Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 33 Ψήφοι

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#93376 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 02 Φεβρουάριος 2023 - 21:03

Kαι μπελ ηρθε, αν και δν ξερω αν παει κοσμος σε κανενα ή ηταν μονο ουαν πιςς και μετα τελος κιοι 5Κ ακομα σαυτες τις προβολες...εδω κανονικες ταινιες και εχουν λιγο κοσμο.
Καλο θα τανε να τα φέρνανε και στα Γιάννενα που επιμένουν να μην παιζουν ουτε ενα άνιμε λες και ειμαστε σε αλλη φουσκα.. odeon οτχ. Ασε που καταργησαν και τις σινεφιλ καρτες και πρεπει να πληρώνω τα 3πλασια τωρα. Μια ευχαρίστηση είχαμε , να μας τν κοψουν κιαυτη :(

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 02 Φεβρουάριος 2023 - 21:07

フカフカ

#93377 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Φεβρουάριος 2023 - 22:04

Πιστεύω μετά την κατάργηση της σινεφίλ κάρτας, θα πρέπει εσύ να χτυπάς κάρτα Χο χο χο σι γουατ αι ντιντ δερ και να ρίχνεις ένα δυωρακι στον γκισε στα εισητηρια ή στην κουζίνα και μετά να σου δίνεται το δικαίωμα να αγοράσεις με δικά σου λεφτά εισητηριο για την ταινία που θες να δεις.
rsrGbGx.gif

#93378 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 02 Φεβρουάριος 2023 - 23:19

Στιλλ ειναι διαφορά τα 7ευρω απτα 4. +Προσφορα ποπ κορν. Πρακτικα τους αγόρασε αλλη εταιρια και ριπ οι καρτες κ όλα.
Anyway... δεν παει έτσι, τα βιλλατζ εχουν πιο ακριβα εισιτήρια έχοντας καταργησει εντελώς τους υπαλλήλους πχ. Δεν θα σε σωσει το τιπ στις μλκιες των εταιριών.
Πελατια χανουνε με κατι τετοια.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 02 Φεβρουάριος 2023 - 23:25

フカフカ

#93379 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Φεβρουάριος 2023 - 23:25

Τι εννοείς έχουν καταργήσει τους υπαλλήλους; Έχω καιρό να πάω σε village.
rsrGbGx.gif

#93380 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 02 Φεβρουάριος 2023 - 23:28

Με μηχανηματα πλέον τα εισητηρια κ ολα. Τουλαχιστον ετσι ηταν τη τελευταία φορα που πήγα. Και τιμες κανα 2ευρω πανω απο οντεον.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 02 Φεβρουάριος 2023 - 23:28

フカフカ

#93381 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Φεβρουάριος 2023 - 23:34

Τον τελευταίο καιρό ακούω πολύ συχνά να πηγαίνει ο κόσμος στο σινεμά. Αν αρχίσει να βελτιώνεται η ποιότητα των σεναρίων των block busters και ξεφύγουμε από marvel και super hero, θα ζήσουμε άλλη μια αναβίωση του κινηματογράφου.

Πάντως οι τιμές έχουν φτάσει στο θεό, με τις "προσφορές" να είναι αστείες... Άκου εκεί -30% στα village πια! :kakaka:

Για να λέμε, όμως, και του στραβού το δίκιο, θυμάμαι εποχές 2012 που πήγα να δω το χόμπιτ, που το 3D κόστιζε 12!!!! Ευρώ και η απλή προβολή 9€. Όσο ήμουν φοιτητής η τιμή έπεσε στα 8.50€ το 3D και 7,50€ το απλό, ενώ με το -50% του deals for you πήγαινε στα 4.75€ και 3.75€ αντίστοιχα.

