Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αφιέρωμα - Ryokan & Onsen


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#16 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 July 2007 - 21:11

1 GBP = 1.48255 EUR (από το xe.com/)

699.00 GBP = 1,036.30 EUR. Not that bad...

Edit: Dammit, με πρόλαβαν. :

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#17 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 04 July 2007 - 00:50

Από Ελλάδα θες μόνο για εισιτήρια 700-1000 ευρώ άρα είναι πολύ καλά.Αλλά πιστεύω ότι αν είναι να πας Ιαπωνία λέει να πας για 10-15 και όχι μόνο 5-6 μέρες.Δεν είναι Αγγλία πχ που πας όποτε θες.Επίσης ίσως να είναι καλύτερα να πας χωρίς οργανωμένο group αλλά μόνος σου(ίσως και με κάποιον φίλο σου)αρκεί βέβαια να ξέρεις τα κατατόπια ή ο φίλος(για ποιον χτυπάει η καμπάνα άραγε)Πιστεύω έτσι θα το απολαύσεις πιο πολύ.

Posted Image


#18 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 04 July 2007 - 02:01

Επίσης ίσως να είναι καλύτερα να πας χωρίς οργανωμένο group αλλά μόνος σου(ίσως και με κάποιον φίλο σου)αρκεί βέβαια να ξέρεις τα κατατόπια ή ο φίλος(για ποιον χτυπάει η καμπάνα άραγε)Πιστεύω έτσι θα το απολαύσεις πιο πολύ.


Επίσης μπορείς να πας και έτσι Couch Surfing. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον :wis:

E5VV38U.jpg


#19 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 05 July 2007 - 09:05

λοιπον, αυτο το ταξιδι πρεπει να κανονιστει. εγω σκεφτομαι σοβαρα μεχρι το επομενο καλοκαιρι να το επιχειρισω..

θελω να το συνδιασω και με αλλα events. Μια επιλογη ειναι να το κανω τελη της ερχομενης ανοιξης, για να το συνδιασω με συναυλια Ayumi Hamasaki, η να το κανω τον επομενο Αυγουστο για να το συνδιασω με το COMIKET. Απο τους φιλους μου, μονο μια κοπελα μπορει ρεαλιστικα να ερθει.

Αν το σκεφτεται πραγματικα καποιος απο εσας να παει Ιαπωνια, ισως θα μπορουσαμε να κανονισουμε κατι με 2-3 ατομα απο το φορουμ..

qualifications:

- minimum 2000 ευρω budget
- wisdom και ικανοτητα για καλη παρεα
- πειθαρχια (για να ακολουθειτε πιστα το προγραμμα μου)

πισω στο θεμα τωρα, βρηκα και αλλο μαματο onsen. Το Yunoshimakan στο Gifu. τρελα τοπια, και ενα αρκετα μεγαλο ryokan φτιαγμενο απο ξυλο στις αρχες του αιωνα.

Japanese Guest Houses - Yunoshimakan

Posted Image


Posted Image


Posted Image


Posted Image
Posted Image

#20 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 05 July 2007 - 12:52

Πώρε φίλε τι τοπία είναι αυτά.Πραγματικά παράδεισος.Και μετά σου λένε τα λεφτά δε φέρνουν την ευτυχία.Ντάξει δε τη φέρνουν αλλά βοηθούν αρκετά:hihi2:

Το άλλο που ήθελα να πω τώρα.Και εγώ σκεφτόμουν μέσα στον επόμενο χρόνο(στα επόμενα 2 maximum) να πάω Ιαπωνία.Σκεφτόμουν Αύγουστο και λόγω Comiket και εξαιτίας του ότι τότε δε θα έχω σχολή,εξεταστικές κτλ.Το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω παρέα για να πάω και μόνος όπως και να το κάνουμε δεν είναι και ότι καλύτερο(όχι ότι θα περάσω άσχημα αλλά με παρέα είναι φυσικά καλύτερα)Το άλλο είναι τα λεφτά(τα έχω βασικά αλλά δεν ήθελα να σηκώσω τόσα πολλά από τη τράπεζα.Αλλά δε βαριέσαι μπας και πάμε κάθε μέρα Ιαπωνία:hihi2:)Πάντως μαζί σου θα ήθελα πολύ να πάω.Και είμαι σίγουρος ότι δε θα έχανα τίποτα που αξίζει προσοχής.Θα βλέπαμε τα πάντα.Σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη:riiight:

Posted Image


#21 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 05 July 2007 - 15:45

ωραια, οποιος γουσταρει ταξιδακι Japan για του χρονου, ας το δηλωσει εδω.

Προσωπικα το κοβω για τελη ανοιξης ετσι ωστε να πετυχω την Αyumi. Ειναι αρκετα κλειστο χρονικο παραθυρο αφου πρεπει να ειναι μετα την πανακριβη Sakura περιοδο και πριν την εναρξη των βροχων του Ιουνη. Το Comiket γινεται καθε χρονο που σημαινει οτι μπορω να παω καποια αλλη φορα.

Αλωστε, λιγο πολυ ολα τα καλουδια μπορουν να βρεθουν στην Akihabara.

Δεν ξερω αν θα καταφερουμε να ωργανοσουμε τιποτα, αλλα οσοι ειμαστε σ'αυτο το φορουμ πρεπει τουλαχιστον μια φορα στην ζωη μας να παμε Japan.

H Akihabara ειναι η Μεκκα μας!!! :awww:
Posted Image

#22 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 23 November 2007 - 11:55

Επιτελους βρηκα πληροφοριες και φωτογραφικο υλικο απο το Onsen Ryokan που εχω σταμπαρει εδω και καιρο.. Βρισκεται χωμενο μεσα στα βουνα στο Tochigi Perfecture κοντα στο Nikko National Park. Οταν με το καλο καταφερω να παω Japan θα το κανω ταμα να περασω τουλαχιστον μια νυχτα εκει.

Εσωτερικο δωματιου. Το Ryokan χτιστηκε το 1600.

Posted Image

Ενας εσωτερικος διαδρομος του Ryokan. Η πετρα και το ξυλο κυριαρχουν.

Posted Image

Η αιθουσα δειπνου του Ryokan. Τα φαγητα μαγειρευονται σε κοιλοτητες με καρβουνα στο πατωμα. Η κουζινα της περιοχης βασιζεται στο κυνηγι και ζωα οπως τα ελαφια βρισκονται συχνα στο μενου.

Posted Image

Η θερμη πηγη για τους ανδρες στο Ryokan.

Posted Image

Η θερμη πηγη που ειναι κοινη και για τα 2 φυλα. Τι ωραια που θα περνουσα με την Ayumi εκει μεσα...

Posted Image

Τελος μια απο τις υπηρετριες του Ryokan, που φοραει την παραδοσιακη yukata.

Posted Image

Αντε να δουμε ποτε θα παμε Ιαπωνια για να ζησουμε αυτη τη μαγεια...
Posted Image

#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 23 November 2007 - 16:49

σαν τα λουτρά τις αριδαίας είναι laughing out loud

#24 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 posts

Posted 28 November 2007 - 22:35

..........!!!!>..................


(τί να πω!?)
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#25 Zangetsu13

Zangetsu13

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 29 November 2007 - 19:05

[quote name='Mr Ayu-Mania']Επιτελους βρηκα πληροφοριες και φωτογραφικο υλικο απο το Onsen Ryokan που εχω σταμπαρει εδω και καιρο.. Βρισκεται χωμενο μεσα στα βουνα στο Tochigi Perfecture κοντα στο Nikko National Park. Οταν με το καλο καταφερω να παω Japan θα το κανω ταμα να περασω τουλαχιστον μια νυχτα εκει.

+1 αλλα αν ειχα ευκαιρια να παο μονο σε ενα και το χρονο να παο μεχρι εκει :P μπορει να προτιμουσα κατι στο Asahidake Onsen (Hokkaido) για :gn2: και φυσικα ξαναγιση το πρωι υπεροχο φαγητο το μεσιμερη και σκι-snowboard ολο το απογευμα και το βραδι ατελιοτες ωρες στις θερμες πηγες

παντος πανω στο offtopic πριν . απο ελλαδα δεν νομιζω να παιζει καν για ιαπωννια . γερμανια -αγγλια 1000 euro τα εισιτιρια . 800-1000 για την ενοικιαση μιας επιπλομενης γκαπσονιερας για 30 μερες και 1000 min για τα καθημερινα εξοδα και τσακ τσιμπας με 3000 ευρω ενα μηνα Japan δεν ειναι λιγα αλλα αυτο που θα προσφερη ενα τετιο ταξιδι αξιζει πολυ περισοτερο . εγω εχω σκοπο να παω μολις μαθω ενα Α πιπεδο ιαπωνικων και σιγουρα με παρεα δεν παιζει να παω μονος .
Break free of your bonds and become a true knight of the goddess!

#26 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 30 November 2007 - 10:41

Από Ελλάδα πας Ιαπωνία μέσω Σιγκαπούρης με Singapore Airlines. To έκανα με γκρούπ πέρισυ:

Αθήνα - Σιγκαπούρη = 10 ώρες
Σιγκαπούρη - Όσακα = 6 ώρες

Εαν πάς Τόκυο από Σιγκαπούρη είναι κάπου 7 ώρες από Σιγκαπούρη.

Ξέρω ότι μπορείς να πάς και μέσω Bangkok για Ιαπωνία. Σίγουρα με Thai και νομίζω και με Singapore. (Προσωπική προτίμηση η Singapore Airlines).

#27 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 August 2015 - 20:35

bumped επειδή μπορώ...για να μαθαίνουν οι καινούργιοι και να θυμούνται οι μεγάλοι