Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Forthnet


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#16 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 January 2008 - 00:14

Αν εχεις ταχυτητα εως 12 mbps και τρεχει σαν 3 mbps τοτε καλα εισαι.
Εγω που εχω εως 24 mbps απολαμβανω μια συνδεση 2 mbps:congrats:
Μην κανεις τον κοπο να τους παρεις τηλεφωνο,ή τουλαχιστον αν το κανεις μην περιμενεις σοβαρη απαντηση.


Και εγώ μία απ' τα ίδια, άσε που η τεχνική υποστήριξη της forthnet είναι πρακτικά ανύπαρκτη. Αλλά ακόμα και αν σου απαντήσουν, όπως είπε ο odin μην περιμένεις κάποια σοβαρή δικαιολογία.

E5VV38U.jpg


#17 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 20 January 2008 - 00:41

δε λεω εως 12 αφου φραφει στην τοπικη συνδεση 12 .Αυτοσημαινει εως?

#18 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 20 January 2008 - 10:39

Αυτο σημαινει οτι μεχρι να σοβαρευτουν οι ISPs στην Ελααδα υπαρχει καιρος ακομα.

Καλου κακου κανε ενα speed test εδω και δες και το τι υπηρεσιες προσφερει ο ISP σου στην περιοχη σου εδω.Και μην περιμενεις πολυ υψηλοτερα απο το μεσο ορο:terror2:

#19 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 20 January 2008 - 14:00

κατι τελευταιο αν δεν εχω premium απο το rapidshare κατεβαζει πανω απο 100 γιατι
απο τορρεντ πριν απο λιγο κατεβαζα με 260 και μετα po repidshare me 100.To eκανα το τεστ και λεει οτι εχω download 1056 paparia mentoles.

#20 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 22 January 2008 - 00:39

Με την 24αρα της Forthnet από το site της nvidia κατεβάζω με 2350kb/s.Ορίστε και τα στατιστικά της γραμμής μου:

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 22554 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 22236 Kbps 1348 Kbps
Noise Margin 6.1 dB 17.3 dB
Line Attenuation 15.0 dB 5.3 dB
Output Power 11.3 dBm 0.0 dBm


Επειδη ειμαι λιγο ασχετη με αυτα καιι....σκοευω να βαλω double play τςη forthnet...τι εννοεις απο το site της NVIDIA????

Τοσο χαλια εξελιχθηκε και η forthnet?
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#21 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 22 January 2008 - 00:43

Τοσο χαλια εξελιχθηκε και η forthnet?


Σε γενικες γραμμες καλα τα παει η δικη του γραμμη. Τωρα αν (οταν σου την βαλουν) η δικη σου γραμμη δεν βγει πολυ γρηγορη, ε, δεν εγινε και τιποτα!
Αφου δεν θα εχεις παγειο ΟΤΕ...

:terror2:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#22 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 22 January 2008 - 01:36

Σε γενικες γραμμες καλα τα παει η δικη του γραμμη. Τωρα αν (οταν σου την βαλουν) η δικη σου γραμμη δεν βγει πολυ γρηγορη, ε, δεν εγινε και τιποτα!
Αφου δεν θα εχεις παγειο ΟΤΕ...

:terror2:


σωστος...η αληθεια ειναι οτι εχω ηδη forthnet για τηλεφωνο...και εχω otenet για ιντερνετ και μου κανει πολλα νερα τον τελευταιο καιρο...με πεταει εξω..για αυτο θελω να αλλαξω σε forthnet...υποτιθεται οτι ειναι η πιο αξιοπιστη...τι να πουν και οι αλλες τοτε...αστα να πανε!!!!
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#23 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 22 January 2008 - 16:29

Επειδη ειμαι λιγο ασχετη με αυτα καιι....σκοευω να βαλω double play τςη forthnet...τι εννοεις απο το site της NVIDIA????

Τοσο χαλια εξελιχθηκε και η forthnet?

ΕΙναι ενα μινι τεστ για την γραμμη σου.Επειδη η nVidia εχει καλο server παμε και κατεβαζουμε τους τελευταιους drivers μιας καρτα γραφικων και βλεπουμε ποσο πιανει.Σε εμενα ειχει πιασει κοντα στα 700.

#24 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 22 January 2008 - 18:21

δειτε γενικα ειναι να σου τυχει λιγο πολυ ολες ιδιες ειναι απλα επειδη με το conexx talk
πληρωνα πλαι οσο και πριν ασχετα αν ειχα το πακετο πηρα αυτο για να ανεξαρτητοποιηθουμε απο τον οτε

#25 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 26 January 2008 - 12:56

Γενικα περι dsl. Το ποσο πιανετε εξαρταται απο την αποσταση απο το dslam και απο την ποιοτητα των καλωδιων του οτε εως το κουτι, και μετα απο το κουτι εως το modem/router σας για το οποιο ευθυνεστε εσεις.