#93382 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2023 - 01:40

Εδώ έχω ένα τοπικό, κάθε Δευτέρα έχει 1+1 δώρο χωρίς κουπόνι και ήσυχο, μόνο φοιτητές έρχονται από την Πανεπιστημιούπολη. Από μπινελικια μόνο ποπ κορν και νάτσος με την πορτοκαλί αηδία από πάνω. Κοακολα εμφιαλωμένη, ζαχαρωτά κλπ απουσιάζουν. 7€ το εισητηριο.
rsrGbGx.gif

#93383 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2023 - 02:08

Εγώ το είδα το Belle την προηγούμενη εβδομάδα. Είναι καλούτσικη ταινία, για πολύ χαλαρή φάση όμως, με εξαίρεση μερικές σκόρπιες σκηνές που ήταν εξαιρετικές. Η ελληνική μεταγλώττιση ήταν πάρα πολύ καλή, μιλάμε για επαγγελματικού επιπέδου δουλειά. Να πάτε να το δείτε να δηλώσετε παρόντες.

 

Τα εισιτήρια στα village είναι τα πιο ακριβά που έχω δει και εγώ, αλλά δυστυχώς έχουν τα πιο ευέλικτα προγράμματα και τις καλύτερες αίθουσες. Το εισιτήριο για την Belle έκανε 8.5 ευρώ όμως, νιώθω ότι με ληστέψανε κανονικότατα. Σε άλλα σινεμά, ανάλογα τις μέρες, έχουν και διαφορετικά εισιτήρια. Πχ το ΣΙΝΕΑΚ στον Πειραιά ξεκινάει από Δευτέρα με 5 ευρώ την προβολή και καταλήγει ξέρω γω Παρασκευή με 7.5, πολύ πιο προσιτό από των Village. Πάντως το βλέπω ότι ο κόσμος σιγά σιγά πάει παραπάνω σινεμά, αν και, σε όσες προβολές έχω πάει τώρα τελευταία, οι αίθουσες είναι σχεδόν άδειες. Στην Belle ήμουν κυριολεκτικά μόνος μου μέχρι και τρία λεπτά αφού ξεκίνησε η ταινία και μετά έφτασε και ένα ζευγάρι που θα το έβλεπε και το είδαμε μαζί τρία άτομα. Μιλάμε για ΑΔΕΙΑ αίθουσα.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93384 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2023 - 06:36

Belle ηθελα να το δω αλλα οκως ειπα εδω δεν φερνουνε για καποιο λογο τα ανιμε. Ισως επειδη πιστευουν οτι δεν θα παει κανεις.. κιεγω σε αρκετα που εχω δει ηταν αδειες οι αιθουσες, στα πιο φεστιβαλικά εχει κόσμο συνηθως οχι στα μεηνστριμ. Που παλιότερα ίσχυε το αντιθετο θα λεγα.
Απο εμπορικα το Babylon ειχε κόσμο , οπως και avatar ή ταινιες μαρβελ μετά..

Γενικα περι τιμων εχει γινει ξεφτυλα στα μεγαλα σινεμα. Τα μικρα ευτιχως κρατανε τη τιμη του 4-5ευρω. Αν δεν εισαι εστω φοιτητής δυσκολα πας συχνα σε βιλλατζ, οντεον κτλπ. Τα οντεον ειχαν αυτο με τη καρτα που βολευε, παλιοτερα πήγαινα καθε 2βδομαδο φαση, τώρα που να το κανεις, ασε που παιζουν και πολυ λιγοτερες ταινιες πλέον.
Παντως για τα ανιμε να πω οτι ειναι τραγικο να ακους κοσμο που παραπονιοταν τοσα χρονια να τα βλεπαμε σινεμα, και τωρα που γινονται κινησουλες δεν παταει κανεις τους. Αν ημουν Αθήνα θα πηγαινα σε ολα tbh.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 03 Φεβρουάριος 2023 - 06:37

フカフカ

#93385 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2023 - 07:57

Άσχετο αλλά η Vodafone στα καρτοκινητα έχει 1+1 στα Cinemax. Παλιά είχε τα odeon αλλά τώρα δεν τα βλέπω.
rsrGbGx.gif

#93386 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2023 - 09:27

 Odeon πρεπει να βγηκε απ όλες τις προσφορές γιατί ουγκ   :dazed:  :kakaka:


フカフカ

#93387 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2023 - 13:35

Εγώ το είδα το Belle την προηγούμενη εβδομάδα. Είναι καλούτσικη ταινία, για πολύ χαλαρή φάση όμως, με εξαίρεση μερικές σκόρπιες σκηνές που ήταν εξαιρετικές. Η ελληνική μεταγλώττιση ήταν πάρα πολύ καλή, μιλάμε για επαγγελματικού επιπέδου δουλειά. Να πάτε να το δείτε να δηλώσετε παρόντες.

