Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 5 Ψήφοι

Manga Recommendations

recommendations

  • Please log in to reply
1133 replies to this topic

#16 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 15 Νοέμβριος 2007 - 21:35

Πέρα από αυτό να προετίνω MAHOU SENSEI NEGIMA, πολύ καλογραμμένα και πολυκατοικίες πιο ψηλά από το LOVE HINA.


Τώρα να πώ ότι έχοντας αγοράσει τους 2 πρώτους τόμους το βρήκα βαρετό μέχρι θανάτου θα 'μαι κακός?:nosey:Δεν ξέρω αν βελτιώνετε μετά,αλλά εμένα με είχε απαγοητεύσει.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#17 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2007 - 03:49

:oo: τι να σου πω, εμένα μου άρεσε από την πρώτη στιγμή, είμαι στον τόμο 15 και εξακολουθεί να γ@μεί:riiight::congrats:. Oh well, γούστα και προτιμήσεις...

Δημοσιευμένη  εικόνα


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#18 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Νοέμβριος 2007 - 23:10

το Blood Sucker της Aki Shimizu μπορεί να μην είναι το πλέον ανατρεπτικό μάνγκα που θα διαβάσετε αλλά θα σας θυμίσει τι σας πόρωνε αρχικά στις ιστορίες με βρυκόλακες

Συμφωνώ 100% είναι πάααρα πολύ καλό και πολύ καλό σενάριο εκτός απο σκίτσο...
βγήκε το 5ο για τους ενδιαφερόμενους και είναι κάτι πολύ περισσότερο απ' ότι φαίνεται και απ' ότι φαντάζεται κάποιος για ένα μάνγκα με βρυκόλακες...
ΥΓ. Τελικά για το dragon Head ξέρει κανείς???:hahaha:
υπογραφή εκτός κανονισμών

#19 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 19 Νοέμβριος 2007 - 17:01

Σαααααααααααα πολύ καιρό χωρίς προτάσεις δεν μείναμε?Άντε να παίρνουμε μπρός!

Beautiful People της Mitsukazu Mihara.
Posted Image
7 διαφορετικές ιστορίες,η καθεμία με το δικό της θέμα να αναλύσει,με εκπληκτικό σκίτσο και με πολύ ρομαντική-όως και πεσιμιστική σε σημεία-διάθεση.Τώρα,το τι ακριβώς θέλει να πεί η δημιουργός με τις ιστορίες είναι άλλο θέμα,το οποίο χρίζει τρελής ανάλυσεις,μιας και η μια ιστορία είναι πιο αινιγματική απ' την άλλη.Αλλά αυτό είναι που το κάνει πραγματικά να αξίζει.Να αναφέρω επίθσης και το πραγματικά γαμάτο layout που αισθητικά τα σπάει,μιας και είναι και ξεχωριστό και όμορφο.

Έχω ακούσει τα καλύτερα και για 3 ακόμη manga της συγκεκριμένης δημιουργού,το Dolls,IC for a sunflower και Haunted House(το πρώτο είναι σειρά,τα άλλα 2 είναι one-shot),όπως και το Beautiful People).Σύντομα θα έχω τελιώσει τα 2 τελευταία και θα δώσω αναφορά.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#20 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Νοέμβριος 2007 - 11:55

ok και συνεχίζω.... η σειρά λέγεται Diabolo και αποτελείται απο 3 μόνο τεύχη. Πρόκειται για δύο φίλους που έχουν ορφανέψει απο μικροί και έχουν πουλήσει την ψυχή τους στο διάβολο προκειμένου να βρούν τη χαμένη τους ξαδέλφη.Ο ένας λοιπόν έχει αποκτήσει την δύναμη της υπέρτατης επίθεσης και ο άλλος της υπέρτατης άμυνας. Στην πορεία γίνονται διάφορα με άτομα που μπλέκουν με δαίμονες και κάπου εκεί βρίσκονται και ο Rai και ο Ren για να βοηθήσουν ακόμα και αν χρειαστεί να σκοτώσουν τους possesed αθώους ... Η σημαντική λεπτομέρεια που κράτησα για το τέλος είναι οτι μόλις ο Ren και ο Rai γίνουν 18 θα γίνουν και αυτοί δαίμονες και τότε θα πρέπει ο ένας να σκοτώσει τον άλλο.
Ωραίο σκίτσο , πολύ ατμοσφαιρικό. Ορισμένες σκηνές ήταν σαν να διαβάζεις θρίλερ. Το τέλος του ήταν καλό αν και το τελείωσε λίγο γρήγορα αλλά όχι άσχημα όπως είπα. Είναι μία καλή αγορά μιάς και έχει μόνο 3 τεύχη όπως είπα.
Ορίστε μερικές φώτο:
Posted ImagePosted ImagePosted Image
υπογραφή εκτός κανονισμών

