Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#90751 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 22 October 2020 - 20:21

"Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΦΤΑΙΕΙ!"

Παιδιά, τριγυρνούσα στην πόλη και έβλεπα κάτι μεσήλικες 50-60 ετών να αποφεύγουν τους νέους λες και έχουν λέπρα...
Βέβαια, για να λέμε και του στραβου το δίκαιο, οι νέοι (ηλικίας μου:20-25) τους γράφουν όλους μην πω πού... Στη Θεσσαλονίκη κάνουν πάρτι στο ΑΠΘ, στην Αριστοτέλους, στο προαύλιο της Αγίας Σοφίας, ενώ παστωνονται σαν σαρδέλες σε clubs και cafe-bar, λες και δεν έχει γίνει τίποτα...

Στον αντίποδα βρισκόμαστε εμείς που σαν καλά σπασικλάκια τηρούμε αποστάσεις, αποφεύγοντας μέρη που γίνεται πανζουρλισμος (π.χ. club ή πλατείες) και τηρώντας τα ατομικά μέτρα προστασίας.

Και οκ, να δεχθώ ότι ο κόσμος θέλει να διασκεδάσει... Γιατί, όμως, κανείς δεν πλένει χέρια συχνά;; Δηλαδή αυτό το αντιλήφθηκα πρώτη φορά στον στρατό και πλέον το βλέπω παντού γύρω μου. Υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ πλένουν τα χέρια τους με νερό και σαπούνι!!!!! Κι αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το context του κορωνοϊου, αλλά είναι γενικότερη νοοτροπία για κάποιους...

Πέρα από όλα αυτά, εγώ ποτέ δεν συμμερίστηκα τις απόψεις των άκρων ("δεν υπάρχει κορωνοϊός!" και "ο κορωνοϊός είναι ο φονικοτερος ιός της ανθρωπότητας!"). Πιστεύω ότι η καλή ατομική υγιεινή, αλλά και η τήρηση αποστάσεων αρκούν για να περιοριστεί η διαδοση. Η μάσκα, και ειδικά η υφασμάτινη, δεν σε προστατεύει ιδιαίτερα αν δεν την φοράνε όλοι (πόσο μάλλον όταν σχεδόν κανένας δεν τη φοράει σωστά!).

#90752 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 23 October 2020 - 08:36

https://www.tanea.gr/2020/10/21/world/koronaios-to-emvolio-de-tha-ferei-tin-epistrofi-stin-kanonikotita/amp/

wdasa.png


#90753 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 October 2020 - 09:05

https://www.tanea.gr/2020/10/21/world/koronaios-to-emvolio-de-tha-ferei-tin-epistrofi-stin-kanonikotita/amp/



YkfXOCL.jpg

 

 

Βασικά η ιδέα ότι θα έχουμε αξιόπιστο εμβόλιο σύντομα νομίζω είναι wishful thinking. Αυτοί που επιμένουν ότι έρχεται είναι οι πολιτικοί, όχι οι επιστήμονες. Αφενός δεν σημαίνει πως μπορούμε να βρούμε εμβόλια για όλες τις περιπτώσεις, αφετέρου τα εμβόλια παίρνουν χρόνια για να γίνουν και να επικυρωθούν ως αποτελεσματικά και ασφαλή.


phmava.php

#90754 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 October 2020 - 21:13

Αν τοτε πριν 10 χρονια με τα πεταμενα εμβολια της γριπης πλουτισαν ολοι αυτοι που τωρα μας κανουν κυρηγμα για τον κορωνοιο, φανταστειτε τι θα γινει με το εμβολιο τωρα και οχι μονο στην Ελλαδα.



#90755 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 24 October 2020 - 12:54

και μου ερχεται συνεχεια η επιθυμια να καπνισω.


wdasa.png


#90756 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 October 2020 - 15:21

Εγώ φοράω μόνο μαύρη μάσκα του νίντζα που πηγάινει και με το total black ντύσιμο. Τη βάζω και τη βγάζω συνέχεια, ξύνω τη μύτη τα μάτια και τα αυτιά όποτε θέλω, την βάζω μετά χύμα στην τσέπη, ενώ πολλές φορές μετά την ξαναβάζω από την αντίθετη μεριά για να πηγαίνουν τα υποτιθέμενα μικρόβια κατευθείαν στο στόμα. Τώρα που έστεινα μια έκθεση, πολλές φορές την αφήνω στο πάτωμα και μετά την ξαναβάζω κατευθείαν στο πρόσωπο. Σήμερα που η κυβέρνηση αποφάσισε να επεκτείνει το καρναβάλι και στο δρόμο, καθώς έβγαινα από την έκθεση και τη φορούσα ακόμα από αφηρημάδα, περνάει ένας epic beard old man με μηχανάκι, κορνάρει και μου λέει "βγάλε τη μάσκα"!

