Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Tsubasa Chronicles

anime review spring 2005 adventure fantasy romance comedy CLAMP

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 19 October 2007 - 23:01

tsubasa-chronicle-500x342.jpg

 

 

Tsubasa Chronicles (ツバサ・クロニクル, - Tsubasa Kuronikuru)
Genre: Adventure, Fantasy, Romance, Comedy
Original Author: CLAMP
Studio: Bee Train
Σκηνοθεσία: Kōichi Mashimo
Μουσική: Yuki Kajiura
Διάρκεια σειράς: 52 επεισόδια (9/4/2005 έως 4/11/2006)


Η σειρά είναι βασισμένη στο crossover manga των CLAMP Tsubasa Reservoir Chronicle (ツバサ-RESERVoir CHRoNiCLE-, Tsubasa Rezaboa Kuronikuru) και προβαλλόταν για 2 seasons στο ΝΗΚ. Τον Αύγουστο του 2005 προβλήθηκε στους κινηματογράφους η ταινία Tsubasa Chronicle the Movie: The Princess of the Country of Birdcages (劇場版 ツバサ・クロニクル 鳥カゴの国の姫君, Gekijōban Tsubasa Kuronikuru Torikago no Kuni no Himegimi) μαζί με την ταινία xxxHOLiC the Movie: A Midsummer Night's Dream (劇場版 xxxHOLiC 真夏ノ夜ノ夢, Gekijōban Horikku Manatsu no Yoru no Yume). Όπως και το manga, το anime έχει χαρακτήρες από παλιές δουλειές των CLAMP ενώνοντάς τες σε ένα κοινό πολυσύμπαν.

Σύνοψη:
Στο βασίλειο του Clow ζει η πριγκίπισσα Sakura, η οποία είναι ερωτευμένη με τον παιδικό της φίλο τον Syaoran. Ένα βράδυ, η Sakura ακούει κάτι περίεργους ήχους από τα ερείπια στα οποία έκανε ανασκαφές ο Syaoran (συνεχίζοντας έτσι το έργο του νεκρού πατέρα του) και από τη μια στιγμή στην άλλη βρίσκεται εκεί, μπροστά από ένα περίεργο σύμβολο σε ένα τοίχο. Φωτεινά φτερά βγαίνουν από την πλάτη της και αρχίζει να χάνεται στον τοίχο πίσω της. Ο Syaoran την τραβάει τελευταία στιγμή και τα φτερά της διαλύονται σε πολλά μικρότερα και χάνονται στον αέρα, ενώ η Sakura πέφτει αναίσθητη και ετοιμοθάνατη. Για να σωθεί η ζωή της πριγκίπισσας, ο ιερέας του βασιλείου στέλνει αυτήν και το νεαρό αρχαιολόγο σε έναν άλλο κόσμο γα να συναντήσουν την Μάγισσα των Διαστάσεων (Dimensional Witch a.k.a. Yuuko).
Εκεί συναντούν έναν μάγο τον Faye D Flowright και έναν πολεμιστή τον Kurogane, οι οποίοι βρίσκονται εκεί για τους δικούς τους λόγους. Η Yuuko λέει στον Syaoran ότι τα φτερά, τα οποία είναι τα κομμάτια της ψυχής της Sakura, σκορπίστηκαν σε διάφορους κόσμους και ότι αν δε βρεθούν σύντομα η κοπέλα θα πεθάνει. Υποστηρίζει επίσης ότι παρόλο που οι 4 ταξιδιώτες έχουν διαφορετικές επιθυμίες (ο Faye δεν θέλει να γυρίσει στον κόσμο του, ενώ ο Kurogane θέλει να επιστρέψει στον δικό του) ο δρόμος για να πραγματοποιηθούν είναι κοινός. Παίρνοντας για αντάλλαγμα το σπαθί του Kurogane, το μαγικό τατουάζ στην πλάτη του Faye και τις αναμνήσεις τις Sakura για τον Syaoran, τους δίνει το λευκό Mokona σαν μέσο για να ταξιδέψουν σε διαφορετικούς κόσμους και να εκπληρώσουν τις επιθυμίες τους.

