Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Night Wizard

fall 2007 anime review adventure fantasy magic

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 08 February 2008 - 16:34

Night Wizard – The Animation (ナイトウィザード[Naito Uizaado] The ANIMATION)

 

NightWizardAnimeLogo.jpg

 

 

Genre: Action, Comedy, Fantasy, Supernatural
Σκηνοθεσία: Yuusuke Yamamoto
Παραγωγή: Hal Film Maker
Επεισόδια: 13 (2/10/2007 – 25/12/2007)

Το Night Wizard είναι βασισμένο στο ομώνυμο ιαπωνικό pen & paper RPG. Προβλήθηκε σε 6 τηλεοπτικά δίκτυα, από τις 2 Οκτωβρίου έως τις 25 Δεκεμβρίου του 2007, ενώ κράτησε 13 επεισόδια.

Περίληψη:

Ο κόσμος προστατεύεται μυστικά από τους Night Wizards, ανθρώπους με μαγικές δυνάμεις και μαγικά όπλα, οι οποίοι πολεμούν τους Emulators, μία φυλή δαιμόνων. Δύο Wizards, ο Hiiragi Renji και η Akabane Kureha, ανακαλύπτουν την Shihou Elis, η οποία έχει στην κατοχή της ένα βραχιόλι το οποίο μπορεί να «κρατήσει» τα 7 Πετράδια της Αρετής. Η αρχηγός των Wizards, εν ονόματι Anzelotte, πληροφορεί την Elis ότι είναι και αυτή μια Wizard και ότι πρέπει να μαζέψει τα 7 Πετράδια, με σκοπό να τα χρησιμοποιήσουν για να επιτεθούν στον κόσμο των Emulators και να σώσουν μια για πάντα τον κόσμο.

 

nightwiz1.jpg

 

Σχολιασμός:

Από την αρχή η συγκεκριμένη σειρά δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο. Κλασικές shounen καταστάσεις, με μπόλικα στοιχεία fantasy και σενάριο υπό την μορφή απλού quest σε RPG, χωρίς να προσφέρει επί της ουσίας κάτι. Εντούτοις, η πλοκή εξελίσσεται αρκετά γρήγορα, κάτι που δεν αφήνει τον θεατή να κουραστεί στο ελάχιστο. Οι πρωταγωνιστές έχουν μονίμως τα χέρια τους γεμάτα, ενώ οι κωμικές καταστάσεις είναι συχνές αν και επαναλαμβανόμενες. Σε κάποιο σημείο υπάρχει μία σεναριακή ανατροπή, η οποία προσπαθεί κάπως να σώσει την κατάσταση, αλλά για τους παλιούς στο anime-κουρμπέτι δεν αποτελεί ιδιαίτερη έκπληξη.

 

nightwiz2.jpg

 

Σχέδιο:

Δυστυχώς το σχέδιο δεν είναι από τα δυνατά σημεία της σειράς. Υπερβολικά κοινό, οι χαρακτήρες είναι όλοι τους «φατσούλες», είτε πρόκειται για πρωταγωνιστή είτε για δαίμονα, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Τα τοπία και τα σκηνικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Το μόνο που σώζεται είναι το animation, το οποίο είναι αρκετά ομαλό με φωτεινά και πολύχρωμα ειδικά εφέ.

 

nightwiz3.jpg

 

Ήχος / Μουσική:

Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της σειράς, το μόνο ηχητικό κομμάτι που μου έμεινε είναι το opening song. Θα ήθελα να πω ότι με συνεπήρε η δράση και δεν πρόσεξα την μουσική επένδυση, αλλά θα ήταν ψέμα. Η μουσική ήταν μάλλον αδιάφορη. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι πέρναγε σχεδόν απαρατήρητη. Οι seiyū κάνουν ότι μπορούν κι αυτοί για να σώσουν τον ηχητικό τομέα και τα καταφέρνουν κάπως. Τα ηχητικά εφέ μέτρια και αυτά.
Τα τραγούδια τίτλων αρχής και τέλους είναι αντίστοιχα:

Opening theme
Kurenai by Ui Miyazaki, composed and lyrics by Masami Okui
Ending theme
Erinyes by BETA FLASH, composed by TAMAYO

 

nightwiz4.jpg

 

