Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gantz


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#31 Vegita Sempai

Vegita Sempai

    AMVs creator

  • Members
  • 109 posts

Posted 18 February 2008 - 15:52

Μέτρια σειρά με το manga να είναι σαφώς καλύτερο από το anime. Αν και στα τελευταία chapters το manga παραέχει γίνει wtf ...


Όσο ήμασταν στο 1ο stage του manga,έσπερνε τρελά.Με το που
Spoiler: Manga spoiler
και τελείωσε το 1ο stage,το manga πήρε την κατηφόρα αγρίως.Τα τελευταία 20 chapters έχουν αναλωθεί κατά τον χείριστο τρόπο και πλέον δεν αξίζει...

Το ανιμε ήταν καλούτσικο,nothing special ειδικά αν έχεις διαβάσει πριν το manga.Τα τελευταία επεισόδια που διαφέρουν από το manga είναι λίγο wtf αλλά κατανοώ ότι κάπως έπρεπε να κλείσει η σειρά.

Και μια παρατήρηση - συγνώμη Adventurer αλλά πρώτη φορά βλέπεις τέτοιες γελοίες καταστάσεις σε ανιμε???Ειδικά σε τέτοιου είδους action anime είναι λογικό να ξεφεύγει η κατάσταση από την πραγματικότητα.Κάθεσαι τώρα και αναρωτιέσαι γιατί και πως...

#32 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 18 February 2008 - 21:58

Jeez people, σταματήστε να συγκρίνετε σειρές μεταξύ τους :sigh2:

Όσον αφορά το Gantz, εγώ δεν στάθηκα στις σεναριακές τρύπες και την σφαγή, αλλά σε ό,τι υπάρχει πίσω από αυτό. Παράδειγμα:

Spoiler:


Αυτό είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα για τα οποία λατρεύω την σειρά. Προσωπικά το GANTZ ανήκει στα ΤΟΡ anime που έχω δει. Το manga δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα παιχνίδι σφαγής. Το anime είναι πολύ περισσότερα από κάτι τέτοιο. Απλά προσπαθήστε να μην μένετε στην βία και το σεξ, αλλά να δείτε τι πραγματικά θέλει να περάσει η σειρά στον θεατή.
Τέλος, για όσους λένε πως το υπερβολικό σεξ είναι απλά άσκοπο fanservise, έχω να αναφέρω πως το σεξ είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας, επομένως η σειρά δεν είναι κατακριτέα όσο δεν βασίζεται μόνο σε αυτό.

E5VV38U.jpg


#33 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 18 February 2008 - 22:25

Το manga δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα παιχνίδι σφαγής. Το anime είναι πολύ περισσότερα από κάτι τέτοιο.

+1
Tα filler του Gantz είναι πολύ καλύτερα απο το πρωτότυπο και όχι ένας ωμός αιματηρός αγώνας επιβίωσης:nosey:
Posted Image


#34 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 18 February 2008 - 22:34

Χμμμ... Σωστή παρατήρηση. Μου είχε διαφύγει εντελώς. Ανεβάσατε στην υπόληψη μου την ανιμέ εκδοχή.

#35 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 18 February 2008 - 22:52

Ωραιο το post του Φαντομ. Θα συμφωνησω οτι το Gantz αξιζει να το δει κανεις για τον ρεαλισμο και τα υπαρξιακα ζητηματα που θετει. Θα διαφωνησω ομως οτι λογω αυτων πρεπει να προσποιηθουμε οτι δε βλεπουμε ολα τα τεραστια σφαλματα της.

Κι εγώ σου λέω ότι όλα είναι το κλασικό σενάριο της εξωγήινης εισβολής όπου οι εξωγήινοι με νανομηχανές μεταλλάσουν σταδιακά τους ανθρώπους σε απόκοσμα όντα και ελέγχουνε τα μέσα μαζικής ενημέρωσης για να μη το παίρνει χαμπάρι ο κόσμος. Οι άνθρωποι έχουνε με την πλύση εγκεφάλου της τηλεόρασης και της απρόσωπης σύγχρονης κοινωνίας, χάσει τα ιδανικά τους και δεν νοιάζονται να κάνουνε κάτι ανιδιοτελώς. Οπότε, οι στρατιωτικοί δημιουργούνε το Gantz που σκοπό έχει να στρατολογεί πολεμιστές για να νικήσουνε τους εξωγήινους με ύπουλο τρόπο. Τους αναγκάζει να πολεμήσουνε για επιβίωση αντί να τους πασάρει τα κλασικά ιδανικά (για το καλό του έθνους, για να σώσουνε τον κόσμο, για να προστατέψουνε τους αγαπητούς τους) που λόγο της πλύσης εγκεφάλου δεν έχουνε πλέον πέραση. Τους βάζει να πολεμάνε σταδιακά όλο και ισχυρότερους μεταλλαγμένους ανθρώπους, ώστε να γίνονται καλύτεροι και άσπλαχνοι δολοφόνοι. Οι αδύναμοι και οι διστακτικοί σκοτώνονται ενώ οι ισχυροί γίνονται πολεμοχαρείς που λατρεύουνε να σκοτώνουνε (όπως είναι η ομάδα της Osaka). Στο τέλος, οι ικανότεροι πολεμιστές του κόσμου θα σχηματίσουνε στρατό για να κάνουνε ντου στους εξωγήινους.