 

trc5.jpg


Σχέδιο:
Το σχέδιο της σειράς είναι στο κλίμα ενός κλασσικού (χαζο)χαρούμενου anime αλλά όταν σοβαρεύει είναι υπέροχο. Η Sakura, ο Syaoran και όλοι οι παλιοί γνωστοί από τις δουλειές των CLAMP έχουν τον ίδιο σχεδιασμό οπότε είναι όλοι άμεσα ανγνωρίσιμοι. Στο μεγαλύτερο μέρος της σειράς έχουμε να κάνουμε με ανοιχτά τοπία, καταπράσινα λιβάδια (η χαρά της βοσκοπούλας ένα πράμα) ενώ το opening μας προδιαθέτει για πιο έντονες καταστάσεις οι οποίες αργούν πολύ να έρθουν. Τα chibi και τα super-deformed κάνουν συχνές εμφανίσεις στις πιο ανάλαφρες και κωμικές στιγμές και οι ελάχιστες σκηνές μάχης είναι αρκετά προσεγμένες. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παλιοί χαρακτήρες διατηρούν το fighting style τους κι έχουμε τη χαρά να απολαύσουμε σε όλο του το μεγαλείο το cast του RG Veda να τα σπάει προς το τέλος της 1ης season, αλλά προς μεγάλη απογοήτευση των hardcore X fans η Arashi δεν έχει την θρυλική katana και ο Seishirou κρατάει σπαθί (έστω και μαύρο).

Ήχος:
Η μουσική της σειράς είναι εξ ολοκλήρου γραμμένη από την ανεπανάληπτη Yuki Kajiura (δε νομίζω να χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις) και αν και κρατάει το ίδιο μουσικό θέμα σε πολλά κομμάτια, η δουλειά είναι πράγματι υπέροχη. Οι φωνές των χαρακτήρων είναι σωστά επιλεγμένες, τα ηχητικά εφέ πολύ καλά και σε γενικές γραμμές ο ήχος είναι από τα δυνατά σημεία της σειράς, τα οποία όμως δυστυχώς είναι μόνο αυτά…

Τα τραγούδια των τίτλων είναι:
Season 1: OP: Kinya – Blaze, ED: Maaya Sakamoto – Loop (ループ, Ruupu)
Season 2: OP: Kinya – IT’S, ED: Maaya Sakamoto – Kazemachi Jetto (風待ちジェット,)

Σενάριο:
Εντάξει δε ζητήσαμε να κάνουν πιστή μεταφορά του manga στο anime. Και τα fillers μας θα δούμε, και μικροαλλαγές στο story θα εντοπίσουμε. Έτσι, λοιπόν, ενώ στην 1η season ήταν όλα μέλι γάλα και τα πράγματα κυλούσαν ομαλώς, έρχεται η 2η season και μας τα κάνει (με το συμπάθειο) σκατά!! Με εξαίρεση τους κόσμους Piffle [27-29] και Sara-Sura [33-38], καθώς και τα επεισόδια με το origin του Kurogane, τα υπόλοιπα ήταν επιεικώς άθλια. Δεν ήταν τόσο η αλλαγή της ιστορίας, αλλά πήξαμε στα ανούσια fillers, 15 το σύνολο, από τα οποία τα τρία ήταν άκυρη επιστροφή σε κόσμους που είχαν ήδη πάει, και τα τελευταία 5 ήταν ένας κόσμος anime-only, ο οποίος κάτι πήγε να σώσει αλλά δεν του πολυβγήκε στο τέλος. Και ρωτάω τώρα εγώ, ω αγαπητέ animo-βιε. Στέκει εκεί που έβλεπες το απλά απίστευτο origin ενός σοβαρού και ικανότατου πολεμιστή και είχες χαρεί καλά καλά, να σου πετάει μισή ώρα το Mokona με τον Kero-chan να κάνουν βόλτες στο βουνό και μετά άλλη μισή ώρα τη Sakura να ψάχνει για δουλειά; :erk: Η γνώμη μου είναι πως αυτό είναι το μελανό έως κατάμαυρο σημείο της σειράς που πραγματικά καταστρέφει τη 2η season, σε βαθμό που να θες να την ξεχάσεις.
Οι χαρακτήρες, όπως θα περίμενε κανείς διαβάζοντας τα παραπάνω, δεν αναπτύσσονται όσο θα θέλαμε κ τελικά ο μόνος που ξέρουμε τα πάντα για αυτόν είναι ο Kurogane. Για όλους τους άλλους πρωταγωνιστές το anime δε δίνει απαντήσεις...