#21 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 21 Νοέμβριος 2007 - 21:16

Gravitation της Maki Murakami
Posted Image

Εντάξει,τα λόγια είναι περριτά για το Gavitation.Μάλλον το πιο διάσημο shonen-ai,με έντονα τα κωμικά στοιχεία,περιγράφει τον έρωτα μεταξύ του τραγουδιστή-θέλω να γίνω διάσημος-αλλά είμαι σαν να έχω πάρει LSD-Schuichi Shindou με τον συγγραφέα-θεό του κινυσμού(αλλα και γενικά Θεός είναι) Eiri Yuki.Οι δευτερεύοντες χαρακτήρες δεν είναι διακοσμιτικοί αλλά έχει ο καθένας το ρόλο και την δυναμική του.Η σειρά νομίζω τελείωσε στους 21 τόμους.Απλά σκίζει.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#22 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Νοέμβριος 2007 - 23:59

Πείτε με πουριτανό αλλά γιατί να θες να διαβάσεις ένα gay ρομάντσο????
υπογραφή εκτός κανονισμών

#23 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 00:07

Γιατί είναι και γαμώ τα ρομάντζα!Με γαμάτους χαρακτήρες,πολύ καλό σχέδιο,κτλ...

Πάρτο αλλιώς,γιατί να θές να διαβάσεις ένα straight ρομάντζο?Η ένα βιβλίο τρόμου?Ή οτιδήποτε?!Μπορείς να βρείς χίλιους λόγους,αλλά αυτό που στη τελική σε κάνει να το διαβάζεις είναι η ποιότητα που έχει(τουλάχιστον για εμένα αυτό είναι το κυριότερο,αν και όχι το μοναδικό) που μετράει...

Το συγκεκριμένο manga το πρότεινα όχι επειδή έχει τη σχέση μεταξύ 2 αντρών(τέτοια υπάρχουν πολλά),αλλά επειδή πολύ απλά κατά τη γνώμη μου σκίζει και είναι απ' τα πρώτα που προτείνω σε όποιον θέλει να διαβάσει manga.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#24 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 00:37

Έχετε υπόψιν σας τον (Kuro) Yoshitsune (γνωστό και ως Ushiwaka από το Okami- παιδικό του όνομα) και κυρίως την πραγματική ιστορική/λαογραφική του σημασία ως εθνικού ήρωα, ικανού στρατιωτικού, νικητή των Taira (Heike) στη ναυμαχία της Dan-no-Ura, προδομένου από τον αδερφό του Yoritomo (της πατριάς των Genji(Minamoto)) και ιαπωνικού αντιστοίχου του δικού μας "μαρμαρωμένου βασιλιά";

Minamoto no Yoshitsune - Wikipedia, the free encyclopedia

Ίσως όχι, αλλά αυτό δε θα σας κάνει να απολαύσετε λιγότερο αυτό το manga:

Posted Image

Συνδυάζοντας την ιστορία του Yoshitsune που τυλίγεται στην άχλη των θρύλων με το noh έργο Kurozuka (Black Tomb), μύθους περί βρυκολάκων και περιβάλλον cyberpunk, το manga πλησιάζει όσο λίγα την θεματολογία του Vampire the Masquerade(μια dark fantasy ιστορία αγάπης και μίσους που εξελίσσεται από τον όψιμο Μεσαίωνα έως ένα δυστοπικό μέλλον).

Στα + θα μπορούσαν να καταταχθούν οι γραφικές σκηνές βίας, ερωτικές σκηνές, καθώς και το κάφρικο τέλος που θυμίζει ακόμα περισσότερο masquerade με επιστροφή σε χριστιανικά μοτίβα.

Στα - ακριβώς τα ίδια, μαζί με το σχέδιο, ανάλογα με τον αναγνώστη. Πάντως μπορεί να διαβαστεί άνετα και ώς ένα ελαφρό ανάγνωσμα.

