Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Ποιο δημοφιλές manga δε σας 'πήγε;'


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#16 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 January 2008 - 22:41

Και βασικότερα, εδώ και λίγα posts τσακώνεστε αντί να μιλάτε για το κατά τη γνώμη σας most overrated manga. :bahhh:

Here's my bunch: Naruto, Bleach, One Piece, Gantz, Elfen Lied. >.>

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#17 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 16 January 2008 - 23:28

Δεν μου αρεσε το tsubasa reservoir chronicles.Ισως να εφταιγε το γεγονος οτι το παρατησα στη μεση απο τη βαρεμαρα,ισως να γινοταν καλυτερο παρακατω οπως μου ειπε και η the_second_child...
Αλλα πραγματικα δεν βρηκα κατι που θα με κραταγε σε αυτο το manga,πιεζα τον εαυτο μου να το διαβασω.Βεβαια μπορει στο μελλον να του δωσω αλλη μια ευκαιρια.

Τωρα δεν μπορω να σκεφτω αλλο manga,ισως επειδη βλεπω περισσοτερα anime.(εκει και αν εχω παραδειγματα... -_-)

#18 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 16 January 2008 - 23:41

Δεν μου αρεσε το tsubasa reservoir chronicles.Ισως να εφταιγε το γεγονος οτι το παρατησα στη μεση απο τη βαρεμαρα,ισως να γινοταν καλυτερο παρακατω οπως μου ειπε και η the_second_child...

Θα έρθω απο τη σχολή σου και θα σου κάνω πλύση εγκεφάλου!! --στο έχω πει, αργεί αλλά μετά το 16 τα σπάει! CLAMP θα πει τζετ!!--


On topic: Πως το ξέχασα? Το s-CRY-ed είχα παρακολουθήσει σε anime και μ'άρεσε και ρώτησα γενικά και online αν το manga είναι καλό και μου το είχαν προτείνει. F*cking waste of money! Πλήρης απογοήτευση. --ευτυχώς που ήταν και 5 volumes--

Posted Image


#19 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 16 January 2008 - 23:50

Χμμ, μόνο για δημοφιλή manga ε? Είναι το Clover δημοφιλές? Η μόνη δουλειά των CLAMP που δε με ενθουσίασε.

Με αυτά που δεν "κόλλησα" ποτέ, αλλά δεν ξέρω ακριβώς γιατί, είναι το Lone Wolf and Cub και το Crying Freeman. Στο δεύτερο μ'άρεσε το σχέδιο πολύ (αυτό μου έλειπε) αλλά η ιστορία με άφησε αδιάφορο. Υποθέτω πως δεν είναι το "στυλ" μου αυτό το είδος manga.

#20 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 17 January 2008 - 00:51

Και εμένα δεν μου άρεσε το Angel Sanctuary πολύ βαρετό.

@red pyramid Ελα ρε δεν σου άρεσε το Kare first love?Κρίμας το μοναδικό ολοκληρωμένο manga που διάβασα μαζί με το Kare Kano.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#21 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 17 January 2008 - 02:22

Και εμένα δεν μου άρεσε το Angel Sanctuary πολύ βαρετό.

@red pyramid Ελα ρε δεν σου άρεσε το Kare first love?Κρίμας το μοναδικό ολοκληρωμένο manga που διάβασα μαζί με το Kare Kano.


Χεχε,μάλλον τα γούστα μας διαφέρουνς πολύ.Κοίτα,το Kare Kano είναι το αγαπημένο μου manga,αλλά το Kare First Love μου είχε φανεί μέσα στα κλισέ,με μια ηρωίδα που μόνο στόχο στη ζωή της έχει να βρεί μια άκρη με τον γκόμενο,κτλ.Δεν ξέρω,δεν μου κάθησε καλά,γούστα είναι αυτά....
Posted Image

#22 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 17 January 2008 - 07:57

Χεχε,μάλλον τα γούστα μας διαφέρουνς πολύ.Κοίτα,το Kare Kano είναι το αγαπημένο μου manga,αλλά το Kare First Love μου είχε φανεί μέσα στα κλισέ,με μια ηρωίδα που μόνο στόχο στη ζωή της έχει να βρεί μια άκρη με τον γκόμενο,κτλ.Δεν ξέρω,δεν μου κάθησε καλά,γούστα είναι αυτά....


