Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gantz


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 13 December 2007 - 14:34

Gantz: Πως να ξεκινησω αραγε αυτο το thread?
Πολλοι απο μας ειτε αγαπησαν ειτε μισησαν αυτο το τοσο ιδιαιτερο anime.
Παρολλα αυτα ολοι εχουμε καποιες αποριες η σχολια που θα θελαμε να μοιραστουμε μεσα στην κοινοτητα μας.
Posted Image

Εμενα προσωπικα με εντυπωσιασε το ποσο ρεαλιστικα παρουσιασε το φοβο και την διαφορετικη αντιδραση του καθε ατομου απεναντι στο θανατο.
Σιγουρα η περισσοτεροι απο μας μπηκαν στο τριπακι να αναρωτηθουν πως θα αντιδρουσαν κατω απο παρομοιες συνθηκες.
(Εγω προσωπικα πρεσβευω τη λογικη ο θανατος σου η ζωη μου)

Posted Image



#2 Hatake Kakashi

Hatake Kakashi

    Anime Professional

  • Members
  • 985 posts

Posted 13 December 2007 - 14:42

Ειχα δει 2 episodes πριν ενα χρονο,δεν μου τραβηξε το ενδιαφερον,αλλα εχω ακουσει οτι το μανγκα τα σπαει.

#3 dionik

dionik

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 13 December 2007 - 15:53

Είδα όλα τα επεισόδια και μάλιστα στην uncencored έκδοση. Πολύ καλό anime, αλλά με χάλασε το τέλος της. Αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι το manga συνεχίζει την πλοκή περισσότερο, ενώ στο anime τελείωσε μάλλον απότομα...
Posted Image


#4 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 13 December 2007 - 16:08

μαλακία το ανιμ καταπληκτικό το μανγκα
αν και ίσως να έχει παρατραβηχτεί λίγο

#5 Aldarion

Aldarion

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 13 December 2007 - 16:14

Αν εξαιρέσεις το τέλος (γενικά την τελευταία αποστολή δηλαδή) το anime είναι σίγουρα στο top 10 μου. Και παρουσίαζε μια κατάσταση που ούτε καν έχουν πλησιάσει άλλα anime και γενικά το animation ήταν πολύ καλό, αν και η unsencord έκδοση που είδα σίγουρα είχε κάποια μέρη που σε κάποια άτομα δεν θα άρεζαν. Και όπως είπαν και προηγούμενοι το manga είναι απλά :respect::respect:
Posted Image

#6 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 13 December 2007 - 16:19

Το τελος ηταν εντελως βλακια οντως.... Προσωπικα εμενα μου αρεσε το anime (εγω ειδα την uncencored εκδοση), αλλα και το manga ειναι κορυφη....

#7 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 15 December 2007 - 23:29

Σκεφτήκατε ποτέ σας ότι το Gantz είναι η πιο ώριμη εκδοχή του Bleach; Κάντε συγκρίσεις και τα πάντα θα ταιριάξουν. Απλά αντί για "πάμε να προστατέψουμε τον κόσμο από Hollows'' είναι ''πάμε να παραμείνουμε ζωντανοί".

#8 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 21 December 2007 - 17:15

Σκεφτήκατε ποτέ σας ότι το Gantz είναι η πιο ώριμη εκδοχή του Bleach; Κάντε συγκρίσεις και τα πάντα θα ταιριάξουν. Απλά αντί για "πάμε να προστατέψουμε τον κόσμο από Hollows'' είναι ''πάμε να παραμείνουμε ζωντανοί".



Εαν το θετεις ετσι, τοτε θα ειναι η πιο ωριμη εκδοχη και πολλων αλλων ανιμε περα απο το bleach....
Μια φορα, πιο ωμη και πιο καφρικη ειναι σιγουρα....

Εγω παντως (,για αλλη μια φορα), εβγαλα πιο πολυ γελιο με τους κοπανους τους bikers (τους bosozoku :bike:) και φυσικα με τον φιλο μας τον Kei, που δεν ελεγε να σταματησει να ασχολειται με το εργαλειο του (...... το οπλο εννοω) ...

Α ρε kei, ποτε θα ξαναεμφανιστει καμια μορφη σαν κι εσενα ρε αγορι μου?

#9 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 24 December 2007 - 19:05

Για να ξεκινήσω θέμα, γιατί σαν πολύ το παρατήσαμε το Gantz.

TI NOMIZETE OTI EINAI H ΣΦΑΙΡΑ GANTZ KAI TI KANEI ME TOYΣ ΝΕΚΡΟΥΣ;

Έχω προσωπικά άποψη αλλά θα την αναφέρω μόνο αφού κάμποσες άλλες ειπωθούν.

#10 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 24 December 2007 - 22:08

πολύ καλό ανιμε. Πολύ μπερδεμα αλλα η πλοκη του ηταν ωραια. Το τελος ηταν λιγο περιεργο αλλα με αφησε ευχαριστημενο. μανγκα δεν διαβαζω οποτε τα σχολια περι μανγκα με αφηνουν αδιαφορο.

