Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * - - 1 Ψήφοι

Οδηγός για manga στην Αθήνα


  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#61 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 07 Ιανουάριος 2008 - 11:55

Κάποιο πουλάκι μου σφύριξε πριν λίγες μέρες πως ετοιμάζεται το πρώτο πραγματικό anime/manga shop στην Αθήνα, από άτομο που είναι ο απόλυτα φανατικός manga/anime/merchandise/j-music/soundtrack fan. To μαγαζί θα έχει εκτός από τις εκδόσεις που βγαίνουν στην Αμερική, και εισαγωγές από Ιαπωνία και original Japanese manga/anime stuff από Ευρώπη.

Προς το παρόν αναζητείται ο κατάλληλος χώρος που θα βρίσκεται ή στο κέντρο της Αθήνας ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε μετρό/ηλεκτρικό.

Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες - και όχι δεν θα το ανοίξω εγώ, μακάρι να μπορούσα δηλαδή - αλλά με ενθουσίασε η ιδέα όταν την άκουσα και θέλησα να τη μοιραστώ μαζί σας.
Λέτε να ανοίγει επιτέλους μια νέα σελίδα για τους otaku της χώρας μας? :wooi2::wooi2:

#62 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιανουάριος 2008 - 12:20

It is not me either.. :hahaha:

Τον ξερεις προσωπικα αυτον? Αν ναι, φερε τον σε επαφη με αυτο το φορουμ.. Και καλο στον ιδιο θα κανει, και σε μας... Ετσι θα ερθει σε αμεση επαφη με το target audience, και θα ειναι σε θεση να μαθει αμεσα τις αναγκες μας.

Επισης πρεπει να εχει ιστοσελιδα, η εστω mail-order option στην αρχη για να εξυπηρετουνται οι εκτος Αθηνας otaku...

Για να ξεχωρισει απο τα αλλα μαγαζια ειναι βασικο να φερει ποικιλια σε φιγουρες, OST, JPOP CDS + DVDS, κτλ. Δεν χρειαζεται να τα φερνει απευθειας απο την ιαπωνικη αγορα, αλλα απο ταιβαν, κορεα, χονγκ κονγκ, που εχουν απο ολα αυτα και σε καλυτερες τιμες. Ετσι θα ειναι affordable και για μας.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#63 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 07 Ιανουάριος 2008 - 12:58

Nαι, συμφωνώ. Αυτό είπα και γω στο "πουλάκι" που μου το σφύριξε. Πως αν το παιδί που θα ανοίξει το μαγαζί, θέλει να πετύχει και να είναι πραγματικά anime/manga store και κάτι μοναδικό δηλαδή, δεν αρκεί να φέρνει μόνο τις εκδόσεις στα Αγγλικά που λίγο-πολύ βρίσκονται και στα άλλα κομιξάδικα, αλλά να έχει και πράγματα που δεν βρίσκονται με τίποτα εδώ (έως και original doujinshi).

Βασικά χρειάζεται γνώση και μεράκι (και λεφτά) γιατί τώρα πια ένα απλό κομιξάδικο δεν είναι πιο περίπλοκο να ανοίξει από ένα ψιλικατζίδικο (λέμε τώρα, μην το πάρετε και κυριολεκτικά), αλλά ένα anime/manga shop όπως αυτά που υπάρχουν Ιταλία και Γαλλία είναι ακόμα "wild, wild east" για την Ελλάδα, ανεξερεύνητη ήπειρος.

Το πιο εύκολο είναι προφανώς το mail service που όλοι το έχουν, οπότε δεν νομίζω να μείνουν παραπονεμένοι οι Θεσσαλονικείς - όπου υπάρχει τόσο μεγάλη ανιμε/μανγκα "scene"- oύτε οι άλλες περιοχές. Υποθέτω δηλαδή πως θα το έχει το mail service. Kαι ποιος δεν το έχει;

Αυτό που ελπίζω προσωπικά είναι για artbooks (ακόμα και second hand), doujinshi (κι ας μην μπορώ να τα διαβάσω) και εχμμμ....κάτι πιο πονηρά merchandise όπως ένα σε μια εικόνα που είχες βάλει Ayu-Mania σε μια από τις παρουσιάσεις σου. :P

A! Και δύο ακόμα πράγματα. Φιλική εξυπηρέτηση και ευγένεια κι να μπορώ να βρω μια ρημάδα σειρά από τον τόμο "1" και όχι από τον 3 και μετά το 5 και 6, και να έρχονται και οι επόμενοι τόμοι κανονικά χωρίς να χρειάζεται ειδική παραγγελία 4 μήνες πριν, γιατί όπως είναι τώρα τα πράγματα και δεν κάνεις προπαραγγελία.... όποιος πρόλαβε τον Tezuka είδε!