Χαρακτήρες:
Όπως και το σενάριο, έτσι και οι χαρακτήρες είναι αδούλευτοι. Ξεκάθαρα και απλοϊκά κίνητρα, οι κρυφο-κακοί καρφώνονται με τη μία και σε μία και μόνο σειρά μαζεύονται, αν όχι όλα, τα περισσότερα στερεότυπα προσωπικοτήτων! Έχουμε τον κλασικό τύπο «κουνάω το σπαθί μου και είμαι ο υπερ-μαχητής του σύμπαντος, μέχρι να μου σπάσουν τα μούτρα και να πάρω χαμπάρι τι νούμερο είμαι», την μυστηριώδη κοπέλα με το τεράστιο όπλο, την ιέρεια, και πάνω απ’ όλα την απελπισμένη κορασίδα που δεν ξέρει πώς να χρησιμοποιήσει τις νέες της δυνάμεις, μέχρι να της έρθει η επιφοίτηση. Τότε γίνεται ο *μπιπ* της γειτονιάς. (Ω! Τι έκπληξη!)

 

nightwiz5.jpg

 

Συνοψίζοντας:
Το Night Wizard είναι μεν μια μέτρια σειρά, αλλά λόγω της μικρής της έκτασης και της γρήγορης πλοκής, παραδόξως βλέπεται σχετικά ευχάριστα, έστω και για να σκοτωθούν (με λίγο βάναυσο τρόπο) μερικές ώρες. Αν τελικά αποφασίσετε να το δείτε, να θυμάστε ότι μετά την απομάκρυνση εκ του Review Zone, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται και ουδεμία ευθύνη φέρουμε!

Θετικά Στοιχεία (+):
-Γρήγορη πλοκή
-Μικρό σε έκταση

Αρνητικά Στοιχεία (-):
-Καθόλου ανεπτυγμένοι χαρακτήρες
-Όχι καλή μουσική επένδυση

Review by rtpresizeze0.jpg


Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#2 geom_

geom_

    Starting...

  • Members
  • 25 posts

Posted 10 February 2008 - 03:13

Σωστο,μετρημενο και περιεκτικο το review.Ειχα ώρες για σκότωμα και το είδα.Τόσο μέτριο που προτιμούσα να ήταν κακό...

#3 MitHuNa

MitHuNa

    Annie-maki

  • Members
  • 327 posts

Posted 11 February 2008 - 14:46

ααα δεν καταλαβαίνω γιατί τόση αντιπάθεια για αυτό το anime!! :emptyonexg1:

Εμένα μου άρεσε, βασικά τα 13 επεισόδια αποτέλεσε μεγάλο προτέρημα και κάθε επεισόδιο εξελισσόταν μια χαρά δλδ δεν ένιωθα αυτό το "αμαν και πότε θα τελειώσει". Το ending theme είναι απλά υπέροχο!! τα άλλα κομμάτια που άκουσα εντάξει καλούτσικα. Κατά τα άλλα δεν το θεώρησα τόσο απαίσιο.
Posted Image


Οταν οι σφουγγαρίστρες γίνονται pon pon :nosey:

#4 d.x

d.x

    Everybody lies

  • Members
  • 24 posts

Posted 16 February 2008 - 12:38

Πραγματικά πρόκειται για ένα αρκετό καλό Anime που αξίζει να το δει κανείς .
Μπορεί όντος η μουσική να μην είναι και η καλύτερη που έχει παιχτεί αλλά παρόλα αυτά σε όλα τα άλλα διαφωνώ απόλυτα.
Φυσικά και αναπτύσσει του χαρακτήρες αλλά ίσος όχι στον βαθμό που εσύ θα ήθελες αλλά μην ξεχνάμε είναι ΜΟΝΟ 13 επεισόδια και πιστεύω πως μέχρι εκεί σίγουρα αναπτύσσει του κεντρικούς χαρακτήρες όσο μπορεί!
Με άλλα λόγια είναι ένα Anime που μπορεί να δει ο καθένας μέσα σε μία μέρα και να το ευχαριστηθεί άνετα , με μόνο του ελάτομα την μουσική που όμως δεν προσέχεις και τόσο πολύ.
Για μένα ο βαθμός του θα ήταν 85% και αυτό μόνο λόγο της μουσικής του γιατί πραγματικά δεν νομίζω πως χάνει πουθενά αλλού.
When in doubt, tell the truth.

