Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Εξωτερικός σκληρός


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#16 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 December 2007 - 16:40

Ναι το ξέρω με το Safely Remove Hardware το χρησιμοποιώ και με τον Maxtor κι ας έχει On-Off κουμπάκι.

#17 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 25 December 2007 - 23:26

Εγώ πήρα MyBook WD 500Gb external με σύνδεση e-SATA, USB και Firewire εχθές. Είναι το μοντέλο στο Link του Tsouf. Η διαφορά με τον 1Tb είναι μεγάλη, έπαιρνα συνολικά 3 500άρηδες MyBook σκληρούς. Αν και αυτή την στιγμή έχω μόνο USB ελεύθερη θύρα, πρόβλεψα και για την περίπτωση νέου υπολογιστή (το οποίο μάλλον μέχρι το Πάσχα.) Δεν έχει on-off διακόπτη, ανοίγει μόλις συνδεθεί με το PC.

Απλά χρειάζομαι extra χώρο πάλι...

Έχω ήδη έναν Maxtor 250Gb εξωτερικό εδώ και 2 χρόνια, και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Συν τους 2 200άρηδες εσωτερικούς!


Για δώσε τα φώτα σου ρε παιδί...νόμιζα πως το μοντέλο αυτό έχει μόνο e-sata link. Αν έχει και USB, είναι σαφώς καλύτερη περίπτωση μιας και θα αντέξει σε αναβάθμιση αργότερα...^^

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#18 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 25 December 2007 - 23:44

το firewire (400 η 800) δε συγκρινεται (ειναι κατωτερο) με το sata και κατ' επεκταση με το esata... δειτε το πινακακι στην παρακατω σελιδα...
τωρα οταν θα βγει το καινουριο firewire το συζηταμε...
Serial ATA - Wikipedia, the free encyclopedia
Posted Image

#19 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 26 December 2007 - 01:14


Για δώσε τα φώτα σου ρε παιδί...νόμιζα πως το μοντέλο αυτό έχει μόνο e-sata link. Αν έχει και USB, είναι σαφώς καλύτερη περίπτωση μιας και θα αντέξει σε αναβάθμιση αργότερα...^^

λογικα μιλαει για την νεα ,updated version 2 του μοντελου αυτου.

Posted Image


#20 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 26 December 2007 - 10:02


Για δώσε τα φώτα σου ρε παιδί...νόμιζα πως το μοντέλο αυτό έχει μόνο e-sata link. Αν έχει και USB, είναι σαφώς καλύτερη περίπτωση μιας και θα αντέξει σε αναβάθμιση αργότερα...^^


Αν πας σε οποιοδήποτε Πλαίσιο, θα δείς την 500 και 750Mb έκδοση των Mybook. Το κουτί απ'έξω γράφει MyBook Premium ES Edition, και έχει e-SATA και USB 2.0 σύνδεση (sorry Firewire δεν έχει λάθος δικό μου, νόμιζα πως είχε.) Μέσα μάλιστα σου δίνει καλώδιο μόνο για USB και όχι για e-SATA. Και είναι το μοντέλο στο link, διότι έχει τον ίδιο κωδικό με τον κωδικό στο τιμολόγιο που μου δώσανε από το Πλαίσιο (κωδ. 940453).
149 € κοστίζει η 500Mb έκδοση, και θεωρώ μιας και έχει και USB και e-SATA ότι είναι αρκετά καλή αγορά.
Απλά πολλές φορές στο internet δεν γράφουν όλα τα χαρακτηριστικά ή μπερδεύουν τις εκδόσεις των διαφόρων hardware. Προτιμώ να πηγαίνω στο κατάστημα και να τα βλέπω η ίδια, για να διαβάζω και τι γράφουν επάνω στα κουτιά.
Περιμένω να κατέβει και η ΤΒ έκδοση σε τιμή και να είναι και διαθέσιμη παντού.

#21 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 26 December 2007 - 12:10

Η δικια μου προταση παντως εξακολουθει να ειναι μια εξωτερικη θηκη + 1 σκληρος σε οτι χωρητικοτητα σηκωνει το πορτοφολι του καθε ενος.
Κλασσικο παραδειγμα: αυτη η θηκη E-SHOP.GR: SHARKOON RAPID CASE SILVER 3.5'' E-SATA ,με USB για να μπορεις να την συνδεσεις παντου και e-SATA για γρηγορη μεταφορα αρχειων και hot-swapping. Της βαζεις και αυτον τον σκληρο ΥπολογιστΞ*Ο‚ & Αναβάθμιση : Hardware : ΣκληΟ�ΞΏΞ― Δίσκοι : Seagate 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) - Plaisio Computers
και εισαι αρχοντας στα 128 Ευρω.Μπορεις να κατεβεις και στα 124 Ευρω με τον σκληρο της Samsung, αλλα μου αρεσουν τα 5 χρονια εγγυηση!:nerd:

Σε σχεση με το MyBook που συζητουσατε πιο πανω εχετε 16MB Buffer αντι 8MB
(και οσο μεγαλωνουν οι χωρητικοτητες το Buffer μετραει), 5 χρονια εγγυηση στον σκληρο αντι για 3 και ερχεται και 7 Ευρω φτηνοτερο. Σε αυτα βαζω και το πραγματικα μεγαλο πλεονεκτημα οτι οταν γεμισει ο σκληρος (τα ανιμε και οι ευρυζωνικες συνδεσεις να ειναι καλα!) τοτε θα βαλεις μονο εναν καινουργιο αντι να αγοραζεις ολοκληρο MyBook...

:thatsit: :riiight:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#22 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 28 December 2007 - 14:19

Οk, μόλις ήρθε αυτός.

Αρκετά όμορφος αν και αργός μιας και δεν έχω e-sata. Στο usb σέρνεται, μάλλον θα φταίει η θύρα που το έβαλα. Αλλά για την δουλειά του μια χαρά μου φαίνεται.

Ερώτηση. Έρχεται φορμαρισμένος σε FAT32...μήπως να τον βάραγα NTFS?...:emptyonexg1:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#23 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 28 December 2007 - 14:37

Καλυτερα αστο ως εχει. Το βαζουν Default σε FAT32 για περιπτωση που πας να δουλεψεις με μηχανημα που εχει κατι παλιοτερο απο Windows XP, αλλα τα XP τον αναγνωριζουν.

Οσο για την ταχυτητα, δεν υπαρχει στον υπολογιστη σου καποια θυρα USB 2.0? Σε ρωταω γιατι η διαφορα της απο την 1.1 ειναι της ταξης του 12x . Με αλλα λογια θα την καταλαβεις την διαφορα στην ταχυτητα αν εχεις τετοια θυρα να χρησιμοποιησεις...

:bike::fromabove:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#24 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 28 December 2007 - 14:40

Ναί αλλά άν το αφήσει σε Fat32 μετά μην την πατήσει με μεγάλα αρχεία, όπως και εγώ με κάτι dvds που ήθελα να κάνω copy :(

Οπότε όσο είναι καινούργιος κάντον ntfs :)
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#25 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 28 December 2007 - 14:44

Ναί αλλά άν το αφήσει σε Fat32 μετά μην την πατήσει με μεγάλα αρχεία, όπως και εγώ με κάτι dvds που ήθελα να κάνω copy :(

Οπότε όσο είναι καινούργιος κάντον ntfs :)


Παιζει και αυτο...αν και εμενα δεν μου εχει τυχει. Your choice Dante, τα επιχειρηματα τα διαβασες!

:congrats:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#26 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 28 December 2007 - 14:47

Για μισό, γιατί αυτό δεν το 'ξερα...

FAT32 έχει περιορισμό σε μέγιστο filesize κατ αρχείο? Και πόσο?

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#27 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 28 December 2007 - 15:06

Microsoft Corporation

βοηθάει καθόλου;

#28 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 28 December 2007 - 15:24

Αχα...πάμε για NTFS σφαγή...dammit...:bike::fromabove:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#29 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 December 2007 - 15:42

Οι σκληροί δίσκοι που είναι διαμορφωμένοι σε FAT32 έχουν περιορισμό στο filesize τα 2 GB. Από την άλλη, το FAT32 είναι βολικό για περισσότερα λειτουργικά συστήματα.

Έχω 2 φορητούς, έναν σε NTFS και έναν σε FAT32. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#30 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 28 December 2007 - 15:57

Ntfs επισης εχει μικροτερο filesize,και σε μεγαλα αρχεια κερδιζεις αρκετουτσικο χρονο και επισης πιο γρηγορο indexing.
NTFS ffs.

Posted Image