The Goblin of Adachigahara

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#25 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 00:59

Πάρτο αλλιώς,γιατί να θές να διαβάσεις ένα straight ρομάντζο?

γιατί κάποιος μπορεί να ταυτιστεί με τους χαρακτήρες....απλά!
υπογραφή εκτός κανονισμών

#26 Nishizono

Nishizono

    Starting...

  • Members
  • 31 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 01:14

γιατί κάποιος μπορεί να ταυτιστεί με τους χαρακτήρες....απλά!


Θα συμφωνήσω εδώ μαζί σου γιατί, σε ένα staight ρομάτζο προφανώς και ταυτίζεσαι με τους χαρακτήρες! Εντάξει όμως, σίγουρα δεν θα με τραβούσε ένα gay ρομάτζο σαν ιδέα, αλλά από τότε που είδα το Brokeback Mountain (ταινιαρα!!!!!) δεν αποκλείω τίποτα!!!!

#27 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 01:16

ε εντάξει βγήκε η ταινία, το είδαμε το θαυμάσαμε, το εμπεδώσαμε...ε μέχρι εκεί...ας κάνουν τα παιδιά ότι θέλουν , εγώ γιατί να τους βάλω στα μάνγκα μου???
υπογραφή εκτός κανονισμών

#28 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 01:17

γιατί κάποιος μπορεί να ταυτιστεί με τους χαρακτήρες....απλά!


Κοίτα,αν αυτό είναι το κριτήριο για την ταύτιση,τι να πώ.παω πάσο,αλλά δεν συμφωνώ.Δεν το συνεχίζω επειδή και ήδη απάντησα και θα βγούμε οφ-τοπικ.

The one I love απο τις CLAMP
Posted Image
13 ιστορίες αγάπης μέσα απο τα μάτια των δημιουργών σειρών όπως το Tokyo Babylon και το Chobits.Οι ιστορίες είναι γύρω απο διάφορες καταστάσεις και δηλίματα μιας ερωτευμένης κοπέλας.Αν και μικρές οι ιστορίες είναι ωραίες,απλές και συνοδεύονται απο πολύ ενδιαφέροντα κείμενα των μελών των CLAMP.Το σκίτσο είναι το κλασσικό σκίτσο της ομάδας,δλδ αξιόλογο και πάντα μέσα στο θέμα.

Αν θέλετε ένα manga που μέσα απο λίγες σελίδες να λέει πολλά,τότε προτιμίστε το.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#29 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 12:53

Έχω ακούσει τα καλύτερα και για 3 ακόμη manga της συγκεκριμένης δημιουργού,το Dolls,IC for a sunflower και Haunted House(το πρώτο είναι σειρά,τα άλλα 2 είναι one-shot),όπως και το Beautiful People).Σύντομα θα έχω τελιώσει τα 2 τελευταία και θα δώσω αναφορά.


ψττττττ αστα αυτά embalmer άρπα της ίδιας να διαβάσεις να σου πέσουν όλες οι τρίχες της μασχάλης...
(η οποία παρεμπιπτόντως είναι εξαιρετική δημιουργός αλλά μου είναι πολύ επίπονο να διαβάσω δικά της πράματα...η κοπελιά έχει ΠΟΛΛΑ ψυχολογικά, τα νιώθω μόνο απ' τα vibes που εκπέμπουν τα vols...μπρρρρ:deadga6:)

Πείτε με πουριτανό αλλά γιατί να θες να διαβάσεις ένα gay ρομάντσο????


πολύ ζόρι δεν τραβάς με τους γκέη εσύ? σε ρωτήσαμε εσένα γιατί διαβάζεις αυτά που διαβάζεις? εγώ προσωπικά μια χαρά ταυτίστηκα στο gravitation...ταυτίζεσαι με τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις, όχι με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις.

χωριά που αν ο στόχος σε όσα βλέπουμε/διαβάζουμε είναι να ταυτιστούμε, τότε μετά από μάνγκα της Kaori Yuki και καπάκι το evangelion τι θα πρεπε να νιώθουμε??? εγώ πάντως θα αυτοκτονούσα, δεν ξέρω για σας.... :terror2:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#30 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2007 - 13:10

Πραγματικά , κανένα ζόρι... απλά δεν θα μπορούσα να ταυτιστώ ..αυτό είναι όλο
υπογραφή εκτός κανονισμών



Also tagged with one or more of these keywords: recommendations