Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * - - 1 Ψήφοι

Οδηγός για manga στην Αθήνα


  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#16 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2.291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Δεκέμβριος 2007 - 20:39

Jemma Καλλιθέας [ήμουν εκεί πριν από λίγο και κατέθεσα 153 έουρος... ]

οδηγίες για τους μη Καλλιθεώτες...

Τραίνο: κατεβαίνεις σταθμό Καλλιθέας. Ανεβαίνεις την οδό που βρίσκεις μπροστά σου [Σιβιτανίδου]. Πιάνεις αριστερό πεζοδρόμιο. Ανεβαίνεις, περνάς Πλ. Κύπρου. Στον επόμενο δρόμο [Αραπάκη] κάνεις αριστερά. Επι της Αραπάκη περνάς έναν πεζόδρομο και δύο δρόμους [Ματζαγριωτάκη, Ιφιγενείας]. Μόλις περάσεις Ιφιγενείας , στα 20-30μ είναι. Πάντα αριστερό πεζοδρόμιο...

Λεωφορεία: 218, 219,232 :Σε αφήνουν πλατεία Κύπρου. Οπότε αρχίζεις να ανεβαίνεις προς τη Θησεώς και ακολουθείς τις πιο πάνω οδηγίες...

Τρόλευ 1,5, Λεωφορείο 040. : Κατεβαίνεις Πλ.Δαβάκη. Είσαι επί της Θησέως [Ελ. Βενιζέλου]. Βρίσκεις Σιβιτανίδου [μεγάλος δρόμος που οδηγεί προς σταθμό ηλεκτρικού]. Κατεβαίνεις και στο πρώτο στενό [Αραπάκη] κάνεις δεξιά... οδηγίες από εκεί και πέρα κοινές...


σε γενικές γραμμές ρωτάτε για την οδό Αραπάκη και Ιφιγενείας. Είναι η πιο κοντινή γωνία...

#17 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Δεκέμβριος 2007 - 20:42

Σύντομα έπεται και update με τα
μαγαζιά της συμπρωτεύουσας.....:wis:
Δημοσιευμένη  εικόνα

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#18 Hatake Kakashi

Hatake Kakashi

    Anime Professional

  • Members
  • 985 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 15:25

Πηγα σημερα στο public,δεν εχει σε καμια περιπτωση τοσα manga οσα εχει το solaris,και οπως αναφερθηκε σε παραπανω post δεν εχει viz media

#19 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 16:28

Και εγώ πήγα σήμερα από το Public, αλλά να πω την αλήθεια δεν τρελάθηκα που λέμε με το Public, με τα μάνγκα που είχε. Από ότι παρατήρησα έχει καλύτερες τιμές σε σχέση με τα υπόλοιπα μαγαζιά, αλλά από ποικιλία πιστεύω ότι άλλα έχουν καλύτερη. Τουλάχιστον το Solaris σίγουρα.

Πέρασα και από το Tilt, άμα δεν προσέξεις μπορείς να το χάσεις άνετα. Αυτό έχεις τις φυσιολογικές τίμες που έχουν και τα υπόλοιπα μαγαζιά.

Ενημέρωσα λίγο και τον οδηγό επίσης λίγο.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#20 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 18:18

Το Solaris έχει μεγάλη ποικιλία και απαράδεκτες τιμές, το Dojo έχει μέτρια ποικιλία και μέτριες τιμές, το fnac έχει μικρή ποικιλία αλλά είναι το πιο φτηνό και μπορείς να κάνεις και παραγγελίες δωρεάν απ' όπου θες. Αν είσαι μέλος έχεις και -10% έκπτωση.

Προσωπικά στο Solaris έχω μπει για 9' δεν έχω πάρει τίποτα και έχω βγει, στο Dojo κάνα 35' δεν έχω πάρει τίποτα και έχω βγει (είναι κοντά στο σπίτι μου) και από τα fnac έχω αγοράσει 31 manga μέχρι τώρα και περιμένω άλλα 4 manga+novels.....

Θα προτιμούσα να υποστηρίζω τα comic stores κι όχι τα μεγάλα βιβλιοπωλεία αλλά έχουν τόσο απαγορευτικές τιμές που δεν αξίζει καν τον κόπο...

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#21 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 18:32

To Fnac δεν έχει μέγαλες διαφορές στις τιμές, το Battle Royal κάνει 12 ευρώ στο Dojo, και 11.90 στο Fnac.

Μόνο άμα είσαι μέλος στο Fnac, λόγο της προσφοράς έχεις καλύτερες τιμές.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#22 Hatake Kakashi

Hatake Kakashi

    Anime Professional

  • Members
  • 985 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 18:49

To solaris πραγματι εχει μεγαλη ποικιλια,αλλα να πω κατι off topic παρτε μια προπληρωμενη καρτα και καντε αγορες online,oi τιμες απλα δεν συγκρινονται

#23 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 18:53

To Fnac δεν έχει μέγαλες διαφορές στις τιμές, το Battle Royal κάνει 12 ευρώ στο Dojo, και 11.90 στο Fnac.

Μόνο άμα είσαι μέλος στο Fnac, λόγο της προσφοράς έχεις καλύτερες τιμές.


Ε μα ναι! Αλλά όταν πάω και του λέω φέρε μου αυτό και μου λέει μάλιστα και 1) μου έρχεται φτηνότερα από τα άλλα μαγαζιά, 2) έχω και την έκπτωση (άρα ακόμα φτηνότερα) 3) βρίσκω και οποιοδήποτε manga θελήσω, μάλλον αποτελεί μονόδρομο για τις αγορές μου...

