Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Aγορά PC/laptop


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#31 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 27 June 2007 - 17:40

Θα βάλεις λειτουργικό σε 500αρι δίσκο; Σε δίσκο που θα δουλέυει συνέχεια και θα γεννήσει πιο γρήγορα απ'όλους τους άλλους; Και για 2 δίσκους θα βάλεις κουτί 1μιση* 1μιση επί 30 πόντους με το συμπάθειο; Και θα βάλεις το ίδιο κουτί που χωράει "30" δίσκους σε σύστημα που η μητρική του έχει μόνο 6 sata θεσεις(μη μου πεις οτι υπάρχουν και οι PATATA και controlers που κάνουν όσο μια νέα μητρική);

:)

btw αν δε σε ενδιαφέρει το wifi και τα άλλα μπιχλιμπίδια, η ASUS P5WDG2-WS είναι ακόμα πιο σταθερή mobo και πιο workstation λύση.


A> Για το θέμα του λειτουργικού, ΝΑΙ, γιατί όχι. Προσωπικά το έχω σε αρχαίο 80άρη και πάει σφαίρα. Εξάλλου επέλεξα και εγώ τον raptor. Απλά το θεωρώ too much για ένα μεσαίο σύστημα...^^

Β> Για το θέμα του κουτιού είσαι IMO εντελώς λάθος. Ο λόγος που επιλέγουμε ένα ευρύχωρο κουτί εκτός από την πρακτική χωρητικότητα αναβάθμισης, την ευκολία συντήρησης-επέμβασης, και την σωστή εφαρμογή μεγάλων-ογκωδών εξαρτημάτων, είναι και η σχεδίαση του όσον αφορά την ροή του αέρα. Το Lian Li καθώς και το Antec που έβαλα ενδεικτικά, διακρίνονται για αυτό κυρίως το χαρακτηριστικό τους. Επίσης, και τα 2 κουτιά έχουν ακριβώς τόσες θέσεις για HDDs όσες υποστηρίζει native η μητρική που πρότεινα. Και όλα είναι σε σωστά αεριζόμενα HDD cages. :riiight:
Από εκεί και πέρα, όπως είπα το τι διαλέγει κάποιος σε κουτί είναι και θέμα εμφάνισης όσο και γούστου. Προσωπικά θεωρώ πως για ένα νέο σύστημα, η καλύτερη, πιο αθόρυβη και με διαφορά πίο δροσερή επιλογή είναι ένα μεγάλο Full Tower case...^^

Γ> H
ASUS P5WDG2-WS είναι επίσης πολύ καλή επιλογή αλλά (νομίζω πως) δεν υποστηρίζει μνήμη στα 800 και πως το crossfire σε αυτή την υλοποίηση είναι άχρηστο...

Όπως ανέφερα και πιο πρίν παίδες, απόψεις είναι αυτές, ρίχτε τις να γίνει νταβαντούρι...:wooi2:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#32 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 27 June 2007 - 18:01

A> Δεν το είπα απο θέμα ταχύτητας αλλά απο θέμα φθορών του δίσκου. άλλο να χάσεις 500 gb κούφια η ώρα και άλλο 80. Ενας ιός να σου παίξει το mbr θα ψάχνεις να βρείς crack για το getdataback.

Β> Όπως νομίζεις. Πάντως όταν μιλάμε για lian li είτε μικρό είτε μεγάλο είναι ΠΟΛΥ προσεκτικά μελετημένο για airflow. imho παραπάνω απο 3 άντε 4 δίσκους στην καλύτερη ΔΕΝ πρόκειται να βάλει ποτέ. Γιατί οι 500άρηδες που τώρα έχουν 100€ όταν θα χρειαστεί να βάλει 2ο θα έχουν πέσει στα 60 και πάει λέγοντας. Τώρα αν πάρει ενα κουτί που έχει 6 θέσεις για drives και χωράει 8 δίσκους κρίνεται επιτακτικό τόσο που να δώσεις 200 ευρώ για κουτί πάω πάσο. Εσύ πιστεύεις οτι θα κάθεται να ασχολείται να βγάζει και να βάζει μητρικές και δίσκους κάθε μέρα; Το επόμενο pc της θα είναι όταν βγεί απο τη σχολή. No offence εννοείται ΑΝ εκληφθεί ώς offencive. mark my words.

Γ> i975 έχει. και βέβαια υποστηρίζει 800 mhz μνήμες. Και 1200άρες αμα θές υποστηρίζει. και 1300άρες με vmods. Αμα είσαι και τρελός κάνει και καφέ. lol. xfire + SLI = χαμένα λεφτά για κοινή χρήση. έχουν περάσει και 2 απο χέρια μου. Αλλά αφού το έχει άστο να το έχει.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#33 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 28 June 2007 - 14:34

Απλά πάρε ένα floppy....

Απλά δεν χρειάζεται πλέον ... μην βάλεις καθόλου
το γεγονός οτί απλά κανει 5-7 Ε δεν αλλάζει το γεγονός πώς είναι παντελώς άχρηστο :yawn2:
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#34 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 June 2007 - 18:49

παλι καλα που προλαβα και τα παλια floppy disk των 5.25"

#35 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 29 June 2007 - 05:22

παλι καλα που προλαβα και τα παλια floppy disk των 5.25"


Αμ τις κασέτες του 6128 που τις πας?...(για να μην θυμηθώ τις κασέτες του C64 μου που παίζαν και μουσική μαζί)...:wooi2:

Απλά δεν χρειάζεται πλέον ... μην βάλεις καθόλου
το γεγονός οτί απλά κανει 5-7 Ε δεν αλλάζει το γεγονός πώς είναι παντελώς άχρηστο :yawn2:


Δυστυχώς αγορίνα, το ίδιο έλεγα και εγώ και τελικά την πάτησα ουκ ολίγες φορές...πίστευα ακράδαντα πως ήταν 100 φορές καλύτερα πλέον να έχουμε αντί για floppy ένα 7-1 card reader...μέχρι που χρειάστηκα boot disk, ή ήθελα να flasharω και να κάνω reset στο BIOS....κλάμα μαύρο...:nanana:

ΝοDsl, τι offensive και παπαρίες man...κουβεντούλα κάνουμε να βοηθήσουμε την κοπέλα...:riiight:


ΥΓ: Χρωστάω ένα τελευταίο post για οθόνη και τελικό configuration...επανέρχομαι αύριο, χικ!...:blurah5:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#36 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 29 June 2007 - 08:35

Αμ τις κασέτες του 6128 που τις πας?...(για να μην θυμηθώ τις κασέτες του C64 μου που παίζαν και μουσική μαζί)...:wooi2:



Δυστυχώς αγορίνα, το ίδιο έλεγα και εγώ και τελικά την πάτησα ουκ ολίγες φορές...πίστευα ακράδαντα πως ήταν 100 φορές καλύτερα πλέον να έχουμε αντί για floppy ένα 7-1 card reader...μέχρι που χρειάστηκα boot disk, ή ήθελα να flasharω και να κάνω reset στο BIOS....κλάμα μαύρο...:nanana:

ΝοDsl, τι offensive και παπαρίες man...κουβεντούλα κάνουμε να βοηθήσουμε την κοπέλα...:riiight:


ΥΓ: Χρωστάω ένα τελευταίο post για οθόνη και τελικό configuration...επανέρχομαι αύριο, χικ!...:blurah5:

Νομίζω πως τα ίδια μπορείς να κάνεις πλέον και με ένα flashάκι … των οποίων οι τιμές είναι πλέον στα 15 E τα 2Gb ……. Και στην εσχάτη των περιπτώσεων βγάζω το floppy από το πρώτο μου pc να κάνω την δουλεία μου …από το να έχω ένα ακόμα πράμα να μαζεύει σκόνες … :thatsit:
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 June 2007 - 19:25

Υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να bootάρεις από USB device... δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε όλα τα BIOS.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 30 June 2007 - 04:19

Υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να bootάρεις από USB device... δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε όλα τα BIOS.

μιλαμε για pc που θα αγοραστει εν ετη 2007.

Posted Image


#39 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 09 July 2007 - 01:09

My PC have
2gb ram στα 280
2x250gb σκλυρους
2xgf1600gt sli
μια οθονη 1900life is good
και card reader
ετος αγορας 2006.

Αλλα ρε παιδες φανταστητε αυτο
2x1024MB DDR2 1000MHZ
2x500gb σκλυρους
2xXFX GEFORCE 8800 ULTRA PVT80USHF 768MB PCI-E RETAIL sli
μια VIEWSONIC VX2235WM
και ενα LOGITECH 931689 MX REVOLUTION
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ;
Ξερω ξερω και εγω οχι δεν ειμαι ΤΡΕΛΟΣ και MMORPG GAMER!OXAOXAOXA......!
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!