Μα έλα τώρα και το Kare Kano σχεδόν στα ίδια κλισέ είναι βασισμένο. Μόνο που το ένα είναι 10 τόμοι και το άλλο 21 τόμοι:P

Επίσης δεν μου άρεσε και το Reborn.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#23 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 17 January 2008 - 11:32

Yu~kun, Katan, LucyBR και SSJGojeta σκασίλα μου για τα γούστα σας και ούτε και τα δικά μου θά'πρεπε να σας ενδιαφέρουν. Ναι το διάβασα αυτό το manga και ναι επιμένω σ'αυτό που είπα. Δε θ'ανεχτώ τέτοια συμπεριφορά που το μόνο που κάνει είναι να με βγάζει ηλίθια και άσχετη, το πιάσατε; Πείτε τη γνώμη σας για το θέμα και σωπάστε. (Για να μην πω τίποτε χειρότερο) Έχω κάθε δικαίωμα να πω τη γνώμη μου κι εσείς την υποχρέωση να τη σεβαστήτε.

Σας αρέσει; Μπράβο. Ε, εμένα δεν μ'αρέσει. Εσείς τί ζόρι τραβάτε;





Χαλαρα!!!!Χαλαρα!!!!!!!!!!!!!!!!:bike:

Χρυσο μου,δεν σε ειπε κανεις ηλιθια,ουτε ειπε τπτ για τα γουστα σου,Εγω προσωπικα απλως παραξενευτηκα.




Και για να απαντησω και στο thread:Bleach.

Posted Image


#24 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 17 January 2008 - 12:51

:oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo:


Sanctimonious!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πραγματικα το Angel Sanctuary θελει προσπαθεια για να μην σου αρεσει.... αφου τα καταφερες...... επιτευγμα!!! οπωσδηποτε ολα ειναι θεμα γουστου και προσωπικοτητας! απλως θεωρω το συγκεκεριμενο manga ενα απο τα αρτιοτερα που εχουν βγει ποτε και καπως μου εκατσε αυτο που ειπες...:emptyonexg1:


Δλδ για να καταλάβω λες σε κάποιον "Πες μου τι manga διαβάζεις για να σου πω ποιος είσαι":P
Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα αρεσκείας και όχι προσωπικότητας.Και να ρωτήσω και κάτι άλλο σε περίπτωση που ήταν και τα δύο(θέμα αρεσκείας και προσωπικότητας όπως λες) και μας αρέσουν πολλά και διάφορα τοτε τι προσωπικότητα έχουμε?Διχασμένη?:P:P.

@Katan καλό να σου αρέσει τόσο πολύ ένα manga αλλά χαλάρωσε δεν σου θίξαμε κάτι την γνώμη μας λέμε.

Επίσης δεν μου άρεσε το Lone wolf and cub βαρετό αν και να πω την αμαρτία μου δεν έχω ολοκληρώση.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#25 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 17 January 2008 - 13:03

Archangel, σου φάνηκε ότι θίχτηκα? είπα ότι διαφωνώ και το ανέλυσα. Αυτή είναι η γνώμη μου and thats all. Δε χαρακτήρισα κανέναν με βάση αυτό. Η Teachan είπε μερικά πράγματα τα οποία πιστεύω ότι δεν ισχύουν και απλά το είπα.

παιδιά sorry για το off topic, από μένα τουλάχιστον το θέμα σταματά εδώ.
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#26 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 17 January 2008 - 15:12

Δλδ για να καταλάβω λες σε κάποιον "Πες μου τι manga διαβάζεις για να σου πω ποιος είσαι":P
Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα αρεσκείας και όχι προσωπικότητας.Και να ρωτήσω και κάτι άλλο σε περίπτωση που ήταν και τα δύο(θέμα αρεσκείας και προσωπικότητας όπως λες) και μας αρέσουν πολλά και διάφορα τοτε τι προσωπικότητα έχουμε?Διχασμένη?:P:P.


τοσο πολυ σας προσεβαλλα ολους μ αυτο που ειπα?? οχι Archangel ουτε περιμενω απ τα manga να μου δειξουν την ποιοτητα του αλλου ουτε θεωρω οτι το να σ αρεσουν πολλα και διαφορετικα πραγματα ειναι διχασμος προσωπικοτητας... και σε μενα την ιδια αρεσουν πολλα πραγματα που ουδεμια σχεση εχουν μεταξυ τους αλλα αυτο δεν λεει κατι..
και αν ειναι δυνατον το να μη σ αρεσει κατι καθε αλλο παρα κακο ειναι. αντιθετως ειναι υγιες! ειπα απλως τη γνωμη μου! ουτε να προσβαλλω κανεναν ηθελα ουτε υποννουσα κατι.. δεν εχω κι εγω αυτο το δικαιωμα δηλαδη?
απλως το Angel Sanctuary ηταν το τελευταιο που περιμενα να δω σ αυτο το thread εγω, ως ατομο και εκανα ενα post μεσα στην εκπληξη μου! τοσο πολυ σας εθιξα?? αν ειναι ετσι ζητω συγγνωμη, δεν ειχα καμια τετοια προθεση.
οσο για το προσωπικοτητα που ειπα, το ειπα εννοωντας οτι ο καθενας πορευεται διαφορετικα και εχει δικα του κριτηρια πραγμα που ειναι εντελως φυσιολογικο και απολυτως σεβαστο. τιποτα αλλο...

Posted Image

Spoiler: &#33909


#27 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 17 January 2008 - 15:32

Μα έλα τώρα και το Kare Kano σχεδόν στα ίδια κλισέ είναι βασισμένο. Μόνο που το ένα είναι 10 τόμοι και το άλλο 21 τόμοι:P

Επίσης δεν μου άρεσε και το Reborn.


Μπαααα,τα κλισέ πάνε πέρα απ' τους έωτες και νομίζω το Kare Kano σε αυτό ξεφεύγει απ' τα κλισέ,χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει και κάποια.Δλδ οι χαρακτήρες δεν συμπεριφέρονται με ένα συγκεκριμένο τρόπο,ούτε μόνο με βάση διάφορα στερεότυπα για αυτούς,π.χ.οι κοπέλες δεν έχουν ως μόνο όνειρο της ζωής τους να βρούνε το καλό το γαμπρό και να ζήσουν μαζί του μια ζωή.Τουλάχιστον δεν κατάλαβα εγώ κάτι τέτοιο.
Posted Image

#28 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 13 February 2008 - 12:43

και μιας και τέλειωσα και 'γω το AS (oh yeah baby, θα κοπώ την Παρασκευή στο εμπορικό! :hahaha:)

κατανοητό το φορτωμένο σχέδιο (σε κάποιους αρέσουν πιο απλά πράγματα)
κατανοητή η πολύπλοκη ιστορία (είναι όντως, και η σκηνοθεσία συχνά δεν βοηθάει)
κατανοητή η υπερβολή στο δράμα, η ανωμαλία κτλ (αν και δε συμφωνώ)

με κάποια άλλα δεν είμαι οκ αλλά τα προσπερνώ και στέκομαι στον καταλυτικό παράγοντα αλωπεκίασης:
τον φεμινισμό, ΠΟΥ τον είδες? δεν θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι άλλο, το AS μου αρέσει, εσένα δεν σου αρέσει, τέλος. αλλά ειλικρινά εξήγησέ το μου αυτό, γιατί αν όντως είναι τόσο κατάφωρα φεμινιστικό έργο πεσ' το μου για να χαρώ.
και σόρυ, η θηλυπρεπής εμφάνιση κάποιων χαρακτήρων έχει τόση σχέση με τον φεμινισμό όση έχει η μισοφαγωμένη τυρόπιτα πάνω στο γραφείο μου με τη γεωπολιτική σημασία του νοτίου Μπαγκλαντές.

άσχετο @ Katan: (the fictional) Katan pwned. :congrats:

και απαντώντας στο θρεντ: elfen lied -_-'' & a bunch of others I can't recall right now

Posted Image


#29 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 13 February 2008 - 16:16

Elfen Lied????Εμένα μου έχουνε πεί ότι το manga είναι καλύτερο απο το anime...
Posted Image

#30 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 13 February 2008 - 21:11

Βασικά το manga αναπτύσσει περισσότερο τους χαρακτήρες και δεν τελειώνει μαζί τους εύκολα όπως το anime(πολλοί επιζούν περισσότερο απ΄ότι στο anime).
Επίσης εμφανίζονται αρκετοί χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στο anime, ενώ προς το τέλος
Spoiler:
. Είναι πιο shoujo απ' ότι seinen σε αρκετές σκηνές, παρ' ότι διατηρεί το μεγαλύτερο μέρος του gore από το anime. Το τέλος που το είδα σε raw είναι ωραίο πάντως και
Spoiler:
Κατά τα άλλα συχνά το κουράζει και το σχέδιο δεν είναι απ' τα καλύτερα που έχω δει.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni