Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 33 Ψήφοι

The Black Hole


  • Please log in to reply
93841 replies to this topic

#93286 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 15 Νοέμβριος 2022 - 23:47

Το έχω απορία, υπάρχει πράγματι πολύ κόσμος που επηρεάζεται άμεσα από τέτοιου είδους κινδυνολογικές ειδήσεις; Όχι ότι δεν είναι υπαρκτός ο κίνδυνος, αλλά αυτό αν μη τι άλλο δείχνει ότι αισθάνεται κανείς ότι έχει πράγματα να χάσει, και ότι θέλει κάπως να διατηρήσει την τάξη πραγμάτων στη ζωή του. Σίγουρα όλοι έχουμε πολλά να χάσουμε που ίσως δεν εκτιμάμε μέχρι να συμβεί, αλλά για εμένα η καταστροφολογία έχει μια καθαρκτική χροιά, σαν μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία που διαδίδεται κυρίως από όσους καταβάθος επιθυμούν αυτή τη διατάραξη στη ρουτίνα τους. Τώρα για το τι συμβαίνει στις ζωές μας με συγκεκριμένες πολιτικές ευθύνες και αποφάσεις, από την παραβίαση της ελευθερίας μας μέχρι της τσέπης μας, εκεί φαίνεται ότι η επίδραση είναι αμεσότερη. Μεθαύριο είναι και το Πολυτεχνείο και ενώ γενικά δεν συμφωνώ και απαξιώ για τις επετειακές διαδηλώσεις, με απασχολεί λίγο το κατά πόσο η τωρινή συγκυρία θα μπορούσε να οδηγήσει στη διαμόρφωση κάποιου ισχυρού κινήματος. Σύντομα πάλι σκέφτομαι τους εκπροσώπους της αριστεράς που καπηλεύονται αυτές τις διαδηλώσεις και τη στάση τους όλα τα τελευταία χρόνια και θέλω να φύγω σε άλλο πλανήτη. Τουλάχιστον με αυτά και με εκείνα μου δώθηκε η ευκαιρία να βρω ένα δίκτυο επικοινωνίας και αυτομόρφωσης με ανθρώπους που αν δεν τα βρίσκουμε σε όσα πιστεύουμε τουλάχιστον ξέρουμε σε τι περίπου είμαστε εναντίον. και αυτό μου έδωσε και περισσότερη δύναμη στο να βάλω τον πολιτικό λόγο μου να αναμετρηθεί με τον θεσμό του πανεπιστημίου, με ό,τι αποτελέσματα και να έχει αυτό. Δεν με ικανοποιεί, ούτε εξαφανίζει την απελπισία και τη βαθύτερη εσωτερικευμένη ανάγκη για συμμόρφωση και πειθάρχιση, αλλά από το τίποτα, είναι σίγουρα κάτι, γιατί η οργή και η φρίκη υπάρχουν ακόμα, και οι αιτίες τους επίσης.


O6rrvsU.jpg


#93287 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2022 - 00:03

Προσωπικά, το άγχος που με πιάνει είναι συνήθως προσωρινό, αλλά κάθε φορά σκέφτομαι τα πιθανά σενάρια και απλά εδραιώνεται στο μυαλό μου η ιδέα ότι το μέλλον είναι αβέβαιο σε όλες τις φάσεις της ζωής μου και με τρελαίνει. Αναρωτιέμαι πάντως γιατί δεν συμφωνείς με τις επετειακές διαδηλώσεις. Θεωρώ ότι η επέτειος του πολυτεχνείου είναι σε γενικές γραμμές η πιο λογική περίοδος για να γίνονται τέτοιες διαμαρτυρίες κλπ. Κανονικά θα έπρεπε να γίνονται συνεχώς, θα πει κανείς. Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνονται καν, θα πει κάποιος άλλος. Πάντως, μου ακούγεται πολύ λογική η συγκυρία αυτή.

 

Πάντως, για την ιδέα ότι θέλουμε να φύγουμε σε άλλον πλανήτη, συμπάσχω πλήρως, αν και μάλλον για διαφορετικούς λόγους συνολικά. Είναι πάντως μια ιδιαίτερα intrusive και compulsive σκέψη που έχω πολύ συχνά, ότι θέλω να φύγω όσο πιο μακριά γίνεται.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93288 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2022 - 00:56

Να πεθανουμε ολοι, κουρασε. Σε άλλα νέα 8 δις που σπάσαμε νεο παγκόσμιο ρεκορ η ειρωνεία η ίδια. Ο κορονας κιοι πόλεμοι δεν έκαναν καμια δουλεια τελικα ετσι οπως γενοβολαμε.