#64 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιανουάριος 2008 - 13:20

Κάποιο πουλάκι μου σφύριξε πριν λίγες μέρες πως ετοιμάζεται το πρώτο πραγματικό anime/manga shop στην Αθήνα, από άτομο που είναι ο απόλυτα φανατικός manga/anime/merchandise/j-music/soundtrack fan. To μαγαζί θα έχει εκτός από τις εκδόσεις που βγαίνουν στην Αμερική, και εισαγωγές από Ιαπωνία και original Japanese manga/anime stuff από Ευρώπη.

Προς το παρόν αναζητείται ο κατάλληλος χώρος που θα βρίσκεται ή στο κέντρο της Αθήνας ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε μετρό/ηλεκτρικό.

Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες - και όχι δεν θα το ανοίξω εγώ, μακάρι να μπορούσα δηλαδή - αλλά με ενθουσίασε η ιδέα όταν την άκουσα και θέλησα να τη μοιραστώ μαζί σας.
Λέτε να ανοίγει επιτέλους μια νέα σελίδα για τους otaku της χώρας μας? :wooi2::wooi2:

Αμήν και πότε! Το ιδανικό θα ήταν να έφερνε και monthly magazines --Asuka, Petit Comic, Sho-comi, Lala κλπ γιατί το shipping απο Japan σκοτώνει πραγματικά ακόμα και στο amazon--

Θα ήταν πράγματι θαύμα να κάτι τέτοιο συνέβαινε εδώ. :gn2:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#65 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 07 Ιανουάριος 2008 - 13:39

Μπράβο ναι. Ειδικά Asuka και κάποια άλλα monthlies που έχουν πιο sci-fi/fantasy δουλειές θα τα ήθελα και γω πολύ. Μόνο 3-4 τεύχη έχω καταφέρει να βρω που μου έστειλαν από Νέα Υόρκη.

#66 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2008 - 11:26

Θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο... βασικό για να πιάσει είναι να έχει 4 απλά πράγματα , με τυχαία σειρά: 1ον Μεγάλη ποικιλία
2ον καλές τιμές
3ον φιλική και καλή εξυπηρέτηση
4ον εύχρηστο , ενημερωμένο και όμορφο site για ευκολία παραγγελίας μέσω νετ
υπογραφή εκτός κανονισμών

#67 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2008 - 12:02

Θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο... βασικό για να πιάσει είναι να έχει 4 απλά πράγματα , με τυχαία σειρά: 1ον Μεγάλη ποικιλία
2ον καλές τιμές
3ον φιλική και καλή εξυπηρέτηση
4ον εύχρηστο , ενημερωμένο και όμορφο site για ευκολία παραγγελίας μέσω νετ


5ov Να έχει πάντα τα πρώτα 3 (τουλάχιστον) volumes από κάθε σειρά που πουλάει...

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#68 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1.559 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2008 - 17:30

Κάποιο πουλάκι μου σφύριξε πριν λίγες μέρες πως ετοιμάζεται το πρώτο πραγματικό anime/manga shop στην Αθήνα, από άτομο που είναι ο απόλυτα φανατικός manga/anime/merchandise/j-music/soundtrack fan. To μαγαζί θα έχει εκτός από τις εκδόσεις που βγαίνουν στην Αμερική, και εισαγωγές από Ιαπωνία και original Japanese manga/anime stuff από Ευρώπη.

Προς το παρόν αναζητείται ο κατάλληλος χώρος που θα βρίσκεται ή στο κέντρο της Αθήνας ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε μετρό/ηλεκτρικό.

Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες - και όχι δεν θα το ανοίξω εγώ, μακάρι να μπορούσα δηλαδή - αλλά με ενθουσίασε η ιδέα όταν την άκουσα και θέλησα να τη μοιραστώ μαζί σας.
Λέτε να ανοίγει επιτέλους μια νέα σελίδα για τους otaku της χώρας μας? :wooi2::wooi2:



απ το πληκτρολογιο σου και στου kami-sama τ αυτι!!!!!!!!
αν πετυχει κιολας, να θυμηθω να σβησω ενα entry απ την "to see before i die" list μου.....

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: &#33909


#69 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2008 - 17:50

Χεχεχεχ. Μου θυμήσατε το όνειρο που είχα μικρός - και μεγάλος - κάποτε να μπω σε ένα αληθινό comic shop στη χώρα μας, όπως υπήρχαν αλλού, και να βρίσκω νέα και παλιά κόμικς όποτε θέλω, αντί να τρέχω με τα πόδια σε περίπτερα με ξενόγλωσσο τύπο ανά την Αθήνα.
Έγινε κι αυτό κάποια στιγμή, και υπάρχουν τώρα πάνω από 10 τέτοια μαγαζιά στην Αθήνα μόνο, και άλλα 2 (ή 3?) στη Θεσσαλονίκη.

