Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Rurouni Kenshin


  • Please log in to reply
311 replies to this topic

#31 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 21 May 2006 - 11:06

exeis dikio....ennoousa pos vazeis img sto keimeno sou(exo dei to antistoixo koumpaki alla den kanei tipota to damn thing).tespa 8a anixo thema stin texniki ipost. afou ntropiastika os asxetos newbie.
tora 8a efarmoso tin teleti seppuku ka8os i timi mou thixtike. antio sklire kosme
Posted Image
ps.:ntaxei telika apo oti fainetai katalalava pos.
WAKARIMASHITAAAAA!!!!!!!
不 林 カ 山
Posted Image

#32 shoujo-chan

shoujo-chan

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 19 July 2007 - 00:36

Aπό όσο ξέρω ο Watsuki-sensei τους είπε να φτιάξουν όπως θέλουν το τέλος του Seisouhen.Δεν ξέρω όμως αν το ενέκρινε.Ακούγονται πολλά.
Πάντως εμένα μου αρέσει περισσότερο το manga.
Τα πρώτα fillers της σειράς πριν από το Kyoto Arc δεν με ενοχλούν,αν και τα τελευταία με τους πειρατές τα βρήκα πολύ γελοία.Τα fillers που δεν αντέχω να δω είναι αυτά μετά το Kyoto Arc.Με τσαντίζει το γεγονός που δεν ολοκλήρωσαν τη σειρά με το Jinchu Arc. :mad2:

Πάντως το Rurouni Kenshin είναι το αγαπημένο μου anime/manga ^^

#33 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 19 July 2007 - 03:04

Είναι απλά από τις πιο επικές σειρές πέρα των fillers. Θυμάμαι από μικρός που σηκωνόμουν στισ 6 το πρωί για να το δω στο Mega στα αγγλικά με ελληνικούς υπότιτλους χωρίς βέβαια να ξέρω ότι ήταν anime. Απλά ένιωθα ότι ήταν ξεχωριστό. Κρίμα που το Mega το έδωσε στο Μακεδονία και το μεταγλώτησαν. (Και μάλιστα αίσχος, είναι το τρισάθλιο studio που έκανε και το Dragonball με τραγικά λάθη όπως Kaiten Kenbu = Στάση του Ηρακλή και πάει λέγοντας).

Έχει εκπληκτικούς χαρακτήρες. Από τα λίγα anime που ακόμα και οι καλοί μου είναι συμπαθητικοί. Και που ο πρωταγωνιστής δεν είναι εντελώς κλασικός. Αν και μετά υοθετήθηκε το style της διπλής προσωπικότητας και από άλλους anime πρωταγωνιστές αν και ποτέ τόσο καλά. Επίσης ήταν το μόνο που δεν κουραζόμουν/βαριόμουν όταν εξηγούσαν τις τεχνικές/κινήσεις, ήταν αρκετά ενδιαφέρον.

Το πρώτο OVA είναι απλά εξαιρετικό. Κρίμα που δεν είναι στο τέλος λίγο περισσότερο όπως στο manga. Ο εξαθλιωμένος Kenshin που έδειξαν είναι πολύ χειρότερος από τον εξαγριωμένο του manga. Πέρα από αυτό επικεντρώθηκαν αρκετά στη σχέση Tomoe - Kenshin που ήταν καλή επιλογή.

Το 2ο OVA είναι λίγο αίσχος. Κρίμα που δείχνει Enishi δηλαδή.

Επίσης μου άρεσαν σχεδόν όλες οι παραπάνω σκηνές στα μη-filler επισόδια. Πράγμα που σπάνια συμβαίνει έχω δεν έχω διαβάσει το manga για το τάδε anime. Πχ που μας έδειξαν
Spoiler:
.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι είναι κρίμα που μετά τα επεισόδια της Kyoto Arc έβαλαν μόνο fillers. Πιστεύω κανείς δε θα είχε ενοχληθεί τόσο πολύ αν μετά από καμιά 10αριά fillers συνέχιζαν κανονικά την Jinchuu Arc του manga.

Εύκολα το αγαπημένο μου manga. Και θα ήταν και το anime αν δεν είχε fillers, κι όχι τίποτα άλλο ήταν και τραγικά ξέρεις δεν ξέρεις τι γίνεται στο manga.

Posted Image


#34 rurounikz

rurounikz

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 21 September 2007 - 11:35

πραγματι μετα το 60 εχει μια βαρεμαρα η σειρα αλλα πιο πριν (28-60) τα σπαει.εχει κ μερικα επισοδια που αξιζουν και μετα το 60(το 90 πχ.κανα 2 αστεια επισοδια και to the legend of the pireflies)

#35 .::Rey::.

.::Rey::.

    ~Michael Jango~

  • Members
  • 315 posts

Posted 21 September 2007 - 13:22

Υπάρχει manga για την σειρά και για τα ova?
Αν ναι που θα μπορούσα να βρω των ova?

