Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#88081 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 January 2019 - 00:24

[...] In other news ξερετε κανενα καλο γκρουπ που να εχει κανει το Record of Lodoss War (Lodoss-tou Senki) καποια στιγμη το ειχανε ξεκινησει οι live evil αλλα πηρε τα δικαιωματα η funimation και το σταματησανε

help εχω ξεμεινη απο καλο fantasy anime , επισης αμα ξερετε κανα αλλο καλο πειτε

Αν ψάξεις στο νια.σι (στα αγγλικά) για lodoss και Iznjie Biznjie (το fansub group) θα βρεις δύο αποτελέσματα, το ένα για 720 και το άλλο για 1080π. Απλά καλό κουράγιο, πάει περίπου 700-800 Μβ το επεισόδιο :P Αν δεν σε ενδιαφέρει για μπλου ρέυ, τα είχαν βγάλει σε πολύ καλή ποιότητα οι Gray Phantom, όμως δεν ξέρω αν διασώζονται κάπου πλέον.


E5VV38U.jpg


#88082 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 January 2019 - 11:16

Γίνομαι 22 σε λίγες μέρες. Φέτος είναι το τελευταίο μου έτος στο πανεπιστήμιο.

 

Ξέρω ότι αρκετοί, που είστε μεγαλύτεροι, θα μου πείτε ότι δραματοποιώ τα πράγματα και ότι είμαι πολύ μικρός για να λέω ότι δεν έχω τις ψυχικές αντοχές για να προσπαθώ. Αυτό που μπορώ να απαντήσω είναι ότι η περίοδος αυτή στη ζωή μου είναι μεταβατική και αναπάντεχα σκέφτομαι το μέλλον, το οποίο προβλέπεται αρκετά δυσοίωνο δεδομένου ότι οι ανθρωπιστικές επιστήμες δεν θα μπορέσουν να με αποκαταστήσουν. Θεωρώ τον εαυτό μου μεγάλο βλάκα που δεν εκμεταλλεύτηκα την αγάπη μου για την τεχνολογία, όταν ήμουν μικρός, και δεν ακολούθησα την τεχνολογική/θετική κατεύθυνση. Αυτό που με στενοχωρεί τώρα είναι ότι η τεχνολογία με έχει προσπεράσει και δεν είμαι σε θέση να κατανοήσω την αρχή λειτουργίας ενός νέου λογισμικού, τηλεφώνου, υπολογιστή.

 

Επικρατεί μία σύγχυση στο κεφάλι μου, η οποία φαντάζομαι ότι οφείλεται σε αυτό το μεταβατικό στάδιο που μπαίνω. Δεν ξέρω τι θα κάνω από εδώ και στο εξής, ενώ παράλληλα μετανιώνω που δεν ασχολήθηκα με τον τεχνολογικό κλάδο :(

 

Από όλα τα memes για το adulthood νομίζω αυτό με εκφράζει καλύτερα

 

childhood-is-when-youaspire-to-be-like-b

Καλώς ήρθες Akihito!

 

Ιν α μορ σιριους νοτε, βασικά αν θες κάνε κανά μεταπτυχιακό στην πληροφορίκη, πάρε και καμιά πιστοποίηση και είσαι έτοιμος για IT καριέρα. Φυσικά αν βλέπεις ότι δεν παίζει να βρεις δουλειά με τις σπουδές σου γιατί μιλάμε ότι τα παραπάνω θέλουν κανά δυο χρονάκια.

Τέλος πήγαινε στρατό, όταν θα βγεις από εκεί πραγματικά θα νομίζεις ότι είσαι ο πιο έξυπνος άνθρωπος του σύμπαντος! :P


rsrGbGx.gif

#88083 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 16 January 2019 - 12:32

Εγω μετα το στρατο νομιζα οτι το IQ μου επεσε καμια 30αρια μοναδες μαυτα που ειδα εκει μεσα



#88084 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 January 2019 - 15:20

Γίνομαι 22 σε λίγες μέρες. Φέτος είναι το τελευταίο μου έτος στο πανεπιστήμιο.
 