Μετά ονειρευόμασταν να γίνει Comics Convention για Αμερικανικά κλπ κόμικς, και όχι μόνο εκθέσεις κυρίως αηδιών όπως γίνονταν ως τότε, και τελικά έγινε κι αυτό από πρόπερσυ με το con του Comicdom.

Tώρα ονειρευόμαστε ένα αληθινό anime/manga store. Ε, πού θα πάει? Θα γίνει κι αυτό!! Κάλλιο αργά που λένε.... :Blissfull:

Υ.Γ. Το τελευταίο που άκουσα είναι πως στο χώρο που αναζητείται και γενικά στο μαγαζί, υπάρχει η επιθυμία να γίνει και κάτι σαν στέκι. Βέβαια θέλει μεγάλο χώρο για κάτι τέτοιο, και με ανάλογα μεγάλο ενοίκιο, αλλά...για να δούμε.

#70 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιανουάριος 2008 - 01:10

To μαγαζί θα έχει εκτός από τις εκδόσεις που βγαίνουν στην Αμερική, και εισαγωγές από Ιαπωνία και original Japanese manga/anime stuff από Ευρώπη.

τρέχω να αρχίσω ιαπωνικά να μπορώ να τα αγοράζω αυθεντικά!:wooi2:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#71 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1.117 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2008 - 16:45

Λοιπον λιγα πραγματα και απο μενα ;p

Το Solaris ειναι οντως ακριβο προς πανακριβο αλλα εκεινο που με τι δινει τρελα ειναι οτι αμα λειπουν 3-4 vols απο την σειρα που θες την εκατσες αντε μετα να περιμενεις κανα μηνα+ μεχρι να τα φερουν ._.

Το Relax comics εχει λιγα manga μετρημενα στα δαχτυλα μπορω να πω πιο πολυ ειναι για φιγουρες οπου και αυτες 10 το πολυ να ηταν απο manga αμα εισαι "καμμενος" με marvel dc κτλπ κομιξ τοτε αυτο ειναι το μερος για σενα απειρες φιγουρες με οποιον char θες και παρα πολλα κομιξ και μερικα σπανια απο οτι παρατηρησα επισης αυτος που το χει το μαγαζι το κατεχει το θεμα αμα εχεις καποια σχετικη απορια.

Το Tilt ειλικρινα με απογοητευσε ναι μεν ειχε αρκετα μανγκα βεβαια δεν ειχε αυτα που ηθελα εγω λολ αλλα απο ανιμε δεν το κατειχε ο ιδιοκτητης φιγουρες ναρουτο,μπλιτς κτλπ ηταν πανακριβες κ ελεεινες μονο κατι καμμενα scrolls ειχε και ost cd's(?) Πολυ κουβεντα για το τιποτα προτιμω το solaris και ας ειναι ακριβοτερο.

Βεβαια παρατηρησα καποιες μικρες διαφορες στο solaris ενα battle royale vol ειχε 13 ευρω ενω στο relax το βρηκα 8,50 ευρω :o

Επισης το death note manga ηταν πιο φτηνο στο solaris απο οτι στο tilt.

#72 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2008 - 14:13

Εγώ στο solaris σταμάτησα να πηγαίνω γιατί μου θύμιζε λίγο supermarket, κ στο relax γιατί δεν έχει ποικιλία (αν κ σε αυτά που έχει, έχει τις φθινότερες τιμές).

Προτιμώ το tilt, comicworld και dojo έχουν αρκετή ποικιλία κ πολύ φιλική εξυπηρέτηση.

Πάντως σε όλα μπορείς να βρεις ό,τι σειρά θέλεις αν τα παραγκείλεις (βέβαια δεν νομίζω ότι το relax φέρνει viz).

Δημοσιευμένη  εικόνα


#73 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2008 - 15:47

Όπως η νεράιδα νονά έφερε καλά νέα στη Σταχτοπούτα, ας το παίξω και γω νεράιδος νονός (αν και με 120 κιλά μάλλον για ogre νονός μοιάζω παρά για νεράιδος). :P

Αν τύχει και περάσετε από την οδό Τζώρτζ (παράλληλη της Μπόταση) στην Αθήνα λίγο πιο δω από την γωνία του Παπασωτηρίου προς την Κάνιγγος θα δείτε να ετοιμάζεται να ανοίξει ένα νέο μαγαζί με το όνομα

Otaku No Sekai!!

Mεγάλο και τεράστιο -αν και σε φάση black and decker ακόμα - είναι αυτό για το οποίο σας είχα ψιθυρήσει πριν καιρό! ;)

#74 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2008 - 22:43

Otaku No Sekai!!


Pass! :8):

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#75 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3.927 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάρτιος 2008 - 14:53

Dain οταν με το καλο ανοιξουν οι πορτες του παραδεισου, αν μπορεις ανεβασε τπτ φωτογραφιες για οσους ειμαστε μακρια, να παρουμε μια γευση :emptyonexg1: