Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Το πίο περίεργο, τρελό, παράξενο σας όνειρο!


  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#1 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 02 August 2007 - 11:50

Ο τίτλος τα λέει όλα, πείτε το πιο περίεργο ή και παράξενο όνειρο που έχετε δει και που ξυπνήσατε το πρωι και δεν ξέρατε αν είναι αλήθεια ή οχι.
Εισασταν ένας μάυρος πειρατής που κηνυγούσε αθωό κόσμο, ένας λευκός ιππότης που έσωσε την βασιλοπούλα, είσασταν η βασιλοπούλα, είσασταν σε ενα διαστημόπλοιο με την κολλητή σας, ζήσατε σκηνές απο το anime που βλέπατε όλο το απόγευμα μέχρι και αργά το βράδυ:hahaha:. Αναρωτηθήκατε ποτέ πώς και γιατί είδατε το εν λόγω όνειρο, μήπως φταίει το άγχος, οι έντονες συγκινήσεις ή το υποσυνείδητο?

Το πιο παράξενο όνειρο που έχω δεί, by far όμως σε σχέση με άλλα γιατί βλέπω συχνά όνειρα έτυχε στις αρχές του Ιουλιού. Παλία έπαιζα πολύ μα πολύ wow και είχα εναν guild master απο την Ιορδανία, κάναμε παρέα και οτι είχε σχέση με το game ολη την ώρα και την άλλη μέρα σχεδόν πάντα μιλαγαμε απο MSN, μέχρι που σταμάτησα απο τον Απρίλιο το wow και έμεινε η επικοινωνία μέσω MSN. Το παιδί το έχω δει σε φωτογραφίες μόνο απο το Forum του guild και ομόιως, και ποτέ δεν έχουμε ειδωθεί. Ένα βράδυ βλέπω στον ύπνο μου οτι ήμουν στα γενέθλιά του και μπορούσα να διακρίνω οτι ήταν αυτός απο την φωτογραφία απο το forum. Ξυπνώ το πρωί και απο την δουλεία του πιάνω κουβέντα απο MSN
Spoiler:

Φρίκαρα, δεν πίστευε στην αρχή τι του έλεγα και νόμιζε οτι του έλεγα ψέματα και του έκανα πλακα :D
Ένας φίλος μου είπε πως ήταν απο το υποσυνείδητο και πως την ήξερα κάπως την ημερομηνία, αλλά εγώ δεν θυμόμουν τίποτα και ούτε θυμάμαι να έχει γίνει ποτέ αναφορά για τα γενέθλια του. :)
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#2 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 02 August 2007 - 12:21

Όχι τόσο τρελό αλλά παράξενο σίγουρα...
Ήταν τη νύχτα πρίν το παιχνίδι Ελλάδας-Τουρκίας (ναι τότε που φάγαμε τη τεσσάρα) και είχα ονειρευτεί μια φάση ότι παρακολουθούσα τον αγώνα σε μια τηλεόραση και τελειώνει με αποτέλεσμα 4-1 χωρίς να ξέρω ποιά ομάδα κέρδισε τελικά. Εντάξει λέω όνειρο ήταν και την άλλη μέρα πηγαίνω να δω τον αγώνα με τα φιλαράκια μου.Πριν αρχίσει ο αγώνας ανάμεσα στις προβλέψεις και τους αστεϊσμούς πετάγομαι και γώ και μεταξύ σοβαρού και αστείου τους λέω "4-1 ή 1-4 θα έρθει το σκορ παίδες το ονειρεύτηκα στον ύπνο μου αλλά σαν απαισιόδοξος ποντάρω στο 1-4".Ακολούθησαν τα γνωστά γέλια και ατάκες του στυλ "έλα μωρε ονειρομάντη παιχτούρα" και τέτοια ωραία (με πήραν στο ψιλό δλδ). Γελάει καλύτερα όμως...¨όταν το σκορ πήγε 1-3 και ενώ οι άλλοι καταριότουσαν τους Έλληνες παίχτες εγώ αναρωτιόμουνα "λές?" Το τελικό 1-4 με βρήκε να μη πιστεύω στα μάτια μου και τους φίλους μου να με καταριώνται και να φωνάζουν γιατί δε το έπαιξα στο στοίχημα:P

