Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Aγορά PC/laptop


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 25 June 2007 - 15:45

Επειδη δεν ειμαστε εδω όλοι ειδημονες στους υπολογιστες(σαν εμενα) πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να ζητησω τη βοήθεια πιο ειδικών ατόμων εδω.Λοιπον σκοπεύω να παρω καινουριο υπολογιστη ή laptop αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να παρω απο τα δύο.Μαλλον θα παρω υπολογιστη,γιατι το laptop που εχω είναι πολυ ευαίσθητο και ζεσταίνεται σχετικα ευκολα,ενώ εγώ προτιμω κατι πιο "σταθερο".



-Είναι όντως τα laptops πιο ευαισθητα απο τα PC ή απλως το δικο μου είναι μόνο έτσι?

-Τι θα ήταν καλύτερο να παρω: PC ή laptop?Είναι όντως το laptop πιο αναγκαίο για έναν φοιτητη?(δηλ αν παω στο πανεπιστήμιο θα είναι απαραιτητο να παρω laptop?)

-Είναι καλύτερα να παρω ήδη έναν συναρμολογημένο υπολογιστη ή συμφερει να παρω ένα-ένα τα εξαρτηματα?Η δουλεια της συναρμολογισης είναι τόσο πολύπλοκη που αν γίνει απο ερασιτέχνη θα παρουσιάζει μικροπροβληματακια?(όπως ένας φυσικος μου που εβαλε φωτια στον υπολογιστη γιατι δεν κολλησε καλα το ανεμιστηρακι πανω στον επεξεργαστη:hahaha:)

-Μπορείτε να μου πείτε ποια χαρακτηριστικα πρέπει να προσεξω ώστε να εχει καλη απόδοση ο υπολογιστης μου.Δεν μιλάω για τα εμφανη τα οποια γνωρίζει όλος ο κοσμος αλλα και για άλλα χαρακτηριστικα για τα οποια δεν εχει γνωση ο μεσος χρηστης.Δηλ να μην δω έναν υπολογιστη με 500GB σκληρο και 2MB ram,πληρως εξοπλησμενο στα 1000 ευρω πχ και να πω:εδω ειμαστε!

-Τελος θα ήθελα και συμβουλες για το σημειο αγοράς,που δηλ μπορω να βρω καλες τιμες.Εχω σκοπο να διαθεσω(μαλλον να διαθεσουν οι γονεις μου:hahaha:) ένα κανονικο ποσό,όχι βεβαια και παμφτηνο,αλλα ας πουμε μεχρι 1800-2000 ευρω.Καλα μπορει να τους πεισω και για παραπανω,αλλα μπορει και να με περιορισουν και στα 1500:deadga6:.Ποιος ξερει?Εξαρταται απο το προιον...Αλλα αν καποιος μπορουσε να μου προτείνει και ένα πιο φτηνο μέρος δεν θα είχα προβλημα!




Τεσπα μαλλον σας ζαλισα με όλες αυτες τις ερωτησεις,αλλα αν κάποιος μπορουσε να μου απαντησει έστω και μία απο αυτές,θα του ήμουν ευγνώμων.:lovulovu:

