Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Ποιο δημοφιλές manga δε σας 'πήγε;'


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 15 January 2008 - 13:56

Μετά το topic μου για anime, να κάνω ένα και για manga:

Νέο manga στη γειτονιά! Έχετε κι άλλα πράγματα να κάνετε, όπως να κατεβάσετε anime με την Ελληνική 'ταχύτητα' και θέλετε γνώμες πρώτα. Πώς είναι, τί λέει ή μάλλον καλύτερα 'λέει'; Ο κόσμος δείχνει να το αγαπάει, πείθεστε και το διαβάζετε.

Αλλά του κάκου! Δε σας λέει κάτι σπουδαίο, δε το χωνεύετε. Μπρε αμάν, μπρε ζαμάν, τίποτα. Και δε καταλαβένετε γιατί τόση φρενίτιδα. Είστε στη μειοψηφία αλλά δε σας καίγετε καρφί.

Έχετε ένα τέτοιο manga; Αν ναι, ποιό είναι αυτό;


Για μένα: Angel Sanctuary. Οι χαρακτήρες είναι unrealistic drama queens, το σενάριο τραβηγμένο απ'τα μαλλιά, too much unnecessary drama, το σχέδιο από την πρώτη σελίδα ως την τελευταία είναι βαρύ και κουραστικό, oι χαρακτήρες δεν έχουν καθόλου πλαστικότητα στις εκφράσεις τους, η ιστορία μπερδεψιάρικη όσο δεν παίρνει και όόόλα τα είδη της ανώμαλίας έχουν καταχωνιαστεί εκεί μέσα. Άσε ο φεμινισμός του. Μακριά!

Εσείς;

#2 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 15 January 2008 - 14:41

Για μένα: Angel Sanctuary. Οι χαρακτήρες είναι unrealistic drama queens, το σενάριο τραβηγμένο απ'τα μαλλιά, too much unnecessary drama, το σχέδιο από την πρώτη σελίδα ως την τελευταία είναι βαρύ και κουραστικό, oι χαρακτήρες δεν έχουν καθόλου πλαστικότητα στις εκφράσεις τους, η ιστορία μπερδεψιάρικη όσο δεν παίρνει και όόόλα τα είδη της ανώμαλίας έχουν καταχωνιαστεί εκεί μέσα. Άσε ο φεμινισμός του. Μακριά!

Εσείς;


Εμείς σου δίνουμε τα συλληπυτήρια μας μιάς και ακόμη και αν γλιτώσεις απο τυος AS fans που κατακλύζουν αυτό το φόρουμ θα υπάρχει μια Katan και ένας Alexiel να πάρουν εκδίκηση για τη Kaori Yuki.:fromabove:Καλό κουράγιο:terror2:

Πάντως για να απαντήσω:

-Το σχέδιο της σειράς ίσως είναι φορτωμένο αλλά σίγουρα είναι εξαιρετικό για το στυλ του.

-Sorry,αλλά όταν λές όλα τα είδη ανωμαλίας τι ενοείς?

-Όσο αφορά το φεμινισμό,καλά,δεν είναι και τόοοοσο φεμινιστικό,παρόλο που θα μπορούσε και μακάρι να ήταν.Δεν κατάλαβα που τα βρήκες αυτά τα στοιχεία.


Και για να απαντήσω και εγώ,για εμένα δεν λειτούργησε καλά καθόλου το Kare First Love.Ενώ λατρεύω τα ρομάντζα και είχα ακούσει τα καλύτερα για αυτό, τελικά απαγοητεύθηκα πλήρως καθώς για εμένα είναι απλά μια κλασσική ιστορία του είδους χωρίς ιδιαίτερο σενάριο και χωρίς τρομερό σκίτσο(χωρίς να σημαίνει ότι ήταν και άσχημο).

