Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Raphael


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 15 August 2007 - 13:22

Posted Image



Αποφάσισα να γράψω για ένα πολυαγαπημένο μου συγκρότημα-ορίστε...

Οι Raphael σχηματίστηκαν το 1997 και ξεκίνησαν την (σύντομη) καριέρα τους το 1998, ενώ τα μέλη (Yukito, Kazuki, Hiro και Yuki) βρίσκονταν ακόμα στις τρυφερές ηλικίες των 16-17. Η μουσική τους είναι ιδιαίτερη, με τα φωνητικά του Yuki να ξεχωρίζουν (κάποιοι τα μισούν...για μένα είναι από τα πλέον συγκινητικά). Προσωπικά, αυτό που ξεχωρίζω περισσότερο στους Raphael είναι οι στίχοι τους, γραμμένοι από την μουσική ιδιοφυία του σχήματος, Kazuki. Ξεκίνησα να τους ακούω όταν ήμουν στην ίδια ηλικία με αυτούς όταν τα έγραφαν, και σχεδόν έκλαιγα καθώς συνειδητοποιούσα πως άκουγα όσα δεν μπόρεσα ποτέ να πω.


Posted Image


Το 2000 αποφάσισαν να διαλυθούν. Τον Οκτώβρη όμως της ίδιας χρονιάς, συνέβη αυτό που τοποθέτησε τους Raphael ανάμεσα στα "καταραμένα" ιαπωνικά συγκροτήματα, και μια για πάντα στις καρδιές των φανς: ο Kazuki, μετά από υπερβολική δόση ηρεμιστικών, πέθανε σε ηλικία 19 ετών.

Κάποιοι λένε ότι δεν ήταν αυτοκτονία αλλά μονάχα εθισμός. Κατά τη γνώμη μου η απάντηση βρίσκεται στους στίχους του, και ειδικά στο Graduation...

Στο "Peter Pan Shoukugun" (Peter Pan Syndrome) o Kazuki οργισμένος αρνείτο να μεγαλώσει.
Τελικά, δεν πρόλαβε...


Posted Image


Αν μπορούσα να περιγράψω την επίδραση της μουσικής τους, θα έλεγα ότι μου επουλώνει πληγές...
Ότι με γυρνά ξανά πίσω, σε μια ηλικία που αμυδρά θυμάμαι, και ούτε μπορώ να πω με σιγουριά αν πράγματι την έζησα ποτέ.

Οι Raphael σε επιστρέφουν στην μήτρα, εκεί όπου αδημονείς για πρώτη φορά να ξεδιπλωθεί ο κόσμος μπροστά σου.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gLlaiLUyN58[/youtube]


Posted Image


Posted Image


#2 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 August 2007 - 18:54

ωραίο αφιέρωμα.

#3 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 24 June 2009 - 22:56



Κάποιοι λένε ότι δεν ήταν αυτοκτονία αλλά μονάχα εθισμός. Κατά τη γνώμη μου η απάντηση βρίσκεται στους στίχους του, και ειδικά στο Graduation...


ωραίο αφιέρωμα. οντως!
<3
διαβασα τους στιχους επειδη ειπες αυτο

kazuki T_T :'''''(

(btw οΟ ηταν πολυ ομορφος - )

μεχρι στιγμης το αγαπημενο μου τραγουδι τους ειναι Eternal Wish ~Todokanu Kimi E~