Posted Image

.::My Cartoon List::.

Posted Image

Posted Image
BUGGY IS BACK!!!OP FTW!


#36 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 21 September 2007 - 13:34

torrents...isohunt για τα manga..τα ova σε manga δη ξέρω αν έχουν βγει..αλλα σε επίς πάλι σε torrent..πάρε k ένα link να με θυμάσαι xD
isoHunt - World's largest BitTorrent and P2P search engine
όσο για το αν τα θέλεις original να τα αγοράσεις υπάρχει thread μου φαίνεται με anime/manga shops στην αθηνα(να μη λέω τα ίδια που υπάρχουν k αλλου)xD
Posted Image

#37 Balsa-san

Balsa-san

    bored to write english

  • Members
  • 62 posts

Posted 22 September 2007 - 17:23

Exw dei mexri epeisodeio 20-20kati prin kairo k meta den thumamai giati stamatisa.Akouw polu kala logia,lew na to sunexisw.
Posted ImageDanzai no hana Guilty sky....

#38 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 22 September 2007 - 18:32

To Kenshin ιταν καλο μεχρι το 60 episode(Shishio arc) απο εκει και μετα εγινε.....αηδια



Posted Image






#39 .::Rey::.

.::Rey::.

    ~Michael Jango~

  • Members
  • 315 posts

Posted 22 September 2007 - 18:43

Exw dei mexri epeisodeio 20-20kati prin kairo k meta den thumamai giati stamatisa.Akouw polu kala logia,lew na to sunexisw.

Από το 28 και μετά δες.Τότε ξεκινάει το ζουμί και δεν χρειάζεται να έχεις δει και τα προηγούμενα για να καταλάβεις.

Posted Image

.::My Cartoon List::.

Posted Image

Posted Image
BUGGY IS BACK!!!OP FTW!


#40 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 22 September 2007 - 18:58

Από το 28 και μετά δες.Τότε ξεκινάει το ζουμί και δεν χρειάζεται να έχεις δει και τα προηγούμενα για να καταλάβεις.

Όντως, αλλά πρέπει να δει τα προηγούμενα τα οποία χτίζουν τους χαρακτήρες.

Προσωπικά πιστεύω πως τα πρώτα 27 επεισόδια δεν είναι άσκοπα αλλά ίσα ίσα σου δείχνουν τον κόσμο και τις σχέσεις για τον οποίο αξίζει οι ήρωες να παλέψουν αργότερα :Blissfull:
phmava.php

#41 Hajate_Raborosu

Hajate_Raborosu

    Monster

  • Members
  • 50 posts

Posted 30 September 2007 - 22:48

Από ποιο group να κατεβάσω την σειρά?
Posted Image

#42 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 September 2007 - 23:05

Οι απόψεις διίστανται. Για την ακρίβεια "τριίστανται". :P

Τρία groups που έχουν ολοκληρώσει τη σειρά είναι οι [Anime-Supreme], οι [AHQ] και οι [a4e]... των [AHQ] έχει ελαφρώς καλύτερη ποιότητα από των άλλων groups αλλά έχουν κόψει παντού τα OP/ED. Τα άλλα 2 groups έχουν την ίδια ποιότητα, more or less...

Κατέβασα και από τα 3 groups μερικά επεισόδια δοκιμαστικά, κι εγώ ο ίδιος ακόμα δεν έχω αποφασίσει σε ποιο group θα θυσιάσω το bandwidth μου (95 επεισόδια είναι αυτά, δεν είναι παίξε-γέλασε!)... Τα ratings στο anidb επίσης δεν βοηθάνε.

(Σε "διαφώτισα", και το ξέρω. :bleh:)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#43 Hajate_Raborosu

Hajate_Raborosu

    Monster

  • Members
  • 50 posts

Posted 30 September 2007 - 23:09

(Σε "διαφώτισα", και το ξέρω. :bleh:)

Τουλάχιστον απάντησες γρήγορα.:hahaha::hahaha::hahaha:
Posted Image

#44 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 10 October 2007 - 01:09

To Kenshin ιταν καλο μεχρι το 60 episode(Shishio arc) απο εκει και μετα εγινε.....αηδια

Entaksei den pisteuw pws egine aidia, alla afou sxetika mexri ekeino to simeio eixan meinei pistoi sto manga, tha mprousan na sinexisoun me to arc tou Enishi.
Mou aresoun kai ta dio--anime k manga-- poli, alla kata geniki omologia to manga exei kalitero telos.
Pantws sigoura apo tous kaliterous titlous.

Posted Image


#45 GoDzila13

GoDzila13

    Anime Fan

  • Members
  • 216 posts

Posted 10 October 2007 - 11:38

το arc με τον enishi στον manga απλα τα σπαει απο τα καλητερα manga που εχω διαβασει