυτού είναι οι προαναφερθείσες
και δεν έχει σχέση το αν σου φαίνεται ότι μια σελίδα δεν έχει τόσο κόπο εφ' όσων δεν έχεις ιδέα από το επάγγελμα αυτό
ΑΛΛΟ ΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ (όπως είπα και πριν, αν και δεν νομίζω να το πρόσεξες)

Posted Image


#54 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 11 March 2010 - 18:40

Λοιπον, του ζηταω ενα 20σελιδο κεφαλαιο. 20χ15=300 ευρω το chapter. Επειδη εχει φτιαξει απο το 0, ας πουμε 3 χαρακτηρες, θα παρει +75 ευρω μονο οι χαρακτηρες (και με αυτο εννοω οτι δεν θα ξαναπαρει τοσα για τον ιδιο χαρακτηρα, εκτος και αν γινει παραλλαγη του ιδιου χαρακτηρα, πχ level up, upgraded whatever) Καποια background που ειναι μοναδικα, δηλαδη υπαρχουν μονο στο συγκεκριμενο chapter, ας πουμε ενα high tech σπιτι, που εχει αμετρητα gadgets, σιγουρα θα εχει την τιμητικη του. Ας αναφερουμε μια τιμη της ταξεως των 10 ευρω.

Μονο με αυτα που εχω αναφερει, φτανουμε περιπου στα 400 ευρω. Ελπιζω να καταλαβετε τι προσπαθω να εξηγησω. Δεν θελω να ριξω καθολου το mangaka... Απεναντιας! Εξαλλου, υπαρχει και καποιο ποσοστο (αν υπαρξει, καθαρα θεμα αγορας) απο τα κερδη.


Tora-sama δες το απο τη μερια του artist και οχι του πελατη και θα καταλαβεις ποσο λογικη ειναι η τιμη.Η Anelis σου λεει οτι για να βγει αυτο το 20σελιδο chapter θελει το λιγοτερο 20 μερες δουλειας, aka ενας μηνας χωρις τα σαββατοκυριακα.Αν δουλεψει και τα σαββατοκυριακα θα βγαλει πες αλλα 100 ευρω και παμε στα 500.
Μπορει να ζησει καποιος με 500 ευρω?300+ κανει το νικι για ενα μικρο σπιτι με 2 δωματιακια (και μαλλον λιγα εβαλα).Βαλε και τους λογαριασμους ηλεκτρικου-Internet-νερου-πετρελαιου, Ποσα θα του μεινουν?Ουτε καν για να βγαλει το φαι του μηνα, και μιλας για καποιον που Δουλευε 10ωρα την μερα.
Γιατι καποιος να κανει μια τετοια δουλεια, και φανταζομε καταλαβαινεις ποση εξασκηση θελει για να γινεις επαγγελματιας.

qzMHWHd.png


#55 Tora-sama

Tora-sama

    Greek Pirate

  • Members
  • 27 posts

Posted 11 March 2010 - 20:03

Και να λοιπον που ερχομαστε σε ενα αλλο θεμα... Καποιος δεν μπορει να ζησει με τα manga. Ουτε στην Ιαπωνια δεν μπορει ακομα! Μονο καποια πολυ δυνατα ονοματα, οπως ο Oda, Toriyama, Kishimoto. Να μαθετε οτι καποιοι οπως ο Tite δουλευουν παραλληλα. Ομως αυτο ειναι καθαρα κατι αλλο που δεν αφορα το θεμα.

Και επειδη ισως καποιοι δεν καταλαβαν τι εννοω, δεν ψαχνουμε απαραιτητα εππαγελματια. Ψαχνουμε καποιον που ειναι προθυμος με τις προαναφερουσες τιμες να δουλεψει σε αυτο το project. Kai Anelis, προσεξα το ποστ σου. Αλλα πραγματικα πιστευω οτι ειναι υπερβολικα πολλα αυτα τα λεφτα που μολις ειπες. Ενταξει, παιρνει καποια ωρα η σελιδα αλλα οχι και τοσο! Υπαρχουν καποιοι που δουλευουν και ζωγραφιζουν παραλληλα! Το ξαναλεω, δεν ψαχνω καποιον που ειναι διανοια στη ζωγραφικη, ουτε τον Πικασο! Καποιον που εχει ορεξη να κανει κατι σαν part time, να ξερει να ζωγραφιζει manga style και απλως να ειναι ανοιχτος ωστε να καταλαβει τι θελουμε να δωσουμε στο κοινο!

Τεσπα, επειδη πραγματικα βλεπω, η μαλλον δεν βλεπω φως, προτεινω να σταματησουμε οποιαδηποτε αλλη συζητηση (επειδη η συζητηση απλως επαλαμβανεται, ο καθενας εχει τη δικια του αποψη, πραγμα απολυτως σεβαστο) Καλη σας μερα φιλοι.

