Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Epicoura στο full


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#16 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 19 November 2007 - 03:39

Και φυσικά τόλμησα να ξεχάσω τους Omen.

Ντρέπομαι.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#17 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 19 November 2007 - 04:38

ρε το χεζετε το θεμα.
καλες οι μπαντες που προτεινες Κωστα,καλες και οι αλλες που ειπατε,απλως το παιδι ειπε για πολυ επικουρα.
το να εχουν επικους στιχους κλπ δεν εχει να κανει.
Falkenbach ναι ειναι οτι πρεπει ,αλλα OMEN?
ελεος δηλαδη.
Επικοι ειναι ναι.

να σε κανουν να θες να αρπαξεις κανα τσεκουρι και να βγεις ουριαζοντας σε λιβαδια φωναζοντας για τον Odin ...

οχι.


edit:επικα riffs εχουν και οι Solitude Aeternus + Isole αλλα επισης δεν "κανουν " στην περιπτωση μας.



Επισης τσεκαρε : The Gathering Wilderness & The Nameless Dead απο Primordial.
και παλι ψιλο οφτοπικ ειναι αλλα σε μερικους "ξυπνανε" τον πολεμαρχο μεσα τους.

Posted Image


#18 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 19 November 2007 - 04:59

ρε το χεζετε το θεμα.
καλες οι μπαντες που προτεινες Κωστα,καλες και οι αλλες που ειπατε,απλως το παιδι ειπε για πολυ επικουρα.
το να εχουν επικους στιχους κλπ δεν εχει να κανει.
Falkenbach ναι ειναι οτι πρεπει ,αλλα OMEN?
ελεος δηλαδη.
Επικοι ειναι ναι.
οχι.


edit:επικα riffs εχουν και οι Solitude Aeternus + Isole αλλα επισης δεν "κανουν " στην περιπτωση μας.



Επισης τσεκαρε : The Gathering Wilderness & The Nameless Dead απο Primordial.
και παλι ψιλο οφτοπικ ειναι αλλα σε μερικους "ξυπνανε" τον πολεμαρχο μεσα τους.


Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως. Αν δε σε κάνουνε οι omen να θες να βγείς έξω με το τσεκούρι σου και να θερίσεις λαό, ποιός σε κάνει τοτε?

Τέσπα, ακριβώς επειδή είναι γούστα αυτά, γιαυτό πρότεινα και straight epic metal bands και πιο viking φάσεις.
Τα βασικά bands dld για εμένα, γιατί τί νόημα έχει να προτείνω πχ Hin Onde σε κάποιον που δεν έχει εμπεδώσει το Twilight Of The Gods (τυχαίο παράδειγμα ε.)

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#19 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 19 November 2007 - 05:30

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως. Αν δε σε κάνουνε οι omen να θες να βγείς έξω με το τσεκούρι σου και να θερίσεις λαό, ποιός σε κάνει τοτε?

Τέσπα, ακριβώς επειδή είναι γούστα αυτά, γιαυτό πρότεινα και straight epic metal bands και πιο viking φάσεις.
Τα βασικά bands dld για εμένα, γιατί τί νόημα έχει να προτείνω πχ Hin Onde σε κάποιον που δεν έχει εμπεδώσει το Twilight Of The Gods (τυχαίο παράδειγμα ε.)

Lord Weird Slough Feg.
μπλιαχ.
Ολοι που στρουμφιζουν.

ρε μ@$@&ες ξεχασαμε τους Doomsword.
Posted Image\


και οι Μπαφορυ ειναι για τον ***.

Posted Image


#20 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 19 November 2007 - 15:26

Όχι δεν ξεχάσαμε τους doomsword,τους ανέφερα :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#21 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 19 November 2007 - 16:18

παιδες thx thx thx και thx
u all :riiight:

πολλα απο οτι ποσταρετε η τα εχω ακουσει εως αηδιας η εχω ακουσει πολλα τραγουδια. Με doomsword διαπασον και το (βουκινο τωρα δε μου ερχεται η σωστη λεξη .... ) που μου εστειλε ο αδελφος μου απο δανια και οποιος γειτονας αντεξει...

σιγα σιγα θα κατσω να τσεκαρω οτι γραψατε καθως χρειαζομαι αρκετα ακουσματα απο ενα album / band για να αποφασισω αν μου αρεσει εκτος καποιων εξαιρεσεων
οποτε θα μου παρει λιγο καιρο αλλα respect.

οσο για τα πιο ηπια bands καμελοτ και τα ρεστα καλοι ειναι αλλα ατμ ψαχνω για τη τρελη επικιλα εχω ακουσει παρα πολλα και ωραια ειναι αλλα η τρελα που σου βγαζουν χανετε μετα απο λιγο οποτε ...

Kαλα ρε PoM οχι και για το *** ο Quorthon (που βασικα αυτος ειναι οι Bathory καθως αυτος εγραφε τα παντα για τα παντα..) μονο που ξεκινησε ενα μεγαλο ρευμα οπως η black ε ειναι θεος και μετα εχει και κατι albumares. Οπως ποσταρανε ακου το οne road to asa bay και διαβαζε lyrics... βαλε μετα the woodwoman kai reavens απο το blood on ice (οχι απαραιτητα epicila αλλα βγαζει ενα τρελο αναμικτο συναισθημα

#22 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 November 2007 - 16:34

Kαλα ρε PoM οχι και για το *** ο Quorthon (που βασικα αυτος ειναι οι Bathory καθως αυτος εγραφε τα παντα για τα παντα..) μονο που ξεκινησε ενα μεγαλο ρευμα οπως η black ε ειναι θεος

