Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93841 replies to this topic

#88171 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 06 February 2019 - 16:47

Όταν πας στο περίπτερο, ζητάς ένα φρέντο καπουτσίνο μέτριο μαύρη και η περιπτερού ατάραχη σου δίνει τα τσιγάρα σου

Παρόλα αυτά ο Chuck Norris έκανε το καλύτερο πήρε ένα Big Mac σε Burger King!!!! (Είπαμε είναι χειμώνας :borednn9:  :colddd: :nemu: )



#88172 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 06 February 2019 - 17:29

https://www.animenewsnetwork.com/review/alita/battle-angel/.143043
https://www.imdb.com/title/tt0437086/

Λιένε ότι είναι το καλύτερο anime adaptation, πίσωωωω ρε δεν σας πιστεύω, από την άλλη του βάζει overall A- ενώ στο imdb είναι στα 7.8.

Αν βγει netflix πιθανόν! ΛΕΦΤΑ ΔΕ ΔΙΝΩ ΡΕ! :dazed:


Είχε αρχίσει με όνειρα αυτό το adaptation λόγω ότι ήταν passion project του Cameron αλλά όταν άλλαξε σκηνοθέτη ο Cameron πήγε producer ήταν να βγει το καλοκαίρι αλλά λόγω μετρίων πρώτων κριτικών αρχίσανε reshoots και πήγε για Φλεβάρη το όνειρο έσβησε.

Edited by pasxaleas, 06 February 2019 - 17:36.

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#88173 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 07 February 2019 - 14:34

Παίδες για Ιαπωνικά 1000 να σε διδάσκει ΕΛΛΗΝΑΣ παρά Ιαπωνας/νιδα γιατί ο Ιάπωνας πως να το κάνουμε δυσκολεύετε στο να στο μεταδώσει.



#88174 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 07 February 2019 - 21:06

Παίδες για Ιαπωνικά 1000 να σε διδάσκει ΕΛΛΗΝΑΣ παρά Ιαπωνας/νιδα γιατί ο Ιάπωνας πως να το κάνουμε δυσκολεύετε στο να στο μεταδώσει.

Εξαρτάται από τον άνθρωπο.

 

 

Ψσσ, τέτοια σοφία, που την σκέφτηκα ήθελα να 'ξερα.


phmava.php

#88175 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 07 February 2019 - 21:38

Αν και με ελληνα δεν ετυχα να κανω ποτε ιαπωνικα,ναι μεχρι τα πρωτα δυο ετη, μέχρι να καλύψεις τα βασικα έστω καλο ειναι να εχεις καποιον που να ξερει απτεστα ελληνικα εστω.
Αργοτερα καλο ειναι το αντιστροφο ωστόσο, το οτι η δευτερη καθηγητρια που ειχα τα τελευταια 2 κοντευω τα 3 χρονια τωρα ετυχε και δεν ηξερε/μιλαγε ελληνικα πραγματικά βοήθησε δραματικα τη κατάσταση. Ανάλογα τον ανθρωπο αλλα ααπο ενα σημειο και μετα θες να μιλας με ιαπωνα.
フカフカ

#88176 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 07 February 2019 - 21:45

https://www.schooligans.gr/articles/92
#10-years-kai-kati-challenge

Disclaimer:Δεν θέλω να πυροδοτησω μία πολιτική συζήτηση. Αφενός θέλω να δείξω την ικανοποίησή μου ότι επανήλθε το site των schooligans και αφετέρου να δούμε τι έλεγαν ορισμένα πρόσωπα 10 χρόνια πριν, προτού μπούμε στην κρίση.

#88177 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 07 February 2019 - 22:45

Βασικά όλη η ιστορία ξεκίνησε με τα ρήματα λόγο ότι είπα στην τάξη ότι απλά να τα γράφει στον πίνακα δεν μας βοηθάει να τα μάθουμε και ίσως εάν μας έδινε κάποια ρήματα να τα κάνουμε μόνοι μας θα ήταν καλύτερο. (Σημείωση ξανακάνω N5 στο διδασκαλείο με την κυρία Ζωή ενώ πριν έκανα στον Οικονομάκου) και μου έλεγε εάν πρέπει να πάω Ν4.

 

Ύστερα από πολύ σπάσιμο τα ξαναβρήκαμε, ευτυχώς. Τελικά πιστεύω ΚΑΛΥΤΕΡΑ κατ' εμέ ιδιαίτερα με Έλληνα να συνενοούμαστε μέχρι να πάρουμε αυτήν την mext και φύγουμε. Δε καλύτερα εάνσυνδιάζετε με web apps που να αλλάζουν δυναμικά το κείμενο και να κρύβουν τα fgurigana από τα kanji που έχεις ήδη μάθει έτσι να σου μένει πως διαβάζετε.