Τα ίδια και χειρότερα για το μικρό μας μάγο Negi και τη παρέα του,αφού το αγόρασα έχοντας τις καλύτερες προθέσεις,περιμένοντας να δώ κάτι έξυπνο και αστείο και όχι
Spoiler:


Και τώρα με συνχωρίτε αλλά κουράστικα,θα γυρίσω αργότερα με μεγαλύτερο φτυάρι.
Posted Image

#3 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 15 January 2008 - 15:08



Για μένα: Angel Sanctuary. Οι χαρακτήρες είναι unrealistic drama queens, το σενάριο τραβηγμένο απ'τα μαλλιά, too much unnecessary drama, το σχέδιο από την πρώτη σελίδα ως την τελευταία είναι βαρύ και κουραστικό, oι χαρακτήρες δεν έχουν καθόλου πλαστικότητα στις εκφράσεις τους, η ιστορία μπερδεψιάρικη όσο δεν παίρνει και όόόλα τα είδη της ανώμαλίας έχουν καταχωνιαστεί εκεί μέσα. Άσε ο φεμινισμός του. Μακριά!

Εσείς;




Εμ.......διιαβασες ΟΝΤΩΣ το angel sanctuary..?Ρε συ μηπως το μπερδεψες με καποιο αλλο?

Posted Image


#4 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 15 January 2008 - 23:36

@ Teachan

πρώτον να σου πω ότι αυτό το reply δεν έχει κανένα χαρακτήρα προσωπικής επίθεσης, απλά διαφωνώ κάθετα με αυτά που λες, και θέλω να εκφράσω "αναλυτικά" τη γνώμη μου.

1) Ναι, η υπόθεση ΕΙΝΑΙ πολύπλοκη και απαιτεί την προσοχή του αναγνώστη. What's wrong with that? τα νοήματα του θεωρώ ότι είναι κάτι παραπάνω από προφανή και προσιτά σε όποιον θέλει να τα εντοπίσει. Αν κάποιος το ξεκινήσει με σκοπό απλά να περάσει την ώρα του, για να "νυστάξει" πριν πάει για ύπνο, οκ διάλεξε λάθος manga. Το θέμα είναι πόσο θέλεις να ασχοληθείς για να το καταλάβεις.
2) Οι χαρακτήρες imho είναι αριστουργηματικοί με όλη την έννοια της λέξης, για να χρησιμοποιήσω και το χαρακτηρισμό της φίλης μου Yu-kun. Είναι πράγματι αμέτρητοι, και όμως αναπτύσσονται όλοι επαρκώς σε σημείο να μπορείς να αξιολογήσεις και τον πιο ασήμαντο χαρακτήρα ως οντότητα. Δεν υπάρχουν στερεότυπα, ο καθένας έχει θετικά και αρνητικά και μέσα στο πλαίσιο όπου τοποθετούνται, οι αντιδράσεις τους διακρίνονται από ρεαλισμό και φυσικότητα. Επίσης, η έκφραση του προσώπου τους είναι από τα δυνατότερα σημεία του σχεδίου, και νομίζω ότι αποδίδει στο διπλάσιο τα συναισθήματα των προσώπων από τις ατάκες τους.
3) Ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις πού είδες το unnecessary drama. Αντίθετα, πολύ δυνατές σκηνές μετριάζονται με κωμικά στοιχεια (βλέπε Katou :P) και θεωρώ ότι το drama έρχεται ως απόλυτα λογική συνέπεια των καταστάσεων.
4) Αφήνοντας στην άκρη το incest που στην τελική παρουσιάζεται ως κατάσταση, και ΔΕΝ επικροτείται, τουλάχιστον φανερά, σε ποιες ανωμαλίες αναφέρεσαι? Επίσης, τι εννοείς φεμινισμό?? Αν μιλάμε για τη θηλυπρεπή εμφάνιση κάποιων character, όπως ο Rosiel, δε βρίσκω κάτι αρνητικό σε αυτό, είναι μέρος της προσωπικότητας τους, και συναντάται στην πλειοψηφία των shoujo. Πόσα shoujo με too masculine charas έχεις δει?