 

Τα εισιτήρια στα village είναι τα πιο ακριβά που έχω δει και εγώ, αλλά δυστυχώς έχουν τα πιο ευέλικτα προγράμματα και τις καλύτερες αίθουσες. Το εισιτήριο για την Belle έκανε 8.5 ευρώ όμως, νιώθω ότι με ληστέψανε κανονικότατα. Σε άλλα σινεμά, ανάλογα τις μέρες, έχουν και διαφορετικά εισιτήρια. Πχ το ΣΙΝΕΑΚ στον Πειραιά ξεκινάει από Δευτέρα με 5 ευρώ την προβολή και καταλήγει ξέρω γω Παρασκευή με 7.5, πολύ πιο προσιτό από των Village. Πάντως το βλέπω ότι ο κόσμος σιγά σιγά πάει παραπάνω σινεμά, αν και, σε όσες προβολές έχω πάει τώρα τελευταία, οι αίθουσες είναι σχεδόν άδειες. Στην Belle ήμουν κυριολεκτικά μόνος μου μέχρι και τρία λεπτά αφού ξεκίνησε η ταινία και μετά έφτασε και ένα ζευγάρι που θα το έβλεπε και το είδαμε μαζί τρία άτομα. Μιλάμε για ΑΔΕΙΑ αίθουσα.

Το Belle το είχα δει πέρυσι στις νύχτες πρεμιέρας αλλά για κάποιο λόγο το έφεραν φέτος. Εγώ το βρήκα πάρα πολύ καλό, συγκινητικό θα έλεγα περισσότερο, παρά χαλαρή φάση.

 

Κατά τ' άλλα στην Αθήνα τα περισσότερα σινεμά Τετάρτη (ή ίσως και Δευτέρα Τρίτη) είναι 5 ευρώ, το φοιτητικό το πολύ 6, κι εγώ μπαίνω με ληγμένο πάσο και κανείς δεν το ελέγχει. Τα Village και τα Odeon είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε βαθειά παρακμή. Εδώ το StarCity ολόκληρο εμπορικό κέντρο έκλεισε οριστικά. Η αλήθεια είναι ότι όλα τα σινεμά κινδυνεύουν και πολλά έχουν κηρυχθεί προστατευόμενα από το κράτος, με την έννοια ότι δεν μπορούν να μετατραπούν σε κάτι άλλο, αλλά υπάρχει μια ολόκληρη συζήτηση για το ότι μετά την "πανδημία" ουσιαστικά όλα πάνε για κλείσιμο γιατί ακόμα δεν μπορούν να αναπληρώσουν τον κόσμο που χάνουν. Έτσι κι αλλιώς σχεδόν μόνο γερόντια πηγαίνουν και αυτά ακόμα φοβούνται φαίνεται.


O6rrvsU.jpg


#93388 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2023 - 14:33

Το Belle το είχα δει πέρυσι στις νύχτες πρεμιέρας αλλά για κάποιο λόγο το έφεραν φέτος. Εγώ το βρήκα πάρα πολύ καλό, συγκινητικό θα έλεγα περισσότερο, παρά χαλαρή φάση.

Θα σου πω γιατί το λέω χαλαρή φάση. Είχα γράψει πιο αναλυτικά σε άλλο φόρουμ, οπότε πάρε το κείμενο για αρχή:
 

Το είδα και εγώ, μεταγλωττισμένο, αν μη τι άλλο, για να δούμε την προσπάθεια των παιδιών της digital soul. Η μεταγλώττιση ήταν απρόσμενα καλή. Οι διάλογοι διασκευάστηκαν αρκετά καλά στα ελληνικά (πχ "student council" σε "δεκαπενταμελές" αχαχαχ) και είχαν μια αρκετά ελληνική ροή και φρασεολογία. Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά πειστικά τα ελληνικά και δύσκολα "έσπαγαν" με ιαπωνική ροή. If that makes sense. Πολύ καλές φωνές και πολύ καλά τα μουσικά κομμάτια. Σε γενικές γραμμές, έγινε πολύ καλή δουλειά και σίγουρα θα τους ξανατιμήσω για το Mirai που έχουν ήδη ανακοινώσει.
 
