Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cyclic Redundacy Erorrs και άλλα όμορφα πράγματα


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Anadeleth

Anadeleth

    Anime Amateur

  • Members
  • 110 posts

Posted 02 November 2005 - 01:45

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου έχει τύχει άπειρες φόρες ένα Cyclic Redundancy error (CRC) .Τα Crc προκαλούνται από δύο αίτιες :Η πρώτη είναι να είναι λερωμένο γρατζούνισμενο το δισκάκι .Καθαρίστε με ένα μαλακό πανί που δεν αφήνει χνούδι .Σε περίπτωση γρατζουνιάς κυκλοφορούν ειδικά καθαριστικά διορθωτικά που είναι κάπως ακριβά και δεν έχω δοκιμάσει κάτι ...Η καλύτερη λύση είναι ακόμα μια φόρα η πρόληψη, προσέξτε πως αποθηκεύετε και πως πιάνετε τα δισκάκια σας κάθε φόρα μιας και ακόμα και μία δαχτυλιά μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.Ως γνωστόν τα pc και τα παρεμφερή τους είναι σαν τις γυναίκες αν δεν τα προσέχεις και αν τα πιέζεις πολύ μετά απο λίγο καιρό δεν τα έχεις ή είναι σε άθλια κατάσταση :) .Ο δεύτερος λόγος που μπορεί να είναι επειδή το dvd είναι corrupted :1)Γιατί χρησιμοποιείτε άθλιες μάρκες .Το φτηνό δεν είναι και κάλο απαραίτητα...2)Βuffer Underun probs. Αυτά δεν είναι τόσο συνηθισμένα και δεν είναι crc αλλά πάλι ή σας καίνε το dvd ή το "κάνουν" corrupted συμβαίνουν όταν καίτε ένα δίσκο και ταυτόχρονα τρέχετε πολλά προγράμματα. Inmho δεν χάλασε ο κόσμος να τρέχετε μόνο το nero για δέκα λεπτά ...Επίσης έντονα κουνήματα μπορεί να επηρεάσουν το γράψιμο.3)Παλιό recorder /firmaware .To firmaware είναι ένα μικρό προγραματάκι που εγκαθιστάτε σε μια μικρή μνήμη που έχει πάνω του το recorder, κάτι σαν τα drivers .Αν βάλετε το τελευταίο πολύ πιθανόν να λυθούν προβλήματα .Firmware μπορείτε να βρείτε εδώ: http://forum.rpc1.org/portal.php .Αν το recorder είναι παλιό πιθανόν να υπάρχουν προβλήματα στα καλώδια ή στον φακό .Αν το recorder είναι παλιό και σας καίει δισκάκια συνέχεια ασχέτου της μάρκας αλλάξτε το με την πρώτη ευκαιρία...4)Κάντε συχνά update το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται για να καίτε cd γιατί π.χ. παλιότερες εκδόσεις του nero δημιούργησαν συχνότερα προβλήματα.Τι να κάνετε σε περίπτωση corrupted dvd ?Εγώ χρησιμοποιώ ένα μικρό προγράματακι που τσεκάρει αν είναι το dvd corrupted,ποιά αρχεία έχουν το πρόβλημα και αν μπορεί να τα κάνει recover στον σκληρό .Μπορείτε να το δείτε εδώ:http://www.softwarepatch.com/tips/cyclic-redundancy.html .Είναι full trial για ένα μήνα.[/url]

#2 xHatebreedx

xHatebreedx

    Animeρος

  • Retired Staff
  • 394 posts

Posted 02 November 2005 - 09:10

Πολυ ενδιαφερον οι πληροφοριες σου, τοσο για ολους τους χρηστες, αλλα ποσο μαλλον για τα μελη του ADN. :wink:

#3 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 02 November 2005 - 14:56

Ναι όντως χρήσιμο topic..PS:To CRChecker εννοείς ή το CDCheck;

#4 Anadeleth

Anadeleth

    Anime Amateur

  • Members
  • 110 posts

Posted 02 November 2005 - 15:54

To cdcheck :)

#5 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 12 May 2006 - 13:10

Πολυ καλο θεμα thanx amigo! Αν εχεις και καμια παραπανω πληροφορια για τα καθαριστικα διορθωτικα που ανεφερες, ανυπομονω για δημοσιευση :D
All hail the machine
Posted Image

#6 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 13 May 2006 - 13:55

den ithela na kano thread(den iksera pos na toonomaso kai se pia enothta na to balo)kai mias kai brika auto to topic tha ithela na rotiso kati.An to dvd writer sou einai 1-8 taxititas kai pareis dvd-r 1-16 ufistatai i antigrafi se auto to dvd :roll:
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#7 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 13 May 2006 - 21:31

Η αντιγραφή θα γίνει κανονικά αλλά μόνο μέχρι 8χ ταχύτητα. Δεν θα πάει παραπάνω αν το DVD writter σου δεν έχει την δυνατότητα

E5VV38U.jpg


#8 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 13 May 2006 - 22:23

Den ksero re su piga pira dvd-r 1-8 kai ta antegrafe kanonika kai kathe fora pouu ebaza ta dvd-r 1-16 mou ebgaze mono thn taxitita 1x kai 2.4x kai thn apilogi megisto.Opoio kai an epelega mou elege oti to dvd mporei na exei prob kai oti den egine dinati ia ntigragi disc at once.Pantos me dvd1-8 leitourgo mia xara.
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#9 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 13 May 2006 - 22:49

Μήπως τα 16χ DvD που πήρες ήταν +-RW ή Double Layers ? Δεν ξέρω τι άλλο φταιει. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτά που ανέφερα μπορούν να δημιουργήσουν τέτοιο πρόβλημα :roll:

E5VV38U.jpg