Όπως βλέπεις, ενώ εσύ δεν έβγαλες κανένα συμπέρασμα από το αόριστο σενάριο, εγώ έβγαλα ολόκληρο έπος. Γιατί από ένα αόριστο σενάριο βγάζεις συμπεράσματα ανάλογα με τα γούστα και την φαντασία που έχεις.


Δηλαδη λες οτι αν βγαλεις ενα κλισε σεναριο απο το μυαλο σου τοτε το Gantz αποκταει σεναριο; Μαλιστα. Τα εχω ακουσει ολα πλεον:deadga6:
Posted Image

#36 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 February 2008 - 23:19

Jeez people, σταματήστε να συγκρίνετε σειρές μεταξύ τους :sigh2:

Όσον αφορά το Gantz, εγώ δεν στάθηκα στις σεναριακές τρύπες και την σφαγή, αλλά σε ό,τι υπάρχει πίσω από αυτό. Παράδειγμα:

Spoiler:


Αυτό είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα για τα οποία λατρεύω την σειρά. Προσωπικά το GANTZ ανήκει στα ΤΟΡ anime που έχω δει. Το manga δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα παιχνίδι σφαγής. Το anime είναι πολύ περισσότερα από κάτι τέτοιο. Απλά προσπαθήστε να μην μένετε στην βία και το σεξ, αλλά να δείτε τι πραγματικά θέλει να περάσει η σειρά στον θεατή.
Τέλος, για όσους λένε πως το υπερβολικό σεξ είναι απλά άσκοπο fanservise, έχω να αναφέρω πως το σεξ είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας, επομένως η σειρά δεν είναι κατακριτέα όσο δεν βασίζεται μόνο σε αυτό.


ωραια ολα αυτα αλλα δε χρειαζοταν 10 μανγκα και δυο σειρες ανιμε. Θα μπορουσε να τα βαλει σε μια ιστορια 30-40 σελιδων και να ξεμπερδευε.

#37 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 19 February 2008 - 00:14

Μόνο για τη σειρα μιλάμε όχι για το manga
To manga μετα το θανατο του (ξέρετε ποιού) είναι μόνο βρομώξυλο και sex
Posted Image


#38 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 19 February 2008 - 02:28

To manga μετα το θανατο του (ξέρετε ποιού) είναι μόνο βρομώξυλο και sex

και ειναι κακο αυτο?

Posted Image


#39 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 February 2008 - 02:36

Όχι.Ποτέ το σεξ και το βρωμόξυλο δεν είναι αρκετά:nanteee:

Posted Image


#40 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 19 February 2008 - 03:27

και ειναι κακο αυτο?

Ενωείτε πώς όχι.
Το Manga του Gantz μου αρεσει πολύ. Το διάβασα μέσα σε 1 μέρα:wooi2:
Απλώς αναφέρω οτι σε αντίθεση με τα fillers to manga έιναι κυρίως βρωμόξυλο και sex.
Posted Image


#41 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 19 February 2008 - 10:33

σορρυ κίολας αλλά το μάνγκα έχει μερικές στιγμές κατα ΠΟΛΥ ανώτερες του ανιμ
όπως :
Spoiler:


#42 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 19 February 2008 - 13:32

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά εμείς συγκρίνουμε το anime με το manga έως τον 7ο τόμο, δηλαδή για την μεταφορά της συγκεκριμένης ιστορίας σε anime. Τα γεγονότα όμως που έχουν πάρει μέρος στο manga μέχρι τον τόμο 21+ εννοείται πως είναι εκτός συναγωνισμού :wooi2:

E5VV38U.jpg


#43 Hajate_Raborosu

Hajate_Raborosu

    Monster

  • Members
  • 50 posts

Posted 20 February 2008 - 20:20

Μόλις τελείωσα τη σειρά.Μετά τη μούφα τέλος όπως είναι φυσικό
σκέφτηκα μήπως πρέπει να διαβάσω το manga να δω τι γίνεται.
Τελικά πριν έκανα το ...λάθος και διάβασα όλα τα posts εδώ
και με έχετε μπερδέψει.Δεν μπορώ να αποφασίσω αν πρέπει να
ασχοληθώ με το manga
:uhh::uhh::uhh:


Για τη σειρά γενικά έχω να πω ότι μου άρεσε.
Δεν μου άρεσε το τέλος , τα γνωστά χιλιοειπωμένα κλισέ("θα τους σώσω όλους"κτλ) και επίσης οι γνωστές σκηνές χαζομάρας που κάποιος π.χ. πυροβολάει και οι άλλοι ...μένουν ακίνητοι-μ@λ@κες.
Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν που ο πρωταγωνιστής
ήταν κάποιος σαν τον Κei :congrats:και όχι ο ξενέρωτος Katou :puke:
Posted Image

#44 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 20 February 2008 - 22:34

αν θες την γνώμη μου να αρχίσεις το μάνγκα

#45 retsudo

retsudo

    Anime Freak

  • Members
  • 369 posts

Posted 20 February 2008 - 22:52

Και το manga και το anime ειναι καλα μεχρι το ιδιο σημειο
Spoiler:

Posted Image