Τώρα, στα της ίδιας της ταινίας. Πολύ καλό art direction, το 3D κομμάτι του ψηφιακού κόσμου ήταν αρκετά καλό, σίγουρα πολύ ανώτερο σε σύγκριση με άλλες προσπάθειες που έχουμε δει σε άλλα άνιμε, πόσω μάλλον σε τέτοιο σκέλος. Η πλοκή πάντως κάπως πάσχει από πολλά νήματα που προσπαθεί να συνδέσει και να επεκτείνει μόνο σε δύο ώρες, οπότε μερικά από αυτά έμειναν λίγο στον αέρα. Για παράδειγμα,

Spoiler:


Λογικό είναι σε δύο ώρες να μην προλαβαίνει να εμβαθύνει επαρκώς σε όλα τα θέματα που προσπάθησε να πιάσει σε μόνο μια ταινία, αλλά το θέμα είναι ότι τελικά νιώθω ότι δεν έκλεισαν τίποτα. Και είναι ακόμα πιο κρίμα όταν παρατηρώ ότι είχε μερικές σκηνές που θεωρώ πως ήταν φανταστικές. Μια από αυτές ήταν το τελευταίο μουσικό νούμερο/climax, που ήταν φοβερό και οπτικά, και μουσικά, και νοηματικά/συναισθηματικά. Μια άλλη που ξεχώρισε πάρα πολύ σε μένα στον τρόπο απεικόνισης ήταν η σκηνή στον σταθμό που ουσιαστικά βλέπουμε μια απίστευτα άβολη φασούλα ανάμεσα σε τρία παιδιά που δεν μπορούν να διαχειριστούν το ρομαντικό κομμάτι και η έλλειψη μουσικής, οι αντιδράσεις τους, οι τεράστιες παύσεις, την κάνουν τόσο απίστευτα απολαυστική και αστεία. Σε γενικές γραμμές, αν δινόταν ένα focus σε λιγότερα plotlines, νομίζω θα ήταν πολύ πιο ικανοποιητικό το κλείσιμο και δεν θα νιώθαμε ότι είδαμε "λίγο", όπως σωστότατα λέει ο @Leonidio.
 
Το παράξενο για μένα είναι ότι, έχοντας δει το Girl Who Leapt Through Time που βγήκε το 2014, το οποίο επίσης σκηνοθέτησε ο Hosoda, όχι μόνο ήταν πολύ πιο συμπαγές με την θεματολογία του και το timeline των γεγονότων, αλλά ήταν και πιο απολαυστικό συνολικά. Ξέροντας τι μπορεί να κάνει ο Hosoda, μου φάνηκε παράξενο που φάνηκε κάπως να χάνει τον δρόμο του με το Belle.
 
Συνολικά, μια αρκετά διασκεδαστική ταινία. Δεν μετανιώνω καθόλου που πήγα και πραγματικά πολλά συγχαρητήρια για την ελληνική δουλειά, απλά νιώθω ότι, για να τραβήξουν περισσότερο κοινό, μάλλον το Mirai θα ήταν καλύτερη επιλογή για πρώτη ταινία σε κινηματογράφους. Απλά μια αίσθηση. Τo Belle είναι τέτοια ταινία που δεν θα τραβήξει ούτε τον μέσο anime fan, ο οποίος σίγουρα θα προτιμήσει ταινία σαν το Jujutsu Kaisen 0, κάτι πολύ πιο γνώριμο στον ίδιο, ούτε τον μέσο άσχετο με ιαπωνικά μέσα άνθρωπο που θα δει φως και θα μπει, φαντάζομαι ότι θα του φαινόταν πολύ ξένο για να το προτιμήσει. Το Mirai είναι πιο συμβατικό, απ'όσο μπορώ να καταλάβω, και έχω την αίσθηση ότι μάλλον θα είχε προσελκύσει περισσότερο κοινό, ειδικά τώρα που είναι πολύ επείγον ως πρώτη απόπειρα στα σινεμά.