Σκεφτήκατε ποτέ σας ότι το Gantz είναι η πιο ώριμη εκδοχή του Bleach; Κάντε συγκρίσεις και τα πάντα θα ταιριάξουν. Απλά αντί για "πάμε να προστατέψουμε τον κόσμο από Hollows'' είναι ''πάμε να παραμείνουμε ζωντανοί".

δες και kekkaishi
Posted Image

#11 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 25 December 2007 - 01:47

Για να ξεκινήσω θέμα, γιατί σαν πολύ το παρατήσαμε το Gantz.

TI NOMIZETE OTI EINAI H ΣΦΑΙΡΑ GANTZ KAI TI KANEI ME TOYΣ ΝΕΚΡΟΥΣ;

Έχω προσωπικά άποψη αλλά θα την αναφέρω μόνο αφού κάμποσες άλλες ειπωθούν.


Μμμμμμμμμ, πολυ καλη ερωτηση.... Πραγματικα τί στο καλο ειναι αυτη η σφαιρα και το τι παιζοταν με τους νεκρους, αλλου παπα ευαγγελιο....

Ενα πραμα ξερω παντως στα σιγουρα... O Gantz ηθελε πολλα μπουκετα!!!!:madtodeath:

#12 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 25 December 2007 - 03:00

και φυσικα με τον φιλο μας τον Kei, που δεν ελεγε να σταματησει να ασχολειται με το εργαλειο του (...... το οπλο εννοω) ...

Α ρε kei, ποτε θα ξαναεμφανιστει καμια μορφη σαν κι εσενα ρε αγορι μου?


χεχ θα συμφωνήσω σε αυτό...εδώ ο κόσμος χάνεται και το παλικάρι το χαβά του-μορφή ο τύπος...

προσωπικά έχω διαβάσει μέχρι το 10ο volume. το άρχισα γιατί με το σενάριο του μου κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά τελικά αποδείχτηκε πιο "άρρωστο" από τα γούστα μου. Μπορεί να το συνεχίσω στο μέλλον
πάντως ο δημιουργός του έχει μια τάση να ζωγραφίζει boobies και ημίγυμνες κοπελιές - όπως στην αρχή κάθε chapter αν θυμάμαι

edit: βασικά τα παραπάνω αναφέρονται στο manga του Gantz και όχι στη σειρά- my mistake
Go figure...
Posted Image

#13 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 December 2007 - 03:38

TI NOMIZETE OTI EINAI H ΣΦΑΙΡΑ GANTZ KAI TI KANEI ME TOYΣ ΝΕΚΡΟΥΣ;

Το πιο forced plot element που είχα ποτέ την τύχη (on second thought, την ατυχία) να δω... Μια μαύρη σφαίρα που εμφανίζεται από το πουθενα μέσα σ' ένα δωμάτιο, κάνει summon στο δωμάτιο φρέσκους νεκρούς, τους μιλάει σε 13375p34k, τους δίνει όπλα και στολές, τους στέλνει να σκοτώσουν "evil alien scum", και τους επαναφέρει στο δωμάτιο για να ακολουθήσει... βαθμολογία. Wow... :fromabove:

Α, και τους κάνει summon ξανά και ξανά ΟΠΟΤΕ της καπνίσει... Whatever... :terror2:

(Did I mention the human inside the sphere? :deadga6:)

OK, μπορώ να δεχτώ ένα συγκεκριμένο ποσό "randomness" για χάρη ενός ενδιαφέροντος plot... αλλά τόσο random πια, καταντά γελοίο... βγάζει μάτι ότι η σφαίρα του Gantz είναι το σεναριακό διέξοδο του "σεναριο"-γράφου για να οδηγεί την ιστορία σε αχαλίνωτο σφαξίδι. Τίποτα βαθύτερο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#14 Aldarion

Aldarion

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 26 December 2007 - 19:46

OK, μπορώ να δεχτώ ένα συγκεκριμένο ποσό "randomness" για χάρη ενός ενδιαφέροντος plot... αλλά τόσο random πια, καταντά γελοίο... βγάζει μάτι ότι η σφαίρα του Gantz είναι το σεναριακό διέξοδο του "σεναριο"-γράφου για να οδηγεί την ιστορία σε αχαλίνωτο σφαξίδι. Τίποτα βαθύτερο.


Ναι ρε συ αλλά λογικά θα πρέπει να είναι κάτι <special> ώστε στο τέλος να μπορεί να δικαιολογήσει όλα αυτά που κάνει.
Posted Image

#15 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 December 2007 - 21:14

Για να ξεκινήσω θέμα, γιατί σαν πολύ το παρατήσαμε το Gantz.

TI NOMIZETE OTI EINAI H ΣΦΑΙΡΑ GANTZ KAI TI KANEI ME TOYΣ ΝΕΚΡΟΥΣ;

Έχω προσωπικά άποψη αλλά θα την αναφέρω μόνο αφού κάμποσες άλλες ειπωθούν.

Η γνωμη μου ειναι οτι:
Spoiler:

Posted Image