#2 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 25 June 2007 - 16:20

Λοιπόν ας αρχίσω εγώ.Δε θα πω και πολλά γιατί ψιλοβαριέμαι:uhh:Κατ'αρχήν ας δούμε τι συμφέρει lapto ή PC;Εγώ προσωπικά από τη στιγμή που έχεις ήδη laptop(αν και παλιό) θα προτιμούσα να πάρω PC.Laptop θα σου πρότεινα μόνο αν σκοπεύεις να μετακινείσαι συχνά και θέλεις να το έχεις μαζί σε περίπτωση που χρειαστεί.Στη σχολή δε νομίζω να σου χρειαστεί να έχεις υπολογιστή μαζί σου.Στη δική μου φέρνουν αρκετά παιδιά,αλλά το κάνουν κυρίως επειδή έχει γρήγορη ταχύτητα στο internet οπότε κατεβάζουν πράγματα την ώρα του μαθήματος(ή σερφάρουν και στο internet).Επίσης να πω κάτι για τη τιμή.Εκτός αν σε ενδιαφέρουν πολύ τα παιχνίδια,θα σου πρότεινα να μη δώσεις πάνω από 1400-1500 ευρώ.Αν το θες για να κατεβάζεις πράγματα από το internet,να βλέπεις anime,movies κτλ και να κάνεις και καμιά εργασία με 1500 ευρώ παίρνεις πολύ καλό μηχάνημα.Επίσης αν πάρεις PC θα σου πρότεινα να μην πάρεις έτοιμο PC.Συνήθως τους βάζουν ένα-δύο καλά εξαρτήματα και τα άλλα είναι γτπ.Κάνε εσύ μια δικιά σου σύνθεση και θα στο συναρμολογήσουν αυτοί δε χρειάζεται να το συναρμολογήσεις μόνη σου.Τι άλλα;Λοιπόν χαρακτηριστικά.Οθόνη ανάλογα τι μέγεθος θες διαλέγεις και παίρνεις αλλά θα σου έλεγα μην πάρεις πάνω από 19".Μνήμη RAM μιας και τα Vista είναι αρκετά απαιτητικά θα σου πρότεινα στα σίγουρα τουλάχιστον 2 GB.(παραπάνω δε χρειάζεται αυτή τη στιγμή το πολύ-πολύ αν χρειαστεί κάνεις μια επεκτασούλα στο μέλλον).Επίσης από κάρτες γραφικών προτίμησε κάποια που να υποστηρίζει DirectX 10.Για επεξεργαστή αν θες intel μια καλή πρόταση είναι ο Core 2 Duo 6600 και από AMD ο Χ2 6000.Βέβαια για τους επεξεργαστές αυτά ίσχυαν πριν κανά μήνα που είχα κοιτάξει οπότε ψάξε το λίγο παραπάνω όταν πας να πάρεις.Επίσης πχ για τη RAM μην κοιτάς μόνο το μέγεθος της μνήμης αλλά και στα πόσα MHz είναι όπως και τους χρονισμούς τους.(αν και αυτά που σου λέω είναι κάπως πιο εξειδικευμένα)Για σκληρό δίσκο ανάλογα πόση χωρητικότητα θες διαλέγεις και παίρνεις.Επίσης πολύ σημαντικό είναι να πάρεις ένα καλό τροφοδοτικό.Μην κάνεις τσιγκουνιές εκεί.Φυσιολογικά για το σύστημά σου θα θες ένα 500-600W.Πρoτίμησε να είναι Tagan ή Zalman.Επίσης διάλεξε ένα ευρύχωρο κουτί για να αερίζεται καλά και ο υπολογιστής.Τα παραπάνω ισχύουν αν πάρεις PC.Με laptop δεν ασχολούμαι πολύ οπότε δεν ξέρω κανά μοντέλο να σου προτείνω.Τώρα για καταστήματα θα σου πρότεινα το Πλαίσιο ή τα Multirama μιας και είναι μεγάλα καταστήματα οπότε έχουν αρκετή ποικιλία και καλές σχετικά τιμές.(αν και μεταξύ μας πάνω-κάτω τα ίδια είναι παντού)Τελικά αρκετά έγραψα.Αν θες κάτι άλλο ρώτα και αν θες πες στον αδερφό σου να σου δώσει το msn μου για να με ρωτήσεις εκεί αν θες κάτι.Τέλος αν το αγοράσεις στην Αθήνα μπορώ να έρθω μαζί σου αν θες και έχω τελειώσει με την εξεταστική.Ελπίζω να βοήθησα.