Οι Mayhem δεν το ξεκίνησαν; :nosey:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#23 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 19 November 2007 - 17:00

Όχι kenny-san, mayhem κλπ bands θεωρούνται ως η δεύτερη γενιά black metal :P

Ώς απαρχές του είδους θεωρούνται bands όπως venom,celtic frost και bathory:

Black metal - Wikipedia, the free encyclopedia

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#24 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 19 November 2007 - 20:08

ναι οι bathory + Venom σε μενα προσωπικα μου ακουγονται σαν punk/thrash με χυμα παραγωγη.
2 κυμα(kamehame) FTW.
*και μια λεπτομερεια:πριν το δευτερο κυμα μπλακ μεταλ θεωρουνταν οτι ειχε "σατανιστικους στιχους" και Evil image.
Απο Mercyful Fate μεχρι τις μπαντες που ειπες.
Συγνωμη περαν των Celtic (που παιζαν Death/Thrash με στοιχεια δευτερης γενιας μπλακ μεταλ πριν αυτο καθιεωρωθει σαν ειδος και αργοτερα καθαρα Avant Garde πειραματισμους-οχι δεν ειναι Gothic.)τα υπολοιπα ειναι 0.

Posted Image


#25 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 20 November 2007 - 00:04

Ε,όχι και επικοί!Ειδικά οι Kamelot είναι πιο Στρουμφοχωριό κι απο τους Rhapsody.Είτε μιλάμε για παλιούς είτε για τα πιο πρόσφατα.Όσο για πρώιμους Fates Warning,μουσική δεν μπορώ να γνωρίζω,αλλά απο ότι μου έχουνε πεί η όλη θεματολογία είναι εντελώς άσχετη.


Εντάξει οι Kamelot είναι αρκετά μελωδικοί, όμως για Fates Warning δε στα'πανε και πολύ καλά , μιλάω για το Awaken The Guardian που είναι καθαρά επικό Power metal και δεν έχει σχέση με τα μετέπειτα album τους. Όσο για το τι είναι ποιο επικούρα (ή πιο true :P) αυτό είναι στο γούστο του καθενός, δε σημαίνει ότι άμα φορέσεις προβιές και κρατάς τσεκούρια ότι έγινες αμέσως ο αρχι-επικαράς...

Ας πούμε επικός δίσκος είναι σίγουρα και το τρομερό Argus από Wishbone Ash που ανήκει στο progressive rock (εντάξει Loke ξέρω πως ζητάς περισσότερο καφρίλες αλλά δε γινόταν να μην αναφέρω αυτό το αριστούργημα :) )

Επίσης να προσθέσω τη δισκάρα Thundersteel από Riot και το Hall Of The Mountain King από Savatage. Τέλος κατά τη γνώμη μου ο απόλυτος επικός δίσκος δεν ανήκει στο metal αλλά είναι το OST του Conan The Barbarian από τον Basil Polendouris... Αυτά

#26 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 20 November 2007 - 02:00

μα ειδικα για bathory αν δε κανω λαθος ειναι χυμα παραγωγη ειδικα τα πρωτα καθως αυτος εγραφε τη μουσικη / επαιζε τη μουσικη / και εκανε το recording μπορει να μη σου αρεσει ο ηχος η να μη σου φαινεται ως black black αλλα απο αυτον και αλλο ενα -2 συγκροτηματα πιασανε αλλοι και φτιαχτηκε αυτο που λεμε black metal σημερα
οποτε οπως και να το κανεις πρεπει να του το αναγνωρισεις γιατι χωρις αυτον το black μπορει να ηταν λιγο αλλα ισως και πολυ διαφορετικο απο οτι ειναι σημερα

at least that's what me thinks

#27 mihalakis21

mihalakis21

    Natsu Dragonil

  • Members
  • 280 posts

Posted 27 February 2008 - 14:02

και εμενα μου αρεσει το epic πολυ. ακου blind guardian που εχουν και παρα πολλα τραγουδια που αφορουν lord of the rings και γενικα tolkien. επισης δοκιμασε dragonforce που ολα τα τραγουδια τουσ τα σπανε.dragonforce οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι power metal αλλα εμενα μου φενονται για epic.
Posted Image

#28 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 27 February 2008 - 16:02

dragonforce οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι power metal αλλα εμενα μου φενονται για epic.

οι dragonforce ειναι power. το epic δεν ειναι ειδος της μεταλ αλλα θεματολογια

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#29 keetharesh

keetharesh

    Θρας Τζαζ Ασασιν

  • Members
  • 43 posts

Posted 27 February 2008 - 18:38

οι νραγκον φορς ειναι ευκολα μια απ'τις χειροτερες μπαντες του πλανητη.
οι βενομ δεν εχουν σχεση με το τοπικ.
οι μπαθορυ ειναι η καλυτερη επικ μπαντα που υπηρξε ποτε.
και πραημορδιαλ ειναι η καλυτερη συνεχεια των μπαθορυ.
Posted Image

#30 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 28 February 2008 - 03:28

και οι Μπαφορυ ειναι για τον ***.


:stubborn::hot::hiding_something:Οι Bathory είναι υπεράνω κριτηκής.όχι κατ' ανάγκη μόνο για Ηammerheart,ακόμη και Norland να ακούσεις θα μείνεις να ψάχνεις τη μασέλα σου για κανένα μισάωρο.

Να αναφέρει κανείς και αυτούς
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=2LAbZR65Lnw[/YOUTUBE]

όπως και τούτους
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=Wpk5SVRPSeY[/YOUTUBE]
οι οποίοι και μετά το πρώτο συμπαθητικό δίσκο τους μας τα χαλάσανε
Posted Image