Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ducktales


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 26 August 2007 - 22:44

Σε πολλούς από 'μας, οι παρακάτω στίχοι μας θυμίζουν πολλά πράγματα


Life is like a hurricane
Here in Duckburg
Race cars, lasers, aeroplanes
It's a duck-blur
Might solve a mystery
Or rewrite history

DuckTales (oooh ooooh)
Every day they're out there making
DuckTales (oooh ooooh)
Tales of daring do bad and good
LuckTales

D-D-D-Danger! Watch behind you
There's a stranger out to find you
What to do? Just grab on to some DuckTales
(oooh ooooh)

Every day they're out there making
DuckTales (oooh ooooh)
Tales of daring do bad and good
LuckTales (oooh ooooh)

Not pony tales or cotton tales, no
DuckTales (ooh ooooh)



Ακόμα δεν καταλάβατε για τι μιλάμε ? Δείτε αυτό τότε μπας και σας φρεσκάρει την μνήμη. Μιλάμε για τη διάσημη σειρά κινουμένων σχεδίων του '80 που πολλοί αγαπήσαμε.

Posted Image



Όπως πολλοί γνωρίζετε, τα περισσότερα (αν όχι όλα) επεισόδια της σειράς είναι εμπνευσμένα από ιστορίες του Carl Barks, κυρίως από ιστορίες του Σκρουτζ από την περίοδο 1947-1960.

Στις 18 Σεπτεμβρίου 1987, προβλήθηκε από την Disney μία σειρά 65 επεισοδίων σε μία περίοδο 13 εβδομάδων. Ένα επεισόδιο την ημέρα δηλαδή. Τα επεισόδια της πρώτης εβδομάδας (τα πρώτα 5) ήταν μία ενιαία ιστορία σε συνέχειες, ενώ η πλειοψηφία των υπόλοιπων ήταν αυτοτελή επεισόδια.

Μία από τις πρώτες μεγάλες κινήσεις που έκαναν οι αρμόδιοι της σειράς, ήταν να αφήσουν τον Ντόναλντ έξω από το Ducktales. Ήθελαν να δώσουν περισσότερη έμφαση στην σχέση Σκρουτζ - ανιψάκια. Για να δικαιολογήσουν την απουσία του Ντόναλντ, οι συγγραφείς τον έβαλαν να στρατολογηθεί στο ναυτικό και να αφήσει τα ανιψάκια στον Θείο Σκρουτζ.
Επίσης εμπλούτισαν την σειρά με νέους ήρωες που δεν υπήρχαν μέχρι στιγμής όπως τους: Launchpad McQuack, Mrs. Beakley, Webbigail (Webby) Vanderquack, Doofus, Duckworth.

Επειδή η σειρά είχε μεγάλη επιτυχία, βγήκε νέα season με 35 επιπλέον επεισόδια.
Στην δεύτερη αυτή περίοδο, η σειρά εμπλουτίστηκε με 2 νέους ήρωες: Fenton Crackshell και Bubba Duck. Η Bubba μεταφέρθηκε κατά λάθος στην εποχή του Σκρουτζ, ενώ ο Fenton είναι απλά ένας χαζούλης :P. Ο Fenton αργότερα παίρνει υπό την κατοχή του την πανοπλία του Gizmo και μεταμορφώνεται στον Gizmo Duck, αλλά αυτό δυστυχώς δεν τον κάνει πιο έξυπνο.

Στις 11 Μαρτίου 1990 με σύνολο 100 επεισόδια, το Ducktales κατακτά την θέση μίας από τις μεγαλύτερες και πιο πετυχημένες σειρές της Disney.

