Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kare First Love


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 28 June 2007 - 02:25

Αυτό ανέβηκε πρόσφατα στο boxtorrents κι επειδή φάνηκε relevant to my interests το κατέβασα. Διάβασα μονορούφι τους πρώτους 8 τόμους πριν λίγο. Αν σας αρέσουν τα shoujo δεν θα σας απογοητεύσει πιστεύω. Δεν είναι πολύ καμμένο και διαβάζεται εύκολα. Ευχάριστο παρόλο που τα κλισέ του είδους δεν απουσιάζουν.

Alexiel δοκίμασέ το αν δεν το χεις κάνει ήδη ^ o^

#2 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 28 June 2007 - 11:49

Έχω τους 2 πρότους τόμους.Είναι πολύ ενδιαφέρον,αν και μου την ψιλοδίνει η βασική ηρωίδα και ο boyfriend.

Είναι λίγο σπαστικοί,δεν βρίσκεις?Ο πρίγκηπας που σώζει συνέχεια την κλαψιάρα πριγκήπισσα...thx,αλλά προτιμώ Kare Kano ή Paradise Kiss.
Posted Image

#3 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 28 June 2007 - 12:32

Ναι μωρέ έχει ορισμένες χαζομαρούλες αλλά αν δεν δώσεις σημασία είναι fun read. Ένα άλλο παράδειγμα είναι που αργότερα της προτείνουν δουλειά σαν μοντέλο... από κει που όλοι την έλεγαν άσχημη ξέρω γω. Δηλαδή τα γυαλιά και τα κοτσιδάκια τόσο πολύ την άλλαζαν?!

Προτιμώ κι εγώ Kare Kano, εννοείται (πρέπει να το διαβάσω όλο αυτό το καλοκαίρι..).

Από κει και πέρα σε σύγκριση με κάτι άλλα κατακαμμένα shoujo, αυτό είναι μια χαρά. Σε άλλα να δεις κάτι πρίγκηπες που υπάρχουν να ξεράσεις.

#4 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 28 June 2007 - 18:22

Ναι μωρέ έχει ορισμένες χαζομαρούλες αλλά αν δεν δώσεις σημασία είναι fun read. Ένα άλλο παράδειγμα είναι που αργότερα της προτείνουν δουλειά σαν μοντέλο... από κει που όλοι την έλεγαν άσχημη ξέρω γω. Δηλαδή τα γυαλιά και τα κοτσιδάκια τόσο πολύ την άλλαζαν?!

Προτιμώ κι εγώ Kare Kano, εννοείται (πρέπει να το διαβάσω όλο αυτό το καλοκαίρι..).

Από κει και πέρα σε σύγκριση με κάτι άλλα κατακαμμένα shoujo, αυτό είναι μια χαρά. Σε άλλα να δεις κάτι πρίγκηπες που υπάρχουν να ξεράσεις.


:hahaha::hahaha::hahaha:

Ναι,έχεις δίκιο,αλλά εγώ τρελένομαι για romance,απλώς μου την δίνει που δεν βάζουν ποτέ την κοπέλα της υπόθεσης να παίρνει πρωτοβουλίες,να 'ναι δυναμική,κάτιμ παραπάνω από το 'να περιμένει τον γ&%^$@#ο τυπά να την κάνει ευτηχισμένη.

Αυτό για το ότι γίνετε μοντέλο,δεν το ξερα,δεν έπρεπε να μου το πείς:wis:...but it's ok
Posted Image

#5 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 30 June 2007 - 20:18

Μου αρέσει η παραπομπή σε εμένα.

Να πω την αλήθεια μου είχε τραβήξει την προσοχή ο τίτλος του. Όταν έψαχνα για το Kare Kano, ήταν ακριβώς από κάτω του σε πάρα πολλά site. Δεν ξέρω άμα είναι licensed. Άμα είναι δεν το κατεβάζω.

Έχω το κόλημα να κατεβάζω μάνγκα που δεν είναι licensed. Άμα είναι το πιο πιθανό είναι να το αγοράσω κάποτε στο μέλλον. Άλλα θα του ρίξω μία ματιά, άφου είναι κοντά στο Kare Kano.
Posted Image

#6 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 30 June 2007 - 22:51

Μου αρέσει η παραπομπή σε εμένα.

Να πω την αλήθεια μου είχε τραβήξει την προσοχή ο τίτλος του. Όταν έψαχνα για το Kare Kano, ήταν ακριβώς από κάτω του σε πάρα πολλά site. Δεν ξέρω άμα είναι licensed. Άμα είναι δεν το κατεβάζω.

Έχω το κόλημα να κατεβάζω μάνγκα που δεν είναι licensed. Άμα είναι το πιο πιθανό είναι να το αγοράσω κάποτε στο μέλλον. Άλλα θα του ρίξω μία ματιά, άφου είναι κοντά στο Kare Kano.


Δεν μοιάζουν πολύ,του λείπει το χιούμορ και το βάθος του Kare Kano.Απλώς είναι και τα 2 romance,αυτή είναι η ομοιότητα.
Posted Image

#7 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 02 July 2007 - 09:56

Και ήθελα να ανοιξω τόπικ για το συγκεκριμένο με προλάβατε.ΑΝ και θα το σκεφτόμουν να το ανοιξω διότι όποτε κάνω θέμα κανείς δεν απαντάει.Τέσπα προσωπικά μου άρεσε και το έχω διαβάσει περίπου 10 φορές.Πολύ καλό.
Όπως ο Nodsl πρότεινε το Bitter virgin και είναι αρκετά καλό αλλά για δυνατές καρδιές.

Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν ατομα που διαβάζουν μανγκα χωρίς προκαταλείψεις και δεν κατακρίνουν τους άλλους.Παιδιά προτείνετε και άλλα μανγκα.....:wooi2:
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#8 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 28 July 2007 - 00:04

αν κ εχω την εκνευριστικη για τους αλλους οχι κ τοσο για εμενα συνηθεια να διαβαζω ξανα κ ξανα κ ξανα τα manga κ vols απο manga π μ αρεσαν πρεπει να ομολογησω οτι στο συγκεκριμενο manga αξιζαν μονο τα 3 πρωτα vols. κ μετα αρχισε να γινεται κουραστικο. βασικο σε shoujo manga ειναι οτι οταν δεν υπαρχει ουσιαστικο story/βλ. hana yori dango, kare kano/ π να μπορει να σε κραταει σε εγρηγορση κ να αναρωτιεσαι wtf θα γινει μετα χωρις να αποκτας ως διαμαγειας μαντικες ικανοτητες τοτε ειναι καλυτερο να περιοριζεται με μικρο αριθμο vols οπως η πλειοψηφια των shoujo, αυτο οχι μονο γιατι ακριβως σπηλωνεται η εικονα τ mangaka κ του manga αντιστοιχα αλλα κ επειδη διαστρεβλωνεται η αντιληψη περι shoujo πως ειναι δλδ comics π απευθυνονται αποκλειστικα κ μονο σε ατομα τ γυναικειου φυλου κ περιεχουν δακρυβρεχτες ιστοριες π μετα απο καποιο σημειο καταντανε clise κ βαρετες. χμ. δεν ειμαι εναντιον των δακρυβρεχτων ιστοριων αντιθετα, ειμαι υπερ τους αρκει βεβαια να το αξιζουν σε βαθμο π να με συγκινουν οταν τις διαβαζω κ για 20η φορα κ οχι να καταληγω να μην κανω τον κοπο να ξανανοιξω το manga μεταφεροντας το σε ενα dvd κ καταχονιαζοντας το somewhere
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.