Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * - - 3 Ψήφοι

If being otaku was trendy....


  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#136 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2012 - 11:10

trendy που πάει να πει της μόδας,σωστά?χμμ εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου κάτι τέτοιο.όταν κάτι γίνεται της μόδας χάνει την πραγματική του δυναμική.ποιός ο λόγος να κάνεις κάτι,το οποίο απλως το κάνουν χιλιάδες άλλοι, μόνο και μόνο επειδή θεωρείται cool,hype or whatever?
και το τσιγάρο trendy θεωρείται και ποιό είναι το αποτέλεσμα?

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από legeon: 24 Σεπτέμβριος 2012 - 11:10


#137 P.Z.W.Y.S

P.Z.W.Y.S

    Οne Hell of an Otaku!

  • Members
  • 208 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2012 - 14:59

το θέμα είναι οτι το να ειναι καποιος otaku είναι ήδη στη μόδα...Υπάρχουν 4 ομάδες που ασχολούνται με την διοργάνωση πάρτυ με άνιμε θέματα και εκδηλώσεις, ενώ παράλληλα τα αυτονόητα manga/anime όπως naruto bleah one piece είναι γνωστα σε τεράστιο αριθμό ατόμων και με μεγάλη ποικιλομορφια... Θυμάμαι π.χ όταν ο 12ος πίθηκος σε κάτι live του πριν κανα δυο χρόνια έβαζε κάτι μπλούζες με random bouty's απο one piece και λίγο καιρό αργότερα οι hiphopaδες και συνόνυμοι έγιναν ξεφτέρια σε one piece kai naruto... Special παράδειγμα υπήρχε/ει (δεν είμαι σίγουρος για το παρον αλλα στο παρελθόν σίγουρα) ένας ράπερ με το όνομα.... μουσική υπόκρουση...Νaruto!
Youtube Video
δείτε απο το 3:22 και έπειτα... Το θέμα είναι ότι η κατάσταση είναι πλέον μή αναστρέψημη και απο εμπηρία σας λέω πως υπήρξα μάρτυρας φρικαλεοτήτων και βεβήλωσης των manga/anime με αποκορύφωμα τυπά να φοράει την μπλούζα του Luffy και να νομίζει πως είναι χαρακτήρας απο το Bleach..... Απο την άλλη έχω δει και τις θετικές επιροές που έχουν γίνει και με ανακούφιση συνειδητοποίησα πως είναι περισσότερες απο τις φρικοδίες. Που το πάω τώρα. Πιστεύω πως αυτό που πρέπει να γίνει απο εμάς τους αυθεντικούς (ας το πουμε έτσι) οtaku είναι μια σωστή ενημέρωση και καθοδήγηση των αμόρφωτων στην ιαπωνική κουλτούρα μαζών(καλά αυτό μου θύμησε διαφήση ενημέρωσης για το Aids ) και όχι η γκρίνια για το χάλι τους (που πιστέψτε με την έχω δεί και αυτή.)

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από P.Z.W.Y.S: 24 Σεπτέμβριος 2012 - 14:59

Here is my anime list so far..

And .... here is my manga list so far

Also i'm proud to say that i'm the founder and editor of this blog!


And yes i stole this style from you mirana_neko! I have no regrets....

#138 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2012 - 16:07

Το να σταματήσεις να απολαμβάνεις κάτι που απολάμβανες γνήσια τόσο καιρό, επειδή τώρα το απολαμβάνουν και ένα σωρό άλλοι... μια λέξη μου έρχεται στο μυαλό: nasakenai.

#139 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2012 - 16:21

Εγω θα συνεχιζα να βλεπω...yeah ακαθεκτος.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#140 Kunoichi.meriinawa

Kunoichi.meriinawa

    Gangnam style! #whoneedsswag

  • Members
  • 143 Δημοσιεύσεις:
  • LocationStars

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2012 - 16:55

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XnbPwPCmq3U[/youtube] δείτε απο το 3:22 και έπειτα...