#5 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 16 February 2008 - 20:02

Από ένα σημείο και μετά αρχίζεις να συγκρίνεις τα anime που έχεις δει μεταξύ τους και ίσως και να βάζεις και κάποια κάτω όρια. Και το Saikano π.χ. 13 ΜΟΝΟ επεισόδια είχε, αλλά τα πήγε πολύ καλύτερα σεναριακά και σε θέμα χαρακτήρων. Anyway, επειδή χρειάζονται και δυσμενή reviews που και που, είπα κ εγώ να εκφραστώ βρε αδερφέ! :wis: Έτσι για ποικιλία...
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#6 d.x

d.x

    Everybody lies

  • Members
  • 24 posts

Posted 16 February 2008 - 20:21

Δεν σου είπα να μην ασχοληθείς ούτε να μην εκφραστείς (δικαίωμα σου είναι και καλά κάνεις ) απλά σε βρίσκω λίγο σκληρό και άδικο στην τελική βαθμολογία αυτό είναι!!
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑα και ευχαριστώ που ασχολήθηκες γιατί χάρη σε σένα το είδα κιόλας!!!:wooi2:
When in doubt, tell the truth.

#7 basil12

basil12

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 24 February 2008 - 00:36

θα το τολμήσω να το δοκιμάσω και θα σας πω κι εγω τη γνωμη μου

#8 Cursed blade keeper

Cursed blade keeper

    a man of mystery

  • Members
  • 97 posts

Posted 25 February 2008 - 20:34

Ενδιαφέρον μου φαίνεται και το ότι είναι συντομο είναι θετικό για μένα..(ιντερνετ βλέπεις..) κανα λινκ για να το κατεβάσω? ευχαριστώ.:wooi2:

#9 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 26 February 2008 - 15:07

Ενδιαφέρον μου φαίνεται και το ότι είναι συντομο είναι θετικό για μένα..(ιντερνετ βλέπεις..) κανα λινκ για να το κατεβάσω? ευχαριστώ.:wooi2:


Baka-Updates Εγώ από εδώ το κατέβασα, μέσω torrent. Τώρα για direct δεν ξέρω....
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#10 kith

kith

    Anime Freak

  • Members
  • 297 posts

Posted 24 March 2008 - 21:27

ine panemorfo kai to story ine poli wraio kalozografismeno 8a elega!
Posted Image
Spoiler:

#11 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 24 March 2008 - 23:21

Το τελείωσα και γω,στην αρχή δεν μου είχε τραβήξει την προσοχή,αλλά μετά από ένα σημείο μου άρεσε αρκετά.
Και όντως οι χαρακτήρες ήταν το πιο αδύναμο του σημείο,αλλά ωραία σειρούλα :emptyonexg1:

#12 kith

kith

    Anime Freak

  • Members
  • 297 posts

Posted 03 April 2008 - 13:17

που μπορο να το βρο αφτο το ανιμ καλο φτιαγμενο φενετε κιαι με οραιο στορι?
Posted Image
Spoiler:

#13 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 02 June 2009 - 17:02

Μπα πως και δεν το ειχα δει το ριβιο αυτο???
Λοιπον εμενα αν και μικρο μου αρεσε παρα πολυ σαν ανιμ και η ιστορια ηταν παρα πολυ ωραιο και γενικα μου αρεσει πολυ(εξου και το ονομα:))Αλλα αυτο που δν μου αρεσε κυριως ηταν (το μονο)οτι δεν υπηρχε πολυ αναπτυξη των χαρακτηρων...
Αν ειχε λιγα παραπανω επισοδεια θα ηταν πολυ πιο ωραιο(πχ 15 επ)

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#14 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 30 June 2010 - 00:38

Το είχα δει αυτό παλαιότερα.
Αντικειμενικά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο: βλέπετε ευχάριστα όμως και επειδή είναι και μικρό βλέπετε γρήγορα.
Προσωπικά, έχω δει πολύ χειρότερα και πολύ καλύτερα anime. Αυτό είναι ένα ευχάριστα μέτριο anime. Προτείνεται για 2 - 3 ευχάριστα καλοκαιρινά απογεύματα, συνοδεία φραπέ!

H Anzelotte πάντως είναι πολύ σπαστικιά ώρες - ώρες! Εγώ αν ήμουν ο Renji θα την είχα σκυλοβρίσει, δε το γλίτωνε!!! xD



Also tagged with one or more of these keywords: fall 2007, anime review, adventure, fantasy, magic