Σε αλλο πλανητη μακάρι να παμε αλλα λογικα θα ναι ακομα χειροτερο οτι φτιαχτει σαν κοινωνία εκεί. Οι ιδιες ταξεις θα ναι παλι πανω. Και ελον μάσκ πάνω απ όλους. Καμια ελπιδα για το κακογραμμένο dna μας.

Κτ ταλλα καλο ειναι να μην ασχολούμαστε κιεπειρεαζομαστε ψυχολογικά με οτι συμβαίνει, αν ειναι να ερθει θα ερθει. Αλλοι αποφασιζουν ουτως η αλλως οσο σκληρο κιαν ακούγεται.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 16 Νοέμβριος 2022 - 01:06

フカフカ

#93289 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2022 - 01:16

Άσχετο,μιας και που έσπρωξα τα manga στον angel.tze, έχω ένα ρολόι χειρός αχρησιμοποίητο, όχι δεν έχω μπλέξει και δεν έχω χάσει τα πάντα στο καζίνο, απλά παλιές μλκς όταν έμαθα το ebay, το χαρίζω οποίος το θέλει. :)
rsrGbGx.gif

#93290 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2022 - 01:54

Οταν εχεις να χαρισεις κανα μηχανακι, hit us up  :riiight:

 

Στο μεταξυ, η αδελφη μου εχει ηδη τελειωσει τη μια σειρα και συντομα θα πιασει και τις αλλες  :dazed: Ετσι, για να εισαι σιγουρος οτι επιασαν τοπο!


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93291 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2022 - 04:46

Προσωπικά, το άγχος που με πιάνει είναι συνήθως προσωρινό, αλλά κάθε φορά σκέφτομαι τα πιθανά σενάρια και απλά εδραιώνεται στο μυαλό μου η ιδέα ότι το μέλλον είναι αβέβαιο σε όλες τις φάσεις της ζωής μου και με τρελαίνει. Αναρωτιέμαι πάντως γιατί δεν συμφωνείς με τις επετειακές διαδηλώσεις. Θεωρώ ότι η επέτειος του πολυτεχνείου είναι σε γενικές γραμμές η πιο λογική περίοδος για να γίνονται τέτοιες διαμαρτυρίες κλπ. Κανονικά θα έπρεπε να γίνονται συνεχώς, θα πει κανείς. Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνονται καν, θα πει κάποιος άλλος. Πάντως, μου ακούγεται πολύ λογική η συγκυρία αυτή.

 

Πάντως, για την ιδέα ότι θέλουμε να φύγουμε σε άλλον πλανήτη, συμπάσχω πλήρως, αν και μάλλον για διαφορετικούς λόγους συνολικά. Είναι πάντως μια ιδιαίτερα intrusive και compulsive σκέψη που έχω πολύ συχνά, ότι θέλω να φύγω όσο πιο μακριά γίνεται.

Δεν συμφωνώ με τις επετειακές διαδηλώσεις ακριβώς επειδή είναι ένας λόγος για να μην γίνονται συνεχώς. Σαν ο κόσμος να περιμένει μια συγκεκριμένη ημερομηνία για να θυμηθεί τι του συμβαίνει, και τι συνέχεια θα έχει αυτό; Θα κάνουν όλοι οι κυριαρχικοί πολιτικοί φορείς την πασαρέλα τους, θα διαφημιστούν, το ίδιο και οι αντιεξουσιαστικές ομάδες, αλλά αν αυτό δεν έχει κάποια προοπτική για το άμεσο μέλλον που ακριβώς αποσκοπεί; Μου μοιάζει σαν μια αποδεκτή διέξοδο πολιτικής εκτόνωσης, για να μην απορυθμιστούν ουσιαστικά τα πράγματα και πιάσουν τόπο οι διαδηλώσεις. Και τελευταία οι επετειακές είναι περισσότερο στη μόδα από ποτέ αν δεν απατώμαι. Μια ο Γρηγορόπουλος, μια η μέρα της γυναίκας, μια η πρωτομαγιά, μια η αντιρατσιστική, μια το pride, έχουμε μια μέρα για κάθε πολιτικό ζήτημα που δεν τολμάμε να αντιμετωπίζουμε κάθε μέρα.


