Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία

Harry Potter διαβάζετε;;;


  • Please log in to reply
176 replies to this topic

Δημοσκόπηση: Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω! (189 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω!

  1. ΝΑΙ διαβαζω και πιστεύω ότι στη πραγματικότητα αναφερεται σε ενηλικες. u_u (79 ψήφοι [41.80%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 41.80%

  2. Ναι, διαβαζω και δεν με νοιαζει το ότι είναι για παιδακια! (66 ψήφοι [34.92%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 34.92%

  3. Οχι,δεν με ενδιαφερει.Δεν καταλαβαινω πως μπορουν μερικοι και παιδιαριζουν σε τετοια ηλικια... (34 ψήφοι [17.99%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 17.99%

  4. HELL NO!!!IT'S THE SATAN'S BIBLE!GET AWAY AND SAVE YOUR SOULS FELLOW CHRISTIANS!!! (10 ψήφοι [5.29%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 5.29%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#166 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 11:08

Επίσης η συγγραφέας, όπως έχει δηλώσει κι η ίδια (νομίζω όχι ανοιχτά), έχει πάρε δώσε με "κάποια σχολή δυτικής παράδοσης" ως μαθητευόμενη. Όσα λιγότερα καταλάβατε, τόσο καλύτερο για σας.

Μάλλον εννοείς το παρακάτω;
Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#167 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 Δημοσιεύσεις:
  • LocationReality Marble

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 11:18

Όχι ακριβώς. Εξάλλου δεν θυμάμαι να ανέφερα ως δική μου εκτίμηση ότι είναι από αυτές τις "κατσίκες" η κυρία αυτή... Ελπίζω πως ήμουν σαφής, δεν έχω την πολυτέλεια να επεκταθώ περισσότερο.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από IAMNOONE: 09 Μάιος 2012 - 11:24

Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#168 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 11:22

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "κατσίκες" αλλά ψάχνοντας σε πολλά site βρήκα μόνο αυτή την αναφορά σε αυτή την ψεύτικη φήμη η οποία έχει διαψευσθεί.

Αφού το ανέφερες, εξήγησε λίγο καλύτερα τι εννοείς, ώστε να μπορέσει όποιος θέλει να ψάξει και στο ίντερνετ για να διαβάσει περισσότερα. Προσωπικά το θέμα με ενδιαφέρει και θα ήθελα να καταλάβω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι.

Δηλαδή τι εννοείς όταν λες "κάποια σχολή δυτικής παράδοσης"; Δε νομίζω ότι χρειάζεται μεγάλη επέκταση γενικά, αλλά μια μικρή διευκρίνηση είναι σχεδόν αναγκαία.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#169 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 Δημοσιεύσεις:
  • LocationReality Marble

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 11:34

Θα ήταν εκτός θέματος πιστεύω. Και μιας και το ξέχασα παραπάνω, δεν νομίζω από το ποστ μου να φάνηκε πουθενά πως έχει κάποια σκοπιμότητα το έργο της σύμφωνα με τα δικά μου λεγόμενα...; Τώρα όσον αφορά το ψάξιμο, ιδιαίτερα των άλλων, την ταπεινή μου συγγνώμη, αλλά δεν θέλω να αναμειχθώ. Στην τελική, Disregard my post as nonsense. Είναι πιο εύκολη λύση.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από IAMNOONE: 09 Μάιος 2012 - 11:38

Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#170 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 11:41

Θα ήταν εκτός θέματος πιστεύω. Και μιας και το ξέχασα παραπάνω, δεν νομίζω από το ποστ μου να φάνηκε πουθενά πως έχει κάποια σκοπιμότητα το έργο της σύμφωνα με τα δικά μου λεγόμενα...; Τώρα όσον αφορά το ψάξιμο, ιδιαίτερα των άλλων, την ταπεινή μου συγγνώμη, αλλά δεν θέλω να αναμειχθώ. Στην τελική, Disregard my post as nonsense. Είναι πιο εύκολη λύση.

Κοίταξε, μπαίνεις σε μια συζήτηση. Αναφέρεις κάτι αόριστα. Κάποιος βρίσκει ενδιαφέρον και σε ρωτάει παραπάνω. Και η απάντησή σου είναι πως δε θέλεις να αναμειχθείς και να ξεχάσουμε το ποστ σου;

Ο σκοπός του φόρουμ είναι ο διάλογος. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη νοοτροπία και πιστεύω ότι διακόπτει κάθε πιθανότητα για συζήτηση, πράγμα που είναι ο αυτοσκοπός στη συγκεκριμένη.

Όσο για το ποστ σου, ποτέ δε φάνηκε κάτι τέτοιο (για σκοπιμότητες κτλ). Αλλά αν δεν θέλεις να ξεκινήσεις κάτι, τότε μην το ξεκινάς. Αν δεν θέλεις να μπεις σε μια συζήτηση, το ίδιο. Είναι κρίμα να ξεκινάς κάτι το οποίο μπορεί να εξελιχθεί σε ωραία συζήτηση, και μετά να κλείνεις την πόρτα στα μούτρα του συνομιλητή σου.

Και θα μείνω εγώ να αναρωτιέμαι αν η Rowling είναι freemason, witch, druid ή 12θείστρια. xD

Δημοσιευμένη  εικόνα


#171 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 11:54

τα διάβασα και τα 7 όταν ήμουν πιο μικρή.τώρα δεν έχει νοημα να τα ξαναδιαβάσω αφου τα ξερω απ'εξω.

#172 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 Δημοσιεύσεις:
  • LocationReality Marble

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 11:55

Και θα μείνω εγώ να αναρωτιέμαι αν η Rowling είναι freemason, witch, druid ή 12θείστρια. xD


Το τί πιστεύει και το τί ψηφίζει κανείς, είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση. Άλλο να το αναφέρουμε πάνω στην κουβέντα κι άλλο να το αναλύσουμε με χρώματα. Και στην τελική σιγά την απορία. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά ζητήματα. Όπως σε ποια πόζα είχε αποκαλυπτήρια η ηθοποιός που παίζει την ερμιόνη, αχεμ!
Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#173 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 12:00

Αν όμως αυτό αντικατοπτρίζεται και στο έργο του, τότε είναι ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο. Δεν είναι δα ότι μαζεύουμε και κουτσομπολιά. Τώρα οκ αν έτυχε να την ξέρεις και να στο πει προσωπικά η γυναίκα, τότε πάω πάσο.
Ανάλυση δε ζητήθηκε, μια μικρή διευκρίνιση για να καταλάβω. Αλλά ας έχει, δεν θα την πάρω.


Βtw δεν θυμάμαι αν είχα ποστάρει παλιότερα, αλλά από το 5ο βιβλίο και μετά η σειρά έπεσε κατακόρυφα για μένα. Τίποτα δε συγκρίνεται με τη μαγεία του 1ου βιβλίου!

Δημοσιευμένη  εικόνα


#174 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2.153 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Μάιος 2012 - 17:36

Για μένα τα τρία πρώτα βιβλία της σειράς ήταν τα πιο κορυφαία. Αλλά ναι, νομίζω είναι φάση της εφηβικής φάσης που διάβασα αυτά τα βιβλία.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#175 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2012 - 12:39

ένα σκέτο όχι δεν τα έχω διαβάσει απο εμένα
ούτε και τον κώδικα δα βίντσι έχω διαβάσει

#176 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2012 - 12:48

>Ένα όχι δεν έχω διαβάσει τις Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς από εμενα
>Ούτε και το Twilight δεν έχω διαβάσει

Κάπως έτσι κατάλαβα το άνωθεν :P

Ένιγουέι, τα διάβασα μικρός, φανατικά. Ψιλοαπογοητεύτικα με το 7ο αλλά θα τα ξαναδιάβαζα στα αγγλικά σε μια φάση (στα ελληνικά τα διάβασα).

#177 Hana Suzuki

Hana Suzuki

    Bookworm Chick

  • Members
  • 66 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Δεκέμβριος 2012 - 19:11

Βασικά, είμαι Potter geek και είμαι περίφανη για αυτό. Λατρεύω το Χάρι Πότερ και για κανένα λόγο δε θεωρώ πως είναι βιβλίο που είναι παιδικό! Έχει κρυμμένο μέσα του νοήματα που τα καταλαβαίνεις μόνο αμα μεγαλώσεις και ξαναπάρεις μία γύρα τα βιβλία!

33djz2f.jpg