Posted Image


#3 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 25 June 2007 - 16:42

Θα συμφωνήσω με τον Jiraiya γενικά σε αυτά που είπε και πραγματικά και με λιγότερα από 1500 ευρώ μπορείς να φτιάξεις πολύ καλό μηχάνημα. Και καλύτερα να μείνεις μακριά από τα έτοιμα και να πάρεις ένα ένα τα εξαρτήματα που θέλεις αν και θα σου πρότεινα να μη το συναρμολογήσεις μόνη σου αν δεν έχεις κάποια πείρα με επεμβάσεις στο εσωτερικό του pc. Και για μεγαλύτερη οικονομία μπορείς να συμβουλευτείς το www.skroutz.gr για να βρεις τις καλύτερες τιμές στα εξαρτήματα που θέλεις. Τώρα για το pc οπως είπε και ο Jiraiya must είναι ένα καλό τροφοδοτικό και μιας και βρισκόμαστε στη vista εποχή μια dx10 κάρτα γραφικών (αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια) και μπόλικη μνήμη.
Όλα τα παραπάνω τα γράφω περισσότερο για desktop pc
Τώρα για laptop όταν γραφτείς με το καλό στη σχολή ίσως μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα για αγορά laptop που ίσχυε και φέτος για τους πρώτους επιτυχόντες-αν και δεν είναι και πολλά τα λεφτά εν τούτοις αρκούν για ένα laptop με συνηθισμένες δυνατότητες. Αλλά μιας και έχεις ίσως να προτιμήσεις να πάρεις pc. Πράττεις ανάλογα τις ανάγκες σου...
Go figure...
Posted Image

#4 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 25 June 2007 - 17:01

Επίσης να συμπληρώσω ότι πραγματικά δεν αξίζει να δίνεις πολλά λεφτά για PC(εκτός αν έχεις λεφτά να φαν και οι κότες) γιατί μετά από λίγους μήνες θα έχει ήδη παλιώσει.Εγώ πχ πήρα το δικό μου πριν 9 μήνες 1900 ευρώ και τώρα με 1500 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα καλύτερο PC από το δικό μου.Καλύτερα να δώσεις 1200-1500 ευρώ και να το αλλάξεις σε 3-4 χρόνια παρά να δώσεις 1800+ με σκοπό να το κρατήσεις 5-6 χρόνια.Και κάτι άλλο για τις οθόνες.Τώρα είναι αρκετά της μόδας οι widescreen.Βασικά ανάλογα τα γούστα διαλέγεις,πάντως αν θες να παίζεις παιχνίδια στο PC ίσως να μην είναι ακόμα η ώρα να πάρεις widescreen.Από την άλλη αν θες να βλέπεις ταινίες κυρίως και γενικά να κάνεις οτιδήποτε άλλο εκτός από το να παίζεις ίσως η widescreen να είναι καλύτερη επιλογή.Εγώ πάντως δεν θα έβαζα ακόμα αλλά θα το άφηνα για πιο μετά.

Posted Image


#5 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 25 June 2007 - 17:24

Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σας Jiraiya και denCorg!!!:wooi2::wooi2:

Αυτο που καταλαβα είναι ότι σίγουρα πρεπει να παρω PC(και αν είναι καλές οι ταχύτητες στο πανεπιστήμιο παίρνω μαζι μου και το γερο-laptop μου:hahaha:)

Παντως με παιχνιδάκια θέλω να ασχοληθω λιγο(ααααααχ μακαρι να μην εχει η ιατρικη τοσο διαβασμα όσο λενε,γιατι θα καταστραφει η φοιτητικη ζωη μου)

Τώρα αν ήθελα να ασχοληθω και με επεξεργασία video δεν θα ήταν καλυτερο να εχω μια καλη καρτα γραφικων?Δεν νομιζω ότι το premier είναι τόσο ελαφρυ προγραμματακι(αν και δεν ξερω ακομα ούτε να τα χειριζομαι,αλλα θα μαθω δεν μπορει!:emptyonexg1:)

Α,επισης μηπως είναι κανενα άλλο χαρακτηριστικο που πρεπει να προσεξω?Πχ τι γίνεται με τη μητρικη?