Λόγω της μεγάλης επιτυχίας κυκλοφόρησε μία ταινία (Treasure Of The Lost Lamp) και 2 spin-off σειρές, οι οποίες είναι αρκετά γνωστές.
Πρόκειται για το Darkwing Duck (στο οποίο εμφανίζονται ο Launchpad και ο Gizmo Duck) και το Quack Pack

Μετά το πέρας της 2ης season ακολούθησε μία Ducktales-mania. Η Disney έκδοσε μία σειρά κόμιξ υπό την επωνυμία Ducktales, ενώ βγήκαν και αρκετά βιντεοπαιχνίδια, τόσο για κονσόλες (NES, Gameboy) όσο και για υπολογιστές.

Η μεγάλη επιτυχία των Παπιοπεριπετειών οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό στο γεγονός ότι η εταιρία επένδυσε πολύ περισσότερα χρήματα απ' ότι συνηθιζόταν εκείνη την περίοδο. Αυτή ήταν επικίνδυνη κίνσηση, μιας και τότε τα κινούμενα σχέδια ήταν low-budget.
Το στούντιο ποντάρισε στην ποιότητα του animation και όχι απλά σε μία πρόχειρη παραγωγή. Και απ' ότι φαίνεται βγήκε κερδισμένο.
Το αποτέλεσμα ήταν να προβληθεί η σειρά σε πάρα πολλές χώρες σε όλο τον κόσμο αλλά κυρίως σε Αμερική και Ευρώπη.

ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

Posted Image
Scrooge McDuck




Posted Image
Huey, Dewey, Louie




Posted Image
Launchpad McQuack



Posted Image
Ms. Beakly



Posted Image
Duckworth



Posted Image
Doofus



Posted Image
Gyro Gearloose



Posted Image
Flintheart Glomgold



Posted Image
Magica DeSpell



Posted Image
Gizmoduck



Posted Image
The Beagle Boys (Από αριστερά προς τα δεξιά)
Burger, Baggy, Bouncer, Bigtime, Ma, Bugle, Bankjob, Babyface.



Posted Image
Fenton Crackshell



Posted Image
Bubba



Posted Image
Goldie



Posted Image
Webbigail Vanderquack



ΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ


1η Season
(Τα επεισόδια 1-5 αποτελούν ιστορία με συνέχειες και όχι αυτοτελή επεισόδια)

# 1. "Don't Give up the Ship"
# 2. "Wronguay in Ronguay"
# 3. "Three Ducks of the Condor"
# 4. "Cold Ducks"
# 5. "Too Much of a Gold Thing"


# 6. "Armstrong"
# 7. "Luck o' the Ducks"
# 8. "'Til Nephews Do Us Part"
# 9. "Nothing to Fear"
# 10. "The Duck in the Iron Mask"
# 11. "Much Ado about Scrooge"
# 12. "Spies in their Eyes"
# 13. "Dime Enough for Luck"
# 14. "Jungle Duck"
# 15. "Scroogerello"
# 16. "Top Duck"
# 17. "Bermuda Triangle Tangle"
# 18. "The Status Seeker"
# 19. "Sweet Duck of Youth"
# 20. "Magica's Shadow War"
# 21. "Launchpad's First Crash"
# 22. "Home Sweet Homer"
# 23. "Duck to the Future"
# 24. "Down and out in Duckburg"
# 25. "Dr Jekyll and Mr McDuck"
# 26. "Time Teasers"

(Τα επεισόδια 27-30 αποτελούν ιστορία με συνέχειες και όχι αυτοτελή επεισόδια)

# 27. "A Drain in the Economy"
# 28. "A Whale of a Bad Time"
# 29. "Aqua Ducks"
# 30. "Working for Scales"


# 31. "Merit-time Adventure"
# 32. "Ducky Horror Picture Show"
# 33. "The Golden Fleecing"
# 34. "Horse Scents"
# 35. "Duckworth's Revolt"
# 36. "Ducks of the West"
# 37. "The Pearl of Wisdom"
# 38. "Once upon a Dime"
# 39. "Dinosaur Ducks"
# 40. "Sphinx for the Memories"
# 41. "Double-O-Duck"
# 42. "Microducks from Outer Space"
# 43. "Robot Robbers"
# 44. "Send in the Clones"
# 45. "The Lost Crown of Genghis Khan"
# 46. "The Right Duck"
# 47. "Back in the Outback"
# 48. "Sir Gyro de Gearloose"
# 49. "Raiders of the Lost Harp"
# 50. "Where No Duck Has Gone Before"
# 51. "All Ducks on Deck"
# 52. "The Curse of Castle McDuck"
# 53. "Superdoo!"
# 54. "Earthquack"