 

 

Episode-1-tsubasa-reservoir-chronicles-6

 

 

Σε γενικές γραμμές:

Αν θελήσει κάποιος να δει ένα σημαντικό μέρος του CLAMP-πάνθεον σε μία και μόνο σειρά τότε ας δει την 1η season και αν πιστεύει ότι αντέχει τη μαμουχαλίαση ας δει και τη 2η. Κατά τα άλλα είναι μια καλή σειρά, ειδικά αν θες να ξεφύγεις από τα πιο βαριά anime για λίγο… :wis:


Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#2 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 20 October 2007 - 01:17

Συμφωνώ απόλυτα με το review. Ενώ η πρώτη σεζόν ήταν πολύ καλή, στη δεύτερη μας τα εξολόθρευσαν και δεν χρειάστηκαν καν την βοήθεια του Terminator!

Πάντως η μουσική είναι καταπληκτική, απο τα ωραιότερα anime soundtracks. Η Yuki Kajiura είναι θεά, την είχα ξεχωρίσει απο την Kimagure Orange Road και hack εποχή!

Δε ξέρω αν λυπάμαι που δεν θα υπάρξει τρίτη season, αλλά λέγεται πως τα OVAS θα είναι πιστά στο manga arc που θα ξετυλίξουν. Να δούμε λοιπόν.

Posted Image


#3 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 20 October 2007 - 01:19

Μωρέ πιστά θα είναι... Αλλά τρία 20λεπτα OVA τι να πρωτοκαλύψουν από Tokyo... Τεσπα ας μην το γρουσουζεύω!! :oo:
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#4 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 20 October 2007 - 01:25

25 λεπτα για την ακρίβεια! ^_^
Δε λες που θα είναι μια απο τις CLAMP και θα είναι υπεύθυνη του script γιατί αλλιώς ζήτω που ξανακαήκαμε! Η αλήθεια είναι πάντως πως το συγκεκριμένο arc είναι απο τα καλύτερα σε όλο το manga, απο πολλές απόψεις και ιδιαίτερα twist plot οπότε χαίρομαι που θα γίνει animated! Pre-order δαγκωτό!

Posted Image


#5 hachix山P

hachix山P

    Uso datte ite o, Joe!