Παντως δεν μπορω να παρω την επιδοτηση για τα laptop,γιατι νομιζω ότι είναι μονο για το 25% των πρώτων σε καθε σχολη,και αν είναι ατομα στη σχολη με 19900,τότε ειναι και δυσκολουτσικο να διαπρεψεις...

Μαλλον απο το πλαισιο στην Πατρα θα παρω PC,αν εχω και την συνοδια του πατερα μου και του αδερφου μου(που εχουν πεταξει περιουσια ολοκληρη εκει μεσα) δεν νομιζω να με κοροιδεψουν.
Αλλα αν αλλα παραγγειλω και άλλα μου βαλουν?:oo:(οκ το παρακανα...)

#6 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 25 June 2007 - 17:31

Επίσης να συμπληρώσω ότι πραγματικά δεν αξίζει να δίνεις πολλά λεφτά για PC(εκτός αν έχεις λεφτά να φαν και οι κότες) γιατί μετά από λίγους μήνες θα έχει ήδη παλιώσει.Εγώ πχ πήρα το δικό μου πριν 9 μήνες 1900 ευρώ και τώρα με 1500 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα καλύτερο PC από το δικό μου.Καλύτερα να δώσεις 1200-1500 ευρώ και να το αλλάξεις σε 3-4 χρόνια παρά να δώσεις 1800+ με σκοπό να το κρατήσεις 5-6 χρόνια.Και κάτι άλλο για τις οθόνες.Τώρα είναι αρκετά της μόδας οι widescreen.Βασικά ανάλογα τα γούστα διαλέγεις,πάντως αν θες να παίζεις παιχνίδια στο PC ίσως να μην είναι ακόμα η ώρα να πάρεις widescreen.Από την άλλη αν θες να βλέπεις ταινίες κυρίως και γενικά να κάνεις οτιδήποτε άλλο εκτός από το να παίζεις ίσως η widescreen να είναι καλύτερη επιλογή.Εγώ πάντως δεν θα έβαζα ακόμα αλλά θα το άφηνα για πιο μετά.

οι widescreen ειναι το μελλον.ειναι σαν να βαζεις σε εναν ολοκαινουριο pentium SDRAM 133 mhz και σκληρο 5400 rpm.


τα θετικα:
  • οι περισσοτερες ταινιες γυριζονται σε widescreen.no more huge black boxes.
  • τα καινουρια anime βγαινουν ολα σε widescreen.
  • οπως και ολες οι αμερικανικες σειρες.
  • new games support widesreen.και σε μερικα games εχεις μεγαλυτερο "πεδιο" .
  • καλυτερη θεαση απο μακρια.το ανθρωπινο ματι βλεπει καλυτερα σε widescreen.
  • Photoshop κλπ εχεις χωρο για τα tools.
  • καλυτερες γωνιες θεασης.
Τα αρνητικα:
  • τα παλια παιχνιδια/movies απο περιοδικα/παλια anime/παλιες σειρες ..γενικα παλια stuff will look crappy cause they will be either stretched or with black box.
  • δεν βρισκεις ευκολα wallpaper.:hahaha:

Posted Image


#7 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 25 June 2007 - 17:50

και αν είναι καλές οι ταχύτητες στο πανεπιστήμιο παίρνω μαζι μου και το γερο-laptop μου:hahaha:


Μόνο που θα πρέπει μάλλον να υποστηρίζει wifi το laptop γιατί συνδέεσαι ασύρματα στο internet.

Αλλα αν αλλα παραγγειλω και άλλα μου βαλουν?:oo:(οκ το παρακανα...)


