Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Japanese food and drinks!


  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#496 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 19 May 2015 - 14:40

α, ναι, εκείνο στην Πανόρμου είναι καλό! Τρως μεν μια μερίδα μετρίου μεγέθους αλλά σε κρατάει. Μ'άρεσε που μπορείς να "χτίσεις" το πιάτο σου με όσα έξτρα θες. Έχουν και πολύ ωραία καυτερή σάλτσα.



#497 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 April 2017 - 09:14

Ένα μικρό update, αυτό στην Πανόρμου είναι πολύ καλό αν και σε ξεγελάει ότι έχει χαμηλές τιμές. Μόλις προσθέσεις το κρεατικό που θες και τη σάλτσα φτάνει σε τιμή όσο και των υπολοίπων. Από την άλλη είναι super φρέσκο αλλά βλέπω μια μανία με το λάχανο.

Από την άλλη το Mikroulee μια φορά που έφαγα δεν με τρέλανε κιόλας. Όπως έγραψε ο Namida τα φαγητά είναι ήδη έτοιμα κάτι που φαίνεται και στην γεύση. Τελευταία άκουσα ότι έχει ακριβύνει κιόλας.

 

Τέλος το σημαντικότερο νέο είναι ότι το furi kazan έκλεισε, έγινε έξωση στην επιχείρηση στις αρχές Μαρτίου και μέσα είναι τα τραπέζια, κουζίνες ακόμα και το μηχανάκι. Κρίμα για τους εργαζόμενους (που σαι ρε Διαγόρα) γιατί φαινόταν ότι πήγαινε καλά. Όσες φορές είχα περάσει ήταν φίσκα και πολλές φορές έπρεπε να περιμένεις απ'έξω για να μπεις. Φαντάζομαι στο συγκεκριμένο σημείο το ενοίκιο θα είναι φοβερό συν ο ανταγωνισμός μιας και που στα διπλανά στενά υπάρχουν πλέον παρόμοια εστιατόρια και με το koi να μαζεύει το περισσότερο sushi lovers κόσμο. Ελπίζω να μην πάρει η μπάλα και το dosirak.


rsrGbGx.gif

#498 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 05 April 2017 - 21:10

α, ναι, εκείνο στην Πανόρμου είναι καλό! Τρως μεν μια μερίδα μετρίου μεγέθους αλλά σε κρατάει. Μ'άρεσε που μπορείς να "χτίσεις" το πιάτο σου με όσα έξτρα θες. Έχουν και πολύ ωραία καυτερή σάλτσα.

Πως το λένε;



#499 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 06 April 2017 - 01:52

Έχει ανοίξει κιένα άλο που θέλω να πάω μόλις ξανακατέβω με το καλό Αθήνα, το Osaka sushi bar στη μητροπόλεως, αν το χει τσεκάρει κανείς να πει καμιά εντύπωση... :P

Θλιβερό όσο αφορά το φουρίν καζαν γενικά , όσο ξεφτιλέ τιμές και να χε, ήταν ευχάριστα όσες φορές πήγαινα και καλούλι το φαί. (και φίσκα στον κόσμο τις περισσότερες φορές)


フカフカ

#500 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 April 2017 - 08:47

Στην Πανόρμου μου φαίνεται λέγεται street wok και έχει κι αλλού καταστήματα. Κάτι σαν simply burgers για noodles. Δεν κάνει κάτι άλλο μου φαίνεται, όλα τα πιάτα βασίζονται σε noodles. Μπορεί να έχει και καμιά σούπα αλλά τσέκαρε το site τους.

Στη Μητροπόλεως χμμ, δεν το χω προσέξει αλλά αν είναι μόνο sushi δεν τρελαίνομαι. 

Μιας και που το θυμήθηκα, πήγα και μια φορά στο Koi με κάτι φίλους. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε, πολύ κόσμος, πολύ βαβούρα, καλές τιμές αλλά τα τραπεζάκια ρε φίλε είναι πολυυυυυυυυυύ μικρά. Με εκνεύρισε το συγκεκριμένο γεγονός γιατί δείχνει μια νοοτροπία από μεριάς του καταστήματος. Θα σας στριμώξουμε όσο το δυνατόν περισσότερο για moar moneyz. Από την άλλη καλό βήμα που άνοιξαν απέναντι stand για όσους θέλουν sushi on the go. Δεν είμαι από αυτούς αλλά προφανέστατα για να έπιασε θα υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση/ανάγκη!  


rsrGbGx.gif

#501 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 09 April 2017 - 20:53

Για ramen η για okonomiyaki ξέρετε κανα καλό μέρος;



#502 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 09 April 2017 - 22:05

ramen μόνο το wagamama παίζει να χει, αλλά είναι από άλλη χώρα οι τιμές του. οκονομιγιακι δεν έχω βρει κάπου :P


Edited by GhostPrince, 09 April 2017 - 22:05.

フカフカ

#503 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 10 April 2017 - 08:55

Έλα με 8,9€ το φτηνότερο ramen δεν είναι άσχημα, θα μπορούσε να είναι ένα μεγάλο burger από τα simply. 

Ghostprince πάντως είσαι μέσα σε όλα. Σε ποια έχεις πάει και ποια προτείνεις; Εκεί στην Απόλλωνος έχει δύο κινέζικα, το ένα είναι δίπλα ακριβώς από το furin και το άλλο στο πρώτο κάθετο στενό μερικά καταστήματα ποιο κάτω από το Koi.

Έχεις πάει σε αυτά; Το πρώτο δεν μου φαίνεται και πολλή σόι αλλά το δεύτερο με ψήνει!  :riiight:


rsrGbGx.gif

#504 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 10 April 2017 - 16:29

Αυτό που είναι ακριβώς δίπλα απ'το φουρίν καζάν, απ'όσο θύμαμαι δεν είναι καλό, αν και μία φορά έχω καθίσει όλη κιόλη.  Στο κάτω/δίπλα δρόμο είναι το Ντοσιράκ αν αναφέρεσαι σε αυτό που είναι αρκέτα καλό κίεχει γεύσεις και απο ιαπωνία και από κορέα.

Λίγο παραδίπλα υπάρχει και το Aji που είναι καλό αν και ακριβούτσικο κιαυτό και σήμερα πηγαίνοντας πρώτη φορά στο Osaka μπορώ να πώ βγήκα αρκετα ευχαριστημένος και τελικά είχε μπόλικα πιάτα δεν ήταν τύπου Κοι που νόμιζα. Συμπαθιτικό μαγαζάκι και σαν χώρος. Δοκίμασα σολομό με τεριγιάκι σως κιένα άλο με λαχανικά που μ'άρεσαν αρκετά ^^

Απο κινέζικά το σινικό τοίχος θυμάμαι για καλoύλι αν δεν έχει κλείσει (έχω να παω χρόνια) στη φιλαδέλφια.


Edited by GhostPrince, 10 April 2017 - 16:35.

フカフカ

#505 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 10 April 2017 - 16:34

Για το Aji μιλούσα, το Dosirak και έμενα μου άρεσε, πολύ πιο φρέσκα τα πιάτα του σε σχέση με το furin.


rsrGbGx.gif

#506 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 10 April 2017 - 16:48

Yep, όντος.

Aji ναι αξίζει αλλα πάλυ για σούσι για πας κιεκεί δεν θυμάμαι να χε ειδιέτερα αλλα πιάτα XD


フカフカ

#507 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 April 2017 - 19:41

Πάντως το σημείο από εκεί που δεν είχε τίποτα πριν από δέκα χρόνια, μόνο το furin και το dosirak, έχει από noodle bar μέχρι Ισπανικό, burger house και μαγειρευτό στην γωνία. 

Το Ινδικό ακόμα προσπαθώ να το ξεχάσω. :redcard2:


rsrGbGx.gif

#508 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 14 April 2017 - 12:58

Το Ινδικό ακόμα προσπαθώ να το ξεχάσω. :redcard2:

Να φανταστώ σε πήγε Sonata Antartika:

Youtube Video


Edited by pc_magas, 14 April 2017 - 12:59.


#509 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 April 2017 - 07:30

Όχι μια χαρά, απλά το service ήταν χάλια και το φαΐ τελικά δεν μου είπε και τίποτα. Επίσης πολύ ακριβό.  :dazed:


rsrGbGx.gif

#510 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 15 April 2017 - 14:09

Όχι μια χαρά, απλά το service ήταν χάλια και το φαΐ τελικά δεν μου είπε και τίποτα. Επίσης πολύ ακριβό.  :dazed:

Ότι πρέπει να σε κεράσει η κοπελούα που σε γουστάρει και έχει κολλήσει μαζί σου αλλά εσύ θες να την ξεφορτωθείς. Απλα πες να σε κεράσει όταν τρώτε μαζί στο εστιατόριο αυτό. (Άρε Σιθ φάε την σκόνη μου)