Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

favourite mangaka


  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 19 August 2007 - 23:56

λοιπον... ενω δινεται ιδιαιτερα μεγαλη σημασια σε μεμονωμενες σειρες, οι δημιουργοι τους, aka mangaka, συνηθως περιθωριοποιουνται:oo:Τ_Τ
ιδου λοιπον ενα thread εξυμνησης mangaka... :wooi2:

so ας αρχισουν τα οργανα:hehehe:

fav mangaka για εδω ειναι η Maki Usami... αν κ δεν ειναι κ ιδιαιτερα γνωστη... /shoujo mangaka π σχεδιαζει κυριως one shots η one vol long series/ ο τροπος π σχεδιαζει τους χαρακτηρες ,η τεχνικη δλδ ειναι απλα απιστευτη κ ιδιαιτερα cute, ενω η υποθεση των σειρων της ειναι omg...:wooi2: /τη συνιστω σε shoujo fans/
επισης... ιδιαιτερα lovu lovu ειναι κ η Miki Aihara /δημιουργος τ Hot Gimmick κτλ../
αυταααααα:burningbe3:
your turn now

Spoiler:

Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 20 August 2007 - 00:58

can there be more than one? coz i have a few XD

hmmm my current favorites are:
Amano Akira(Katekyo Hitman Reborn)..Λατρευω τα designs της που βελτιωθηκαν σε απιστευτο βαθμο απο οταν πρωτοαρχισε το KHR...οπως επισης και ο τροπος που κανει και τις πιο απλες ιστοριες στο Reborn,ακρως διασκεδαστικες...
Μiwa Shirou...Mangaka of Dogs...Nuff said :P
Oh!Great(Oogure Ito)(Air Gear,Tenjou Tenge and others)...Αν και τα σεναρια του(απ'οσο εχω διαβασει) δε εχουν και πολυ βαθος,τα απιστευτα λεπτομερη designs του ομως ειναι απλα απο τα καλυτερα που προσφερει η Nippon XD
Mohiro Kitoh(Bokurano,Narutaru)...Again,nuff said :P
Yellow Tanabe(Kekkaishi)...Love his humor XD And Kekkaishi is an excellent shounen,yet soooo underrated..
Tomoko Ninomiya(Nodame Cantabile)...coz Nodame is teh win XD and has everything i ask for in a manga X33

Kλασσικες -μου- αξιες...Kubo Tite(Bleach),Arakawa Hiromu(FMA),Kouta Hirano(Hellsing),Eiichiro Oda(One Piece),Naoki Urasawa(20 seiki shounen,Monster,Pluto),Hoshino Katsura(D.Gray-man),Obata Takeshi(DeathNote,Hikaru no Go,Blue Dragon),Sorachi Hideaki(Gintama),Yazawa Ai(NANA,Gokinjo Monogatari,Paradise Kiss)

#3 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 20 August 2007 - 08:47

Yuu Watase: εχει κανει τρελη επιτυχια με το Ayashi No Ceres και το Fushigi Yugi ( αν και το 2ο δε μου αρεσει ιδιαιτερως...

Matsuri Hino: πρωτη της δημιουργια το Meru Puri και 2η το Vampire Knight...ακομα και αν ειναι Shojo το 2ο ειναι καπως creepy

Rinko Ueda: δημιουργος του Tail of the moon, πολυ προσεγμενο σχεδιο και με ιστορικα στοιχεια για τη ζωη των ninja.
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#4 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 20 August 2007 - 11:09

Tomoko Ninomiya(Nodame Cantabile)...coz Nodame is teh win XD and has everything i ask for in a manga X33

Yazawa Ai(NANA,Gokinjo Monogatari,Paradise Kiss)


omg thnx για την υπερθυμηση σ αυτα τα 2:wooi2:
Nodame Cantabille ftw... παρα το γεγονος οτι το σχεδιο μοιαζει καπως πειρεργο ~πολυ απλο κ με ιδιαιτερα περιεργη τεχνικη~ το σεναριο ειναι απλα omg..
Yazawa Ai απο την αλλη αυτη κ αν κανει ενα ultra περιεργο artwork παρολα αυτα το style fashion addict pwnz π προσφερει ειναι ολα τα λεφτα! ~ποσες φορες δεν εχω πει Ι wish I had that dressT_T~ /παρα το γεγονος οτι το nana δεν με εχει ενθουσιασει ακομη though/
επισης γκουχ ξεχασα... εναν... Azuma Kiyohiko...creator of της προσφατης πορωσης μ... ~>Yotsubato! κ της πιο παλιας κ κλασσικης~> Azumanga Daioh..
~bows~:hahaha::wooi2:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#5 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 August 2007 - 13:42

Masami Tsuda,και μόνο που έκανε το Kare Kano δεν μπορώ παρά να την προσκυνίσω...δεν μπορώ να φανταστώ τον κόσμο του κόμιξ χωρίς την Yukino:terror2:

Κατά τα άλλα:Ai Yazawa(Nana,Paradise Kiss)
Reiko Momochi(Confidential Confession)
Kei Kusunoki(Innocent W)

Πάντως,για να λέω την αλήθεια,δεν ενδιαφέρομαι και τόσο για το ποιος το παρελθον ενός σκιτσογράφουούτε πορόνομαι εύκολα με κάποιον.Δεν βλέπω την χρησιμότητα.:nosey:
Posted Image

#6 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 20 August 2007 - 16:15

Πάντως,για να λέω την αλήθεια,δεν ενδιαφέρομαι και τόσο για το ποιος το παρελθον ενός σκιτσογράφουούτε πορόνομαι εύκολα με κάποιον.Δεν βλέπω την χρησιμότητα.:nosey:


:terror2:νταξει εδω μπορω να πω οτι θα συμφωνησω εν μερη γιατι το εκανα κ εγω παλιοτερα... παρολα αυτα... ειναι σημαντικο το να ξερεις κ να υποστηριζεις τον καθε mangaka... υποθετω δλδ.. γιατι without support δεν γινεται τπτ... κ Ι guess αναρωτιεσαι μετα απο καποιο σημειο πως μπορει πχ ενας mangaka οπως η Masami Tsuda να δημιουργησει στη συνεχεια αλλα κ πως αρχισε... κ επισης τι συνεβαλλε στο να δημιουργησει ενα τοσο καλο manga...
οκ ισως αυτα π λεω να ακουγονται λιγο παιδιαστικα... αλλα υποθετω οτι αν ημουν mangaka or sth like that... δεν θα ενιωθα οτι αποδυκνειω την αξια μ με ενα μονο manga εφοσον ειχαν προηγηθει κ αλλα κ θα επιθυμουσα οι fans του γνωστου κ καλα manga κ αρχιζουν κ να αναζητανε κ παλιοτερα artworks....
Τ_Τ δεν μπορω να το περιγραψω οπως θα ηθελα αλαλ τσπ:P:bahhh:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#7 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 20 August 2007 - 18:39

Δεν ασχολούμαι με manga όσο με anime αλλά σίγουρα οι αγαπημένες μου είναι οι CLAMP, όλο το team. Έχουν ιδιαίτερο στυλ!
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#8 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 August 2007 - 21:56

:terror2:νταξει εδω μπορω να πω οτι θα συμφωνησω εν μερη γιατι το εκανα κ εγω παλιοτερα... παρολα αυτα... ειναι σημαντικο το να ξερεις κ να υποστηριζεις τον καθε mangaka... υποθετω δλδ.. γιατι without support δεν γινεται τπτ... κ Ι guess αναρωτιεσαι μετα απο καποιο σημειο πως μπορει πχ ενας mangaka οπως η Masami Tsuda να δημιουργησει στη συνεχεια αλλα κ πως αρχισε... κ επισης τι συνεβαλλε στο να δημιουργησει ενα τοσο καλο manga...
οκ ισως αυτα π λεω να ακουγονται λιγο παιδιαστικα... αλλα υποθετω οτι αν ημουν mangaka or sth like that... δεν θα ενιωθα οτι αποδυκνειω την αξια μ με ενα μονο manga εφοσον ειχαν προηγηθει κ αλλα κ θα επιθυμουσα οι fans του γνωστου κ καλα manga κ αρχιζουν κ να αναζητανε κ παλιοτερα artworks....
Τ_Τ δεν μπορω να το περιγραψω οπως θα ηθελα αλαλ τσπ:P:bahhh:


Μάλλον δεν το έθεσα σωστά.Δεν το ενοούσα έτσι,ενοούσα ότι δεν πρόκειται να δώ ένα manga ποιο φιλικά ή λιγότερο αυστηρά επειδή το έχει κάνει κάποιος/α που έχει κάνει κάποια άλλη επίσης αξιόλογη δουλειά.Βασικά,ίσως το κρίνω αυστηρότερα σε μια τέτοια περίπτωση.:nosey:Σίγουρα κάποιος μπορεί να γίνει οπαδός ενός σκιτσογράφου από ένα σημείο και μετά,αλλά βλέποντας πάντα την ουσεία,δλδ το κατά πόσο οι ιστορίες που γράφει είναι ακόμη αξιόλογες.Δεν ξέρω,το είπα καλύτερα τώρα?
Posted Image

#9 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 21 August 2007 - 09:24

λοιπον... ενω δινεται ιδιαιτερα μεγαλη σημασια σε μεμονωμενες σειρες, οι δημιουργοι τους, aka mangaka, συνηθως περιθωριοποιουνται:oo:Τ_Τ


στην Ιαπωνία γίνεται το ακριβώς αντίθετο, λατρεύουνε τις/τους mangaka σαν θεούς...:hahaha:

btw great topic!:wooi2:

Επειδή είμαι μίζερη, κακιασμένη και έχω όρεξη για καφρίλες, θα βάλω και section με μισητούς mangaka...:burningbe3::terror2:


<3 are...

Δεν ξέρω αν μπορώ να ξεχωρίσω ανάμεσα σε Kaori Yuki και You Higuri. Νομίζω ότι αδικώ την πρώτη μη έχοντας ακόμα εντρυφήσει στο εύρος της δουλειάς της. Προσκυνώ αμφοτέρας πάντως, για το εκπληκτικό τους σχέδιο, το αχαλίνωτο χιούμορ, την προσεγμένη τους δουλειά και τα bishonen που προσφέρουν απλόχερα στην ανθρωπότητα..:nod:


Μπορώ να πω ότι οι CLAMP χαίρουν της εκτιμήσεώς μου, με top το XXXHoLic, αν και έχουνε κάνει και απ' τις μεγαλύτερες ΠΑΤΑΤΕΣ ever, όπως εκτρώματα τύπου Chobits...(μην ακούσω υπερασπιστικό σχόλιο για αυτήν την αηδία σας έφαγα:burningbe3:)


Για τέλος θα αναφέρω την Κορεάτισσα Park Sang-Sun, η οποία διαθέτει το ωραιότερο σχέδιο που έχω δει ποτέ μου σε γραφική νουβέλα, και εν γένει μου αρέσει πολύ το σύνολο της δουλειάς της.

Θα ανέφερα κι άλλες mangaka αλλά μη έχοντας προοπτική στο σύνολο της δουλειάς τους δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν στο hall of fame μου...

και προχωρώ στο ΘΑΨΙΜΟ


στην πυρά η Yun Kouga (του περίφημου Loveless...). Όχι, δεν πρόκειται για αγνό έρωτα πρόκειται για πολιτικά ορθή παιδοφιλία (τα'χω ξαναπεί άλλωστε) και να πάνε αμέσως για ψυχανάλυση κι αυτή κι ο Soubi. Τέλος.

δεύτερη στην σειρά θαψίματος έρχεται η Ai Yazawa (το ξέρω, εδώ θα έχουμε θύελλα αντιδράσεων). Ρε παιδιά, σόρυ κιόλας. Διαβάζω πρώτο τόμο ParaKiss και προσκυνώ. Πριν προλάβω να πάρω τους άλλους μου φέρνουν το άνιμε. Το βλέπω...και ξενερώνω τη ζωή μου. Στόρι για ηλίθιες ψωνισμένες γκόμενες. Μια απ' τα ίδια και το Nana. Χαρακτήρες ρηχοί, επιτηδευμένα "δύσκολοι" (George από ParaKiss, η μία απ' τις 2 Νάνες), όλο ψωνίστικα θέματα με μόδες και συγκροτήματα και ουσία μηδενική, τα λαβ στόρι είναι εφάμιλλα του Μέλροουζ Πλέης και γενικά τι παρακολουθώ τις καρακοτάρες συμφοιτήτριές μου, τι διαβάζω manga της Yazawa, το ίδιο ξενέρωμα τρώω. Αυτά.

Ουφ, τα 'πα και ησύχασα. No offence, αλλά δεν την πλαεύω με την πάρτη της.

Posted Image


#10 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 August 2007 - 09:29

Ai Yazawa Η συγκεκριμένη έχει κάνει και το πιο ωραίο σκίτσο ever:wooi2:

Spoiler:

Posted Image

#11 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 21 August 2007 - 09:39

δεν λέω, καλά το πάει το μολύβι η τύπισσα, αλλά έχω δει και καλύτερα και με στόρι αστεράτο (ενδεικτικά τα 3 tops μου...)

Posted Image


#12 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 21 August 2007 - 13:44

στην Ιαπωνία γίνεται το ακριβώς αντίθετο, λατρεύουνε τις/τους mangaka σαν θεούς...:hahaha:

btw great topic!:wooi2:

Επειδή είμαι μίζερη, κακιασμένη και έχω όρεξη για καφρίλες, θα βάλω και section με μισητούς mangaka...:burningbe3::terror2:


<3 are...

Δεν ξέρω αν μπορώ να ξεχωρίσω ανάμεσα σε Kaori Yuki και You Higuri. Νομίζω ότι αδικώ την πρώτη μη έχοντας ακόμα εντρυφήσει στο εύρος της δουλειάς της. Προσκυνώ αμφοτέρας πάντως, για το εκπληκτικό τους σχέδιο, το αχαλίνωτο χιούμορ, την προσεγμένη τους δουλειά και τα bishonen που προσφέρουν απλόχερα στην ανθρωπότητα..:nod:


Μπορώ να πω ότι οι CLAMP χαίρουν της εκτιμήσεώς μου, με top το XXXHoLic, αν και έχουνε κάνει και απ' τις μεγαλύτερες ΠΑΤΑΤΕΣ ever, όπως εκτρώματα τύπου Chobits...(μην ακούσω υπερασπιστικό σχόλιο για αυτήν την αηδία σας έφαγα:burningbe3:)


Για τέλος θα αναφέρω την Κορεάτισσα Park Sang-Sun, η οποία διαθέτει το ωραιότερο σχέδιο που έχω δει ποτέ μου σε γραφική νουβέλα, και εν γένει μου αρέσει πολύ το σύνολο της δουλειάς της.

Θα ανέφερα κι άλλες mangaka αλλά μη έχοντας προοπτική στο σύνολο της δουλειάς τους δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν στο hall of fame μου...

και προχωρώ στο ΘΑΨΙΜΟ


στην πυρά η Yun Kouga (του περίφημου Loveless...). Όχι, δεν πρόκειται για αγνό έρωτα πρόκειται για πολιτικά ορθή παιδοφιλία (τα'χω ξαναπεί άλλωστε) και να πάνε αμέσως για ψυχανάλυση κι αυτή κι ο Soubi. Τέλος.

δεύτερη στην σειρά θαψίματος έρχεται η Ai Yazawa (το ξέρω, εδώ θα έχουμε θύελλα αντιδράσεων). Ρε παιδιά, σόρυ κιόλας. Διαβάζω πρώτο τόμο ParaKiss και προσκυνώ. Πριν προλάβω να πάρω τους άλλους μου φέρνουν το άνιμε. Το βλέπω...και ξενερώνω τη ζωή μου. Στόρι για ηλίθιες ψωνισμένες γκόμενες. Μια απ' τα ίδια και το Nana. Χαρακτήρες ρηχοί, επιτηδευμένα "δύσκολοι" (George από ParaKiss, η μία απ' τις 2 Νάνες), όλο ψωνίστικα θέματα με μόδες και συγκροτήματα και ουσία μηδενική, τα λαβ στόρι είναι εφάμιλλα του Μέλροουζ Πλέης και γενικά τι παρακολουθώ τις καρακοτάρες συμφοιτήτριές μου, τι διαβάζω manga της Yazawa, το ίδιο ξενέρωμα τρώω. Αυτά.