O6rrvsU.jpg


#93292 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2022 - 05:16

Μόλις πέρασα τα Windows 11 στον υπολογιστή δεκαπενταετίας (Designed for Windows XP παρακαλώ!) που έχω.

Λειτουργούν ικανοποιητικά, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι με το απλό κόλπο της παράκαμψης του tpm μπορείς να περάσεις τα Windows 11,

σε υπολογιστές που η Microsoft αποφάσισε ότι "δεν τα υποστηρίζουν".

 

Κρίμα στον κόσμο που θα πιστέψει ότι ο υπολογιστής τους δεν μπορεί να τρέξει Windows 11,

και θα πάει να πάρει καινούριο υπολογιστή.

 

(Ίσως θα ήταν καλό να μεταφερθεί αυτή η συζήτηση στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, νομίζω ότι δεν αξίζει να την φάει η μαύρη τρύπα)

 

Lol... Έχω το Surface Laptop 1 και δν με αφήνει να τα περάσω! Από UI τι λένε; Σε κάτι βιντεάκια που τα έχω δει ωραία φαίνονται.



#93293 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 17 Νοέμβριος 2022 - 13:00

Lol... Έχω το Surface Laptop 1 και δν με αφήνει να τα περάσω! Από UI τι λένε; Σε κάτι βιντεάκια που τα έχω δει ωραία φαίνονται.

Δοκίμασες το κόλπο που έγραψα; Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εδώ εγώ μπόρεσα και τα πέρασα στο αρχαίο μου σύστημα. :smart:

Για UI, ούτε κρύο ούτε ζέστη, ούτε κάτι τραγικά κακό, ούτε κάτι φανταστικά καλό. Η δουλειά γίνεται, και αυτό αρκεί.

 

Παιδιά μην έχετε άγχος: κάνει κάκο. Εγώ έζησα, σεισμούς, πλημύρες, τυφώνες, τσουνάμι, πυρηνικά ατυχήματα, πυραύλους από την Βόρεια Κόρεα...

Αν είναι να σε βρει το κακό, θα σε βρει.

 

Θυμάμαι μια φορά είχα πάει να δει ένα φίλο που έκανε συναυλία, και ένα μαγαζί λίγα μέτρα μάκρια από τον χώρο της συναυλίας ανατινάχθηκε (=εξαϋλώθηκε πλήρως).

Ένας υπάλληλος του μαγαζιού είχε την τρομερή ιδέα να αδειάσει 100+ αχρησιμοποίητα αποσμητικά σπρέυ (σε κλειστό χώρο) και μετά να ανοίξει το γκάζι για να πλυθεί με ζεστό νερό. :nuke:

Εκείνη την μέρα είχα περάσει δύο φορές μπροστά από το συγκεκριμένο μαγαζί, και ευτυχώς για λίγα λεπτά της ώρας δεν έγινα παζλ 1000 κομματιών.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ATANASHIOSU: 17 Νοέμβριος 2022 - 13:01

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93294 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Νοέμβριος 2022 - 19:46

Youtube Video

 

Τελευταία μου έχει κολλήσει αυτό...



#93295 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Νοέμβριος 2022 - 20:50

Από τότε που την έκανε ο φίλος τα τραγούδια τους είναι ακόμα πιο μελαγχολικά! 


rsrGbGx.gif

#93296 thanos300693

thanos300693

    Starting...

  • Members
  • 15 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Νοέμβριος 2022 - 14:10

Γεια σας ξανά, μετά απο πολύ καιρό 



#93297 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Νοέμβριος 2022 - 15:06

Πόσο νεκρό μπορεί να είναι αυτό το forum ε;

 

Γεια σου φίλε.



#93298 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Νοέμβριος 2022 - 19:38

Έλα τι θετε, εδώ είμαι σας διαβάζω καθημερινά!  :hehehe:


rsrGbGx.gif

#93299 Gamer

Gamer

    Starting...

  • Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Νοέμβριος 2022 - 20:53

Κι εγώ εδώ είμαι, for whatever it's worth. Αν και όντως έχω καιρό να μπω...

#93300 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Νοέμβριος 2022 - 22:26

Άσχετο athenscon πήγε κανένας;


rsrGbGx.gif