  • Members
  • 126 posts

Posted 14 February 2008 - 03:48

Να πω και εγω τη γνώμη μου που είμαι τρελλή φαν της σειράς??
Πράγματι,η δεύτερη σεζόν ήταν για τα μπάζα,με ελάχιστες εξαιρέσεις το παρελθόν του Kurogane,το Date with a magician ίσως και τα τελευταία επεισόδια με τον Chaos King.Καμία σχέση με την πρώτη σεζόν!
Τα OVA's όμως σκίζουν!Απογοητεύτηκαν πολύ οι CLAMP με τη σειρά και είπαν να πιάσουν δουλειά αυτές!Καλέ,οι άλλοι κατέστρεψαν ολόκληρο το μάνγκα~που μόνο βαρετό δεν μπορεί να θεωρηθεί(ούτε χαζοχαρούμενο θα το έλεγα το σχέδιο του!^^)~με το άνιμε!
Τα OVA's σε βάζουν πλήρως στο πραγματικό κλίμα του μάνγκα!Το τρίτο OVA βγαίνει το Μάρτιο,και περιέχει μία απο τις καλύτερες στιγμές στο μάνγκα!Τη μεταμόρφωση του Fai σε βαμπίρ!!
Και καλύτερα που έγιναν OVA's!Δεν θα άντεχα να καταστρέφεται ένα τόσο καλό μάνγκα απο ένα τόσο χαζό άνιμε!

#6 giota83

giota83

    AnimeMangaOtaku

  • Members
  • 405 posts
  • LocationKomotini

Posted 19 July 2008 - 00:29

εχω ακουσει απο πολλους οτι το συγκεκριμενο ειναι μια διαφορετικη συνεχεια του Card Captor Sakura. Ειναι αληθεια αυτο ? Γιατι οι πρωταγωνιστικοι χαρακτηρες μοιαζουν πολυ. το θεμα της σειρας δειχνει να εχει αρκετο ενδιαφερον

#7 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 19 July 2008 - 00:59

Καμμία σχέση. Απλά χρησιμοποιούνται χαρακτήρες όχι μόνο από CC Sakura αλλά και από πάρα πολλές άλλες δουλειές των CLAMP. Και αυτός ήταν και ο σκοπός τους. Να ενώσουν τις δουλειές τους σε ενιαίο πολυσύμπαν στα xxxHOLiC και Tsubasa.
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#8 Marilou

Marilou

    niaaa??

  • Members
  • 28 posts

Posted 29 July 2008 - 19:34

nod nod nod :nod2:
δεν έχουν καμία σχάση στην ιστορία το tsubasa και cardcaptors. δεν είμαι σίγουρη αν προσπαθούσαν να ενώσουν τις δουλειές τους αλλά είναι αλήθεια ότι παρόλο που το manga είναι πολύ καλό (one of my favorites) το anime με τη πρώτη σεζόν δεν κατάφερα να το δω. καλό ή κακό εγώ ακολουθούσα το manga και χάλασαν τόσα πολλά filer.
τα ova παντός είναι θεϊκά! είναι απλά απίστευτα!!! αν κάποιος διαβάζει το manga ακόμα και αν δεν δει το anime πιστεύω ότι αξίζουν το ova.
κάπου μέσα στον επόμενο χρόνο περιμένουμε κ ένα ακόμα (ova εννοώ...)

#9 Emmanouela

Emmanouela

    Clutch ρέέέ! Nyuu! (L)

  • Members
  • 140 posts

Posted 08 December 2008 - 13:01

Η σειρα ηταν πολυ καλη αν και σε ξενερωνε στο τελος... Η μουσικη ηταν καταπληκτικη! Μας αφησε ενα πολυ καλο soundtrack θα ελεγα! Οι φωνες ηταν επισης τρομερες οπως αναφερθηκε. Και η ιστορια δεν ηταν κακη απλα ενα τελος και περισσοτερες εξηγησεις δεν θα χαλαγε κανεναν!!!:if:

Τα ΟVA ηταν απλα καταπληκτικα αλλα οπως ειπα και πριν... θελουμε ενα τελος!!!! :madtodeath::cry5:
Posted Image

#10 AngelPoTaGaTo

AngelPoTaGaTo

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 30 April 2009 - 23:20

H σειρά (χάλασε λίγο στο τέλος:emptyonexg1: ), η μουσική και οι χαρακτήρες ήταν καταπληκτικοί! Καλά δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε λιγότερο από τη Yuki Kajiura!:wooi2: Έχει αρκετά καλό σχεδιασμό χαρακτήρων (στα OVA είναι φοβερός ο σχεδιασμός τους) αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα από τα καλύτερα anime και ένα από τα πιο φοβερά manga:riiight:
Το ίδιο ισχύει και για τα OVAs 2008 και 2009(για το πρώτο από τα 2 του 09. Το δεύτερο θα βγει σε ένα μήνα περίπου!!!!:sadist:)

