Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

επιτραπεζια


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#16 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2.573 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Δεκέμβριος 2008 - 02:15

Σκέφτομαι να πάρω το Shogun και το Warrior knights.

Τα έχει παίξει κανείς να πει εντυπώσεις;

Γενικά αν και μου αρέσουν πολύ τα επιτραπέζια δε παίζω συχνά μιας και δεν έχω γνωστούς που να μένουν κοντά μου και να τους αρέσουν.Αδέρφια δεν έχω και όσα ξαδέρφια έχω δεν ενδιαφέρονται για τέτοια:uhh:

Γενικά πάντως πιστεύω στην Ελλάδα είναι δύσκολο να βρεις άτομα που να τους αρέσουν άλλα επιτραπέζια,πέρα από τα γνωστά Taboo,Trivial Pursuit κτλ:emptyonexg1:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#17 eLeor

eLeor

    Starting...

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Δεκέμβριος 2008 - 02:50

Για να μην αναφερθώ στα κλασσικά χαρτοπαίγνια...ποκερ και τα λοιπα...Θα σου πρότινα βιβλία για Dungeon & Dragons,Vampire...Τώρα αν σου έχει κολλήσει η ιδέα επιτραπέζια τότε cluedo,μια νύχτα στο πεκίνο αν σου αρέσουν τα μυστηρίου.Pictionary γουστάραμε με τους φίλους μου,ειδικά αν ΔΕΝ ζωγραφίζεις καλά!!!!!
Dungeon & Dragons σε επιτραπέζιο ή κανά Warhammer(έτσι νομίζω λέγετε) στο ένα θα χρειαστείς καλό DM στο άλλο θα γουστάρεις αλλά θέλει να γουστάρεις παιχνίδια τυπου Stratengo,Risk.

#18 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Δεκέμβριος 2008 - 06:37

Σκέφτομαι να πάρω το Shogun και το Warrior knights.

Τα έχει παίξει κανείς να πει εντυπώσεις;

Γενικά αν και μου αρέσουν πολύ τα επιτραπέζια δε παίζω συχνά μιας και δεν έχω γνωστούς που να μένουν κοντά μου και να τους αρέσουν.Αδέρφια δεν έχω και όσα ξαδέρφια έχω δεν ενδιαφέρονται για τέτοια:uhh:

Γενικά πάντως πιστεύω στην Ελλάδα είναι δύσκολο να βρεις άτομα που να τους αρέσουν άλλα επιτραπέζια,πέρα από τα γνωστά Taboo,Trivial Pursuit κτλ:emptyonexg1:

κάνεις λάθοοος!
πέρασε μια βόλτα από το greek guild του boardgamegeek κ θα βρεις πολλούς πωρωμένους Έλληνες με κάθε λογής game είτε ameritrash είτε eurogame (γκουχ γκουχ *eurosnot*)

κ εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα μέχρι που γνωρίσαμε παιδιά από το bgg κ από κάισσα

Δημοσιευμένη  εικόνα


#19 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2.291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Δεκέμβριος 2008 - 12:14

σκέφτομαι να πάρω το WoW board game και σιγά σιγά να ψήσω κόσμο...

έχω ήδη το Game - Order of the Stick Adventure Game: Dungeon of Dorukan: APE Games και υπήρχαν κάποια επικά sessions...

#20 Kawai Shinigami

Kawai Shinigami

    Bakumanιακος

  • Members
  • 39 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Δεκέμβριος 2008 - 00:02

ρε μάγκες και γω ψήνομαι τρελά για board games ειδικά diplomacy risk και τέτοια αλλά δεν βρίσκω λαό... έχω ψηθεί και axis and allies iniatures αλλά που? κανείς αντίπαλος!?...



#21 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 20 Δεκέμβριος 2008 - 04:24

Εγώ πάλι έλαβα κάτι mini-επιτραπέζια "τσέπης" σήμερα από παραγγελία στο εξωτερικό και είμαι στη τρελή χάρα. :wis:

Πολύ value for money κάτι coloretto και fairy tales πήρα (5-10euros each), ότι καλύτερο για παρέα χαβαλέ και μικρής διαρκειας games και must για ταξίδια και διακοπές.
Χώρια που είναι easy to learn, και μπορείς να πείσεις τους πάντες να ασχοληθούν έστω και λίγο. (και μετά πορώνονται) :wooi2:

PS : Ποιο uno και ποια χαρτιά και πράσινα άλογα. Coloretto ftw.


@Sponis - quote
"σκέφτομαι να πάρω το WoW board game και σιγά σιγά να ψήσω κόσμο..."

Δε το προτείνω δεν έχω δει μεγαλύτερο κάψιμο. 6 ώρες η παρτίδα ήθελε. :oo:
Απλά ΕΛΕΟΣ.:deadga6:
(Μου θύμισε το πόσο κάψιμο είναι τα Online games. Αλλά να μου πείς blizzard τι περίμενες.)
Sorry φίλος αλλά αν έχω 6+ ώρες για επιτραπέζιο, χίλια χρόνια να έπαιζα adnd/dnd που είναι 100 φορές πιο εποικοδομητικό/κοινωνικό/διασκεδαστικό.
(προφανώς δεν έχω τόσο χρόνο πλέον, αλλά αν είχα όπως κάποτε..)

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Radagast: 20 Δεκέμβριος 2008 - 04:34

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#22 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2.291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Δεκέμβριος 2008 - 04:41

XA

δεν έχεις παίξει τότε το Order of the Stick

6 ώρες μας παίρνει μόνο για να διαβάσουμε ο ένας τις κάρτες στον άλλο και να ψοφήσουμε στα γέλια... μετά ξεκινάει το παιχνίδι...

έχει και ένα επίπεδο δυσκολίας που το λέει κάτι σαν weekend κάτι... ότι σου χαλάει όλο το σαββατοκύριακο δλδ.

#23 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2008 - 11:14

ψαξτε στις αποθηκες σας/ξαδελφων κλπ να βρειτε κανενα Hero Quest.
απιστευτο για βραδινες "περιπετειες".

Δημοσιευμένη  εικόνα


#24 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1.430 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Δεκέμβριος 2008 - 11:58

Hero Quest rulez,
Order Of The Stick pwns!!!:nod:
Επικά sessions indeed my dear Sponis.
Αυτό το weekend που λες δεν ήξερα(ή θυμόμουν) ότι υπήρχε. Οι διακοπές έφτασαν, άδειες έρχονται, τι λες; Εσύ, εγώ και άλλοι τέσσερις...(hentai mode on)...μπροστά στο τζάκι, που σιγοκαίει και δημιουργεί την κατάλληλη ατμόσφαιρα,να πλακωνόμαστε στο...
Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Δημοσιευμένη  εικόνα .aNiMe//GR IRC channel Δημοσιευμένη  εικόνα

#25 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2008 - 03:22

Για τραπουλοειδή πάντως, προτείνω το Phase 10(2+άτομα) και το Tichu(4 άτομα) που πρόσφατα ανακάλυψα. Ειδικά το τελευταίο είναι τέρμα εθιστικό. Τα έχει και τα 2 στα Playhouse, αλλά το τελευταίο σπάνια εώς ποτέ δε στο προτείνουν γιατί είναι πολυ μανούρα να στο εξηγήσουν
Δημοσιευμένη  εικόνα

#26 aparadektos4

aparadektos4

    Starting...

  • Members
  • 8 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Δεκέμβριος 2008 - 12:50

Εάν αρέσουν σε κανένα ιστορικά παιχνίδια τότε προτείνω Tactics 2 (εντάξει αυτό δεν είναι ιστορικό αλλά είναι πολύ απλό και σε εισάγει σε αυτού του είδους τα επιτραπέζια), Africa Korps, Korea 1995, Aegean Strike kai Gulf strike με τα δύο τελευταία να μπορείς να τα συνδυάσεις και να παίξεις Γ ΠΠ σε ΝΑ Μεσόγειο και Περσικό Κόλπο
Υπάρχουν 2 προβλήματα είναι κάπως πολύπλοκα αλλά το χειρότερο είναι παλιά και δύσκολα θα τα βρεις, αξίζουν όμως.
Θα βρεις όμως Axies & Allies σε διάφορες εκδοχές, είναι πολύ ωραίο και αν σου αρέσουν οι μινιατούρες πέρα από τα κλασσικά όπως Warhammer τα Mechwarrior, Crimson Skies ή CHQ Battles με πολλούς κανόνες και πίνακες για μάχες Β ΠΠ

#27 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Δεκέμβριος 2008 - 13:29

Το Order Of The Stick είναι απίστευτο, είχαμε ρίξει τρελό γέλιο μερικά άτομα από εδώ μέσα. Πρέπει να το ξανακανονίσουμε (και να έχουμε πολύυυυ ελεύθερο χρόνο αυτήν τη φορά)

E5VV38U.jpg


#28 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιανουάριος 2009 - 16:13

http://www.megaupload.com/?d=9GJH4I8S

Σε όσους άρεσε το Carcasonne (Τα κάστρα του Μιστρά), να μια εκδοχή του που έφτιαξα σε corel (το οποίο έκανα jpeg).
Δεν υπάρχει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα, διαφέρει αρκετά.

#29 Kawai Shinigami

Kawai Shinigami

    Bakumanιακος

  • Members
  • 39 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιανουάριος 2009 - 21:40

Για τις γιορτές έκανα κάτι τολμηρο... πήρα το Agricolla το επιτραπέζιο που χαρακτηρίζεται ως το καλύτερο που κυκλοφορεί στο Board Game Geeks... τωρα ψάχνω αντιπάλους αν και έχει solo αλλα με άλλους είναι καλύτερα...



#30 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 25 Φεβρουάριος 2011 - 19:22

Έχει παίξει κανείς το Munchkin? :hmmm:
Μου το πρότεινε ένας γνωστός και λέω μήπως το έχετε παίξει να έχω και μια δεύτερη γνώμη.