Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προτιματε τα shounen η shoujo????


  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Shoujo or Shounen????? (157 member(s) have cast votes)

Shoujo or Shounen?????

  1. Shoujo (40 votes [25.48%] - View)

    Percentage of vote: 25.48%

  2. Shounen (117 votes [74.52%] - View)

    Percentage of vote: 74.52%

Vote Guests cannot vote

#1 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 03 October 2007 - 20:25

Aνεξαρτητα απο το εαν ειστε αγορι η κοριτσι, τι προτιματε?Shounen:bike: η shoujo:wooi2:???(Φυσικα το καθε ειδος εχει την χαρη του!):wis:

Eγω προσωπικα προτιμω τα shounen anime,επειδη εχουν περισσοτερη δραση και τις περισσοτερες φορες ειναι πιο κωμικα απο τα shoujo.Επισης τα love stories που παρουσιαζονται στα shounen με ελκυουν περισσοτερο!:wooi2:

#2 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 03 October 2007 - 21:21

Κάποιος κάποτε προσπάθησε να μου εξηγήσει τη διαφορά τους και με παραδείγματα αλλά δεν θυμάμαι:emptyonexg1:. Anyone care to explain? :D
Posted Image

#3 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 03 October 2007 - 21:48

Sh�nen - Wikipedia, the free encyclopedia
Sh�jo - Wikipedia, the free encyclopedia
οχι και η καλυτερη εξηγηση αλλα βοηθαει να τα ξεχωρισεις...
παντως shounen ftw...
λογω της δρασης που εχουν τα περισσοτερα ειναι πολυ πιο πορωση ειδικα για μεγαλες σειρες τυπου one-piece...
τα shoujo αν εχουν δραση τη θεωρω πιο παιδικη :emptyonexg1:
παρολαυτα καποια shoujo εχουν τρελο γελιο και λεει να τα δεις για να λιωνεις :hahaha:


αλλα ξεχασατε το καλυτερο ειδος
SEINEN FTW λεμε :wooi2::wooi2::wooi2::wooi2:

#4 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 03 October 2007 - 21:52

Λοιπον, εχουμε και λεμε.Τα shounen ειναι για αγορια και οι ιστοριες τους ειναι περιπετειωδεις και χιουμοριστικες, οπου κυριαρχουν αρσενικοι δυναμικοι χαρακτηρες.Παρολα αυτα τα παρακολουθουν και κοριτσια.
Τα shoujo ειναι για κοριτσια,επειδη οι ιστοριες ειναι πιο ρομαντικες,πιο λουλουδενιες με πρωταγωνιστριες ομορφες καλλονες.Αλλα τα παρακολουθουν και αγορια φυσικα.
Επισης shounen σημαινει <<αγορι>> και shoujo σημαινει <<κοριτσι>>.:byejg9:

#5 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 03 October 2007 - 21:54

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση :D

Βασικά βλέπω ανάλογα τη διάθεση. Αλλά και τα δύο είδη.
Posted Image

#6 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 03 October 2007 - 21:59

Συμφωνω με τον Darthnicolas

#7 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 03 October 2007 - 22:02

Και τα δυο αρκει να εχει καλη πλοκη και να εχει ενδιαφερον. Και τα δυο ειδη αξιζουν!!!
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#8 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 October 2007 - 22:48

εγώ ξέρω οτι τα shoujo τελικά πιο πολύ τα αγόρια τα βλέπουν :P
Ι vote... Shounen :P

#9 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 03 October 2007 - 23:11

ναι γιατι ειμαστε πολυ αισθηματικοι(κ καλα..)
το κακο με τα shoujo επιπλεον ειναι πως εχουν αυτο το ''καλο'' ending'' που θα το δει το κοριτσακι και θα χαρει και θα σκεφτεται μετα ''και εγω ετσι θα βρω εναν κουκλο με λεφτα/εξουσια/ειδικες ικανοτητες και θα μεινουμε ερωτευμενοι 4 ever:blingeye2:


wth εγινα κακος...

#10 GoDzila13

GoDzila13

    Anime Fan

  • Members
  • 216 posts

Posted 03 October 2007 - 23:35

ναι γιατι ειμαστε πολυ αισθηματικοι(κ καλα..)
το κακο με τα shoujo επιπλεον ειναι πως εχουν αυτο το ''καλο'' ending'' που θα το δει το κοριτσακι και θα χαρει και θα σκεφτεται μετα ''και εγω ετσι θα βρω εναν κουκλο με λεφτα/εξουσια/ειδικες ικανοτητες και θα μεινουμε ερωτευμενοι 4 ever:blingeye2:


wth εγινα κακος...


αμερικανικο τελος με λιγα λογια

ο πρωταγονιστης νικαει τον αντιπαλο του περνη την γκομενα και εχει και χρηματα στο τελος:yawn2: μπραβο πως τα σκεφτονται οι αμερικανοι ουτε στα παραμυθια δεν εχει τοσο τελειο τελος :hahaha::hahaha::oo:

#11 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 03 October 2007 - 23:38

εγώ ξέρω οτι τα shoujo τελικά πιο πολύ τα αγόρια τα βλέπουν :P

true,true :P
shounen ftw >w< κριμα που δεν υπαρχουν πολλα αξιολογα >3<

#12 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 04 October 2007 - 04:22

Shoujo, κυρίως γιατί τα περισσότερα shounen είναι για τα μπάζα και γιατί τα μικρά κοριτσάκια είναι συνήθως πιο ώριμα από τα μικρά αγοράκια με αποτέλεσμα να έχουν πιο σοβαρή θεματολογία :3
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#13 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 04 October 2007 - 05:51

Ανάλογα με την διάθεση, αλλά έχω μια ελαφριά κλίση προς στα shoujo, περισσότερο γιατί έχουν καλύτερη ανάπτυξη χαρακτήρων. Όχι πως δεν υπάρχουν και καλά Shounen, απλά παίζει ακόμα να μην έχω πετύχει κάποιο.
Posted Image

#14 pershs

pershs

    ΚΑΡΙΟΛΗΣ

  • Members
  • 206 posts

Posted 04 October 2007 - 09:24

shoujo κατά προτήμηση γιατί απλά είναι ποιο fun να και έχει να κάνει και με την διάθεση (καταπόσο διλαδί είμαι σε θέση να βλέπω την εκάστοτε κατα κύριο λόγο παντελώς πυροβολημένη προταγωνήστρια να βασανίζει με τον πλέον σαδιστικό τρόπο τον καημένο τυπά που γουστάρει και τις περισότερες φορές και την γουστάρει μόνο αι μόνο γιατί τον αγαπάει και είνια τρέλά ερωτευμένη):congrats:

#15 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 04 October 2007 - 10:39

shounen