Ουφ, τα 'πα και ησύχασα. No offence, αλλά δεν την πλαεύω με την πάρτη της.


hehehehe απο τα πιο ευχαριστα posts π εχω δει!:wooi2:
βασικα να δηλωσω οτι γενικα η Ai Yazawa ειναι παρεξηγημενη.. χμ... πρεπει να ομολογησω οτι ουτε εμενα μ αρεσε ιδιαιτερα το Νana αν κ εχει πολλους fans κ το Paradise Kiss ηταν σχετικα καλο παρολα αυτα το αγαπημενο μ ειναι το Gokinjo Monogatary
Spoiler:


για την Clamp συμφωνω για πολοστη φορα οτι ουτε εμενα μ αρεσε το chobits... ελεος μεγαλη σημασια τ εχουν δωσει :P
οφειλω να ομολογησω οτι θαυμαζω ιδιατερως κ την Υoshiki Nakamura ~mangaka Tokyo crazy paradise-Skip beat!~ οχι τοσο για το artwork της π ειναι σχετικα συνηθισμενο αλλα για την απιστευτη κ ενδιαφερουσα πλοκη των manga της! καθως κ την Τakanashi Mitsuba! οτι manga της εχω διαβασει ειτε ειναι κανονικο ειτε one shot ειναι απλα απιστευτο η εστω ευχαριστο! ~mangaka τ Akuma de sourou~:wooi2:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#13 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 21 August 2007 - 16:12

Το Chobits είναι απλά τέλειο.

. & -

Σίγουρα στα top 20 anime μου (πρόσφατα έφυγε από το top 10 :P) και δεν είναι και η καλύτερη μεταφορά από manga, είναι σαφώς καλύτερο το manga. Δεν είναι η υπόθεση το θέμα πάντα, απλά έχει το σωστό vibe για μένα.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#14 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 21 August 2007 - 17:01

Όντας λίγο "κλασσικιστής" θα πω Rumiko Takahashi, Osamu Tezuka όπως και Kosuke Fujishima (Αa Megami-sama!) και οι CLAMP αν και όχι όλα όσα έχουν κάνει. Το Chobits δε με ενθουσίασε αν το συγκρίνει κανείς με άλλες δουλειές τους, όπως π.χ. το RG Veda.

Επίσης μ'άρεσαν πάρα πολύ, αν και δε θυμάμαι τα ονόματα τώρα μέσα στη ζέστη και την κουφόβραση, οι mangaka των:
Berserk (ίσως το πιο απίστευτο μολύβι που έχω δει ποτέ σε manga και από τα καλύτερα παγκοσμίως),
JoJo's Bizarre Adventure,
Alichino
και μερικοί ακόμα που είδα στο MANGA! το γνωστό τεράστιο βιβλίο από την Taschen που όλοι έχουμε πάρει από Παπασωτηρίου. Αλλά για κείνους θα μιλήσω όταν/αν διαβάσω ολοκληρωμένες δουλειές τους.

Εξαιρετική είναι και εκείνη η Κινέζα(?) που έκανε το Tarot Cafe και διάβασα τελευταία.

Θα επανέλθω και με άλλους αργότερα.

#15 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 21 August 2007 - 20:42

Συμφωνώ για Berserk, πιθανότατα το καλύτερο manga (if only I didn't love Onizuka that much, μάλλον επειδή είναι συνάδελφος wannabe-καθηγητής :)) ever. Και όχι μόνο σαν σχέδιο, αλλά και σαν έκταση, υπόθεση κλπ. Είναι απίστευτα χορταστικό.

Btw, lol για το Loveless. Δεν έχω διαβάσει όλο το manga αλλά τουλάχιστον σαν anime, το οποίο έχω δει καμμιά 10αριά φορές, δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο που να επεξεργάζεται τόσο εύστοχα τα ίδια θέματα. Επίσης είναι τρομερά σπάνια θεματολογία για ένα anime υψηλού επιπέδου (γιατί τα συνήθη yaoi δεν είναι καθόλου υψηλού επιπέδου κατ' εμέ), έχει από τα καλύτερα (πάλι κατά τη γνώμη μου πάντα) σχέδια και πολλά θέματα με τα οποία καταπιάνεται, πραγματικά δε θυμάμαι να έχω δει anime που να έχει τόσα πολλά θέματα ταυτόχρονα σε τόσο λίγα επεισόδια...

Διαφωνώ πλήρως απλά. Εκτός αν το manga είναι τόσο διαφορετικό από το anime; To οποίο δε νομίζω
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto