Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

help with dvd writer


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 ville_valo

ville_valo

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 15 June 2007 - 18:12

Το dvd writer μου κατι επαθε και δεν διαβαζει dvd,ενω τα cd τα διαβαζει κανονικοτατα.Τι να φταιει?
Posted Image

#2 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 posts

Posted 15 June 2007 - 23:38

Επιδει εχω παθει και εγω το ιδιο και ακομα ειναι ετσι μηπος περασες κανενα προγραμμα Image DVD (Alcohol η DAEMON )?Αν ναι εκεινο θα φταιει μαλον!
Δοκιμασε αν αντιγραφει DVD!
Αν δεν ειναι αυτο κατεβασαι κανενα Firmware(drivers) για το dvd writer.
Επισης αν δεν εχεις DVD-Rom,αγορασε ενα 20Ευρο εχει διοτι διαβαζει καλυτερα ακομα και τα γρατζουνισμενα απο οτι ενα DVDiwriter.
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something:

#3 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 15 June 2007 - 23:51

σοβαρα τωρα.
αλλαξε την καλωδιοταινια με αυτη που σου δωσανε με τη μητρικη.
δοκιμασε να αλλαξει το master/slave thing.
δωσε και περισσοτερα στοιχεια για το dvd player σου.

#4 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 16 June 2007 - 01:10

lens cleaners μακρια. no use.
καλωδιοταινία.-> προτίμηση σε dvd και cd πρώτη φορά ακούω. Άστην όπως έχει.
To laser αλλιώς εστιάζει για τα dvd αλλιώς για τα cd οπότε μπορεί να έχει έρθει η ώρα του αλlά να σου διαβάζει cd.

Δοκίμασε άλλα dvd που στα διάβαζε. Aν πλέον δεν στα διαβάζει καιρός για νέο. με 25 ευρώ παίρνεις πλέον και είναι και lightscribe.

προτιμάς lg και liteon
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#5 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 16 June 2007 - 02:07

lens cleaners μακρια. no use.
καλωδιοταινία.-> προτίμηση σε dvd και cd πρώτη φορά ακούω. Άστην όπως έχει.
To laser αλλιώς εστιάζει για τα dvd αλλιώς για τα cd οπότε μπορεί να έχει έρθει η ώρα του αλlά να σου διαβάζει cd.

Δοκίμασε άλλα dvd που στα διάβαζε. Aν πλέον δεν στα διαβάζει καιρός για νέο. με 25 ευρώ παίρνεις πλέον και είναι και lightscribe.

προτιμάς lg και liteon

happened to me.
also check αν εχει μπει σε PIO mode.
και οχι Liteon.εχω βγαλει αχρηστα 2.
NEC is the answer.

#6 ville_valo

ville_valo

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 16 June 2007 - 15:46

Το κανει και με dvd που διαβαζε.Αληθεια μονο 25 ευρω κανει?Αν ειναι θα αγορασω αλλο.Πως βλεπω αν ειναι σε PIO mode και πως αλλαζω το master/slave?Τελος,οχι δεν εχω εγκαταστησει alcohol.Η μαρκα του dvd writer ειναι καπως περιεργη HL-DT-ST DVDRRW GWA-4164B.Που στο καλο να βρω drivers για αυτην τη μαρκα?
Posted Image

#7 Boss

Boss

    Bakemono

  • Members
  • 231 posts

Posted 16 June 2007 - 16:01

Πάρε το Nec 71.73 ATA/IDE ή SATA, ανάλογα με το τι ταιριάζει στη μητρική σου: πχ


Posted Image

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

#8 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 16 June 2007 - 16:26

Επιδει εχω παθει και εγω το ιδιο και ακομα ειναι ετσι μηπος περασες κανενα προγραμμα Image DVD (Alcohol η DAEMON )?Αν ναι εκεινο θα φταιει μαλον!

Δεν δημιουργούν τέτοια προβλήματα αυτά τα προγράμματα...

Η μαρκα του dvd writer ειναι καπως περιεργη HL-DT-ST DVDRRW GWA-4164B

Το dvd writer σου είναι LG ;)

Πως βλεπω αν ειναι σε PIO mode και πως αλλαζω το master/slave?

Για να τα αλλάξεις πρέπει να επέμβεις στο εσωτερικό του υπολογιστή. Η συγκεκριμένη ενέργεια δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, αλλά απαιτεί κάποιες γνώσεις. Αν όμως δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το να επεμβαίνεις μόνος σου στο εσωτερικό του υπολογιστή σου, σου προτείνω να μην αλλάξεις τίποτα από master/slave κτλ.


Πρώτα θέλω να κάνεις τα εξής πριν σου δώσω να κατεβάσεις κάποιο firmware ή να σου δώσω περαιτέρω οδηγίες:

Κάνε δεξί κλικ στο Ο Υπολογιστής μου και πάτα Ιδιότητες. Πήγαινε στην καρτέλα Υλικό και πάτα Διαχείριση Συσκευών. Πάτα στο + δίπλα από το Μονάδες DVD/CD-ROM και πες μου αν η συσκευή σου έχει ένα κίτρινο θαυμαστικό δίπλα.

Τέλος, θέλω να μου πεις αν το DVD Writer το αγόρασες εσύ ή ήταν μαζί με το PC σου. Αν ήταν μαζί θέλω να μου πεις τί μάρκα και τί μοντέλο είναι το PC σου :riiight:

#9 ville_valo

ville_valo

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 16 June 2007 - 23:26

Οχι δεν εχει θαυμαστικο.Ηταν μαζι με το pc.Βασικα τι εννοεις μαρκα και μοντελο?Πως τα βλεπω αυτα?Ξερω οτι ειναι Packard Bell.

Κατι ασχετο.Ενας εξωτερικος HD ποσο κανει?
Posted Image

#10 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 17 June 2007 - 08:28

Ωραία. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα το πρόβλημα να μην είναι στο hardware, αλλά στο software.

Για να μου πεις το μοντέλο του PC σου, θέλω να μου δώσεις το Serial Number του. Για να τον βρεις κάνε αυτό:

On systems with the original software your serial number can be read from a program called 'SnapSys' or a software tool on this page. Snapsys can be found under 'Packard Bell Support' in the start menu. When started, the titlebar of the program will display your serial number.


Για αρχή, δοκίμασε να διαβάσεις κάποιο CD το οποίο σου διάβαζε παλιά σε Safe Mode. Για να μπεις σε safe mode, μόλις πατήσεις το κουμπί για να ανάψει το PC, πάτα συνέχεια το F8 μέχρι να σου βγάλει κάποιες επιλογές. Η πρώτη νομίζω είναι το Safe Mode(Ασφαλής Λειτουργία).

Επίσης, δοκίμασε να διαβάσεις CD από διαφορετικές μάρκες. Δοκίμασε ένα Sony, ένα TDK και ένα Maxell και πες μου αποτελέσματα.

Τέλος, το DVD Writer σου θα πρέπει να είναι σε DMA mode. Για να δεις σε τί mode είναι, κάνε τα εξής:

Κάνε δεξί κλικ στο Ο Υπολογιστής μου και πάτα Ιδιότητες. Πήγαινε στην καρτέλα Υλικό και πάτα Διαχείριση Συσκευών. Πάτα στο + δίπλα από το Ελεγκτές IDE ATA/ATAPI. Κάνε διπλό πρώτα στο Πρωτεύον Δίαυλος IDE και μετά στο Δευτερεύων δίαυλος IDE. Πήγαινε στην καρτέλα Ρυθμίσεις για Προχωρημένους. Θα πρέπει ο Τύπος Μετάδοσης να είναι σε όλα DMA εάν διαθέσιμος. Αν δεν είναι, διάλεξτο εσύ και μετά κάνε reboot.

Posted Image

:try:

#11 ville_valo

ville_valo

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 17 June 2007 - 18:01

Οκ ειναι DMA.Σε Safe MODE δεν μπορω να μπω.Τελοσπαντων θα προσπαθησω και θα σου πω.
Posted Image

#12 ville_valo

ville_valo

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 20 June 2007 - 14:29

Δεν διαβαζει ουτε σε Safe Mode.
Posted Image

#13 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 20 June 2007 - 16:49

Τελευταία λύση είναι το firmware update, αλλά για να σου δώσω το κατάλληλο πρέπει να μου πεις το serial number από το pc σου, που θα το βρεις όπως σου είπα παραπάνω ;)

#14 ville_valo

ville_valo

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 21 June 2007 - 09:49

Δεν ειναι λιγο επικινδυνο να σου δωσω serial number?
Posted Image

#15 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 21 June 2007 - 10:05

Βασικα αν του το δώσεις θα πρέπει να τον σκοτώσεις μετά.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare