Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

επιτραπεζια


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#31 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 25 February 2011 - 19:48

Έχει παίξει κανείς το Munchkin? :hmmm:
Μου το πρότεινε ένας γνωστός και λέω μήπως το έχετε παίξει να έχω και μια δεύτερη γνώμη.

απο τα καλυτερα παρειστικα παιχνιδια (γι αυτο και βγαινουν ακομα επεκτασεις), εχει τρελο γελιο αφου σκοπος του ειναι να "την φερεις" στους αλλους
νταξυ οπως τα περισοτερα γινετε βαρετο καποια στιγμη φυσικα
εγω προσωπικα πχ δεν τρελενομαι ιδιετερα, μια στο τοσο και αμα βρω καλη παρεα
τα αδερφια μου ομως εδω και 3-4 μηνες παιζουν συνεχεια με την παρεα τους (εχουν παρει και αλλες 2 επεκτασεις)

#32 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 01 March 2011 - 21:11

Έχει παίξει κανείς το Munchkin? :hmmm:
Μου το πρότεινε ένας γνωστός και λέω μήπως το έχετε παίξει να έχω και μια δεύτερη γνώμη.


Έπαιξα σήμερα πρώτη φορά , παρόλο που προσπαθούσαμε να το καταλάβουμε οι περισσότεροι είχε φάση . Μόνο και μόνο με τα ονόματα των καρτών και πόσο ''άκυρα'' παίζεται ρίξαμε πολύ γέλιο .


Γενικά ως επιτραπέζια προτείνω Tichu
Bang
και Σαμποτέρ

#33 UraharaKisuke

UraharaKisuke

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 02 March 2011 - 22:43

Παιδιά κακά τα ψέμματα.. Όποιος δεν έχει παίξει Κατσικομαχίες δεν ξέρει τι χάνει!!! Απίστευτο γέλιο και χαβαλές με την παρέα!

Παρότι παίζω DND για πολλά χρόνια (σχεδόν 15) και μπορώ να πιάσω το χιούμορ του και μ'αρέσει, το Munchkin το βρίσκω λίγο κουραστικό ως παιχνίδι καθώς είναι αργό.. Παρ' αυτά θα'θελα να τσεκάρω την έκδοση που είναι Board game.

#34 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 02 March 2011 - 23:25

Ευχαριστώ για την γνώμη σας, σίγουρα μου βάλατε ψήλους στα αυτιά και για άλλα games:hehe:
Φίλε Fandom μήπως μπορείς να μου περιγράψεις πως παίζονται (με λίγα λόγια) τα tichu και bang γιατί από τις περιγραφές που έχουν δεν βγάζω και πολύ άκρη?
Με άλλα λόγια έχουν κάποια στρατηγική ή είναι καθαρά για χαβαλέ?

#35 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 02 March 2011 - 23:41

Το bang είναι τελείως για χαβαλέ με την παρέα...Ουσιαστικά μοιράζονται κάποιοι ρόλοι, κανείς δεν ξέρει τον ρόλο του άλλου και ο καθένας έχει κάποιες ιδιότητες και τις παίζετε μεταξύ σας μέχρι να επικρατήσει είτε ο σερίφης είτε ο renegade ή να σκοτώσουν οι ληστές το σερίφη...Είναι άκρως εθιστικό αν και μετά από λίγο καιρό το σιχαίνεσαι από το τόσο που το παίζεις :P


Αν θες καθαρά στρατηγική έχω μερικές προτάσεις αν ενδιαφέρεσαι.

Πάντως ένα που έπαιξα πρόσφατα και είναι πολύ ωραίο για παρέα χωρίς να είναι τελείως στρατηγική είναι το last night on earth. Είναι με ζόμπια, πολύ ωραίο :P

xbJ3b2w.jpeg


#36 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 03 March 2011 - 00:25

Τον τελευταίο καιρό έχω πωρωθεί με το Senet. Είναι το πρώτο επιτραπέζιο παιχνίδι, 3500 ετών, από την αρχαία Αίγυπτο, με πολλούς τρόπους παιξίματος, άλλους πιο απλούς και άλλους πιο περίπλοκους.

Posted Image

Θέλω να αγοράσω κανένα σετ για να παίζω με την παρέα όταν μαζευόμαστε, αλλά δεν ξέρω που να βρω κανένα σχετικά φτηνό, οπότε για την ώρα τη βγάζω πέρα και με αυτοσχέδια. Σχέδιο σε χαρτόνι, δύο πεντάδες πιόνια από κανένα παλιό επιτραπέζιο και 4 χρωματισμένα από τη μια πλευρά ξυλάκια παγωτού αρκούν για να παίξει κανείς. Αν και ως τώρα παίζω μόνο στον υπολογιστή, θέλω πολύ μόλις βρω την ευκαιρία να το συστήσω στην παρέα. Βλακεία μόνο που μπορούν να παίξουν ταυτόχρονα μόνο δύο άτομα, αλλά έστω.

Τόσο πολύ πάντως μου αρέσει πλέον το Senet που λέω κάποια στιγμή μόλις βρω το χρόνο να κάτσω να γράψω ένα εκτενές post για αυτό το παιχνίδι.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#37 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 03 March 2011 - 00:58

Βloodbowl ηταν το μεγαλυτερο καψιμο που εφαγα ποτε.
Ραγκμπι με διαφορες φυλες (elves, goblins, orcs, humans, dwarfs, halflings, treemen, mutants, και πολλά πολλα αλλα) που αναλογα τις ομαδες μπορουσε αν ειναι απο εντελως στρατηγικη και τεχνικο παιχνιδι, μεχρι ανελεητο δυσωδες βρωμοξυλο. 6 ωρες ηταν ενα γρηγορο παιχνιδι, και αλλες 6 "να εξηγησει καποιος στον καινουριο τους κανονες". Πολλες φορες παιζαμε μονο ενα ημιχρονο, ισα ισα για να παρουμε τη δοση μας.
Τι να πρωτοθυμηθω; που νομιζε ο αλλος οτι με κερδιζε και αφου εδωσα τη μπαλα σε ενα γκομπλιν εβαλα το ορκ μου να τον "κανει πασα" (κοινως τον πέταξε σα να ηταν μπαλα) στη γραμμη του τερματος στην εκπνοη του αγωνα;
που ενας φιλος μου κυνηγαγε σε ολο τον αγωνα τον πιο τεχνικο ελφ του παιχνιδιου, που ειχε γ@#ηθει στα dodge, ωσπου εφερε τρεις συνεχομενες ασσο και καταφερε να σαβουριαστει; και μετα του εστειλε εναν νανο με οδοστρωτηρα να τον πατησει (η ηταν το goblin με το αλυσοπριωνο; δε θυμαμαι πια) και τον σκοτωσε τελικα με φαουλ, και ο διαιτητης κατι πηγε να σφυριξει αλλα μπουκαρανε φιλαθλοι και τον καναν ασηκωτο;

ααααχ ωραιες εποχες!
αλλα νομιζω το καλυτερο ηταν οταν με κερδισε η 13χρονη τοτε αδερφη μου, πρωτη φορα που επαιζε :hihi2:
Μπαιναμε στο σαιτ να βλεπουμε για καινουριες ομαδες, αλλαγες σε κανονες κτλ, αγοραζαμε μπογες και βαφαμε τις μεταλλικες φιγουρες :Blissfull:
Ωραια ηταν. μονο που υπαρχει ενα μικρο προβληματακι.
Το κατηργησε η καισσα σχεδον μια δεκαετια τωρα.:zetsubou:

stasou%2520mygdala.jpg


#38 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 03 March 2011 - 01:17

Εγώ προετείνω pokerάκι και όλες τις παραλλαγές..πλην των draw games είναι γτπ...
Posted Image

#39 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 06 March 2011 - 15:48

Έπεσε ένα καλό λιώσιμο από board-games αυτές τις μέρες:

στο μηνιαίο meeting του Ελληνικού Guild του BoardGameGeek στον ΕΣΠΑΙΡΟ:
- 1 x Glory to Rome
- 2 x Battlestar Galactica (με το 2ο expansion: Exodus)

με Xa0s, Kleido, κτλ.:
- 1 x Dominion
- 1 x A Game of Thrones

& το κόβω & για κάποιο Warhammer: Invasion σήμερα & αύριο.

:8):
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#40 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 06 March 2011 - 16:30

Η νυχτα πεφτει στο παλερμο ftw :bleh:


2bbd14fc.jpg


#41 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 06 March 2011 - 21:33

Έπεσε ένα καλό λιώσιμο από board-games αυτές τις μέρες:

στο μηνιαίο meeting του Ελληνικού Guild του BoardGameGeek στον ΕΣΠΑΙΡΟ:
- 1 x Glory to Rome
- 2 x Battlestar Galactica (με το 2ο expansion: Exodus)

με Xa0s, Kleido, κτλ.:
- 1 x Dominion
- 1 x A Game of Thrones

& το κόβω & για κάποιο Warhammer: Invasion σήμερα & αύριο.

:8):


Καλά το Battlestar Galactica ήτανε αισχρό ρε συ, με είχε πεθάνει μια δαιμονισμένη βραδιά στον Έσπερο.
Game of thrones and dominion facken rule! (Έχουμε φτιάξει και σπιτικό zombinion το οποίο έχουμε λιώσει, το παιχνίδι απλά τα σπάει).

Btw ποιό είναι το nick σου στο bgg ρε συ;

Posted Image


#42 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 08 March 2011 - 17:51

Καλά το Battlestar Galactica ήτανε αισχρό ρε συ, με είχε πεθάνει μια δαιμονισμένη βραδιά στον Έσπερο.


Ομολογουμένως, πρέπει να έχεις κάποιες μαζοχιστικές τάσεις για να το διασκεδάζεις αυτό το παιχνίδι όταν δεν καταλήγεις Cylon. ;)

Σοβαρά, μου αρέσει μπόλικα. Το θεωρώ πολύ πετυχημένη μεταφορά της σειράς, με τη συνεχή πίεση & παράνοια. Το είχαμε λιώσει πέρυσι τέτοια εποχή με κάτι φίλους (χωρίς & μαζί με το 1ο expansion, το Pegasus, το οποίο εν τέλη δε μπορώ να πω πως άρεσε σε κανέναν μας) & αφού το είχαμε μάθει αρκετά καλά οι Humans είχαν αρχίσει να κερδίζουν αρκετά σταθερά.

Game of thrones and dominion facken rule! (Έχουμε φτιάξει και σπιτικό zombinion το οποίο έχουμε λιώσει, το παιχνίδι απλά τα σπάει).


"Zombinion" χαχα! Θέλω να το δω. :D

To Dominion παιχνιδάρα. No wonder που έφτιαξε εν νυχτός ολόκληρη κατηγορία παιχνιδιών: τα deck-building games (a.k.a. Dominion-clones, πως λέγαμε Doom-clones back in the day). To ίδιο θέλει και κάνα από τα expansions για να παίζεις, γιατί το βασικό είναι πολύ, um, μαθηματικό (με την έννοια ότι οι optimal στρατηγικές δεν είναι & τόσες πολλές & non-interactive, οπότε το παιχνίδι "γίνεται solved" σχετικά εύκολα). Αλλά την πρώτη φορά που το βλέπεις στην πράξη παθαίνεις πλάκα έστω τουλάχιστον για το πόσο innovative & τόσο απλή είναι η βασική μηχανή του.

Για ποιο Game of Thrones λες εσύ? Για το strategy boardgame ή το card-game? Εγώ μιλούσα για το πρώτο (αν & το δεύτερο είναι & αυτό καλό παιχνίδι, by the way). Έχει τα προβληματάκια του στο balance (η κατάσταση βοηθιέται με τα expansions, απ'ότι ξέρω, αλλά δεν τα έχω δει ποτέ στην πράξη) και ιδιόμορφο για κάποιον που θα το προσεγγίσει σαν, say, Risk ή κάτι ανάλογο (είναι πολύ πιο κοντά στο Diplomacy), αλλά να καλή φάση.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#43 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 08 March 2011 - 20:40

Ομολογουμένως, πρέπει να έχεις κάποιες μαζοχιστικές τάσεις για να το διασκεδάζεις αυτό το παιχνίδι όταν δεν καταλήγεις Cylon. ;)
................


"Zombinion" χαχα! Θέλω να το δω. :D

To Dominion παιχνιδάρα. No wonder που έφτιαξε εν νυχτός ολόκληρη κατηγορία παιχνιδιών: τα deck-building games (a.k.a. Dominion-clones, πως λέγαμε Doom-clones back in the day). To ίδιο θέλει και κάνα από τα expansions για να παίζεις, γιατί το βασικό είναι πολύ, um, μαθηματικό (με την έννοια ότι οι optimal στρατηγικές δεν είναι & τόσες πολλές & non-interactive, οπότε το παιχνίδι "γίνεται solved" σχετικά εύκολα). Αλλά την πρώτη φορά που το βλέπεις στην πράξη παθαίνεις πλάκα έστω τουλάχιστον για το πόσο innovative & τόσο απλή είναι η βασική μηχανή του.

Για ποιο Game of Thrones λες εσύ? Για το strategy boardgame ή το card-game? Εγώ μιλούσα για το πρώτο (αν & το δεύτερο είναι & αυτό καλό παιχνίδι, by the way). Έχει τα προβληματάκια του στο balance (η κατάσταση βοηθιέται με τα expansions, απ'ότι ξέρω, αλλά δεν τα έχω δει ποτέ στην πράξη) και ιδιόμορφο για κάποιον που θα το προσεγγίσει σαν, say, Risk ή κάτι ανάλογο (είναι πολύ πιο κοντά στο Diplomacy), αλλά να καλή φάση.

Εμείς ήμασταν humans, μαζί και με τον 3Pod αν τον ξέρεις ~που έχει φτιάξει με τον geremes το drumroll που νίκησε τον φετινό διαγωνισμό~, και είχαμε ξεκωλιαστεί στο γέλιο. Αλλά ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!!! T-T
To Zombinion είναι χάρμα οφθαλμού και έχει εικόνες από το L4D....είναι απλά ΕΠΟΣ!
Από deck building έχω παίξει μόνο το arctic scavengers και το ascension και το 2ο ειδικά μου άρεσε πολύ. Δε νομίζω ότι είναι πολύ μαθηματικό πάντως, έχει αρκετό re-playability και χωρίς τα expansions.

Για το board λέω. Δεν το είχα παίξει ολόκληρο γιατί δεν προλάβαινα εκείνη τη μέρα, αλλά το έχω λατρέψει ήδη! <3

Προσωπικά πορώνομαι με τα κλασσικά (agricola & kingsburg πλέον μόνο με το expansion του) όσο δεν πάει, και έχω κολλήσει τραγικά με το krakow τώρα τελευταία.

Posted Image


#44 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 09 March 2011 - 20:05

Εμείς ήμασταν humans, μαζί και με τον 3Pod αν τον ξέρεις ~που έχει φτιάξει με τον geremes το drumroll που νίκησε τον φετινό διαγωνισμό~, και είχαμε ξεκωλιαστεί στο γέλιο. Αλλά ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!!! T-T


Well... υπάρχει μία καλή πιθανότητα να παίξουμε αυτό το Σάββατο...

Και ναι, το ξέρω τον 3Pod. Δεν έχω παίξει Drumroll, αλλά από production values τουλάχιστον φαίνεται πολύ όμορφο.

Δε νομίζω ότι είναι πολύ μαθηματικό πάντως, έχει αρκετό re-playability και χωρίς τα expansions.


Δε διαφωνώ. Όπως προσπάθησα να μεταδώσω & στο προηγούμενο post δεν είναι πως το παιχνίδι δεν έχει replayability & such, αλλά το να πας για 'big money' ή 'turbo-chape', i.e. 2 από τις πιο optimal στρατηγικές είναι tempting.

Προσωπικά πορώνομαι με τα κλασσικά (agricola & kingsburg πλέον μόνο με το expansion του) όσο δεν πάει, και έχω κολλήσει τραγικά με το krakow τώρα τελευταία.


Πρέπει να ομολογήσω πως για μεγάλη μου ντροπή δεν έχω παίξει καθόλου AgricolaPuerto Rico).
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#45 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 March 2011 - 08:35

Είναι όμορφο και μακάρι να τα πάει καλά στην Essen φέτος, να πληθαίνουν οι Έλληνες σχεδιαστές παιχνιδιών.

ΙΚ! Παίξε Αgricola ΤΩΡΑΑΑΑ!!
Το αστείο είναι ότι τις πρώτες φορές που το είχα παίξει έπεφτε απίστευτο AP από αυτούς που το είχαν ξαναπαίξει και το βαρέθηκα, αλλά μετά που το έπαιξα πολύ άρχισε να μου αρέσει όλο και περισσότερο.

Ούτε εγώ έχω παίξει το Puerto Rico αλλά από αυτά που έχω δει δεν το κόβω να μου πολυαρέσει.

Posted Image