τέλος, μια ερώτηση. Το έχεις διαβάσει όλο, μέχρι και το volume 20?

edit: για να απαντήσω και στο θέμα, προσωπικά δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το xxxHolic. αποφεύγω όμως να μιλήσω απόλυτα πάνω σε αυτό γιατί έχω διαβάσει μόνο 3 vols
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#5 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 16 January 2008 - 00:17

Τarot cafe: sucked για λόγους που έχω ξανασυζητήσει σε άλλο ποστ :P
υπογραφή εκτός κανονισμών

#6 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 16 January 2008 - 00:49

Δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο έςω τώρα, ίσως με το Fushigi Yugi στην αρχη δεν είχα πολυ-ενθουσιαστει αλλά μετα τα πρώτα 5 volumes έγινα addicted.

Μια παράθεση για το Angel Sanctuary: Το μόνο "κακό" too much characters, had trouble να τους θυμάμαι! Πάντως οτιδήποτε για την πλοκή να το δεχτώ, αλλά βρε το artwork όντως δε σου άρεσε? Είναι απο τα καλύτερα! Anyway, γούστα! ^__^

Posted Image


#7 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 16 January 2008 - 01:23


Για μένα: Angel Sanctuary. Οι χαρακτήρες είναι unrealistic drama queens, το σενάριο τραβηγμένο απ'τα μαλλιά, too much unnecessary drama, το σχέδιο από την πρώτη σελίδα ως την τελευταία είναι βαρύ και κουραστικό, oι χαρακτήρες δεν έχουν καθόλου πλαστικότητα στις εκφράσεις τους, η ιστορία μπερδεψιάρικη όσο δεν παίρνει και όόόλα τα είδη της ανώμαλίας έχουν καταχωνιαστεί εκεί μέσα. Άσε ο φεμινισμός του. Μακριά!

Εσείς;



:oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo::oo:


Sanctimonious!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πραγματικα το Angel Sanctuary θελει προσπαθεια για να μην σου αρεσει.... αφου τα καταφερες...... επιτευγμα!!! οπωσδηποτε ολα ειναι θεμα γουστου και προσωπικοτητας! απλως θεωρω το συγκεκεριμενο manga ενα απο τα αρτιοτερα που εχουν βγει ποτε και καπως μου εκατσε αυτο που ειπες...:emptyonexg1:



Τωρα on topic εγω θα πω το "Priest"...... δεν ξερω κατα ποσο μπορει να θεωρηθει και δημοφιλες αλλα πραγματικα ενω συνηθως με τραβανε μανγκα με τετοια θεματολογια, το συγκεκριμενο το βρηκα πνιγμενο στα κλισε....

Posted Image

Spoiler: &#33909


#8 SSJGojeta

SSJGojeta

    Anime Fan

  • Members
  • 145 posts

Posted 16 January 2008 - 01:27

Ειληκρινά δεν θα πω την άποψή μου για το πρώτο post, θα μείνω στις απαντήσεις της Katan και της Yu-kun με κύρια έμφαση της Yu-kun, στα αλήθεια διάβασες το Angel sanctuary? Και μάλιστα όλο; Υπερβολικό δράμα; Φεμινηστικά στοιχεία; Ξέρεις τι σημαίνει φεμινησμός; Κουραστικό; Είναι το μόνο manga που το τελείωσα σε δύο μέρες ενώ το διάβαζα σε .jpeg στον υπολογιστή... Όσο για manga που να περίμενα να μου αρέσουν και δεν μου αρέσανε, δεν υπάρχει γιατί όσα μου προτείνουν τα έχουν ψάξει πρώτα και μετά μου τα προτείνουν. (ξέρετε ποιες είστε :P )
I am a proud "human" obsessed with anime and manga. And i am proud with that obsession:wis:

#9 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 16 January 2008 - 09:32

Τωρα on topic εγω θα πω το "Priest"...... δεν ξερω κατα ποσο μπορει να θεωρηθει και δημοφιλες αλλα πραγματικα ενω συνηθως με τραβανε μανγκα με τετοια θεματολογια, το συγκεκριμενο το βρηκα πνιγμενο στα κλισε....

αλήθεια???εγώ δεν το βρήκα κλισέ ίσα ίσα (όχι η προσωποποίηση της πρωτοτυπίας, αλλά...) μέχρι που διάβασες? Στην αρχή είναι λίγο αργό το παραδέχομαι αλλά κάπου στο 5 βολ. γίνεται πολύ καλό . Υ.Γ. Το σκίτσο του τα σπάει πάντως...
υπογραφή εκτός κανονισμών

#10 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 16 January 2008 - 16:57

δεν ξερω πολυ ψευτικο μου φανηκε... σαν αμερικανικο blockbuster ενα πραγμα... δηλαδη το διαβαζα και ημουν καπως "ασε ρε φιλε:erk:".... το βρηκα εντελως προβλεψιμο, σε σημεια κιολας μαντευα σωστα τι θα γινει παρακατω... ουτε το σχεδιο με ενθουσιασε.. οχι οτι ηταν και ασχημο μη λεμε κι ο,τι θελουμε αλλα νομιζω θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο... λες να φταιει το οτι διαβασα μεχρι το 4?? ισως... αλλα πραγματικα το θεωρω επιτευγμα που καταφερα να διαβασω μεχρι εκει... γενικως δεν το θεωρω κακο manga απλως εμενα δε με τραβηξε καθολου μα καθολου...

Posted Image

Spoiler: &#33909


#11 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 16 January 2008 - 17:11

Yu~kun, Katan, LucyBR και SSJGojeta σκασίλα μου για τα γούστα σας και ούτε και τα δικά μου θά'πρεπε να σας ενδιαφέρουν. Ναι το διάβασα αυτό το manga και ναι επιμένω σ'αυτό που είπα. Δε θ'ανεχτώ τέτοια συμπεριφορά που το μόνο που κάνει είναι να με βγάζει ηλίθια και άσχετη, το πιάσατε; Πείτε τη γνώμη σας για το θέμα και σωπάστε. (Για να μην πω τίποτε χειρότερο) Έχω κάθε δικαίωμα να πω τη γνώμη μου κι εσείς την υποχρέωση να τη σεβαστήτε.

Σας αρέσει; Μπράβο. Ε, εμένα δεν μ'αρέσει. Εσείς τί ζόρι τραβάτε;

#12 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 16 January 2008 - 17:19

καλα ηρεμησε λιγο... δε νομιζω να σε ειπε κανεις ουτε ηλιθια ουτε ασχετη... ειπες τη γνωμη σου κι εμεις τη δικη μας.. αυτο μονο... δε χρειαζεται να κανεις ετσι... κι εκτος απ αυτο μονη σου το ειπες: εχεις δικαιωμα να πεις τη γνωμη σου και αντιστοιχα κι εμεις εχουμε εξισου το δικαιωμα αυτο.. κανεις δε σ εβρισε και η γνωμη σου ειναι απολυτως σεβαστη... το ειπα και παραπανω: ολα ειναι θεμα γουστου και προσωπικοτητας... αν αυτα που ειπα σε εθιξαν σου ζητω συγγνωμη, δεν περιμενα να το παρεις ετσι και δεν ειχα καμια προθεση να σε θιξω.

και κατι ακομα: αν δεν σ ενδιαφερουν τα γουστα των αλλων τοτε ποιος ο λογος που ανοιξες το thread αυτο? δεν υποτιθεται οτι πρεπει να ακουστουν γνωμες και να γινει συζητηση?

Posted Image

Spoiler: &#33909


#13 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 16 January 2008 - 17:51

και κατι ακομα: αν δεν σ ενδιαφερουν τα γουστα των αλλων τοτε ποιος ο λογος που ανοιξες το thread αυτο? δεν υποτιθεται οτι πρεπει να ακουστουν γνωμες και να γινει συζητηση?