Για να πιασετε πχ τα 22-24mbps πρεπει να ειστε φατσα καρτα με το dslam και ολα τα καλωδια να ειναι gg. Π.χ αμα το κουτι του οτε ειναι ανοιχτο εχει βρεξει 153 φορες και τα καλωδια εχουν σαπισει ε οτι πιασετε πιασατε και καλο ειναι.

Για να τεσταρετε το speed σας. Sites οπως speedtest για γραμμες ανω των 2 mbps ειναι αχρηστα, τα αποτελεσματα τους δεν ειναι τα πραγματικα ουτε καν πουθενα κοντα στα πραγματικα. Φυσικα για torrents δε το συζηταμε καθως δεν εχει ρολο βασικα η συνδεση σας αλλα το ποσοι peers υπαρχουν ποσοι seeds, με τη ταχυτητες κατεβαζουν/ανεβαζουν.

Οποτε τι κανετε? Κατεβαζετε εναν download accelerator και πηγαινετε σε site οπως Nvidia, microsoft και του ISP σας και βαζετε να κατεβασετε μεγαλα αρχεια > 500mb για να προλαβετε να δειτε ενα καλο average μετα κανετε cancel. Moνο τοτε θα δειτε ποσο 'τραβαει' η γραμμη σας.

Γενικα ο κανονας ειναι. Σε οποια εταιρια και να πατε ειναι εως 24 mbps οποτε αν μενετε στα 3 χιλιομετρα απο το dslam μη φωναζεται για τη κωλοεταρια Χ καθως οπου και να πατε πανω απο 5mbps δε θα πιασετε.

Αλλα απτην αλλη και 5-10 να κλειδωσετε μια χαρα ειστε γτ σιγουρα δε πληρωνεται πιο πολλα απο οτι πριν οταν ειχατε εστω και 768 συνδεση.

PS η οτενετ και οτε πανε για συνχωνευση. Τα On dsl της οτενετ θα γινουν connx αν δε κανω λαθος.

#26 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 26 January 2008 - 16:35

PS η οτενετ και οτε πανε για συνχωνευση. Τα On dsl της οτενετ θα γινουν connx αν δε κανω λαθος.

ναι, και?

Posted Image


#27 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 26 January 2008 - 19:51

τιποτις general info. Αμα κοιταει κανενας για otenet η ote να μη καθετε να σκεφτετε περι τιμων, πια ειναι καλυτερη απο την αλλη , πια εχει καλυτερη υποστηριξη. Σε λιγο θα ειναι το ιδιο.

#28 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 04 February 2008 - 23:22

Ρε παιδες εβαλα 2play απο forthnet και υποτηθετε οτι εχω 24mb μιας και στην περιοχη μου υπαρχη το ιδιοκτιτο δυκτιο της εταιριας...
Πρωτες 4-5 εβδομαδες ολα κουκλιστικα επιανα κανει 500:hehehe: κατι 600:lovulovu: μεχρι και απο 798 :hahaha:εχω photo απο ftp servers βεβαια αλλα και παλι g@m0_s3....
Οσπου εδω και μια εβδομαδα περιπου κατι δεν πηγενε καλα....:smokingg::smokingg:
Ε πιγα και εγω στο cmd.exe να δω ping (με site Fothnet.gr) και omg:OMG3: για το 1 hop κανονικα πρεπει ολα να ειναι 1ms εμενα 57ms και ολα τα αλλα 99ms.....:Crying2::Crying2::Crying2:
HEEEEEEEEELLLLLLLLPPPPPPP τι να κανω........?!?!?!?!?!?!:nanteee: :nanteee: :nanteee:
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#29 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 posts

Posted 04 February 2008 - 23:42

Για να μην κανω νεω Thread μιας και εχω το ιδιο προβλημα αλλα σε conn-X!
Την προηγουμενη βδομαδα εβαλα internet 2 mb και απο διαφορα Τεστ ειδα οτι ποιανω το πολυ μεχρη 80kbps!Στα Test εβγενε οτι εχω 768/186!Στα status γραφει: Data rate : 768 / 186 kbps.Με εποιασαν κοροιδο η μου φαινετε και θα τους ξεχεσω
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something:

#30 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 04 February 2008 - 23:54

ΕΙΝΑΙ GTP ΟΛΟΙ!!!!
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!