 
Αυτά τα έγραψα μια εβδομάδα πριν ξέρω γω, οπότε η γνώμη μου έχει αλλάξει λίγο παραπάνω προς το καλύτερο, γιατί ωρίμασε στο μυαλό μου. Ακόμα πιστεύω ότι προσπάθησε να πιάσει πολλά θέματα που δεν προλάβαινε να καλύψει. Για παράδειγμα, δεν μας έδωσαν ποτέ λόγο που ο "Δράκος" ήταν τελικά ταραξίας στον U κόσμο και όλα τα παραπάνω plotlines που έβαλα πιο πάνω. Παρολ'αυτά, νομίζω πως θα πάρω πίσω αυτό που είχα πει για τα δύο αδέλφια. Αν μη τι άλλο, είναι πιο ρεαλιστική αυτή η απεικόνιση και δίνει και μια bittersweet νότα στην κατάληξη της ταινίας. Η Suzu δεν μπορεί να είναι ο σωτήρας, αλλά έχει βοηθήσει με πολύ σημαντικό τρόπο για την ψυχολογία των παιδιών. Επίσης, ήταν πολύ memorable και η τελική σκηνή μεταξύ τους.
 

Spoiler:

 
Σε κάθε περίπτωση, το climax ήταν φοβερά ικανοποιητικό, συναισθηματικό και όμορφο, με άγγιξε ιδιαίτερα. Ήταν εξαιρετική η εκτέλεση, πραγματικά. Πάρα πολύ δυνατή σκηνή το τελευταίο τραγούδι και συνολικά ήταν μια όντως entertaining ταινία.
 
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι ακόμα περισσότερο, αντιλαμβάνομαι ότι ήταν πολύ καλύτερο απ'όσο το πούλησα παραπάνω. Είναι disservice το "καλούτσικη", είναι όντως καλή ταινία, απλά με ξενέρωσε λίγο η κατάληξη υπό την έννοια ότι άφησε πολλά να εννοηθούν και ήθελα να είχαν κλείσει πιο γερά. Κατά τ'άλλα, εξαιρετική σκηνοθεσία, πολύ καλές φωνές, όμορφα μουσικά κομμάτια, γενικά έπεσε πολλή αγάπη στο έργο και είναι άκρως απολαυστικό. Υποθέτω ότι ο λόγος που την έκανα λίγο downplay είναι για να μην υπάρξουν πιθανές απογοητεύσεις. Απλά πιστεύω ότι μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη, ίσως αν είχε λίγο χρόνο παραπάνω. Οπότε ναι, scrap that, good movie, go watch it  :riiight:

 

 

Όσο για τον λόγο που το έφεραν φέτος είναι επειδή η Digital Soul το ανέλαβε για την μεταγλώττιση. Έχω την εντύπωση πως οι συντελεστές που το έφεραν στις Νύχτες Πρεμιέρας ήταν τελείως διαφορετική ομάδα και δεν το προοριζαν για γενική προβολή. Σύντομα έρχεται και το Mirai, αν έχω καταλάβει καλά, το οποίο επίσης θα τιμήσω.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Angel.tze: 03 Φεβρουάριος 2023 - 14:34

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93389 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAcharnes

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2023 - 19:36

Youtube Video

 

VS

 

Youtube Video

 

Ποιο είναι καλύτερο. Εγώ λέω πάνε στα ίσια από Badassness.

 

 

In the meantime μόλις αγιογραφήθηκε στον ΙΝ. του Αγίου Πέτρου και Παύλου στις Αχαρνές ο:
https://www.saint.gr/1191/saint.aspx

 

Ε ας έχει και η Ιαπωνία τον Αγιό της.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από pc_magas: 11 Φεβρουάριος 2023 - 16:49


#93390 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Καταχωρήθηκε 13 Φεβρουάριος 2023 - 23:08

εντωμεταξυ πηρε κανεις αλλος χαμπαρι οτι εκλεισε η anime-greek ??