Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

X TV


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#31 nasia27

nasia27

    Anime Freak

  • Members
  • 273 posts

Posted 13 December 2007 - 23:23

έλεος δηλαδή! δεν μπορείτε να μιλάτε για την άποψη σας και μόνο!

#32 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 13 December 2007 - 23:23

Ρε παιδιά χαλαρώστε! Shoujo anime είναι το Χ, λες και δεν το ξέραμε από την αρχή! Λογικό είναι να δίνει βάση στο μελό και όχι στις μάχες.
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#33 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 December 2007 - 00:02

Οχι Βαγκο το Χ δε με απογοήτευσε επιδεί έχει μελό ούτε επιδεί είναι shοujo.

Το Χ έχει καμιά 15άρα χαρακτήρες (ο καθένας με τη δικιά του δραματική ιστορία) που αληλοσφάζονται για 20 επεισόδια και μέσα απο αυτη τη σύγκρουση μας παρουσιάζονται η τραγικές ιστορίες τους.
Μέχρι εδώ όλα οραία και καλά...

Το προβλημα όμως είναι οτι όλες αυτές οι ιστοριές και οι χαρακτήρες ποτέ δε δένουν μεταξύ τους ούτε και με το κορμο και το βασικό theme της σειρας. Είναι απολώς η ιστορία του A η του Β χαρακτήρα που προταγώνηστεί για 1-2 επεισόδια και μετα πεθαινει η παραγκονίζεται απο τη σειρά συνήθως χωρίς να έχει προσφέρει τπτ νέο στη πλοκη της ιστοριάς (σα παράσιτο ένα πραμα)...
Στο τέλος όλα ηταν απλώς μία αφορμή για δάκρυα που θα μπορούσε και να μην υπάρχει ...


Δές για παράδειγμα το Μai Hime που έχει πολλές ομοιότιτες με το X. Το Μai Hime είναι τιγκα στο μελόδραμα αλλα μου αρέσει οχι γιατι είναι shounen αλλα επιδεί οι χαρακτήρες και το δράμα τους δένουν μέ την ιστορία και σχηματίζουν ενα συμπαγές συνολο οχι μια σαλάτα απο δακρύβρτεχες τραγικές ιστοριες όπως στο Χ.



@Νασια ο όρος βλακεία είναι προφανως η προσωπική μου άποψη (πώς θα μπορούσα να μιλαω για περισσότερους αλοστε).
Posted Image


#34 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 14 December 2007 - 00:09

Όντως, το ότι το Χ είναι τίγκα στις άσχετες μεταξύ τους ιστορίες ισχύει. Το κοινό στοιχείο των πρωταγωνιστών είναι ότι όλι έχουν σχέση με την Αποκάλυψη και οι αποφάσεις τους έχουν άμεση σχέση στα γεγονότα της. Λίγο-πολύ ότι κάνουν οι χαρακτήρες
Spoiler:
έχουν καποιο αντίκτυπο στους άλλους και ειδικά στον Kamui που (δυστυχώς ή ευτυχώς) είναι ο πρωταγωνιστής. Ίσως να μην έχουν πολύ άμεση σχέση αλλά κάτι υποβόσκει.
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#35 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 14 December 2007 - 00:23

Το anime είχε το μειονέκτημα πως "πέταγε" κάποια "fillers" επεισόδια που ήταν άσχετα λίγο μεταξύ τους, σε αντίθεση με το manga που έχει συνοχή και τα characters backgrounds δίνονται στο τέλος κάθε volume σαν μικρή extra ιστορία.

Posted Image


#36 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 14 December 2007 - 00:32

Το μοναδικό filler επεισόδιο ήταν το 17 (γιατί έπρεπε να κάνουν ρεζουμέ του τι είχε γίνει ποτέ δεν το κατάλαβα). Τα origins των χαρακτήρων είναι ζήτημα αν όλα μαζί πιάνανε 5, το πολύ 10 λεπτά. Τώρα το ότι τα βάλανε εμβόλιμα (και πιο πολύ με το origin της Karen το έκαναν αν θυμάμαι καλά) δε νομίζω να είναι μειονεκτικό. Απλά δείχνανε κάποια στοιχεία του χαρακτήρα στον οποίο ήταν αφιερωμένο το επεισόδιο.
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#37 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 December 2007 - 00:41

Όντως, το ότι το Χ είναι τίγκα στις άσχετες μεταξύ τους ιστορίες ισχύει. Το κοινό στοιχείο των πρωταγωνιστών είναι ότι όλι έχουν σχέση με την Αποκάλυψη και οι αποφάσεις τους έχουν άμεση σχέση στα γεγονότα της. Λίγο-πολύ ότι κάνουν οι χαρακτήρες

Spoiler:
έχουν καποιο αντίκτυπο στους άλλους και ειδικά στον Kamui που (δυστυχώς ή ευτυχώς) είναι ο πρωταγωνιστής. Ίσως να μην έχουν πολύ άμεση σχέση αλλά κάτι υποβόσκει.

Ομόλογώ οτι ήθελα μία ποιό ζωντανη συμβολή στην ιστορία απο ολους αυτούς τους χαρακτήρες και σίγουρα κάτι περισοτερο απο το να υποβόσκουν στο ρόλο τους στη σειρά.

Πιστεύω πώς οι clamp διάλεξαν τον ευκολο δρόμο (οπώς πάντα άλλοστε:erk:) και αντι να κατσουν να δομήσουν μιά δυνατή πλοκή για το Χ με ολους αυτους τους ενδιαφέροντες χαρακτήρες προτίμησαν απλώς να τους αναλόσουν μέσα στις μικρες αυτές ιστορίες τους...

