Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Οδηγός για manga στην Αθήνα


  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#46 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 28 December 2007 - 15:20

μια και κάνεις edit βάλε και λίγο χρώματα στο κείμενο να ξεχωρίζουν κάποια πράγματα... μην είναι ένα μονοκόμματο κατεβατό...

#47 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 28 December 2007 - 16:53

Εντάξει από εβδομάδα θα το φτιάξω. ΣΚ θα λείπω.
Posted Image

#48 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 28 December 2007 - 17:03

Χθές πήγα γι ψώνια στο Public.Με απαγοήτευσαι οικτρά καθότι:

1-οι τιμές δεν είναι τόοοοσο διαφορετικές απο τα άλλα μαγαζιά
2-είναι απρόσωπο
3-για γενικά πράγματα καλό είναι,για πιο εξιδικευμένες καταστάσεις δεν λέει πολλά...
Posted Image

#49 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 29 December 2007 - 00:12

Είχε πολλά artbooks (και anime/manga artbooks οπως του Μasamune Shirow), και βιβλία σχετικά με κόμικς κλπ, ορισμένα από τα οποία απλά δεν υπάρχουν αλλού, και οι τιμές ήταν αισθητά πιο φτηνές από τα περισσότερα κομιξάδικα, είχε επίσης πάρα πολλά Graphic Novels κλπ, αλλά από manga και βιβλία ε.φ. και φαντασίας ήταν μάλλον απογοητευτικό.
Πάντως πήρα το Crisis on Infinite Earths: Absolute Edition και η τιμή του ήταν πιο φτηνή και από Amazon! Το ίδιο πιο φτηνά ήταν και κάμποσα άλλα, αλλά αφού έσκασα τα 75 Εuro για το Crisis κρατήθηκα μετά! ;)

Άκουσα όμως πως είχε τους πρώτους 10 τόμους από Naruto και κάτι άλλα με 6-8 Euro.

#50 tzoe_

tzoe_

    pinktzoe

  • Members
  • 2 posts

Posted 29 December 2007 - 00:37

κατι για θεσ\νικη υπαρχει?
:gn2:

#51 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 29 December 2007 - 00:42

Tα μόνα δύο μαγαζιά που ξέρω στη Θεσσαλονίκη είναι η Σπηλιά των Κόμικς και το Μετρόπολις στην Μητροπόλεως. Κατά καιρούς το Μετρόπολις φέρνει και διάφορα περίεργα για manga/anime οπότε δεν ξέρεις ποτέ τι μπορείς να βρεις εκεί, και δέχεται παραγγελίες.
Η Σπηλιά των Κόμικς έχει επίσης manga/anime stuff αλλά έχω να πάω χρόνια και δεν ξέρω από άποψη ποικιλίας και τιμών τι λέει, ούτε από άποψη εξυπηρέτησης.
Είχα ακούσει πως είχε ανοίξει και ένα τρίτο κομιξοειδές μαγαζί στη Σαλόνικα αλλά δεν έχω άλλες πληροφορίες προς το παρόν. (Όποιος ξέρει ας πει).
Μερικά βιβλία σχετικά με την ιστορία των manga/anime είχα πετύχει και στην Άγνωστη Καντάθ την οποία επισκέπτομαι όποτε ανηφορίζω "βόρεια".
Τέλος ο Παπασωτηρίου στη Θεσσαλονίκη πρέπει να έχει τόσο το MANGA της Taschen με την παρουσίαση εκατοντάδων mangaka (που έχει γίνει ανάρπαστο και στην Αθήνα) και ίσως και κάποια από τα How To Draw Manga.

#52 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 December 2007 - 00:42

Και για να μην μας κατηγορεί η Συμπρωτεύουσα:

Σπηλιά των Κόμικς (Δημοσθένους 7, Θεσσαλονίκη. τηλ. (2310)237727)

Metropolis Comics (Μητροπόλεως 94, Θεσσαλονίκη. τηλ. (2310)237775)
με προσοχή στο δεύτερο. Μπορεί να βρείτε άψογα πράγματα ή μπορεί να μη βρείτε τίποτα, ή μπορεί να έχει κουλή τιμή.

:wis:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#53 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 03 January 2008 - 02:51

Χθές πήγα γι ψώνια στο Public.Με απαγοήτευσαι οικτρά καθότι:

1-οι τιμές δεν είναι τόοοοσο διαφορετικές απο τα άλλα μαγαζιά

λίγο καθυστερημένα αλλά νομίζω οτι η διαφορά τιμής είναι αρκετά καλή...μερικά μάνγκα που τα έβρισκα 12 ευρώ εκεί τα βρήκα 10 και αν αγοράζεις αρκετά φαίνεται η διαφορά. ΑΝ δεν κάνω λάθος το mpd psycho συγκεκριμένα το έχει απο 12,5 που το έβρισκα στα μαγαζιά, γύρω στα 9...(αν θυμάμαι καλά ξαναλέω)
ΥΓ. δεν με πληρώνει το public :Ρ
υπογραφή εκτός κανονισμών

#54 dionik

dionik

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 03 January 2008 - 15:22

Να προσθέσω και ένα pdf (manga.zip) με κάποια manga που υπάρχουν στο Public.:thatsit:

Attached Files


Posted Image


#55 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 03 January 2008 - 17:45

Good job man:riiight:

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#56 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 04 January 2008 - 16:55

Λοιπόν ενημέρωσα (μετά από πολύ καιρό) λίγο ακόμα τον οδηγό με πληροφορίες για το Solaris. Αν και είναι το πρώτο που ανέφερα ξέχασα να του περάσω τις πληφορίες μέχρι τώρα.

Επίσης άλλαξα εμφανισιακά λίγο τον οδηγό.


Παρακαλούντε όσα άτομα έχουν πληροφορίες προσέγγισης για τα μαγαζιά που ακόμα δεν έχουν πληροφορίες να κάνουν ένα post ή να μου στείλουν πμ.

Ακόμα, Για όποιον είναι εύκολο σκέφτηκαν να παραθέσουμε τιμές από κάποια διάσημα μάνγκα στην Ελλάδα. Αυτά που έχω υπόψην μου είναι:

Fruits Basket
Hellsing
Berserk
Battle Royal
Naruto

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κάντε ένα πόστ εδώ. Καλό είναι να έχουμε 2 ενδεικτικές σειρές από κάθε εταιρία, για να έχουμε μία σφαιρικότερη άποψη.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που έχετε προσφέρει μέχρι τώρα.
Posted Image

#57 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 04 January 2008 - 17:05

θα πω γι αυτα που ξερω, απο εκει που θυμαμαι...

το Ηellsing στο Jemma κανει 15-16 ευρω (στρογγυλοποημενα) ο τομος αν θυμαμαι καλα και στο Public 13 και κατι...

Το Battle Royale (επισης στο Jemma) εκανε 10 και κατι ψιλα το καθενα μεχρι το vol.12 περιπου που απο κει και περα κανουν 12 μισο...

αυτα...

Posted Image

Spoiler: &#33909


#58 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 04 January 2008 - 18:39

απο το ποστ του attsifte D : για της γλυφαδας το solaris

εδω το map τους

#59 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 04 January 2008 - 18:58

To solaris πραγματι εχει μεγαλη ποικιλια,αλλα να πω κατι off topic παρτε μια προπληρωμενη καρτα και καντε αγορες online,oi τιμες απλα δεν συγκρινονται


Συμφωνώ και γω. Καμία σχέση οι τιμές έξω. Κερδίζετε τούλαχιστον 3 ευρώ στον κάθε τόμο. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να προτείνω κατάστημα, αλλά
www.play.com συμφέρει και μπορείτε να το εμπιστεύεστε



#60 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 04 January 2008 - 21:36

Πηγα στο solaris της γλυφαδας, αρκετα μεγαλη ποικιλια , εξαιρετικα φιλικοι πωλητες ( λιωσαμε στη παρλα) και τσιμπησα το vol 3 hellsing στην οχι και τοσο φιλικη τιμη των 14.90 ευρω
εκδοση:
Spoiler:


αυτο που δε μου αρεσε ειναι οτι οπως μου φανηκε δεν εχουν αλλα στην αποθηκη οποτε αν καποιος τσιμπησει καποιο τομο αυτοματως τη πατησες ( σε πανω απο 5 σειρες που ηθελα ελειπαν οι αρχικοι τομοι ). Γενικα οι τιμες μου φανηκαν αρκετα τσιμπημενες ιδιαιτερα στη περιπτωση που θες ολοκληρη σειρα μαλλον φευγεις κατευθειαν για online αγορα

πχ hellsing (στο περιπου οι τιμες καθως διαφοροποιουνται κατα αρκετα ευρω αναλογα το τομο) ας πουμε 14 το τομο * 6= 84 ευρω .... τρεχα για κανα berserk ..... και στη τραπεζα για ανιμε/μανγκα-δανειο.

για την ιστορια το vol3 hellsing λεει πανω του 13.95 δολλαρια αμερικης οποτε μειον κατι λογω μετατροπης νομισματος συν κατι λογω μεταφορικων....

για τελος καθως εφευγα μου ειπαν οτι κανουν και αποστολες μεσω ταχυδρομειου οποτε οσοι ειναι σε πολη που δεν εχει καποιο μαγαζι με μανγκα... (αν και τοτε σας συμφερει το online :wis:) παντως θα επικοινωνησω το πρωι αν μπορω να επιβεβαιωσω το παραπανω μη σας παρω στο λαιμο μου.

αυτα τα ολιγα