PS:για να μη νομίζετε πως σας δουλεύω μπορείτε να ρωτήσετε το συνάδελφο mosky7 που είναι μέλος νομίζω εδώ τριγύρω
Go figure...
Posted Image

#3 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 02 August 2007 - 12:47

ωωωω τι καλα.... ενα topic για να λεμε τα πιο ακυρα ονειρα μας:wooi2:

ωραια γιατι εγω συνηθως βλεπω τα πιο κουλα ονειρα ολων των εποχων.... προσφατα μαλιστα επειδη τελευταια εχω αναπτυξει μια φοβια για τους σεισμους ειδα στο ονειρο μ οτι ημουν σε μια πολυκατοικια?? δεν θυμαμαι τι ακριβως με ολες μ τις φιλες κ την αδερφη... κ εβλεπα να γινεται σεισμος κ καθε φορα μια απο αυτες να πεθαινει αλλα ο σειμος δεν ηταν τυχαιος αλλα ειχα την δυνατοτητα να γυρισω το χρονο πισω κ να αλλαξουν τα γεγονοτα για να θυσιαστει καποιος αλλος στην θεση της εκαστοτε φιλης μ ~οχι τους θανατους των αλλων δεν τους προκαλουσα εγω αλλα η αλλαγη των γεγονοτων~ ηταν πολυ αγχωτικο though... κ μολις εσωσα ολη μ την παρεα ηρθαν κατι σατανικα ρομποτ π ηθελαν να μας σκοτωσουν:wooi2: κ μετα ξυπνησα... αυτο βεβαια το ονειρο δεν ηταν το πιο κουλο...
εε ενταξει το να βλεπεις στον υπνο σ οτι εισαι πανω σε ενα καγκουρο με τον καθηγητη της βιολογιας σ κ να χοροπηδατε απο φραχτη σε φραχτη των κλουβιων των ζωων ενος ζωολογικου κηπου κ να κοιτατε απο κατω να βλεπετε τα ζωακια κ να τα χαιρετατε ολο χαρα δεν ειναι δα κ το πιο συνηθισμενο ονειρο:wooi2::Blissfull:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#4 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 02 August 2007 - 12:56

το περασμένο Σεπτέμβριο ένα βράδυ μετά από ξενύχτι,κατέβασμα υπερβολικού αλκόλ
και τα σχετικά : ξεράθηκα στον ύπνο και ονειρεύτηκα τον Αδερφό της μητέρας μου.
Είδα ότι περπάταγε στο δρόμο, ότι του έπεσε ένα τεράστιο 17 στο κεφάλι και ότι μετά
είχε χαθεί λέει και εμείς τον ψάχναμε πανικόβλητοι, και στο τέλος τον βρήκαμε να κάθεται
μέσα σε ένα τεράστιο κόκκινο σταυρό. Το πρωί είπα το όνειρο στην μητέρα μου και φυσικά
γελάσαμε μια και το θεωρήσαμε αστείο. Μια εβδομάδα μετά όμως στις 17 Σεπτέμβρη το βράδυ
όταν χτύπησε το τηλέφωνο και ήταν η γυναικα του θείου μου και μας είπε ότι ο θείος μου
δεν είχε πάει στο καφενείο που ήταν να πάει και ότι δεν τον έβρισκε πουθενά καταλαβαίνετε
τον πανικό μας. Μετά ακολούθησαν οι 2 χειρότερες βδομάδες της ζωής μου με εμάς
να ψάχνουμε απεγνωσμένα να τον βρούμε. Τελικά τον βρήκαμε σε ένα νοσοκομείο,
τον είχε χτυπήσει ένα αυτοκίνητο και είχε πάθει παροδική αμνησία. Συν ότι το κινητό
του έσπασε κατά το ατύχημα και δεν είχε μαζί του και ταυτότητα.
Το καλό βεβαια είναι ότι τελικά τον βρήκαμε και ήταν καλά. Τώρα είναι ακόμα καλύτερα
και έχει επανέλθει και η μνήμη του ευτυχώς

Όσο για μένα από τότε δεν έχω ξαναδεί κάποιο παρόμοιο όνειρο αλλά μια φορά ότι και να δω
το περνώ πιο σοβαρά σε σχέση με παλιά

rrmr.png


#5 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 02 August 2007 - 14:17

Σκιαχτηκα καπως με το αποπανω ονειρο...

Anyway το πιο τρελο ονειρο το ειδα πριν περιπου 10 χρονια και το θυμαμαι ακομα, ειδα λεει οτι ειχε ερθει η αποκαλυψη οτι ο ουρανος εβρεχε αιμα, μια τεραστια εκκλησια στην αριστερη πλευρα του σπιτιου μας καθως και συμβολα να χαραζονται στον ουρανο και ο ηλιος να γινεται κοκκινος, κατι αστραπες θυμαμαι που πεσαν και καψαν κατι συμμαθητες μου που ποτε μου δε χωνεψα, θυμαμαι ενα τεραστιο ξεσηκωμο και ανθρωπους να τρωνε σε σισιτια στο δρομο ενω καποιοι αλλοι να εχουν παρει τα βουνα, στο αποκορυφωμα βλεπω να γινεται σεισμος και να πεφτει το σπιτι... μετα ξυπναω μεσα στον υπνο μου παντα και βλεπω εναν ανθρωπο με μια μαυρη καμπαρτινα εξω απο το σπιτι και να ξαναγινεται σεισμος αλλα αυτη τη φορα ηξερα τι θα επεφτε επειδη τα χα ονειρευτει μεσα στον υπνο μου (ονειρο μεσα στο ονειρο) και εσωσα την οικογενεια μου.

Ωστοσο το ονειρο επαληθευτηκε μετα απο τρια χρονια με πολυ ασχημα γεγονοτα στην οικογενεια (θανατο, αρρωστια κλπ...)
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#6 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 03 August 2007 - 14:15

Αν και σπάνια θυμάμαι τα όνειρά μου για παραπάνω από 5 λεπτά αφότου ξυπνήσω, θυμάμαι ένα (όχι ακριβώς βέβαια).

Ήμουν λέει σε ένα κτίριο και μέσα ήταν διάφοροι συμμαθητές μου. Και εγώ είχα ένα περίστροφο και μαζί με κάτι άλλα παιδιά άρχισα να πυροβολώ ανθρώπους. Εν τω μεταξύ, το πρωί που ξύπνησα δεν ήμουν σίγουρος αν είχα σκοτώσει στα αλήθεια ή όχι και φοβόμουν μην με πιάσει η αστυνομία. :shock:

Αυτό μου ήρθε τώρα, όταν θυμηθώ και άλλα... :hahaha:

Πολυ ωραίο topic παρεμπιτόντως... :Blissfull:

Edit: Μόλις διάβασα τα πάραπάνω posts. :|
ΣΟΒΑΡΑ τώρα; Θέλω και εγώ να δω προφιτικό όνειρο... :nanana: (Αλλά για κάτι καλό :hehe:)

oR4yYRl.gif


#7 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 03 August 2007 - 16:05

Θέλω και εγώ να δω προφιτικό όνειρο... :nanana: (Αλλά για κάτι καλό :hehe:)


Μια φορά είδα 5 αριθμούς σε ένα όνειρό μου. Δεν τους έπαιξα σε κανένα παιχνίδι όμως :nosey:

E5VV38U.jpg


#8 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 August 2007 - 16:58

μια φορά είδα ότι βρήκε δυο μωρά στην αυλή μου που ήταν ορφανά και μόλις κατάλαβα ότι ειναι δίδυμα αγοράκια είπα να τα δώσουμε στην γειτόνισσα που δεν είχε παιδιά.
Ωστόσο εμφανίστηκε η Θεία βαρβάρα και ήθελε να τα πάρει για να τα δώσει αλλού.

6 Μήνες μετά η γειτόνισσα έμεινε έγκυος σε δίδυμα αγοράκια 9 μήνες
μετα η κόρη της θείας γέννησε ενώ η γειτόνισσα έχασε τα μωρά που κυοφορούσε και τελικά υιοθέτησε δύο αγοράκια δίδυμα.

#9 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 03 August 2007 - 18:51

Μια φορά είδα 5 αριθμούς σε ένα όνειρό μου. Δεν τους έπαιξα σε κανένα παιχνίδι όμως :nosey:

4 8 15 16 23 42? (ε, αυτοί είναι 6 όμως :|)
Καλά έκανες. :hahaha:

μια φορά είδα ότι βρήκε δυο μωρά στην αυλή μου που ήταν ορφανά και μόλις κατάλαβα ότι ειναι δίδυμα αγοράκια είπα να τα δώσουμε στην γειτόνισσα που δεν είχε παιδιά.
Ωστόσο εμφανίστηκε η Θεία βαρβάρα και ήθελε να τα πάρει για να τα δώσει αλλού.

6 Μήνες μετά η γειτόνισσα έμεινε έγκυος σε δίδυμα αγοράκια 9 μήνες
μετα η κόρη της θείας γέννησε ενώ η γειτόνισσα έχασε τα μωρά που κυοφορούσε και τελικά υιοθέτησε δύο αγοράκια δίδυμα.

:|

oR4yYRl.gif


#10 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 03 August 2007 - 23:59

Η αδερφη μου εχει δει απίστευα όνειρα με living-deads.
Είχαμε τον παππού μας άρρωστο απο Αλτσχαιμερ και τον ειχε δει στο όνειρο της και της ειχε πει κάτι για την μητέρα μας, ακα κόρη του, και μετά απο λίγο καιρό τον χάσαμε απο την νόσο... ηρέμησε τουλάχιστον :D
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#11 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 04 August 2007 - 12:11

Εγω ολη την ωρα βλεπω πως γινεται ενας τεραστιος κατακλυσμος (με τσουναμις, πλημμυρες και ολα τα παρελκομενα):oo:

Γενικα εχουν τοσο καλα εφε τα ονειρα μου που πλεον πολυ δυσκολα εντυπωσιαζομαι απο το hollywood...!!

#12 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 04 August 2007 - 16:32

ΣΟΒΑΡΑ τώρα; Θέλω και εγώ να δω προφιτικό όνειρο... :nanana: (Αλλά για κάτι καλό :hehe:)


εγώ έχω καταλήξει ότι τα προφητικά όνειρα είναι ότι το χειρότερο <<
άσε που για να δείς π.x. τους αριθμούς του τζόκερ πρέπει να είσαι και
πολύ λολόφαρδος ( μην πω την άλλη λέξη και μου βάλετε πιπέρι :P)



> > @ και Λίζα απλά respect για αυτό που λές. Ειλικρινά έμεινα άφωνη :|


Όσο για κούλα όνειρα που έχω δεί... μόλις χθές είδα ότι συμμέτεχα σε ποδηλατικούς αγώνες,
imo σοβαρά με ποδήλατο εγώ να ασχοληθώ από την 3η γυμνασίου.Τότε είχα πάθος...
τώρα ίσως να φταίει ότι πριν κοιμηθώ έβλεπα Over Drive :P
Βεβαια το όνειρο στράβωσε όταν εμφανίστηκαν τα ζόμπι και τα αυτόματα > ε! κάπως
έπρεπε να αμυνθώ :bleh: ζόμπι χωρίς αυτόματο δεν αντιμετωπίζεται :P ( και εδώ να σας προτείνω
να διαβάσετε το manga High School of the Dead :rolleyes: )



Επίσης πριν κάποιο διάστημα είχα δεί στον ύπνο μου ότι βρισκόμουν σε ρομαντικό
δείπνο με τον Hei :wooi2:
Spoiler:
Μια φορά ήταν το καλύτερο όνειρο που έχω δεί εδώ και πολύ καιρό :rolleyes:




ε! μετά από κάτι τέτοια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι anime+manga
επηρεάζουν αρκετά την φαντασία μου :oops:

rrmr.png


#13 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 04 August 2007 - 20:20

Έχω δει τόσα παράξενα όνειρα που μου δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα ως το πιο τρελό... Κάποτε κράταγα ημερολόγιο κιόλας αλλά βαριόμουν να γράφω κάθε πρωί ή μέσα στην νύχτα, γιατί θυμώμουν αρκετά κάθε φορά. :P

#14 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 04 August 2007 - 21:12

Εγώ δε βλέπω πολύ συχνά όνειρα αλλά όταν βλέπω είναι εντελώς κουλά.Το κακό είναι ότι μετά από λίγο τα ξεχνάω.Αλλά σε γενικές γραμμές έχω δει όνειρα όπου είμαι βαμπίρ,έχουν κάνει επιδρομή εξωγήινοι και εγώ με άλλους ανθρώπους πολεμάμε εναντίον τους,έχω super δυνάμεις κτλ.Γενικά πέφτει πολύ φαντασία στα όνειρά μου.Αν δω κανένα αυτές τις μέρες θα γράψω.

Posted Image


#15 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 04 August 2007 - 21:40

Σπάνια βλέπω παράξενα όνειρα. Συνήθως είναι πολύ πεζά και καθημερινά.
Όταν όμως βλέπω τα γράφω μετά σε ένα περίεργο τετραδιάκι φτιαγμένο από φύλλα δέντρων και ανακυκλωμένο χαρτί που είχα πάρει κάποτε στη Σαμοθράκη.

Ένα επαναλαμβανόμενο όνειρο που βλέπω εδώ και χρόνια όμως είναι το εξής:

Βρίσκομαι στην εξοχή κοντά σε ένα δάσος. Υπάρχουν λίγα παλιά νεοκλασσικά σπίτια ολόγυρα σε ένα δρόμο που μοιάζει μάλλον με μονοπάτι.
Ένα σπίτι ξεχωρίζει. Δείχνει ακατοίκητο αλλά όχι απεριποίητο. Ο κήπος του είναι μάλλον εγκαταλειμένος και άγριος αλλά η αίσθηση του χώρου δεν είναι αρνητική. Μάλλον μυστήρια και προσκαλεστική.
Μπαίνω στο σπίτι. Ένας μικρός προθάλαμος, λίγα παλιομοδίτικα έπιπλα. Σε ένα καφετί τραπεζάκι υπάρχει ένα μαύρο πολύ παλιό τηλέφωνο και δίπλα του ένα χοντρό βιβλίο με σκούρο μωβ δερμάτινο εξώφυλλο. Δίπλα από το τραπεζάκι μια πολυθρόνα με βαθυπόρφυρο χρώμα.
Ο τίτλος είναι γραμμένος με ξεθωριασμένα χρυσά γράμματα που όσο τα βλέπω τόσο γίνονται πιο καθαρά. Το Βιβλίο της Φαινώς.
Κάθομαι στην πολυθρόνα, και το ξεφυλλίζω. Οι σελίδες είναι λευκές.
Πάω στην αρχή του βιβλίου και τα γράμματα εμφανίζονται. Μου λένε μια ιστορία που για κάποιο λόγο πρέπει να την γνωρίζω. Όσο προχωράω τόσο εμφανίζονται κι άλλα γράμματα, λέξεις, προτάσεις, παράγραφοι, σελίδες. Κάποια στιγμή μαθαίνω και ποια είναι η "Φαινώ".
Το όνειρο τελειώνει.

Και έτσι κάπως έχω γράψει μερικές από τις ιστορίες μου, και στοιχεία για το σύμπαν που έχω δημιουργήσει εδώ και πολλά χρόνια. Από το "Βιβλίο της Φαινώς" που βλέπω στον ύπνο μου σιγά-σιγά.