Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Harry Potter διαβάζετε;;;


  • Please log in to reply
176 replies to this topic

Poll: Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω! (189 member(s) have cast votes)

Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω!

  1. ΝΑΙ διαβαζω και πιστεύω ότι στη πραγματικότητα αναφερεται σε ενηλικες. u_u (79 votes [41.80%])

    Percentage of vote: 41.80%

  2. Ναι, διαβαζω και δεν με νοιαζει το ότι είναι για παιδακια! (66 votes [34.92%])

    Percentage of vote: 34.92%

  3. Οχι,δεν με ενδιαφερει.Δεν καταλαβαινω πως μπορουν μερικοι και παιδιαριζουν σε τετοια ηλικια... (34 votes [17.99%])

    Percentage of vote: 17.99%

  4. HELL NO!!!IT'S THE SATAN'S BIBLE!GET AWAY AND SAVE YOUR SOULS FELLOW CHRISTIANS!!! (10 votes [5.29%])

    Percentage of vote: 5.29%

Vote Guests cannot vote

#46 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 21 August 2007 - 17:47

Μα πως ειναι δυνατον να ξεχασει κανεις τους υμνους στα δασυτριχα στηθη, τους γκριζους κροταφους και τα ηλεκτροφορως διαπεραστικα γαλαζια ματια των παμπλουτων λατινων εραστων που συναντα κανεις στα "ενηλικα" κρυφο-αρλεκιν bestsellers. αν ειναι το συγκεκριμενο (αντι) ερωτικο στοιχειο να διαχωριζει τα ειδη τοτε μετα χαρας αποδεχομαι τα αθωα ρομαντζα στο ΧΠ. γιατι αλλο να γελας με κατι που γραφει το βιβλιο και αλλο να γελας με το ιδιο το βιβλιο. :sadist:

#47 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 21 August 2007 - 18:18

Μα πως ειναι δυνατον να ξεχασει κανεις τους υμνους στα δασυτριχα στηθη, τους γκριζους κροταφους και τα ηλεκτροφορως διαπεραστικα γαλαζια ματια των παμπλουτων λατινων εραστων που συναντα κανεις στα "ενηλικα" κρυφο-αρλεκιν bestsellers. αν ειναι το συγκεκριμενο (αντι) ερωτικο στοιχειο να διαχωριζει τα ειδη τοτε μετα χαρας αποδεχομαι τα αθωα ρομαντζα στο ΧΠ. γιατι αλλο να γελας με κατι που γραφει το βιβλιο και αλλο να γελας με το ιδιο το βιβλιο. :sadist:


προσκυνώ, απλά :nod:

Posted Image


#48 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 22 August 2007 - 17:25

:drinks: τωρα μπορουμε να γινουμε κινημα και να επιρρεασουμε τα παγκοσμια δεδομενα...
viva la revolution!

#49 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 01 September 2007 - 13:34

Φυσικά και τα διάβασα όλα. Και τα 7. περίμενα 2 χρόνια για το έβδομο... Μόλις είδα ότι μπορούσα να κάνω προπαραγγελία στο amazon, δεν έχανα χρόνο. Το Harry Potter and the Deathly Hallows είχε γίνει προ-παραγγελία από τον Ιανουάριο...

Φανατική αναγνώστρια. Μόνο στις ταινίες τα έχουν χαλάσει. Κανένας σκηνοθέτης δεν έχει καταφέρει να αποδώσει την ατμόσφαιρα των βιβλίων.

#50 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 02 September 2007 - 15:02

Μόνο στις ταινίες τα έχουν χαλάσει. Κανένας σκηνοθέτης δεν έχει καταφέρει να αποδώσει την ατμόσφαιρα των βιβλίων.


θα συμφωνήσω για τις ταινίες. Οι ταινίες μπροστά στα βιβλία είναι κάπως άθλιες θα έλεγα.
Γενικά δεν μου αρέσει καθόλου όταν περνούν ένα βιβλίο 600 σελίδων και το περιορίζουν
σε μια ταινία 1:30 με 2:00 ωρών. Πιστεύω ότι πολλά μένουν απ'έξω.
Καλύτερα κάποιος να διαβάσει τα βιβλία, και πιο πολλά θα καταλάβει και πιο πολύ θα το ευχαριστηθεί πιστεύω.

Τέσπα μόλις χθές τελείωσα και εγώ το 7ο book. Βέβαια άργησα κάπως να το ξεκινήσω
αλλά τελικά το ξεκίνησα και το τελείωσα ^^ Και ναι έμεινα αρκετά ευχαριστημένη,
το βιβλίο περιελάμβανε όλα όσα ήθελα και το τέλος ήταν αρκετά ικανοποιητικό
και το 19χρόνια μετά μου άφησε μια γλυκιά γεύση :wooi2:
Και πιστεύω ότι η Rowling μας έδωσε το καλύτερο τέλος που θα μπορούσε να μας δώσει,
και θα συμφωνήσω με όσους λένε ότι με κάθε βιβλίο γίνετε και καλλίτερη σαν συγγραφέας.

rrmr.png


#51 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 02 September 2007 - 15:07

Ναι αλλά δεν έχω διαβάσει το 7ο ακόμα. Το αγαπημένο μου είναι το 3ο με διαφορά.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#52 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 02 September 2007 - 17:29

Και εμενα μεχρι να διαβασω το 7ο,το αγαπημενο μου ήταν το τριτο!(το ειχα διαβασει 5 φορες,αυτο θα πει καψιμο...).Πρεπει να διαβασεις το 7ο!(αν και χθες που εβλεπα την 5η ταινια θυμηθηκα μια απορια,μαλλον 2,που δεν απαντησ ποτε στο 7ο η ηλιθια...)

Τωρα οσον αφορα τις ταινιες ειναι επιηκως αθλιες...Τ_Τ
Αφου η 5η κατα τη γνωμη μου ήταν η χειροτερη απο όλες.Υπερβολικα σκοτεινη,κακη σκηνοθεσια και πανω απ'όλα ασυνδετες σκηνες.Δλδ το εβλεπα με την ξαδερφη μου,και οι δυο ειχαμε διαβασει το βιβλιο,και καθε πεντε λεπτα ρωταγαμε:και τωρα τι εγινε?.Και επισης αισθητη ήταν η ελειψη μουσικης σχεδον σε ολοκληρη την ταινια,και ετσι μεταβληθηκε σε ενα υποτονικο θεαμα που σου προκαλουσε υπνηλια.
Το μονο καλο ήταν το performance των ηθοποιων,οι οποιοι σε ορισμενα σημεια ειχαν μπει κυριολεκτικα στο πετσι του ρολου.

#53 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 02 September 2007 - 17:49

Τα έχω διαβάσει κι εγώ όλα αν και με κάπως άκυρη σειρά. 2,4,5,3,1,6,7:oo:

Όπως είδα και σε μερικά posts πιο πάνω κι εγώ πιστεύω ότι ανάλογα με την ηλικία των πρωταγωνιστών είναι και το που απευθύνεται το βιβλίο.

Ένα καλό τους είναι ότι έχουν πάντα μεγάλη αγωνία και ακόμα και άτομα που δεν είναι βιβλιοφάγοι, εάν τους αρέσει τα καταβροχθίζουν (not literaly) σε λίγες μέρες παρά τον μεγάλο αριθμό σελίδων.


Το 7 είναι και μένα το αγαπημένο μου ενώ ακολουθούν το 4 και το 3.
Οι ταινίες είναι τρισάθλιες. Είναι σα να διάβασε κάπως την περίληψη και το έκανε ταινία χωρίς να ακολουθεί το σωστό script. Την 5η δεν την έχω δει αλλά ακούω τα χειρότερα και κρίνοντας από την 4η μου φαίνεται λογικό:nosey:


Σαν σύνολο ωραία βιβλία πάντως:byejg9:

Posted Image


#54 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 02 September 2007 - 17:57

Εγώ απόλαυσα την 5η πάντως. Ο σκηνοθέτης τα έκανε μαντάρα με το σενάριο, οι μάχες είναι γελοίες, η ατμόσφαιρα καμία σχέση με το βιβλίο, αλλά είχε Umbridge και χιούμορ, και έτσι ήταν ok. Δε νομίζω να έχω γελάσει σε άλλο Harry Potter. Ελπίζω πάντως το 7ο να το σκηνοθετήσει κανένας σοβαρός άνθρωπος μήπως και δούμε προκοπή.

#55 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 02 September 2007 - 22:31

Και εμενα μεχρι να διαβασω το 7ο,το αγαπημενο μου ήταν το τριτο!(το ειχα διαβασει 5 φορες,αυτο θα πει καψιμο...).Πρεπει να διαβασεις το 7ο!(αν και χθες που εβλεπα την 5η ταινια θυμηθηκα μια απορια,μαλλον 2,που δεν απαντησ ποτε στο 7ο η ηλιθια...)


Για ποιές απορίες μιλάς; Ίσως και να τις έχει απαντήσει.

#56 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 02 September 2007 - 23:11

Bρε παιδιά, από πού κι ως πού είναι "τρισάθλιες" οι ταινίες? ΟΚ, δεν είναι σαν τα βιβλία αλλά τι περιμένατε? Να κάνουν μια ταινία 12 ωρών μην πάει και ξεχάσουν καμμιά λεπτομέρεια που έχουν τα βιβλία?

Όσο για την 5η ταινία, φυσικά είναι πιο σκοτεινή αφού είναι πιο σκοτεινό, από τα σκοτεινότερα και το βιβλίο, φυσικά θα είναι και πιο "σοβαρή" αφού ήδη οι πρωταγωνιστές των βιβλίων δεν είναι πια πιτσιρικάκια.

Επίσης, καλό θα είναι να κρίνουμε μια ταινία ως *μεταφορά* ενός βιβλίου στη μεγάλη οθόνη, σύμφωνα με τη δική της γλώσσα και όχι με τη γλώσσα του βιβλίου.
Σαν μεταφορές είναι λίγο-πολύ πιστές και σχεδόν απόλυτα στο "πνεύμα" των βιβλίων ενώ σαν παραγωγές είναι απλά άψογες.
Εξ άλλου δεν είναι καθόλου λίγοι εκείνοι που λάτρεψαν τις ταινίες και από αυτές διάβασαν και τα βιβλία μετά.

#57 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 02 September 2007 - 23:33

Σε αυτό που είπες για το ίδιο κλίμα θα συμφωνήσω. Αλλά δεν είναι το ότι κόβουν σκηνές από τα βιβλία που τις κάνει (ok το "τρισάθλιες" ήταν λίγο υπερβολικό) χειρότερες από ότι θα μπορούσαν να είναι αλλά ανούσιες αλλαγές του τύπου:


1)Φοράνε jeans και κανονικά ρούχα μέσα στη σχολή - όχι ότι είναι ενοχλητικό αλλά από αυτό ξεκίνησαν.

2) Αλλάζουν μερικές αντιδράσεις χαρακτήρων σε συγκεκριμένα θέματα - και μερικές φορές σε απαραίτητα για την πλοκή.


3) Αλλάζουν γεγονότα επίσης σημαντικά για την πλοκή.


Φυσικά αυτά τα 3 φαίνονται "εντάξει". Αλλά σε ορισμένες φάσεις είναι ανούσια και παράλογα μιας και όσο χώρο και ευκολία έπαιρνε το κανονικό τόσο τους παίρνουν κι αυτά. Με αποτέλεσμα να ενοχλεί τους fans. Ένα απλό παράδειγμα είναι που στην 4η ταινία
Spoiler:


Και δεν είναι μόνο ότι κόβουν σκηνές ή τις αλλάζουν. Προσθέτουν και μερικές δικές τους ελαφρώς παράλογες, ειδικά μία στην 5η ταινία.


Σωστο το ότι δεν χωράνε όλα αυτά σε 2,3 ώρες αλλά με αυτή τη λογική ποιος ο λόγος να προσθέσουν δικά τους;:hahaha:

Οι πρώτες 3 μου αρέσουν για κανα μεσημεράκι πάντως..

Posted Image


#58 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 03 September 2007 - 00:59

Mερικές μικροαλλαγές είναι απαραίτητες, μια που κάτι που λειτουργεί σε ένα βιβλίο ίσως να μη λειτουργεί σε μια ταινία (και το ανάποδο).
Τζηνς και άλλα ρούχα φόραγαν και στα βιβλία κάτω από τους μανδύες τους, από ό,τι θυμάμαι.

Πάντως έχεις δίκιο πως κόβουν κάποιες σκηνές των βιβλίων προς χάρην κάποιων άλλων, πράγμα που με εκνευρίζει και μένα, για να λέω την αλήθεια.

Πάντως δε με ενόχλησε κάτι στις ταινίες ΧΠ τόσο, όσο ας πούμε το πλήρες "κόψιμο" του Τομ Μπομπαντίλ από το LotR (αλλά αυτό είναι άλλο can of worms, οπότε γιατί το ανοίγω ο άφρων? Moving on, moving on!) :P :lol:

#59 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 03 September 2007 - 01:12

Πάντως δε με ενόχλησε κάτι στις ταινίες ΧΠ τόσο, όσο ας πούμε το πλήρες "κόψιμο" του Τομ Μπομπαντίλ από το LotR (αλλά αυτό είναι άλλο can of worms, οπότε γιατί το ανοίγω ο άφρων? Moving on, moving on!) :P :lol:


Αν και off-topic,και ΄γω θα θελα να το δώ αυτό στα L.O.T.R.,αλλά κακά τα ψέμματα,κανείς μα κανείς δεν θα μπορούσε να τον αποδώσει σωστά.Είναι χαρακτήρας για το βιβλίο και μόνο,και αυτός και η γυναίκα του.
Posted Image

#60 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 03 September 2007 - 17:21

συμφωνω οτι ειναι αδυνατον να μεταφερεις το κλιμα του βιβλιου στο σινεμα. το βιβλιο ειναι η προσωπικη φαντασια του καθενος και γιαυτο και πολλοι ξενερωνουν με την ταινια γιατι αλλιως τα εχουν φανταστει και αλλιως τους βγαινουν. ακομα και το LOTR, απο τις πιο προσεγμενες μεταφορες κατα την ταπεινη μου αποψη, *δεν* ειναι το βιβλιο του Τολκιν, ειναι η ιστορια οπως τη φανταστηκε ο Τζακσον.

Στο ΧΠ ισως ειναι λαθος που αλλαζουν οι σκηνοθετες γιατι χανεται η ομοιομορφια στην αντιμετωπιση αλλα προσωπικα εχω ευχαριστηθει τις ταινιες. ειδα και το 5 και δεν περιμενα να το χαρω οσο το χαρηκα γιατι απο τα βιβλια ηταν το λιγοτερο αγαπημενο μου. παρολο που αλλαξανε πραματα, κοψανε απο δω, ραψανε απο κει δεν με πειραξε οσο πειραξε αλλους. αλλοι οι κανονες στο γραπτο λογο, αλλοι στη μεγαλη οθονη.