 

Τέλος θέλω Homework με το κιλό μόνο έτσι μαθαίνω, pedal to medal και "εξαναγκασμός" και tailor made εξάσκηση. Εάν δεν κάνεις το 100ρικό ασκήσεις ΔΕΝ.


Edited by pc_magas, 07 February 2019 - 22:48.


#88178 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 07 February 2019 - 23:10

Ο DON ROSA EPXETAI EΛΛΑΔΑ

 

 

για τρίτη φορά αλλά την πρώτη ήμουν τριών χρονών και την δεύτερη, σαν γκαντέμης που είμαι, δεν το ήξερα.


Edited by Angel.tze, 07 February 2019 - 23:13.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#88179 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 08 February 2019 - 01:33

Ο DON ROSA EPXETAI EΛΛΑΔΑ

 

 

για τρίτη φορά αλλά την πρώτη ήμουν τριών χρονών και την δεύτερη, σαν γκαντέμης που είμαι, δεν το ήξερα.

 

Και την τρίτη φορά που έρχεται, είναι στη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια του «The Comic Con» που θα γίνει στο Βελίδειο, 10-12 Μαΐου 2019 για όποιον ενδιαφέρεται :P. Είχε βγει η βρώμα, όμως επισημοποιήθηκε. Στάνταρ θα πάω να στηθώ στην ουρά και να γνωρίσω κόσμο. Αυτή τη φορά δεν έβαλα το χέρι μου, θα πάω εντελώς επισκέπτης χωρίς άγχη :P


E5VV38U.jpg


#88180 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 February 2019 - 01:56

Το post του Angel.tze ήταν σαν να έκανε summon τον πάπια. Αν πω Don Rosa τρεις φορές περιτρυγιρισμένη από κόμιξ με τα παπιά πιστεύω θα εμφανιστεί ο πάπιος στο σαλόνι μου.


xbJ3b2w.jpeg


#88181 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 08 February 2019 - 02:22

Είναι συγκεκριμένη τελετή, πιάνει μόνο εάν τα κόμικς είναι από εκδοτικές με τις οποίες έχει συνεργαστεί ο Rosa, αν τα τεύχη έχουν πάνω από 25% ιστορίες του και εάν αναφέρεις το πλήρες όνομά του «Keno Don Rosa».

 

Spoiler:


E5VV38U.jpg


#88182 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 08 February 2019 - 03:22

Phantom Duck μήπως είναι 30 και you know ... kinda solo without having any ex. Συνήθως βάση της τρισμεγιστης σοφίας από anime και manga πυο κατέθεσαν και οδήγησαν 100δες otakus σαν και εμένα, οι 30χρονοι παρθένοι γίνονται μάγοι. Δεν ξέρω έαν είναι στην τελική το force ή άλλη πηγή ίσως να είναι ανάλωγα πχ. otakus που συνάμα είναι και οπαδοι του star wars να καλούν μετά απο τα 30 τους το force και οι άλλοι ανάλωγα το είδος του anime είτε να γίνοτναι mahou shojo είτε να μπορούν να καλλουν το ιδιωτικό τους giant robot ή όσοι είναι ποιο χαρεμάκιδες να ρίχνουν charming spell σε οποιοδήποτε έμβιο θυλικό (συμπεριλαμβανομένων λάμιες, κενταυρίνες, γατοκόριτσα, (σ)εξωγοιήνες και πρώην συμμαθήτριες τους από τυο γυμνάσιο λύκειο κλπ κλπ).

Ειδικά στους τελευταίους, αυτήν την επόχη, προσοχή στην χρήση του charming spell, κύνδυνος αύξησης σωματικού βάρους και δείκτη μάζας σώματος και σακχάρου από σπιτικές σοκολάτες (και ΔΕΝ μιλώ για τις giri choko).



#88183 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 08 February 2019 - 03:31

Youtube Video


O6rrvsU.jpg


#88184 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 February 2019 - 14:28

Σ-α-τ-α-ν-ά! Τρελός σύλλογος!  :congrats:


rsrGbGx.gif

#88185 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 08 February 2019 - 16:51

Οπωε και να έχει πλησιάζοντας την ηληκία των 30 αρχιζει το mana να ρέει μέσα μου, υποψιάζομαι στα 30α γενεθλιά μου θα είμαι ο πρώτος υπεργαλαξιακός καζα-νόβα.

 

Τέλος να εκφράσω και τα οικολογικά μου συναιασθήματα λέγοντας ότι καβαλόντας το καλάμι μειώνω το carbon footprint μου, έτσι μπορώ να ξεφεύγω από τους ninja της Greenpeace μην ξυπνώντας τις ρώσικες πολικές αρκούδες απο την χειμερεία νάρκη που έβαλα στην σπηλιά τους. Keep the planet safe fellows, χρησιμοποιείτε τα αμάξια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μόνο για κόντρες και όχι για να πας στο super market.