Δεν πρόκειται να κάνουν κάτι τέτοιο αλλά καλού-κακού κοίτα τι σου έχουν βάλει αφού πάρεις τον υπολογιστή.(Μπορείς να το δεις είτε ανοίγοντας το κουτί και κοιτάζοντας μέσα τι έχει ή πιο εύκολα με προγράμματα που σου λένε πληροφορίες για το PC σου όπως πχ το PC Wizard.)

Και όσον αφορά τη φοιτητική ζωή άκου να δεις.Αν θες να τελειώσεις ακριβώς στα 5-6 χρόνια(δεν ξέρω πόσα ακριβώς είναι) και με καλό βαθμό θα πρέπει να θυσιάσεις ένα μεγάλο κομμάτι της φοιτητικής ζωής και να στρωθείς στο διάβασμα.Σχεδόν σίγουρα όμως το πρώτο εξάμηνο θα τα φορτώσεις στο κόκκορα.Εγώ μέχρι τώρα μια χαρά περνούσα και δε διάβαζα σχεδόν έως εντελώς καθόλου.Εμένα έτσι και αλλιώς με τις καταλήψεις πήγε κατά διαόλου η χρονιά.Αλλά από το 3 εξάμηνο ειδικά πρέπει να αρχίσω να διαβάζω κανονικά αλλιώς την έκατσα.Στην αρχή δε χρειάζεται να πεθάνεις και στο διάβασμα αλλά κοίτα να κρατήσεις μια επαφή με τα μαθήματα.Βασικά προσπάθησε να απολαύσεις όσο πιο πολύ μπορείς αυτό το χρονικό διάστημα γιατί δε νομίζω να υπάρξει άλλη περίοδος της ζωής σου τόσο ξέγνοιαστη.Αυτά.

Posted Image


#8 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 25 June 2007 - 22:09

If you are to buy a laptop wait until late summer. There are a lot of new models coming out this summer, more specific the Intel Santa Rosa platform and DX10 gfx card for laptops.

It's my opinion that if you are to buy a laptop then you should buy the best that you can afford, since laptops are harder to upgrade (other than RAM and HDD) and whatever you buy you'll need it to last for a few years.

For a desktop go for an Intel C2D 6600, at least 1GB RAM, 160GB HDD, either an older DX9 GFX card (like GeForce 7950GTX or ATI x1900xtx) or a newer one DX10 like Geforce 8800GTX or ATI HD2900. You'll need a good power supply (preferably 650W+) and a good case to allow good airflow.

Soundcards, ethernet, modems are usually integrated on the Motherboard.
Posted Image

#9 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 26 June 2007 - 05:11

Μιας και είχα laptop με 15άρα οθόνη και καλή κάρτα γραφικών άκα έπαιζα oblivion χαλαρά(c2d T5600 / 7600go 256mb dedicated / 1 gb ddr2), να πώ και εγώ τη γνώμη μου.

Λαπτοπ = φορητότητα. ΤΠΤ ΑΛΛΟ. Αν έχεις 17άρα οθόνη στο λαπτοπ, ζυγίζει 10 κιλά και η μπαταρία κρατάει 1ώρα το πολύ, ΔΕΝ είναι φορητό.

Επίσης οταν πας να παίξεις παιχνίδια στο λαπτοπ φοβάσαι να το ζουπίσεις λίγο παραπάνω μην κάνει και του χαλάσεις κανα κουμπί(στην καλύτερη) και τρέχεις στις αντιπροσωπίες. Στα κανονικά πισι βαράς μπουνιά και σκας κύριος στο πλαίσιo για keyboard των 5 ευρώ.

Επιπλέον τα λαπτοπ αμα τα δουλέυεις full ζεσταίνονται αρκετά και δεν είναι καθόλου καλή είκόνα να βλέπεις 70C cpu και να μην μπορείς να βάλεις και χέρι. Ακόμα, την επέκταση εγγύησης την πληρώνεις στα λαπτοπια.