Ξέρω ότι αρκετοί, που είστε μεγαλύτεροι, θα μου πείτε ότι δραματοποιώ τα πράγματα και ότι είμαι πολύ μικρός για να λέω ότι δεν έχω τις ψυχικές αντοχές για να προσπαθώ. Αυτό που μπορώ να απαντήσω είναι ότι η περίοδος αυτή στη ζωή μου είναι μεταβατική και αναπάντεχα σκέφτομαι το μέλλον, το οποίο προβλέπεται αρκετά δυσοίωνο δεδομένου ότι οι ανθρωπιστικές επιστήμες δεν θα μπορέσουν να με αποκαταστήσουν. Θεωρώ τον εαυτό μου μεγάλο βλάκα που δεν εκμεταλλεύτηκα την αγάπη μου για την τεχνολογία, όταν ήμουν μικρός, και δεν ακολούθησα την τεχνολογική/θετική κατεύθυνση. Αυτό που με στενοχωρεί τώρα είναι ότι η τεχνολογία με έχει προσπεράσει και δεν είμαι σε θέση να κατανοήσω την αρχή λειτουργίας ενός νέου λογισμικού, τηλεφώνου, υπολογιστή.
 
Επικρατεί μία σύγχυση στο κεφάλι μου, η οποία φαντάζομαι ότι οφείλεται σε αυτό το μεταβατικό στάδιο που μπαίνω. Δεν ξέρω τι θα κάνω από εδώ και στο εξής, ενώ παράλληλα μετανιώνω που δεν ασχολήθηκα με τον τεχνολογικό κλάδο :(


Και αν ησουν αριστος στην τεχνολογια αλλα η κατασταση σου ηταν για το ψυχιατρειο; Τουλαχιστον με τα ανθρωπιστικα εχεις το γνωθι σ'αυτον.

#88085 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 January 2019 - 09:34

Η aeron είναι κοπέλα εεεεεε, είδα ένα "του" σε ποστ του Πετραν και λέω 2-3 γυναίκες είμαστε όλες και όλες εδώ μέσα, μην μου την παίρνετε και αυτήν Τ___Τ

 

Ανθρωπιστικές επιστήμες για πάντα ~τραγουδήστε το στο ρυθμό του καλοκαιρινές διακοπές για πάντα

 

Akihito, οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω από αλλού ξεκίνησαν και αλλού κατέληξαν, απλά είναι δύσκολο να το δεις όχι ακριβώς λόγω ηλικίας αλλά λόγω εμπειριών και λόγω του τρόπου με το οποίο δουλεύει το εκπαιδευτικό σύστημα που είναι κάπως γραμμικό δημοτικό - γυμνάσιο - λύκειο - πανεπιστήμιο με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο - εργασία πάνω σε αυτό το αντικείμενο. Η αλήθεια είναι όμως ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο σου σαν βάση για να κάνεις διακόσια άλλα πράγματα. Εγώ να φανταστείς τώρα στα τιμημένα 33 κάνω μεταπτυχιακό γιατί τώρα βρήκα κάτι που να μου αρέσει πραγματικά. Έχω φίλες που από ΑΣΟΕΕ, η μία έγινε φιλόλογος και η άλλη μελισσουργός, ξέρω κόσμο που από αρχιτεκτονική ασχολείται με ανθρώπινη γεωγραφία και αεροναυπηγό που κάνει μεταπτυχιακό στα νομικά. Ο αδερφός μου έχει μεταπτυχιακό στην κλιματολογία και τώρα θέλει να ασχοληθεί περισσότερο με πληροφορική.  Αν θες τσέκαρε και μεταπτυχιακά σε σκανδιναβικές χώρες που δεν κολλάνε τόσο πολύ στον προπτυχιακό τίτλο σου και έχουν αρκετά διατομεακά μεταπτυχιακά.