(Το επεισόδιο 55 είναι επεισόδιο ίδιας ώρας με τα υπόλοιπα αλλά περιλαμβάνει 2 διαφορετικές ιστορίες)

# 55. "Magica's Magic Mirror/Take Me out of the Ballgame"


# 56. "Scrooge's Pet"
# 57. "The Money Vanishes"
# 58. "Back to the Klondike"
# 59. "Master of the Djinni"
# 60. "Launchpad's Civil War"
# 61. "Hero for Hire"
# 62. "Maid of the Myth"
# 63. "Hotel Strangeduck"
# 64. "Duckman of Aquatraz"
# 65. "The Uncrashable Hindentanic"


2η Season


(Τα επεισόδια 66-70 αποτελούν ιστορία με συνέχειες και όχι αυτοτελή επεισόδια)

# 66. "Marking Time"
# 67. "The Duck Who Would Be King"
# 68. "Bubba Trubba"
# 69. "Ducks on the Lam"
# 70. "Ali Bubba's Cave"



# 71. "Attack of the 50-foot Webby"
# 72. "Ducky Mountain High"
# 73. "Yuppy Ducks"
# 74. "The Bride Wore Stripes"
# 75. "Bubbeo and Juliet"
# 76. "The Good Muddahs"
# 77. "Bubba's Big Brainstorm"
# 78. "Beaglemania"
# 79. "The Golden Goose, part one"
# 80. "The Golden Goose part two"


(Τα επεισόδια 81-85 αποτελούν ιστορία με συνέχειες και όχι αυτοτελή επεισόδια)

# 81. "Liquid Assets"
# 82. "Frozen Assets"
# 83. "Full Metal Duck"
# 84. "The Billionaire Beagle Boys Club"
# 85. "Money to Burn"

# 86. "Metal Attraction"
# 87. "A Case of Mistaken Secret Identity"
# 88. "New Gizmo-kids on the Block"
# 89. "The Unbreakable Bin"
# 90. "Dough Ray Me"
# 91. "The Masked Mallard"
# 92. "Scrooge's Last Adventure"
# 93. "A Ducktales Valentine"
# 94. "Blue Collar Scrooge"
# 95. "Allowance Day"
# 96. "The Land of Tra-la-la"
# 97. "My Mother, the Psychic"
# 98. "The Big Flub"
# 99. "The Duck Who Knew Too Much"
# 100. "Attack of the Metal Mites"





Χρήσιμα links
Unofficial DuckTales Web Page
DuckTales TV Show - DuckTales Television Show - TV.com
http://www.mikes-house-of-cartoons.freeser...com/photo5.html
DuckTales - Wikipedia, the free encyclopedia

E5VV38U.jpg


#2 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 26 August 2007 - 23:08

Ωραίος!!
Είμαι στο 25 ep. Πολύ καλή φάση.
Το Quack Pack το θυμόμουν αλλά όχι το όνομα:hahaha:
Φοβερό σκίτσο και Voice Talents με όλη τη σημασία της λέξεως.

"Ποιός άνιμε character θα θέλατε να είσασταν??"

Γκαστόνε. για ευνόητους λόγους. Και όλο το σύμπαν να διαλυόταν, αυτό το παπί θα επιζούσε:hahaha::hahaha::hahaha:

Αααααααααχ, αυτές είναι σειρές......

#3 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 27 August 2007 - 03:43

Eξαιρετική σειρά, από τις λίγες που έβλεπα τότε. Η μανία είναι οικογενειακή θα έλεγα και ακόμα και σήμερα ο αδελφός και η νύφη μου παίρνουν τα dvd sets όποτε βγαίνουν τα οποία βλέπουν 10 φορές προτού αξιωθώ να τα δω και γω.

Η σειρά μ'άρεσε γιατί περιείχε και την πρώτη εμφάνιση της Μάτζικα ντε Σπελ σε καρτούν (όπως και του Σκρουτζ αν θυμάμαι καλά), και ενώ η προφορά της θύμιζε περισσότερο Ρωσίδα παρά Ιταλίδα, δεν έχω παράπονο. Την απόλαυσα.
Το Quack Pack ήταν επίσης καλή σειρά αν και πολύ διαφορετική από κάθε άλλο παπιο-καρτούν.

Μπράβο για την ωραία παρουσίαση, Phantom Duck!

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 27 August 2007 - 10:48

Ο φίλος rath έχει ανεβάσει στο rapidshare όλα τα επεισόδια Ducktales και τον ευχαριστώ για το link RapidShare: 1-Click Webhosting. Ο κωδικός είναι s6d1f6s8f . Όποιος θέλει μπορεί να τα κατεβάσει από εκεί.

:Blissfull:

E5VV38U.jpg


#5 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 27 August 2007 - 11:07

Ωραία παρουσίαση! Απο τα αγαπημένα! Κάθε πρωί που τα έδειχνε στην τηλεόραση έιχε γίνει must-see. Τι θύμησες τώρα, απίστευτες περιπέτειες απο Χιούι, Λίουι κ Ντίουι! :D

Edit: arigato για τον κωδικό Master Phantom Duck!
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#6 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 27 August 2007 - 12:36

respect. One of the best cartoons of the early 90s. This one started the craze with Disneys' TV shows. After this one came Chip and Dale: Rescue Rangers, Aladdin, the two mentioned above, Tail Spin and a lot of others.
Posted Image

#7 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 27 August 2007 - 21:56

Μπράβο Phantom, έκανες καλη δουλεια ! Μια απο της αγαπημενες μου σειρες της Disney! Προσφατα κατέβασα την ταινια και την είδα μετα απο αρκετα χρονια... Μακαρι η Disney να συνεχιζε να εβγαζε το ιδιο καλες σειρες με τοτε >_>

Λίγο ασχετο με το θέμα,αλλα πως και δεν ειχε βγει σειρα με τον Phantom Duck ή μια σειρα εμπνευσμενη απο το Μικυ Μυστηριο ? (αν κ νομιζω ειναι εργα ιταλών,αλλα δεν ειμαι σιγουρος:hmmm:)...Θα ειχαν μεγαλή επιτυχια πιστευω...

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#8 maxxoylis

maxxoylis

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 September 2007 - 06:21

Ευχαριστώ

#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 September 2007 - 12:34

απο τις αγαπημενες μου σειρες αν και ουσιαστικα η πρωτη σειρα της Ντισνευ που ειδα και την βρηκα καλυτερη ηταν τα Gummibears. Αυτη ηταν η δευτερη αγαπημενη μου σειρα μαζι με το Rescue Rangers. Τα Darkwing Duck, Tale Spin, Goof Troop παντως ποτε δε με ενθουσιασαν.

Αλλα οσον αφορα καρτουν με παπιες πρωταγωνιστες, θα μου επιτρεψεις να προτιμησω το Count Duckula.

#10 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 24 September 2007 - 12:44

Nαι ήταν καλή σειρά και το Count Duckula.
Το μόνο πράγμα που δε "συγχώρεσα" ποτέ στο Duck Tales πάντως (και δεν είμαι ο μόνος) ήταν η αντικατάσταση του Donald από τον Launchpad McQuack κάτι του οποίου τη λογική δεν κατάλαβα ποτέ!