#56 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 March 2010 - 20:16

LOL ρε φίλε, μιλάς για το σχέδιο λες και είναι χόμπι
να του δίνουμε 5 ευρώ τη σελίδα και ας κάνει και ντελίβερι παράλληλα να βγάλει το μεροκάματο
είμαστε με τα καλά μας;
λοιπόν, ΔΕΝ καταλαβαίνει με τίποτα, ο τρόπος που μιλάς υποτιμάει την δουλειά των σχεδιαστών και δεν έχω καμία όρεξη να εξηγώ σε κάποιον που δεν καταλαβαίνει και ούτε θέλω να αρχίσει φλειμ οπότε την κάνω από το θρεντ
καλή τύχη στο να βρεις κάποιον κακομοίρη που θα κάθετε να του υποτιμάς τη δουλειά

Posted Image


#57 Saf520

Saf520

    Περιστασιακός χρήστης anime ουσιών

  • Members
  • 154 posts

Posted 11 March 2010 - 20:41

^^Anelis νομιζω οτι παρεξηγησες ρε συ τα παιδια, απλως απο οτι φαινεται οτι ειναι να κανουν, θελουν να το κανουν με χαμηλα την μπαλα!!!

Παντως εγω παιδια δεν μπορω να βοηθησω

  • γιατι μενω 570 χλμ μακρια απο την Αθηνα κ
  • γιατι δεν μπορω να κανω ουτε μια ισια γραμμη!!
Καλη συνεχεια στο φιλοδοξο σκοπο σας!!!!

sigpic10697_5.gif


#58 Tora-sama

Tora-sama

    Greek Pirate

  • Members
  • 27 posts

Posted 11 March 2010 - 23:42

Σιγουρα ειναι ΚΑΙ χομπυ... Για καποιους. Ποτε μιλησα για 5 ευρω τη σελιδα...? Πολλοι απο μας δεν βγαινουν μονο με μια δουλεια... Και, και, και. Α, ποτε υποτιμησα τη δουλεια του αρτιστ? Επειδη απλως λεω ελευθερα τη γνωμη μου για το θεμα? Οτι θεωρω ειναι υπερβολικα πολλα τα λεφτα που ζηταει? Κανε οπως νομιζεις... Και μην ανυσηχεις... Τον βρηκα ηδη. Εμενα. Ηταν υπερβολικα φολοδοξο να ζητησω απο ενα σαιτ, η να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται... Οτι μπορει να περασει απο τα χερια σου, με τον εναν η τον αλλο τροπο, ειναι καλυτερο να το κανεις ο ιδιος... Οσο για το σχεδιο, ενταξει, δεν ειναι και αστροφυσικη! Σιγουρα δυσκολο, αλλα οχι ακατορθωτο! Ευχαριστω παντως που αφιερωσες λιγο απο τον χρονο σου για να μου εξηγησεις καποια πραγματα.

Ευχαριστουμε Saf! Θα κανουμε οτι μπορουμε! Οταν με το καλο γινει κατι, θα δειξουμε τιποτα εδω!

#59 Fog

Fog

    Starting...

  • Members
  • 14 posts

Posted 24 March 2010 - 16:55

ακομα ψαχνεται?

#60 Ass_Kicker

Ass_Kicker

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 31 May 2010 - 18:49

Επειδή ξόδεψα ένα μισάορο απο την ζοή μου για να διαβάσω το thread αυτό ολόκληρο, αποφάσησα και έγω να γράψω την γνώμη μου για αυτό που είδα(όχι πως κανείς θα συγκινιθεί)

Λοιπόν παιδιά που φτιάξατε το thread, νομίζω πως οι επαγγελματίες ήταν ξεκάθαροι, απλα μαθηματικα:
10 ώρες την ημέρα + 50 ευρό ανά σελίδα κάνουν περίπου 1000 ευρό τον μήνα
με 10 ώρες την ήμερα είναι full time job και όχι χόμπι, και ακόμη και με 50 ευρό την σελίδα ο μισθός είναι πολύ μικρός, ως σερβιτόρος βγάζεις περισσότερα, απλα σκευτείτε το από την οπτική γωνία κάποιου που δεν του πληρόνουν οι γονείς τους λογαριασμούς.
Άρα αυτό που ζητάτε από τους ανθρώπους είναι αδύνατον σε επαγγελματικό επίπεδο,σκευτειτε άλλη προσέγγιση.

Και εγώ προσπαθώ να μάθω μόνος μου να ζωγραφίζω μάνγκα και κάνω doodles, και για αυτό αμφιβάλλω ότι θα καταφέρεις μόνος σου στο διάστημα των επόμενων χρόνον να εκδόσεις το μάνγκα σου.

Πιστεύω όμως ότι θα ήταν καλό για όλους μας, και για τους απλούς φαν, και για τους σεναριογράφους σαν τα παιδιά που έφτιαξαν το thread αυτό, και για τους εππαγελματίες σεναριογράφους, και για τους μανγκάκες να δημιουργούσαμε μια σταθερή αγορά μάνγκα και anime στην Έλλαδα.
Για να μην διμιουργούντε προβλήματα σαν το παραπάνω.

Το ξέρω ότι αυτό ακούγεται πολύ ιδεαλιστικό, αόριστο και ίσως και αδύνατο, άλλα με την συνεργασία και αλληλοβοήθεια των ανίμε φαν του φόρουμ μας ίσως και να μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Για τώρα πάντως το αφήνο αυτό στον κάδο του "Things to do" και το αφήνο για μελλοντική σκέψη...

Anyway i rest my case.