Αλήθεια είναι ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν γνωριμίες και οι γνωριμίες βοηθάνε αλλά μην σκέφτεσαι τις γνωριμίες μόνο σαν "ξέρω το μπατζανάκη βουλευτή". Γνωριμία είναι και κάποιος συνεργάτης, συνάδελφος, φίλος, γνωστός που γνωρίζει τη δουλειά σου και σε συστήνει αλλού και αυτές οι γνωριμίες θέλουν χρόνο για να αναπτυχθούν. Μην απογοητεύεσαι αλλά ακόμα και όταν απογοητεύεσαι να ξέρεις ότι δεν είναι το τέλος του κόσμου :)


xbJ3b2w.jpeg


#88086 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 January 2019 - 11:08

Μου ξεφυγε το του. Δαιμων του πληκτρολογίου. Καλα θυμομουν. Εγω περασα απο ενα σωρο αλλα σε προ-πτυχιακο: Α Δεσμη. Κυριολεκτικα με γ... σε ιδιως αν δεν εχεις προιστορια με αυτα. Εμενα απλα μου αρεσαν τα βιντεοπαιχνιδια και ηθελα Πληροφορικη. 2 χρονια μετα Γαλλικο Ινστιτουτο για Σχολη Καλων Τεχνων στη Γαλλια μετα, τα παρατησα και εκει. Πολυ βαρια μου φανηκε η Τεχνη. Εγω απλα σκιτσαριζα για χομπυ. Ισως επρεπε να παω σε κανα ΙΕΚ σκιτσογραφιας ή ανιματιον και μετα να δοκιμαζα περαιτερω την τυχη μου. Παντως αν επαιρνα πτυχιο καλλιτεχνικων τοτε, σιγουρα θα ημουν μονιμος εκπαιδευτικος εδω. Κατεληξα Λονδινο με Κοινωνιολογια και Φιλοσοφια. Και τωρα ειμαι στην Ειδικη Αγωγη αναπληρωτης.
Μετα απο αυτον τον κυκεωνα, που ορεξη για μεταπτυχιακα....

#88087 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 17 January 2019 - 12:30

και γω μολις εκανα αλλαγη καριερας , απο τεχνικος υπολογιστων εγινα ντελιβερας



#88088 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 17 January 2019 - 13:20

Για να σας κάνω όλους να αισθανθείτε λίγο καλύτερα...

30+ years old NEET εδώ. Δεν είναι ούτε κόλαση, ούτε παράδεισος. Είναι καθαρτήριο. Τύφλα να έχει η Μέρα της Μαρμότας.


"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#88089 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 January 2019 - 15:52

και γω μολις εκανα αλλαγη καριερας , απο τεχνικος υπολογιστων εγινα ντελιβερας


εγω γενικα τα παιρνω τα γραμματα. Για ενα διαστημα ημουν ταχυδρομος

#88090 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 January 2019 - 15:54

Έλα να μαζευόμαστε τα ραμολί! 

Χτες διαπίστωσα ότι μπορώ να κάνω το 10 years old challenge με φωτογραφίες από anime meetings και με έπιασε για κάποιο λόγο κρύος ιδρώτας!   :zetsubou:  

Επίσης Petran, ΠΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ, καλό το pun. :riiight:


rsrGbGx.gif

#88091 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 January 2019 - 18:37

Εγώ διαπίστωσα ότι μπορώ να κάνω 10 year challenge με σένα μέσα στις φωτός και με έπιασε κρύος ιδρώτας :hihi2:


xbJ3b2w.jpeg


#88092 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 January 2019 - 21:40

Εγώ διαπίστωσα ότι μπορώ να κάνω 10 year challenge με σένα μέσα στις φωτός και με έπιασε κρύος ιδρώτας :hihi2:

 

#mouxeisfaeitakaliteramoutaxronia  :hehehe:   


rsrGbGx.gif

#88093 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 17 January 2019 - 22:22

10 year challenge να σκέφτομαι πως έχασα την αθωότητα μου και πλέον έγινα χειρότερο πλάσμα κι από τους δασκάλους μου.

 

#mekatastrepsate



#88094 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 January 2019 - 22:26

#jointhecloub :mafia:


rsrGbGx.gif

#88095 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 17 January 2019 - 22:33

10 year challenge.. more like the lost decade of my life. Ελπίζω να μην είναι και η επόμενη  έτσι.


phmava.php