#11 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 September 2007 - 13:16

Ο Count Duckula έχει ένα ιδιόμορφο βρετανικό χιούμορ και αυτό είναι που κάνει την σειρά ενδιαφέρουσα. Μπορεί να είναι πάπια, όμως δεν παρουσιάζει κάποια ομοιότητα στους χαρακτήρες με τους Ντακ. Απλά είναι μία θεόμουρλη και έξυπνη σειρά :lol:

Το Darkwing Duck πάλι την βρήκα πολύ αξιόλογη και διασκεδαστική σειρά. Δεν φτάνει το επίπεδο των Ducktales αλλά το χιούμορ του μου άρεσε πάρα πολύ.

Όσον αφορά τον Ντόναλντ θα συμφωνήσω. Και εμένα θα μου άρεσε να παίρνει μέρος στη σειρά.

E5VV38U.jpg


#12 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 24 September 2007 - 14:58

τι μου θύμισες τωρα phantom... και γω το βλεπα μικρη... είχα μια γραμμένη βιντεοκασσετα με επισόδεια της σειράς την οποία έβλεπα ανελλιπώς ακόμα κι αν ήταν στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους (a.k.a. 5 χρονών ήμουν δεν καταλάβαινα χριστό απ οτι έλεγαν:nosey:).ακόμα την έχω... πολύ καλή σειρά.. έβγαζε γέλιο ακόμα και χωρίς τον Ντόναλντ. κρίμα που τον είχαν αφήσει απ έξω.. το αγαπημένο μου επεισόδιο ήταν εκείνο που η κυρία Beagly τραγουδούσε στην όπερα και την απήγαγαν Vikings αι όλοι οι υπόλοιποι πήγαν μέχρι τη Γροιλανδία (αν θυμάμαι καλά) για να τη σώσουν (δε θυμάμαι τίτλο). ωραίες εποχές...

Υ.Γ. kudos στον απόλυτο παπιομαχητή του εγκλήματος για την υποδειγματική παρουσίαση:congrats:

Posted Image

Spoiler: &#33909


#13 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 24 September 2007 - 15:19

Δεν έχω δει ποτέ Darkwing Duck. Έχω ακούσει πως έχει και μια παπιομάγισσα μέσα, κάτι που με κάνει να θέλω να τη δω κάποτε. ;)

#14 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 24 September 2007 - 16:53

Nαι ήταν καλή σειρά και το Count Duckula.
Το μόνο πράγμα που δε "συγχώρεσα" ποτέ στο Duck Tales πάντως (και δεν είμαι ο μόνος) ήταν η αντικατάσταση του Donald από τον Launchpad McQuack κάτι του οποίου τη λογική δεν κατάλαβα ποτέ!

νομιζω οτι ειχε να κανει με την φωνη...

λιγα χρονια πριν αρχισουν τα Ducktales πεθανε ο ηθοποιος που εκανε την κλασσικη φωνη του Donald Duck. Απλα δεν μπορεσαν να βρουν καποιον που να κανει ωραια, πειστικη φωνη και ταυτοχρονα καταλαβιστικη...
Posted Image

#15 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 24 September 2007 - 18:16

O Clarence Nash ε? :)
Ίσως, αν και αργότερα βρήκαν άλλους ηθοποιούς που με τη βοήθεια της τεχνολογίας έκαναν μια αρκετά πειστική Ντοναλντίσια φωνή.
Είχα ακούσει πως η αιτία ήταν πως ήθελαν να μην είναι η έμφαση στο Ντόναλντ και τη σχέση του με τα ανίψια και το Σκρουτζ, αλλά να πάει περισσότερο στα ανίψια *με* το Σκρουτζ, μια που πρωταγωνιστής θα ήταν ο Σκρουτζ βασικά, και αρκετές από τις ιστορίες θα βασίζονταν στις περιπέτειες των κόμικς του Μπαρκς.