Οπότε. laptop για μένα είναι οθόνη 12άρα το πολύ, γιγαμπιτ λαν, 120 γιγα σκληρός, κάρτα γραφικών όσο πιο ελεινή γίνεται απλά να πάιζει HD videos και cpu που να καλύπτει τις ανάγκες σου και να μην καίει πολύ. Ελάχιστη ώρα λειτουργίας τουλάχιστον 3 ώρες σε ΚΑΝΟΝΙΚΗ χρήση. Αυτό είναι φορητό.

Για όλα τα άλλα πάρε ενα κανονικό πισάκι να κάνεις δουλειά σου όπως ο κόσμος που έχει datsun και αμα σου χαλάσει κάτι να έχεις και 3 χρόνια εγγύηση(συνήθως) χωρίς ανανέωση ;)

Επίσης, πλέον, νομίζω στους νέους φοιτητές δίνουν 500 ευρώ για λαπτοπ οπότε κρατα 100-200 ευρώ απο το budget του κανονικού pc και πάρε και λαπτοπ.

2 τριγώνια με 1 ντουφεκιά.


Υ.Γ: αν θες σνα σου βγάλουμε κανα συστηματάκι πές ΠΡΩΤΑ τελικό budget και μετά το τι προγράμματα θα δουλέυεις η πρόκειται να δουλέψεις και να σου βγάλουμε κάτι που να ταιριάζει στις ανάγκες σου.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#10 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 26 June 2007 - 11:53

Εγω ειμαι της αποψης οτι το PC ειναι καλυτερο...το laptop ειναι οντως πρακτικο..το πας οπου θες. Παρ'ολα αυτα, το laptop δεν αντεχει ευκολα την συνεχη λειτουργια, και δυσκολα αναβαθμιζεται..μην πω οτι τις περισσοτερες φορες ειναι ακατορθωτο, εκτος αν το ενισχυσεις με εξωτερικα εξαρτηματα...αυτο θα εχει συνεπεια το laptop να γινεται pc...
Η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο ανουσιο να ριχνεις πολλα λεφτα σε pc απο τη στιγμη που καθε μηνα βγαινει κατι καλυτερο και πιο καινουριο. Παρ'ολα αυτα, συμφερει σαν τιμη, γιατι τα περισσοτερα laptop ειναι ακριβοτερα απο pc, και οι δυνατοτητες τους λιγοτερες..Οτι κι αν αποφασισεις, μεινε μακρυα απο την μαρκα Acer...μπορει να πληγωσω πολλους, αλλα σας το λεω..αυτη η μαρκα ειναι μπρικι..σε ενα τεταρτο εχει υπερθερμανθει σε χωρο με τιγκα κλιματισμο...Στη δουλεια εχουμε τετοια και πανω που ολα λειτουργουν ρολοι, μολις ζεσταθει λιγακι λε πουλ...σβηνει, κολλαει κλπ....ενα pc μπορει να λειτουργει συνεχεια επι μηνες, και το μονο που θα χρειαστει ειναι ενα restart μια φορα τη βδομαδα για να ξελαμπικαρει..
Παντως, αν οι συνθηκες επιβαλλουν να μετακινεις τον υπολογιστη, τοτε παρε ενα φθηνο laptop και ενα καλουτσικο pc...και γεμιζε τα αναλογως με το τι εχεις να κανεις...αν ομως η αγορα υπολογιστη ειναι θεμα εργασιας, τοτε με χιλια σταθερο υπολογιστη, γιατι ενας φορητος θα σε απογοητευσει, και θα κλαις τα λεφτα σου...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#11 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 26 June 2007 - 14:46

:thatsit:S_P_D, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μας δώσεις ένα (τελικό) budget καθώς και να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τον H/Y σου....θα βάλουμε τα μηχανάκια να δουλεύουν μετά και θα φτιάξουμε όλοι μαζί ένα σύστημα μούρλια!...:riiight:

Δώσε μας τις τελικές σου αποφάσεις πάνω σε αυτά και θα κάτσω να σου γράψω ένα τυφλοσούρτη με προϊόντα και τι ακριβώς να προσέξεις...



Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#12 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 26 June 2007 - 19:44

Επίσης, πλέον, νομίζω στους νέους φοιτητές δίνουν 500 ευρώ για λαπτοπ οπότε κρατα 100-200 ευρώ απο το budget του κανονικού pc και πάρε και λαπτοπ.


500 ευρώ δίνουν μόνο στο 20% της κάθε σχολής οπότε αν πάει τελικά Ιατρική κατά 99,99% δε θα πάρει την επιχορήγηση.Θα ήθελε γύσω στα 19450+ για να έχει ελπίδες.Εγώ πέρσι είχα βγάλει 19363 και μπήκα 56(ΗΜΜΥ) και τα ευρώπουλα τα έπαιρναν από τον 45 και κάτω νομίζω.Η βλακεία είναι ότι κάποιος μπορεί να μπει πρώτος σε ένα ΤΕΙ με 13000 μόρια πχ και να πάρει επιχορήγηση.Είναι πολύ άδικο το σύστημα.

Και όσον αφορά τα laptop που λέτε ότι είναι ευαίσθητα εγώ έχω ένα Dell και έχει βγει σκυλί.Τι μπουνιές του έχω ρίξει(όταν έχανα στα παιχνίδια),τι άπειρες ώρες που έχει δουλέψει,τι χιλιάδες ιούς που είχε κολλήσει δεν καταλάβαινε τίποτα.Τώρα βέβαια αναπαύεται επιτέλους στη ντουλάπα και περιμένει να έρθει ο Αύγουστος για να μπει ξανά σε χρήση.(Πώς αλλιώς θα μπορούσα να βλέπω anime στις διακοπές):uhh:

Posted Image


#13 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 26 June 2007 - 22:28

Ηοnto ni arigatou για τις συμβουλες σας και το χαμενο χρόνο σας για να με βοηθησετε!

Λοιπον ρωτώντας τους γονεις μου actually ειχαμε διαφoρες αποψεις.Ρωταω τη μανα μου(που ειναι απολυτως ασχετη απο υπολογιστες) και μου λεει 3000 ευρω!!:oo:Εκεινη την ώρα μενω...Μετα ρωταω τον πατερα μου και μου λεει 1500...XD Όμως ο πατερας μου δυστυχώς ξερει απο υπολογιστες και μου λεει ότι και τα 1500 πολλα είναι...:uhh:(κακο πράγμα η γνώση).Μου ειπε βεβαια ότι αν δεν με ικανοποιει με τα 1500 μπορουμε να ανεβασουμε λίγο την τιμουλα,αναλογως.Δηλ ας πουμε ότι αν δεν είναι και τόσο καλο αυτό που προκυπτει και δεn γίνεται τιποτα, ας παμε και στα 1700-1800 ευρω.

Λοιπον με 1500 τι εχετε να προτεινετε?(dante αληθεια θα έκανες τον κόπο?:wooi2:)(μην κάνετε περικοπες στα αλλα εξαρτηματα εκτος απο την οθονη,την οποια ας την αφήσουμε για το τελος και ας ανεβασει το budget)

#14 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 26 June 2007 - 22:33

με 1500 ευρώ βάζεις και 24άρα οθόνη. Πές μία τι θα δουλεύεις στο pc πιο συχνά. Δηλαδή τι εφαρμογές θα χρησιμοποιείς πιο πολύ.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#15 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 26 June 2007 - 22:37

Εκτός αν θέλει να το χρησιμοποιεί και για να βλέπει τηλεόραση πιστεύω ότι 19" είναι αρκετές.Άντε 21" max.Αλλά 24" παραείναι πολλές.Πάντως με 1500 ευρώ αγοράζεις πολύ καλό υπολογιστή που θα σου κρατήσει αρκετό καιρό.

Posted Image