Βασικά ήθελα να δω ποιά λεγόμενα popular manga δεν είναι και τόσο... popular. Είμαι μέλος ξένων forums και έχουν δει τα μάτια μου... άσε, να σου σηκώνεται η τρίχα!:oo: Όταν κάποιος λέει ότι δεν του άρεσε μια δημοφιλή σειρά, πέφτουν όλοι πάνω του. 'Και καλά τόσο κακό είναι να μη σ'αρέσει μια δημοφιλής σειρά;' (manga/anime) σκέφτηκα. Και το έκανα να δω τί θα 'ψαρέψω' εδώ, τόσο απλά. Σχόλια στα γούστα των αλλονών δεν περίμενα.

Ξέρω καλά ότι είμαι μειονότητα όταν δε μ'αρέσει κάτι δημοφιλές αλλά σχόλια του τύπου 'σίγουρα σ'αυτό αναφέρεσαι;', 'το διάβασες όλο;' και 'πώς το λες αυτό;' μ'εξοργίζουν. Και πιστεύω ότι όταν (δε) σου αρέσει κάτι, επιχειρήματα και συζητήσεις είναι άτοπες. Δεν πιστεύω ότι η ερώτηση 'γιατί δε σου αρέσει κάτι;' μπορεί να απαντηθεί. Απλά δε μ'αρέσει. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Αν θέλετε να μάθετε τόσο πολύ το γιατί, το είπα. Θα πείτε ότι το έθαψα και είναι παράλογο. Εγώ βρίσκω παράλογο να του δίνετε κομπλιμέντα. Ε, και; Ζήτω το διαφορετικό! Το πήρα με άλλο μάτι απ'ότι εσείς και το σιχάθηκα. Αυτό μόνο.

Τώρα όμως να μου σχολιάζουν και τα γούστα μου, ε όχι δα!

Ποιο αναλυτικά: Δε μ'αρέσουν γενικά τα shoujo, αλλά το AS είναι στην κορυφή. Α-πα-πα! Και μετά είδα ότι η πλειοψηφία τρελένεται. Δε καταλάβαινα γιτί. Δε το σχολίασα όμως. Τελικά, για να είμαι φιλαληθής, εκτός από τ'ότι δε μ'άρεσε, μια άλλη αιτία είναι οι φανατισμένοι οπαδοί του. Βρε αμάν, δε μ'άρεσε, μπααα...

Αλλά το πόσο μας επηρεάζει το fandom στα γούστα μας είναι άλλη ιστορία.

Εν κατακλείδι: Μράβο σε όσους αρέσει, σ'εμένα όμως όχι. Γιατί τέτοια φρενίτιδα; :hmmm:

Και δεν απαντώ σε επιμέρους ερωτήσεις, γιατί exams, no time.

#14 SSJGojeta

SSJGojeta

    Anime Fan

  • Members
  • 145 posts

Posted 16 January 2008 - 22:02

Άρα με λίγα λόγια αν η γνώμη μας, είναι αντίθετη απο την δική σου δεν πρέπει να την λέμε; Συγγνώμη που σε κάναμε να νιώσεις όπως ένιωσες αλλά τα επιχειρήματά σου μόνο επιχειρήματα δεν ήταν. Χίλια συγγνώμη και πάλι που είπα την γνώμη μου. Δεν θα το ξανακάνω..... *sigh*
I am a proud "human" obsessed with anime and manga. And i am proud with that obsession:wis:

#15 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 January 2008 - 22:07

Βασικά,όλοι όσοι ποστάρουμε τη γνώμη μας δεχόμαστε και κριτηκή για αυτή.Άλλωστε και εσύ θα μπορούσες να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτήσαν τα παιδιά.Κουβέντα να γίνεται.....
Posted Image