Μα σε εμένα έπεσε; Και σκεφτόμουν αν μου ρίξουν πρόστιμο να πάω επίτηδες αυτόφωρο για λόγους ακτιβισμού.


O6rrvsU.jpg


#90757 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 24 October 2020 - 15:35

Εγω ακουσα σε ουρα για τα ελτα, εξω απο το κτηριο, να λενε καποιοι γεροι "αυτοι οι νεολαιοι φταινε για τον κορονογιο" (εδω γελαμε, με ειπε νεολαιο  :P   κοιτοντας προς το μερος μου αν και δεν ημουν κοντα τους) και ενας αλλος συμπληρωσε  "καλα τα λες και μετα θελουν προτεραιοτητα στο νοσοκομειο"

 

Ευτυχως που δεν ειπε προτεραιοτητα στο νεκροταφειο.

 

Κατι παιζει με τη φατσα μου, εχω τον μαλακοσχολιο μαγνητη, εκεινη τη μερα δεν ηταν υποχρεωτικη η μασκα σε εξωτερικο χωρο και υπηρχαν και αλλοι που δε φορουσαν.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#90758 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 24 October 2020 - 23:33

Hazuki γιατί ρωτάς τις επιπτώσεις της διακοπής του καπνίσματος? Αφού δεν καπνίζεις! Δεν το κόβω ρε, δεν το κόβω! Δεν τρώω, δεν πίνω, δεν βγαίνω έξω ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΟΨΕΤΕ ΟΛΑ ΑΛΗΤΕΣ :run:

 

Αν έχει όρεξη κανένας βγάλαμε νέο επεισόδιο για τη δίκη της ΧΑ

 

https://soundcloud.com/ataktos-errimmenes/9a-1

 

 

και μου ερχεται συνεχεια η επιθυμια να καπνισω.

Λοιποοον θές να καπνίσεις κάντο υγεινα:

Youtube Video


 

Youtube Video


Και ναι βάση τους προτεργάτες του καπνίσματος αυτού δεν θες ιπποδύναμη όπως δείχνει το κάτωθι manual:

Youtube Video


Ακόμη σε συνδιασμό με LSD μπορείς να το απολαμβάνεις υπεύθυνα :P



#90759 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 25 October 2020 - 15:13

Δεν την παλεύω άλλο με το lockdown εδω. Με ανησυχει που χθες ειχαμε 30. Λες και το 1 βδομαδα λοκ δεν επηρεασε. Και η καταθλιψη μου δεν ειναι καλα

Edited by Erudinam, 25 October 2020 - 15:16.

wdasa.png


#90760 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 25 October 2020 - 21:34

Πότε είναι καλά η κατάθλιψή σου, Erudinam?


O6rrvsU.jpg


#90761 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 25 October 2020 - 21:45

Εγώ θέλω να ξέρω γιατί όταν είπε ο Μιχαλολιάκος  ότι πάει φυλακή για τις ιδέες του, δεν πετάχτηκε κανένας να του πει ότι πάει φυλακή επειδή επιχείρησε να τις κάνει πράξη με τραμπουκισμούς και πολλών ειδών εγκληματικές ενέργειες..

Ένα αυγό από κάποιον ή έστω μια κουτσουλιά από ένα πουλί... Εκεί βρήκαν να εφαρμόσουν τις αποστάσεις ασφαλείας του κορωνοϊού?



#90762 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 25 October 2020 - 22:31

Σας άρεσε η σειρά Witcher?

Edited by Erudinam, 25 October 2020 - 22:46.

wdasa.png


#90763 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 25 October 2020 - 23:00

ΚοροναTV
フカフカ

#90764 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 October 2020 - 00:10

Βγήκε και νέα ταινία... Μπορατ είναι, θα περάσει...

#90765 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 October 2020 - 10:01

Εγώ θέλω να ξέρω γιατί όταν είπε ο Μιχαλολιάκος  ότι πάει φυλακή για τις ιδέες του, δεν πετάχτηκε κανένας να του πει ότι πάει φυλακή επειδή επιχείρησε να τις κάνει πράξη με τραμπουκισμούς και πολλών ειδών εγκληματικές ενέργειες..

Ένα αυγό από κάποιον ή έστω μια κουτσουλιά από ένα πουλί... Εκεί βρήκαν να εφαρμόσουν τις αποστάσεις ασφαλείας του κορωνοϊού?

 

Ε τι γιατί μωρέ, όταν παίρνεις τρεις και εξήντα, σε τρέχουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και πας να πάρεις απλά μία δήλωση, σιγά μην κάνεις και κριτική στη παπάρα που θα λέει.

Έλα πάρε το πλάνο και φύγαμε πίσω.

 

Ε τώρα αυγά, δεν κάνουμε τέτοια πράγματα, καμιά μπογιά είναι το κατάλληλο υλικό.


rsrGbGx.gif