Και μετά σου λένε "Ίου τι ακούς αυτούς τους κιτρινιάρηδες; Σαν γκέι είναι! Άσε που δεν καταλαβαίνεις γρι!"
Ορίστε ρε φίλε μου βλέπω ελληνική ραπ-αλλά-πολύ-γαμάτη-και-γιο-φάση! Κοίτα τον άντρα τον πολλά βαρύ!!! Σ'αρέσει που καταλαβαίνεις και τι λέει;;; konoyaro :madtodeath:
Απαίσιο, δεν άντεξα να ακούσω πάνω απο 20 δευτερόλεπτα :puke:

Στο θέμα μας όμως! Δεν θα με έννοιαζε απο πλευράς κοινού να γινόταν trendy το να είσαι otaku.. Δηλαδή σιγά και τι έγινε αν ο άλλος είναι της άποψης "ό,τι κάνουν όλοι το κάνουν και οι κ*λοι" (συγνώμη για την έκφραση με επηρρέασε το βίντεο xD ) εγώ θα συνεχίσω να βλέπω και θα αφήσω στη δική μου κρίση το αν θα δεχτώ αυτά που μου λέει ή αν θα τον γράψω..! Και άσε που στην ουσία ,αν έχει όντως βγει στη μόδα, δεν βεβηλώνει το άνιμε αν κάνει λάθος, ξεφτιλίζεται.
Το πρόβλημα θα ήταν καθαρά συμφερόντων όμως. Αν δει ο Ιάπωνας ότι και η παραμικρή αηδία που βγάζει γίνεται διάσημη μόνο γιατί έχει προωθηθεί σωστά θα πούμε αντίο στο ποιοτικό άνιμε, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον..
Δημοσιευμένη  εικόνα

#141 P.Z.W.Y.S

P.Z.W.Y.S

    Οne Hell of an Otaku!

  • Members
  • 208 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2012 - 17:47

Kαι μιάς και το ξέχασα προηγουμένος δεν υπάρχει απολύτος κανένας λόγος που θα με κάνει να σταματήσω τα anime/mangα. Αlso
Kunoichi.meriinawa welcome back! Aφιερωμένο....[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AAbokV76tkU[/youtube]

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από P.Z.W.Y.S: 24 Σεπτέμβριος 2012 - 17:50

Here is my anime list so far..

And .... here is my manga list so far

Also i'm proud to say that i'm the founder and editor of this blog!


And yes i stole this style from you mirana_neko! I have no regrets....

#142 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4.147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Σεπτέμβριος 2012 - 15:20

Spam posts deleted. Stay on topic please ^^

xbJ3b2w.jpeg


#143 bocikris94

bocikris94

    Anime Amateur

  • Members
  • 105 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιούνιος 2014 - 14:09

Youtube Video

 

Ελπίζω να μάθετε αν το άνιμε θα ήταν mainstream με αυτό το βίντεο.



#144 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιούνιος 2014 - 15:42

^ΑΝ ήταν mainstream?They kind of are.


sc5bab.jpg


#145 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 12 Ιούνιος 2014 - 20:28

I think otakuism is already trendy and shit, i mean look at all these optards and narutards...:P
フカフカ

#146 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιούνιος 2014 - 11:10

Δεν είναι trendy τα anime μέχρι να ακούσω την Πάολα να τραγουδάει το opening του Evangelion.



#147 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 13 Ιούνιος 2014 - 20:21

Δεν είναι trendy τα anime μέχρι να ακούσω την Πάολα να τραγουδάει το opening του Evangelion.

 

Παολα και συ.....

Μπεσσυ Αργυρακη

 

Youtube Video



#148 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούνιος 2014 - 03:49

Δεν είναι trendy τα anime μέχρι να ακούσω την Πάολα τον Ρουβά να τραγουδάει το opening του Evangelion Free.

fixed


Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#149 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούνιος 2014 - 14:19

guys τα anime ειναι αρκετα χρονια ιδι mainstream *αχ αυτο το topic.. τοσα feels :bath: *

πολυ απολαυστικο να διαβαζεις predictions κ να λες αυτα γινοντε τωρα ποια :congrats:

βεβαια κ πολλα αρνιτικα (ισως) γινανε που δεν τα περιμεναμε :/

το anime//gr εγινε troll forum σαν αντιδρασει σε νεο κοσμο..
τωρα ποια ολοι γραφοντε στο FB στο "5000 anime fans θα τα καταφερουμε" και αφοτου γινανε κ αυτοι πολλοι... παλι trolloforum εγινε :P

oh well ας θυμομαστε τα παλια :gn2:
 


Imagination is the only limit!

#150 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 14 Ιούνιος 2014 - 15:27

guys τα anime ειναι αρκετα χρονια ιδι mainstream *αχ αυτο το topic.. τοσα feels :bath: *

 

υπαρχει διαφορα νομιζω για καποια/-ον να πηγαινει απο αυτο

 

 

Spoiler:

 

σε αυτο

 

Spoiler:

 

δυστηχως στην Ελλαδα δεν προβληθηκαν οι αναλογες σειρες που θα προετοιμαζαν τον κοσμo για κατι περισσοτερο

 

να σα και αυτη. αν και υπαρχουν καποια ελαφρα ιχνη στο Καμπαμαρου.

 

Youtube Video