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#24 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 19:14

Έχω ακούσει ότι πουλάει και αυτό manga: Politeia Bookstore

H πολιτεία έχει πολύ καλές τιμές, αλλά δυστυχώς έχει πολύ περιορισμένη ποικιλία Manga. Έχει φέρει μόνο λίγους πολύ μέτριους τίτλους της Takyopop. Σαν βιβλιοπωλείο είναι άψογο από άποψη ποικιλίας-τιμών, αλλά για comics και ειδικά για manga, έχει ακόμα μέλλον.

To solaris πραγματι εχει μεγαλη ποικιλια,αλλα να πω κατι off topic παρτε μια προπληρωμενη καρτα και καντε αγορες online,oi τιμες απλα δεν συγκρινονται


Συμφωνώ όσο δεν πάει άλλο :nod:. Από το Solaris έχω αγοράσει μόνο ελληνικά κόμικς, όπου όντως έχει αρκετά καλές τιμές. Όμως όσον αφορά εισαγωγής (manga στην περίπτωσή μας), οι τιμές είναι σκέτο φαρμακείο !


E5VV38U.jpg


#25 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1.559 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2007 - 23:27

Οσον αφορα το public ας μην ειμαστε και πλεονεκτες βρε παιδια... για πολυκαταστημα που ειναι εχει αρκετα manga, πολυ περισσοτερα απο οποιδηποτε αλλο αντιστοιχο και οι τιμες του ειναι λογικες κατα τη γνωμη μου... σημερα π.χ. αγορασα xxxholic 8.30 εκαστο.... στα πιο "ειδικευμενα" μαγαζια ο τομος ειναι συνηθως απο 10 ευρω και πανω... και γενικως τα manga του ειναι 2-3 ευρω φτηνοτερα απο του Solaris ή του Jemma π.χ....

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: &#33909


#26 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1.116 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2007 - 03:22

Όντως. Έχει όπου θ' αγόραζες manga στο Solaris με 13,5 ευρώ (μονάχα ένα ποστοστό τίτλων της Shonen Jump και Shojo Beat κοστίζουν 10 ευρώ) στο Public που πήγε ένας φίλος μου (και που έχει από πιο παλιά στο Bόλο όπου και είναι το πατρικό του σπίτι μιας κι Αθήνα μένει για σπουδές) μ' ενημέρωσε ότι οι περισσότεροι τίτλοι (ίσως κι όλοι) κοστίζουν 10 ευρώ. Και μπορεί να μην φέρνει Viz, αλλά έχει από Tokyopop και Del Rey (για ADV Manga δεν πρόσεξε αν είχε). Όταν με το καλό περάσω μια βόλτα από 'κει θα σας πω και τις δικές μου εντυπώσεις.

Προσωπικά, έχω βρει κι εγώ την υγεία μου με τις online αγορές, οπότε αποχαιρέτησα μια και καλή το Solaris με τις τιμές φαρμακείο (αλλά κακά τα ψέματα, έχει φοβερή ποικιλία).



Τέλος, θα συμφωνήσω με την LucyBR: για πολυκατάστημα (τουλάχιστον όπως μου είπε ο φίλος μου) μια χαρά ποικιλία έχει ώστε να τραβήξει το μάτι και του πιο άσχετου. Κι όχι όπως το FNAC όπου τα manga του είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού (και φυσικά, από κάθε manga θα έχει το πολύ 2-3 volumes κι αν).

#27 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Δεκέμβριος 2007 - 18:51

Το Tilt γενικά έχει αρκετά manga αλλά κατά καιρούς βρίσκεις και κάτι κουλά OST, Wall Scrolls και artbooks επίσης.

Η Πολιτεία όντως έχει manga (Ασκληπιού χαμηλά, είσοδος από το παιδικό τμήμα, στον όροφο) αλλά όχι πολύ μεγάλη γκάμα, Ωστόσο, για κάπως πιο σοβαρά και cult stuff...

Εκτός αυτού, έχει και ο Kaufmann στη Σταδίου (πάλι, στον όροφο), αλλα΄γενικά μιλάμε για πολύ σοβαρά stuff, με κοινωνικόπολιτικό συνήθως περιεχόμενο ή στα Γαλλικά.

Το Dojo αμφιβάλλω πολύ ότι έχει καλύτερες τιμές από Solaris και γενικά νομίζω το Solaris έχει τις καλύτερες από τα κλασσικά μαγαζιά.

Εκτός αυτού, Σολωμού, πρώτος κάθετος στη Μπόταση μετά στο Solaris πηγαίνοντας για Στουρνάρη, ακριβώς μετά το parking είναι το Relax Your Soul Comix. ¨Οχι πολλά manga, αλλά τόνοι figures, figurines etc.

Και για να μην μας κατηγορεί η Συμπρωτεύουσα:

Σπηλιά των Κόμικς (Δημοσθένους 7, Θεσσαλονίκη. τηλ. (2310)237727)

Metropolis Comics (Μητροπόλεως 94, Θεσσαλονίκη. τηλ. (2310)237775)
με προσοχή στο δεύτερο. Μπορεί να βρείτε άψογα πράγματα ή μπορεί να μη βρείτε τίποτα, ή μπορεί να έχει κουλή τιμή.

Δημοσιευμένη  εικόνα


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#28 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Δεκέμβριος 2007 - 23:30

Στο dojo πήγα σήμερα και βρήκα 2 τίτλους που solaris τους παρακαλάω δυο χρονια να φέρουν βρίσκεις ακόμα κουλά πράγματα μιας και είναι μαρούσι και νέο στο χώρο...
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#29 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2007 - 00:07

Μοναστηράκι παίζει τίποτα?
Επειδή πρόκειτε να ανέβω...
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#30 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2007 - 00:43

Berserk παίζει να βρούμε σε κανένα από αυτά?