Κατ εμέ το Χ θα μπορουσε να τα πάει πολύ καλύτερα απο αυτό που κατάντησε τελικά να είναι.
Posted Image


#38 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 14 December 2007 - 01:10

Πράγματι. Και είναι κρίμα ίσως που το κόψανε, θα μπορούσε να είχε πάει πολύ καλά...
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#39 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 14 December 2007 - 01:15

Το manga δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα οπότε δεν μπορώ να κρίνω αλλά so far το θεωρώ αριστούργημα.
Το anime ήταν μέτριο, με δυνατά σημεία τη μουσική επένδυση και το καλό artwork. Πάντως αν το manga τελειώσει όπως η σειρά θα ξενερώσω.

kienzan@ Πότε η CLAMP έχει διαλέξει τον εύκολο δρόμο? Οι περισσότερες ιστορίες τους αναπτύσσονται κλιμακωτά και οι χαρακτήρες πάντα έχουν ένα βάθος και μια προσωπική ιστορία. --no irony intented-- :emptyonexg1:

Posted Image


#40 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 December 2007 - 01:39

Καταρχάς να αναφέρω πώς η άποψη μου έχει σχηματιστεί απο τα anime μιας και δεν έχω διαβάσει clamp.

Ναι έχεις δίκιο οι ιστοριές είναι κλιμακοτές και οι χαρακτήρες αναπτήσονται πάντα οραία (ακομα και στο Χ που το θάβω μερικά post παραπάνω).

Ο Ευκολος δρόμος είναι οτι ακολουθούν πάντα τη πεπατημένη:nosey:.
Οι χιλιοπαιγμένες συνταγές της επυτυχίας είναι πάντα παρόντες σε όλα τους τα έργα. Σε τετοιο βαθμο μάλιστα που γινονται και προβλέψιμα όπως το Angelic layer.
Ποτέ δεν έχουν κάνει την υπέρβαση (τουλαχιστον σε τίτλο που έχω δει)
Posted Image


#41 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 14 December 2007 - 01:45

Εντάξει, αν δεν έχεις διαβάσει τα manga πάω πάσο. Η αλήθεια είναι πως τα anime--στα οποία δεν συμμετέχει πάντα η CLAMP παρόλο που είναι δικά της original projects-- υστερούν κατά πολύ σε σχέση με το αντίστοιχο manga. π.χ Tokyo Babylon, X, TRC. Λες και διαβάζεις άλλο πράγμα. Πάντως αν έχεις ποτέ την ευκαιρία, διάβασε κάτι δικό τους, πραγματικά αξίζει. :wooi2:

Posted Image


#42 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 December 2007 - 01:59

Κοιτα oi clamp έχουν πολούς σκληροπηρηνικούς φαν εκει έξω και όχι τυχαία.

Αλλα αυτο που τις κατηγορώ δεν νομίζω ότι είναι κάτι που αλλάζει έτσι εύκολα απο το Manga στο anime μιάς και είναι ο σκελετός της ιστορίας.


Δεν έχω πειχηρήματα βέβαια αφού δεν έχω διαβάσει αλλα αυτό το πιστεύω.
Posted Image


#43 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 14 December 2007 - 02:06

Κοιτα oi clamp έχουν πολούς σκληροπηρηνικούς φαν εκει έξω και όχι τυχαία.

Αλλα αυτο που τις κατηγορώ δεν νομίζω ότι είναι κάτι που αλλάζει έτσι εύκολα απο το Manga στο anime μιάς και είναι ο σκελετός της ιστορίας.


Δεν έχω πειχηρήματα βέβαια αφού δεν έχω διαβάσει αλλα αυτό το πιστεύω.

Αν δεν έχεις διαβάσει το αυθεντικό concept, τότε είναι σαν να είμαστε σε διαφορετική συζήτηση. Οπότε δεν θα βγει και κάποιο νόημα. ^_^

On topic ένα πράγμα που με χάλασε στη σειρά ήταν το πόσο βιαστικά αναπτύχθηκε η σχέση ανάμεσα σε Arashi/Sorata. Πολλή βιασύνη βρε παιδί μου.
Πάντως ένα απο τα καλύτερα σημεία του anime είναι το episode 21
Spoiler:
Τέλειο το μουσικό κομμάτι και γενικά η όλη ατμόσφαιρα. Αν και είμαι Dragons of Heaven supporter, ο Yuto είναι ενας απο τους αγαπημένους μου characters. Εύχομαι να μην πεθανει στο manga, αλλά σιγά που θα τον αφήσει η CLAMP. :terror2:

Posted Image


#44 pershs

pershs

    ΚΑΡΙΟΛΗΣ

  • Members
  • 206 posts

Posted 14 December 2007 - 03:45

Γιατί θα διαφωνήσω μαζί σας παίδες οι εν'εργειες που έκανε ο κάθε χαρακτήρας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.......
Spoiler:
συμβάλουν στο τελικό αποτέλεσμα και στην απόφαση του σκατόφλορου που έχουν βάλει για προταγονηστή .......
Spoiler:
επωμένος ναι το background τους έχει σημασία για να καταλάβεις τι κάνουν και γιατί και σίγουρα όλλεσ οι κιήσεις τους από εκεί και πέρα σίγουρα θα μπορουσαν να το αναπτ΄ξπυν πολύ περισσώτερο αλλά εμένα προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου
"[FONT="]Αφού η μ@λακια πάει σύννεφο ας μοιραστούμε ομπρέλες" [/FONT]
[FONT=Arial Black]ΚΑΡΙ0ΛΗΣ[/FONT]
Posted Image

#45 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 27 January 2008 - 13:27

ισχυει οτι η clamp αποτελειται απο μονο γυναίκες (lesbos κιολας) που 3εκινησαν σαν doujin κυκλος?