#11 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 01 May 2009 - 00:04

Ελπίζω να μη πειράζει που εγώ δεν θα γράψω καλά λόγια για την σειρά. Αν και η βαθμολογία που της δίνω είναι συμπαθητική νομίζω, σε σχέση μ' αυτά που γράφω.

Θα συμφωνήσω ότι η 2η σεζόν καλύτερα να μην υπήρχε, όπως και ότι τα ovas ήταν πολύ καλύτερα από την σειρά. Προσωπικά δεν μου άρεσε όμως γενικότερα. Δεν είναι ότι δεν βλέπεται, αλλά δεν με ενδιέφερε απλά. Ούτε το θέμα, ούτε οι χαρακτήρες, ούτε το τι κάνανε, ούτε αν θα βρουν τα φτερά. Το σχέδιο των clamp επίσης, δεν με πολυτρελαίνει.

Μεγάλο βαθμό βέβαια πιστεύω έπαιξε η μεταφορά σε anime. Η Sakura μου την έδινε αφάνταστα και ειδικά όταν ήταν με τον Syaoran που τότε ήθελα να τους βαρέσω και τους δύο. Το manga από το λίγο που το κοίταξα μου φάνηκε πολύ καλύτερο αλλά με είχε ξενερώσει τόσο το anime με τα fillers και το πως παρουσιάστηκαν οι χαρακτήρες που δεν μου έκανε όρεξη να το διαβάσω, αν και στο σημείο που τελείωσαν τα ovas είχε αρχίσει κάπως να έχει ενδιαφέρον. Το κακό είναι ότι δεν μ' αρέσει να αφήνω σειρές στην μέση, οπότε αν ολοκληρωθεί η υπόθεση στα ovas θα τα δω. Ίσως τότε να βελτιωθεί κάπως η άποψη μου για την σειρά...

Posted Image

Posted Image


#12 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 17 July 2009 - 22:11

Εδώ και ένα τετράμηνο παρακολουθώ σιγά - σιγά τα anime της Clamp. To Tsubasa Chronicles περίμενα να κυκλοφορήσει πρώτα το δεύτερο OVA του 2009 για να το δω συνολικά.

Η πρώτη σεζόν είναι απλά "καλή". Το animation και ο σχεδιασμός των χαρακτήρων δε με ενοχλεί, ενώ το σενάριο -κατά την γνώμη μου- δανείζεται από παντού αλλά καταφέρνει να μην ενοχλεί. Γενικά βλέπετε ευχάριστα, αλλά κάποια στιγμή αναρωτιέσαι αν θα συνεχίσει στο έτσι μέχρι τέλους. Σε τρώει το χέρι σου για fast forward και ευτυχώς που δεν ήταν παραπάνω επεισόδια.

Η δεύτερη σεζόν είναι κάτω του μετρίου. Ελάχιστα επεισόδια αξίζουν ενώ και το τελευταίο arc είναι απλά γελοίο, ανούσιο, χαζό, αδιέξοδο, κλπ κλπ κλπ κλπ.

Η ενδιάμεση ταινία είναι ευχάριστη. Μπορείς να την εκτιμήσεις μόνο αν την δεις παράλληλα με την αντίστοιχη ενδιάμεση ταινία του xxxHolic.

Και πάμε τώρα στα OVA...

Μα γιατί η σειρά να μην είναι όλη όπως τα OVA; Θέλω και άλλο ρε! Βγάλτε OVA και δώστε στο λαό! Ανατροπές, εξηγήσεις, ασύστολη δράση... Ευτυχώς που υπάρχουν αυτά τα OVA και λες "εντάξει, άξιζε που το είδα τελικά".

