Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Προτιμάτε scanlations ή έντυπα manga ?


  • Please log in to reply
138 replies to this topic

Poll: Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ? (195 member(s) have cast votes)

Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ?

  1. Scanlations (να τα διαβάζω στον υπολογιστή) (30 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

  2. Έντυπα (να νιώθω το χαρτί στα χέρια μου) (125 votes [64.10%] - View)

    Percentage of vote: 64.10%

  3. Δεν έχω πρόβλημα (40 votes [20.51%] - View)

    Percentage of vote: 20.51%

Vote Guests cannot vote

#136 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 07 December 2012 - 13:11

Εννοείται προτειμώ και εγώ έντυπα, αλλά το θέμα είναι πως είναι ακριβούτσικα γι'αυτό και εγώ καταφεύγω στα scanalations αλλά έχουν και μεγάλη ποικιλία... αγοράζω τα έντυπα πάντως των αγαπημένων μου σειρών...
Δεν συγκρίνεται το να μπορέις να πάρεις το manga στοχέρι και να το διαβάσεις όπου θες, προσωπικά το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο :)

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#137 kabuki

kabuki

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 07 December 2012 - 13:29

Γενικά προτιμώ το χαρτί από την οθόνη του υπολογιστή. Ειδικότερα όμως για τα μανγκα, (με εξαίρεση τις εκδόσεις της dark horse, Drawn and Quarterly ή hc tokyopop) δεν με χαλάει και να μην τα έχω σε τόμους γιατι:

οι συνηθισμένες εκδόσεις είναι μέτριες εώς αδιάφορες
διαβάζονται - λόγω μεγέθους - πολύ πιο άνετα σκαναρισμένα απο τα υπόλοιπα κόμικς
κυκλοφορούν πολύ πιο γρήγορα σε scanlation απ' ότι σε αγγλόφωνους τόμους

:borednn9:

#138 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 07 December 2012 - 13:45

Eννοειται εντυπα...μονο latest chapter διαβαζω online.
Αντε και κανα δυο σειρες.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#139 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 17 June 2013 - 11:54

Ξεθάβω το thread :P

Εγώ είμαι της γενιάς της τεχνολογίας, οπότε μού είναι πιο εύκολο να διαβάζω από το pc. Όταν είμαι ξαπλωμένος, βολεύει αφάνταστα το netbook. Από την άλλη, το βιβλίο με κουράζει αρκετά :( (ξαπλωμένος πάντα).

Και από οικονομικής άποψης προτιμώ να διαβάζω scanlations :D