Πάντως και εγώ συμφωνώ ότι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την σειρά αυτή, ας δουν την πρώτη σεζόν, την ενδιάμεση ταινία και απευθείας τα OVA. Από την δεύτερη σεζόν, 5-6 επεισόδια να αξίζουν όλο και όλο.

#13 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 posts

Posted 30 July 2009 - 20:08

Η σειρα ηταν πολυ καλη αν και σε ξενερωνε στο τελος... Η μουσικη ηταν καταπληκτικη! Μας αφησε ενα πολυ καλο soundtrack θα ελεγα! Οι φωνες ηταν επισης τρομερες οπως αναφερθηκε. Και η ιστορια δεν ηταν κακη απλα ενα τελος και περισσοτερες εξηγησεις δεν θα χαλαγε κανεναν!!!:if:

Τα ΟVA ηταν απλα καταπληκτικα αλλα οπως ειπα και πριν... θελουμε ενα τελος!!!! :madtodeath::cry5:


αφού ούτε το μάνγκα δεν έχει τελείωσει νομίζω... όσο για τη σειρά, πρωσοπικά δε χρειάστηκε να φτάσω στο τέλος για να ξενερώσω... Ακόμα δεν καταλαβαίνω πως είδα και τους δύο κύκλους ολόκληρους... Η βάση του στόρι μου φάνηκε αρχικά πολύ καλή, αλλά μετά απλά βαρέθηκα. Επίσης έχω και ένα θεματάκι με το στυλ της CLAMP... Αυτό που μπορώ να πω ότι βοήθησε στο να αντιπαθήσω το άνιμε ήταν το ότι διάβασα μέρος του μάνγκα, το οποίο ήταν σαφώς καλύτερο -αν και πάλι ξενέρωσα...

Posted Image


#14 Sakura!!!

Sakura!!!

    tu turuuuu!!

  • Members
  • 226 posts

Posted 20 April 2012 - 19:40

Θυμάμαι όταν το είχα πρώτο ανακαλύψει είχα λιώσει να τα βλέπω.. Η πρώτη σαιζόν καταπληκτική..μετά όμως κατάντησε δεν ξέρω κι εγώ πως! Από το 2007+... ακόμα να δω το τέλος.. (βασικά έχει τέλος?) όλο λέω πως θα το δω και πάλι τίποτα.. Με κούρασε και ξενέρωσε λίγο πολύ! Πάντως μ' αρέσει αυτό το ανιμέ μόνο και μόνο επειδή είχε older version of sakura-shaoran etc ντάξει και για το στόρυ.. χεχε
Μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος υπογραφής: 500 KB

The .aNiMe//GR Team.

#15 NEMES1S

NEMES1S

    Kuro no Shinigami

  • Members
  • 72 posts

Posted 20 April 2012 - 19:52

Ναι εχει τελος το τελειωσα πριν 2 βδομαδες το anime και μετα συνεχισα στα μανγκα ειναι καμια 50ρια μπορει και ποιο πολλα απο το τελευτεο ova για να τελειωσει επεισης οταν το τελειωσεις θα εχεις πονοκεφαλο για καμια ωρα συγουρα και θα προσπαθεις να καταλαβεις τι εγινε... Εγω το ειχα τελειωσει 3ης η ωρα το βραδυ ζαλισμενος επεσα για υπνο εκανα ενα refresh στον υπνο μου και οταν ξυπνησα την αλλη μερα ειχα καταλαβει τι εγινε :P . Πολυ ωραια σειρα αλλα πολυ κουραστικη για τον ανθρωπινο νου... η πλακα ειναι οτι δεν εξιγουν τιποτα και πρεπει να καταλαβεις μονος τι παιζει :wacko:



Also tagged with one or more of these keywords: anime review, spring 2005, adventure, fantasy, romance, comedy, CLAMP